Призив към българските здравни институции

  • 56 967
  • 188
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 650
2004?-доколкото знам сега е 2007 и няма никакво доказателство да подкрепи тази теза, нещо което е preliminary и не виждам точно за какво се предупреждава?особено пък за рак на гърдата има още толкова по силни доказани причини, които не е ясно дали са документирани за всички тези жени от 1960 до 2004. Просто е смешно и жалко да се пише по този начин в тема която е абсолютно благородна! Нямя лекарство, което да е абсолютно безвредно гледано от тази гледна точка-винаги ще намериш че се свързва с нещо, особено в днешно време когато информацията не е само на хартия в библиотеката StopИ докато 100% от докторите знаят и обяснят на всяка жена която иска да има дете какво е Спина Бифида и докато всяка жена научи каква е тази болест,такива детайли и споменати недоказани "рискове" Shocked

# 76
  • Мнения: 87
Lana2004, споровете с уважаемия господин са безсмислени - уважавам различната му позиция като негово право, но не намирам научната база, на която тя се основава, нито каквито и да било доказателства за  предположението в цитата.
Американската асоциация по спина бифида коментира в сайта си, че въпросното предположение за връзката между приема на ФК и рака на гърдата, е preliminary и е направено при жени, които са приемали 5 мг. фолиева киселина през цялата си бременност. Ясно е записано и в материала на BBC - Research  suggest 20% higher risk for women who has taken higher doze...of 5 mg...during the late pregnansy..., каквато препоръка за дозиране и продължителност на приема, тази асоциация не е отправяла. Препоръката й за профилактика на спина бифида е 0,4 мг. дневен прием, за определно време преди и след зачатието, като се твърди, че ФК остава безвредна и нетоксична, дори и приемана в тази доза през целия фертилен период на жената.  Най-приемливият начин да се обори една теза е да се докаже алтернативната й теза. Доказателство за вреда от фолиева киселина, приемана превантивно и в предписаните от специалистите дози, не съм видял досега.

Разбира се, всеки сам си решава в какво да вярва. Принципно, каквото и вещество да приемате в доза, завишена от нормата с 12, 5 пъти, е възможно да се получат странични ефекти. Завишаването с 12,5 пъти на дозата на полезния чесън например, от 2-5 скилидки на хранене, на 25-60 скилидки, би имало непредвидими последици. Дори препоръчваната дневна доза на питейна вода (1,5-2 литра), завишена 12, 5 пъти, определено би ви навредила - никой не знае какво да очаква, ако изпие 15-25 литра вода наведнъж. Също така, не е добре да се изяжда цяло агне наведнъж...

Lana2004 - Права си във всяка твоя дума, извод и тезата ти определено е вярна, поне аз разбирам нещата по описания от теб начин. За щастие, хората също могат да четат и да мислят, а не се доверяват сляпо на нечие мнение. Всякакви мнения по темата ми, особено базирани на световния медицински опит, са добре дошли, но моля, ако някой иска да спори с някого по темата "за" или "против" фолиева киселина, да не го прави в моята тема "Призив към здравните институции", а да си отвори нова тема от свое име.
Благодаря   bouquet

# 77
  • София
  • Мнения: 2 381
Здравейте!
Сайтът www.tomytodorov.net не се отваря!
Мисля, че благодарение на bg-mamma.com и на сходния на Зачатие много млади жени, като мен разбират значението на приемането на фолиевата киселина преди и по време на бременността. От юли м.г. пиша и чета сайта и виждам, че все повече момичета, дори към 20-годишна възраст се интересуват от проблемите около забременяването, гинекологичните болести и т.н. И понеже имам отговорно отношение към себе си, здравето си и евентуалното си бъдеще дете, освен консултации с лекар, ще продължа да правя и тук - във форумите на бг-мама. Защото пациентът в днешно време трябва да се стреми да бъде максимално запознат със състоянието си и да се образова, а да не се оставя в ръцете на некадърници. Овен това все по-често, жени преминали 25 г. не оставят забременяването на случайността, а го планират. Така ще направя и аз, вероятно съвсем скоро.
Благодаря ви, затова че сте превъзмогнали болката си и се занимавате с обществена дейност, за да помогнете на други, да не изминат вашия път. 
Весел Великден на всички!   easter

# 78
  • Мнения: 87
Сайтът www.tomytodorov.net вече работи нормално.
Ако някой има проблем с отварянето му, моля да ми пише тук или на tomy_to@yahoo.com

Благодаря от сърце, Kia  Heart Eyes

# 79
  • Мнения: 87
Важно научно откритие - открит е генът на спина бифида при хората:
http://www.canada.com/montrealgazette/news/local/story.html?id=8 … 6e276&k=95842

 Информация  за откриване на предполагаемия ген, предизвикващ Спина бифида при мишки, бях дал във форум "Бъдещи родители" преди много време, на 12.09.2005. Информация за наличието на  мутация в един ген  при при около 12% от жените, която мутация способства за поява на спина бифида, дадох наскоро, според достъпните ми източници.  Радвам се, че МЕДИЦИНСКАТА НАУКА е успяла да развие познанието за спина бифида до още по-висок стадий. И може би тази медицинска наука, която някои се опитват да отхвърлят, скоро ще може да помогне вече не само на онези 70% от потенциално засегнатите от спина бифида поради недостиг на фолиева киселина в организма на майката, но и на онези 30% от потенциално засегнатите бебета, които се раждат със спина бифида въпреки проведената профилактика, т.е. които не се влияят от превантивен прием на фолиева киселина, поради наличие на генетичен проблем при майките им. И тези майки един ден вероятно също ще могат да имат деца без спина бифида.

В същата статия се казва следното:

Цитат
The disease is caused by a defect in the embryonic neural tube, which occurs during the first four weeks of pregnancy, when the brain and spinal cord are developing.

Because of the early onset, it’s difficult to treat and detect. Initial indications generally only turn up during the first ultrasound at about 18 weeks, by which time permanent damage has already occurred.

For that reason, women are advised to start taking folic acid supplements, which have shown to reduce the risk of spina bifida by 50 to 70 per cent, as soon as they start planning pregnancy “and not as soon as they find out they’re pregnant, because by then it might already be too late,” Rozen said.

Информацията в статията напълно съвпада с медицинските факти, които изнасям във форумите за Бъдещи родители от няколко години - изказани отново от специалисти в областта.

След потвърждение за достоверността на информацията, ще публикувам статия за новото откритие и в специализирания информационен сайт на български - www.300bebeta.info

Последна редакция: чт, 12 апр 2007, 11:37 от tender

# 80
  • Мнения: 650
малко мисли набързо-това не е добре-защото ако е генетично-почти означава за мен че няма лекуване в близките 50 години и че човек е носител, предава го и има голям риск..ужас дано не е вярно...

# 81
  • Мнения: 87
Lana2004, какви са тези черни бързи мисли  Heart Eyes Ако те познавах, щях да те заведа на сладкарница и да те оставя само на тортички, докато ти се оправи настроението Simple Smile

А сега по-сериозно - виж, това е само едно популярно съощение. Колко истина има в него, аз лично не знам. Затова и чакам публикации в специализираните сайтове, тогава чак ще мога да съм що-годе сигурен, че наистина е открит такъв ген. Дори и да е така, той оказва влияние в не повече от 30% от случаите на спина бифида. Останалите 70%  са поради липса на ФК или поради нарушение в метаболизма й, за което вече писах, че може да бъде превъзмогнато...
Второ - спина бифида не е наследствено заболяване. При наследствените има тенденция към висок процент на повтаряемост във всеки следващ път. Това, че ти си със спина бифида, не значи автоматично, че детето ти ще бъде със спина бифида. Има реални случаи, които доказват това - прочети и това мнение на друга жена със спина бифида, родила здрави деца.

От друга страна, раждането на дете със спина бифида не означава, че всяко следващо дете ще бъде с увреждането. При нас от 4 бременности две дечица са напълно здрави, като само малката ми дъщеря е профилактирана с фолиева киселина - преди това нямаше кой да ни каже, че е трябвало жена ми да я пие преди забременяване.
Така че не се паникьосвай, а по-добре звънни на проф. д-р Кременски, за да се консултираш с него. Сигурен съм, че с голям процент вероятност, опасенията ти ще бъдат неоснователни.   bouquet

# 82
  • Мнения: 650
Благодаря за поканата  bouquet Но сладко не мога-имах гестационен диабет и още го влача... Аз също съм доста запозната и препатила затова не ми хареса че има вероятнст да има и нещо генетично. Първото ми бебе беше със спина бифида въпреки фолиевата киселина Cry Както и да е прекратих бременноста почти посредата 18гс и след това имам две здрави деца Hug-така че последната петилетка бях бременна LaughingИзчела съм какво ли не по въпроса, ходила съм на едни от наи добрите доктори... и затова следя тази тема... И затова последните изяви за вземането на огромни количества фолиева киселина ме изкараха извън границите на допустимия тон-почти три години бях на 4000+микрограма на ден...Минала съм през всички изследвания на съвременната наука...и искрено приветствам твоята инициатива  bouquet

# 83
  • Мнения: 572
ето ме и мен, от 2006 до днес, Всеки път съм гледала и сум слишала за това което правите и когато забременях ми казаха да пия фолиева килелина и аз пих!
искам да споделя какжо ми се слуцхи ама нямам сили  ще пусна копие от писмити ми до Проф. Кременски и сушо линкоже кум моите публикации!
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=169052.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=171613.0
Писмо с надевда!
Здравейте,
Казвам се Златина Стоянова, Ваши колеги ме посъветваха да се обурна към Вас с цел, да ви оведомя, за случилото се в моя живот!
Предварително искам да благодаря за отделеното жрвмв и да споделя че, не търся отмъщение а искам да не се случва отново на други след мен.
Трудно ми е да пища, заштото незнам как да започна.
Аз съм на 27 и в семейството ми няма обремененост от наследствени болести до колкото ми е известно. Същтото важи и за съпруга ми. Тои е на 30.
През 2006 година на на 18юли разбрах че съм бременна в 5 седмица.Предполагаемия последен месечен цикъл ми беше около 2 и 10юни. Тъй като не сум посещавала други гинеколози освен лекарката от районата ми поликлиника,реших пак при нея да отида и тя да ми следи бременноста. Живея в кв, Бели брези и посешавам 20 поликлиника и док.Радева-акушер гинеколг. Всичко вървеше добре, Имам доста познати и приятелки с които горе долу по една време се оказахме бъдещи майки и сяка една ми задаваше много въпроси от сорта:  Направиха ли ти тест за Даун, Назначиха ли ти иследвания на кръвта, гледааха ли те на ултразвук, а на 3ДЕ, имаш ли снимки.
Когато задавах тези въпроси на Доктор Радева тя в прав текст ми казваше: - Ти си млада права, всичко е на ред, ако имаш пари, ходи и харчи.
Дожерявам се на опита и лекарсата преценка.Все пак  тя има 20 годишен стаж и си разбира от рабората, а и родителите ми са Зуботехници и знам какво е пациент да няма дожерие в работата ти, за да се занимавам излишно! Всеки месец ходих на консилтации и всеки пут едно и също. Не трябваше да прекалявам с яденето зашото в началото бях 80кг.За прув пут осетих  детето  в мен в 19 седмица, и не сум имала по сериозни заболявания от настинка и леко възпалено дясно ухо,в седствие на което оздравях след 3 седмици през Октомври.
Никакви проблени, не съм поврущала и не ми е било зле. До деня на раждането качих 12-14 кг.В 33та седмица отидохме със съпруга ми до Бившата "Тина Киркова", там ми направиха преглед на доплеров апарат и ми издадоха документ бес потпис и печат, че плода е добре и имам нормална бременност!
Така до 19.02 когато взех решение да родя в "Шейново"
Там ме пое д-р Богословова и на 24 февруари родих по нормален път момиче със синдрома СПИНА БИФИДА аперта.
Малформативни стигми: в областа на лумбалните и сакрални прешлени се визоализира обширен дефект на незатворенипрешлени дъги с менингоцеле Долна вяла папареза, с липсващи сухожилни и надкостни рефлекси. Оточни подбедрици и ходила.
Последиците мойе да си представите. До сега детето е  в дом в град Бузоврад, и не сме се отказали от него а е тазм за да му се оказва необходимата за живот помощ.
Спината е около 12 см и немога да Ви опиша как се чувствам и в момента когато ми зададат вупроса: Не са ли го Видели.
Иска ми се да стане ясно че, не търся отмъшение или някаква облага, а ако Има някакъв начин да се предотврати повторно некомпетентното отношение на лекър в наши дни.
Мога да пиша още не не искам да Ви губя времето.
БЛАГОДАРЯ за търпението и вниманието.

с уважение: Златина

# 84
  • Мнения: 650
Златина, не искам да се повтарям от предишните теми-но искам да изкажа че ужасно съжалявам за случилото се!  bouquet
Аз виждам себе си в твое лице ако си бях в БГ-ДА това е моето мнение! !Част от тази инициатива би трябвало да бъде и какви тестове да бъдат задължителни и рутинни! И другият етап е как да се повиши квалификацията на докторите които използват апаратурата! Явно тук има голям проблем, явно изпита които минават за тази апаратура е прекалено лесен или не съществува! Каква е ползата да имат видеозон и да не могат да работят с него.
На твое място бих съдила за лекарска компетентност. Какво имаш да губиш-само може да спечелиш и да дадеш гласност на проблеми които съществуват и бъдещи майки да научат нещо. И дано дървените глави да разберат че има опасност за всеки и че затова има тестове!
В личен план ти го знаеш, но аз от личен опит да ти кажа-чакат те много трудни моменти и всяка бъдеща бременност ще е мъчителна и с амнио. И докато мине и изчакаш резултата не може да почустваш че съществуваш. Искам да ти дам кураж-аз имам две здрави деца след тежка форма на спина бифида! Щастието е огромно! Не се предавай!  bouquet

# 85
  • Мнения: 87
Мила Златина, прочетох личните ти бележки до мен и ти отговорих там.
Прочетох и разказите ти тук. Разпространих ги и във форума за "Бъдещи родители" в All.bg.
 
И плаках, сякаш отново загубих мое дете от спина бифида.

Много съжалявам за случилото се. 
Ще се опитам да направя и още нещо, за да разберат повече хора, че това продължава да се случва - както с нас, с Марина, с едни родители от Варна, с теб...а за колко случая не знаем? И колко още ще има???

Ти и детето ти сте поредният пример, че ПРизивът има основание и че час по-скоро трябва да бъде приета и приложена националната програма за превенция (задължителна вторична превенция, и задължително информиране на всяка майка за първичната превенция), която програма  отлежава в нечий кабинет вече втора година. А през това време умират деца, или се раждат деца-инвалиди. Sad
Къде е тази Национална програма за превенция 2006-2012 - искам да я видя приета и приложена!

Важно е да си силна сега, за да издържиш. След това ще имаш много време да се наплачеш.
А след това...ще имаш и здрави деца. Убеден съм, че екипът на проф. Кременски ще направи всичко по силите на съвременната наука, че ще ти осигури кадърни специалисти, и проблемът ще бъде разрешен - не само за теб, а за всяка майка в България.

Остани позитивна - не си позволявай да избухваш пред когото и да било. За някои хора, твоите майчини гняв и мъка не значат нищо. Не им давай козове в ръцете, а гледай напред.
С теб съм.

Последна редакция: пт, 20 апр 2007, 11:07 от tender

# 86
  • Мнения: 572
Сега когато разсъждавам по така, без да плача се сещам някои неща!
Когато отидох на лекар за пръв път, та ми каза: вземи си от аптеката фолиева киселина и пий че, сега върви една кампания, тя е за над 30 ама може и ти!
Е вярвайте ми, пих повече от казаното ми ама при мен е било късно! и сега нито една моя приятелка не остана да не пие и без да има желание да забременява!

# 87
  • Мнения: 1 199
Не знам защо смятате че Спина бифида не е наследствено заболяване, след като лекарите твърдят че в повишен риск са жените които са имали в рода си това заболяване. Гените се предават от покобение на поколение. Ако сте имали подобен проблем, децата ви един ден трябва да бъдат следени с повишено внимание при евентуални бременности. 
И един въпрос - ако фолиева киселина не е била взимана преди забременяването, има ли смисъл да се взима след това? Не е ли вече късно?

# 88
  • Мнения: 87
Първо искам да се извиня за дългия постинг, но се налага да цитирам мнения на специалисти.
Малко по-внимателен прочит на мненията на тесните специалисти по вродени заболявания би бил много полезен. Включително на данните в табличката - ясно са отделени вродените малформации от наследствените болести. Разбира се, винаги има вероятност и за генетични причини в конкретни случаи, но първо - човек с идеални гени няма, и второ - обърнете внимание и на данните от Американската асоцоацията по  Спина Бифида (www.sbaa.org) на тема КОЙ Е ПОД РИСК  да има дете със spina bifida:

Цитат
[/b]Who is at risk for Spina Bifida?[/b]
 
In the United States, there are 60 million women of childbearing age and each one is potentially at risk of having a pregnancy affected by Spina Bifida.   Birth defects can happen in any family.  In fact, 95 percent of neural tube defects (NTDs) occur in women with no personal or family history of NTDs.  However, according to the CDC, some risk factors are known :

-A previous NTD-affected pregnancy increases a woman’s chance to have another NTD-affected pregnancy approximately 20 times; 
-Maternal insulin-dependent diabetes;
-Use of certain anti-seizure medication (Valproic acid/Depakene, and Carbamazapine/Tegretol);
-Medically diagnosed obesity;
-High temperatures in early pregnancy (i.e., prolonged fevers and hot tub use);
-Race/ethnicity (NTDs are more common among white women than black women and more common among Hispanic women than non-Hispanic women); and
-Lower socio-economic status.


Засега няма доказани данни спина бифида да е наследствена аномалия. Ако се появят такива данни, то те ще касаят до 30% от случаите, като в останалите 70% малформацията се дължи на изброените в цитата причини, или на липса или недостиг на Фк при майката, или на генетично нарушен метаболизъмна приеманата ФК при майката, за който "блокаж" се твърди, че се преодолява чрез прием на вече метаболизираната форма на фолиева киселина - L-метилфолат. (ФК Мета).

Само за сравнение на цифрите от статията на доц. Кременски за новородените у нас, засегнати от аномалии (наследствени, ненаследствени и хромозомни) -
3700 деца на година, от които 2100 са с ненаследствени аномалии,
ще дам и статистиката за деца, загинали при пътнотранспортни произшествия в страната (да пази Господ)-
50 на година.

За намаляването на случаите на загинали на пътя деца има национални програми и стратегии, отправят се призиви в националния ефир за намаляване на скоростта. прави се нещо.
Какво се прави обаче за доказано засегнатите от спина бифида около 300 деца на година? И то след като се знае(ло) от 20 години (цитирам изказване на  доц. Кременски пред бТВ, справка  в моя сайт, тук), че 70% от тях могат да се родят здрави, ако майките им са били профилактирани с фолиева киселина.

Цитат
Доц. (вече проф.) д-р Иво Кременски ръководи Националната лаборатория за изследване на генетичните болести:

“От първия до 28 ден се затваря гръбначният стълб. Затова всичко се прави до 28 ден. След това и да пие - няма смисъл.”

Според доц. Кременски напълно е реално да не се раждат бебета с дефекти на гръбначия стълб:
 
“Това е известно повече от 20 години, че при даването на фолиева киселина по 0,4 милиграма дневно на жените, при 70 % не се появяват дефекти на невралната тръба. И във всички страни, в които има генетични програми, всички жени, които искат да забременеят се съветват ежедневно да пият фолиева киселина."

затова искам да бъдат взети спешни мерки на национално ниво за намаляването поне на тези случаи, които се влияят от превенция с фолиева киселина, като спина бифида и аненцефалия. А вече искам и да бъде предлаган на всяка бременна жена трипъл или крадрипъл кръвен тест, така нареченият биохимичен скрининг, с който малформациите се регистрират с голям процент на вероятност, още в ранна бременност.

Как може да успее  програмата за генетични изследвания за оценка на риска:

Цитат
Опитвам се да сложа някакъв ред при провеждането на генетични изследвания.

Шансът ни да успеем е САМО С ВАШАТА ПОДКРЕПА. Грижата за здравето е разбира се на Държавата, обществото, но преди всичко на заинтересованото лице. Настоявай те, не се отказвайте, търсете си винаги правата. Това, че пишете по този повод е вече НЕЩО.

С поздрав
Кременски


Какво представлява генетичката програма за оценка на риска?

Цитат
ПРЕДВАРИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ВЗЕМАНЕ НА РЕШЕНИЕ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ДОРОДОВ СКРИНИНГ ЗА ОЦЕНКА НА РИСКА ЗА РАЖДАНЕ НА ДЕТЕ С ДАУН

ВНИМАНИЕ!!
Изследването не е задължително, А Е ПРАВО НА ЛИЧЕН ИЗБОР!!
==========================================================

УВАЖАЕМИ БЪДЕЩИ РОДИТЕЛИ,

Лабораторията по Молекулярна Патология към СБАЛАГ "Майчин дом" ЕАД Ви предлага възможност със съвременни биохимични методи на изследване да бъде оценен рискът Вашето бебе да носи някоя от сравнително често срещащите се вродени аномалии. Изследването е безопасно и се предлага на всички бременни жени в страните с напреднало здравеопазване.

Изследването е насочено предимно към младите жени - под 36 годишна възраст.

Ако Вие желаете да се възползвате от тази възможност, е необходимо:

1. Бременността Ви да е между 15-19 седмица на бременността. За предпочитане по-рано - около 16-та седмица на бременността.

2. Предварително да сте получили необходимата информация за възможностите на изследването и генетична консултация в едно от звена на СБАЛАГ "Майчин дом" ЕАД:
Лаборатория по Молекулярна патология-
1401 каб.,14 ет., тел. 9172 214 ; 9-15ч.
Катедра по медицинска генетика -
1357 каб.,13 ет., тел: 9172 (491) 231 9-15ч.

3. Да Ви е определена седмицата на бременността (в седмици и дни) чрез ултразвуково изследване, проведено същия ден или в деня преди вземането на кръвната проба.

4. С Ваше съгласие да Ви бъдат взети 3 ml венозна кръв за осъществяване на биохимичното изследване (биохимичния скрининг).

5. Да е попълнено "НАПРАВЛЕНИЕ ЗА СКРИНИНГ НА ХРОМОЗОМНИ АНОМАЛИИ И ДЕФЕКТИ НА НЕВРАЛНАТА ТРЪБА (спина бифида и аненцефалия)".

Специализираното ултразвуково изследване и взимането на кръвната проба в 15-19 седмица може да бъде извършено във всяко АГ здравно заведение или в 231 каб.(втори етаж на поликлиниката на "Майчин дом") от 11 до 13 ч. всеки ден, тел. 9172 220.

Кръвната проба и попълненото НАПРАВЛЕНИЕ да бъдат доставени в Лабораторията по Молекулярна патология на "Майчин дом" всеки ден до 15 ч.
Резултатите от биохимичното изследване (скрининг) можете да получите до 4 работни дни след постъпване на кръвта в Лабораторията по Молекулярна патология, СБАЛАГ "Майчин дом", на 14-ти етаж консултации, тел. 9172 214 или 13-ти етаж тел. 9172 231.

Моля, запознайте се с информацията за предлаганото изследване, която следва:

Какво представлява изследването ?

След писменото Ви съгласие, може да бъде направено изследване, при което в кръвна проба, взета от Вас се измерва количеството на определени белтъци, които нормално присъстват в кръвта на жената по време на бременността. Отклонения в нивата им дават информация за вродени аномалии, които може да се появят при плода. Получаването на "отклонени" резултати не означава, че плодът е непременно увреден. Такива резултати се срещат при 5-6% от нормалните бременности при жени под 36 години и при 35% при жени над 36 години. В случаите на "отклонени резултати" показващи "повишен риск" се препоръчва по-нататъшно проследяване на бременността, както и допълнителни изследвания. Не всички аномалии могат да се открият с предлаганото от нас изследване.

Каква е вероятността да се роди дете с аномалия ?

Деца с някаква аномалия се раждат с честота 3-4 на 100 новородени, като един от най-сериозните дефекти е болестта на Даун. Синдромът на Даун е най-честата хромозомна болест, която се среща при 1 на 800 бременности и се проявява, когато бебето носи допълнителна хромозома 21. Това води до нарушаване на нормалното му развитие, вродени сърдечни дефекти и умствено изоставане. Болестта на Даун се среща при 50% от болните с хромозомна болест.

Как се поставя дородова диагноза на хромозомна болест?

На този етап, диагнозата на синдрома на Даун у бебето преди раждането се поставя само след извършване на биопсия на хорион или амниоцентеза. Тези изследвания са диагностични и категорично показват дали бебето е увредено или не.

Амниоцентезата (вземане на околоплодна течност в 16-19 седмица на бременността) и хорионбиопсиата (вземане на клетки от плацентата в 10-12 седмица на бременността) се извършват под ултразвуков контрол и са практически безопасни за бременната. В минимална степен обаче, те носят риск за прекъсване на бременността - съответно под 3% при биопсия на хорион и под 0,5% при амниоцентеза. Поради това те не се предлагат на всички бременни жени, а само на тези с оценен висок риск (над 1:250) за раждане на засегнато дете.

Какво означава ”оценка на риска” ?

Оценката на риска показва каква е вероятността бебето да се роди с болест на Даун. Тази комбинирана оценка е възможна след извършване на специализиран ултразвуков преглед и биохимично изследване на Ваша кръвна проба. След специална компютърна обработка на резултатите се дава т.нар. количествена оценка на риска. Например, оценен риск 1:300 означава, че с такъв резултат от 300 бременни 1 ражда дете с Даун (2 пъти по-често от средностатистическия).

ОЦЕНКАТА НА РИСКА НЕ Е ДИАГНОСТИЧНО ИЗСЛЕДВАНЕ!

Провеждането на тези предварителни безвредни изследвания позволява бременните да се разделят условно на две групи - бременни с нисък риск за раждане на дете с хромозомна аномалия и бременни с повишен риск. Само на бременните с повишен риск се предлагат по-нататъшни изследвания.

Каква е информативността на метода "биохимичен скрининг"?

На практика всяка жена, на всяка възраст може да роди дете с болестта на Даун. Установено е обаче, че този риск нараства с напредването на възрастта. Например, при бременна на възраст 35 години рискът плода да е засегнат е 1: 250, а при жена на 36 години - 1: 200. За гранични стойности се приемат тези между 1:300 и 1:250. Повечето бременни с резултат "повишен риск" (риск по-висок от 1:250) раждат нормално здраво бебе. Понякога обаче, отклоненията в кръвната проба са сигнал, че бебето има аномалия или че бременността е с усложнения и са необходими допълнителни изследвания. С предлаганото от нас изследване в 15-19 седмица на бременността се откриват до 70% от бременностите с болестта на Даун.

При резултат от 1:300 до 1:10 000 – оцененият риск е НИСЪК

В тази група попадат около 95% от изследваните жени и на тях обикновено не се предлагат допълнителни изследвания. В много редки случаи те също могат да родят дете с аномалия.

При резултат от 1:1 до 1:250 – оцененият риск е ПОВИШЕН

На жените с резултат "повишен риск за раждане на дете с Даун" се предлага извършването на диагностично изследване. Под ултразвуков контрол се взима малко материал от предшественика на плацентата (биопсия на хорион) или от околоплодната течност (амниоцентеза). В получените клетки се извършва изследване до 1 седмица чрез ДНК анализ само за Даун и до 3-4 седмици за всички хромозомни болести. Повишен риск за дефекти на невралната тръба (спина бифида и аненцефалия) се потвърждава или отхвърля със специализирано ултразвуко изследване.

Внимание! С ултразвуково изследване не може да се отхвърля "ПОВИШЕН РИСК ЗА ДАУН.

Извършването на тези изследвания е въпрос на личен избор.

ИЗСЛЕДВАНЕТО Е ВИСОКОСПЕЦИАЛИЗИРАНО И МОЖЕ ДА СЕ ИЗВЪРШИ САМО В СБАЛАГ "МАЙЧИН ДОМ"

д-р Кременски


Надявам се информацията да ви е била полезна.

Последна редакция: сб, 21 апр 2007, 12:46 от tender

# 89
  • Мнения: 1 199
Добре де, след като генът току-що е открит в човека, как така вече се знае че той е причина само на част от случаите на Спина бифида newsm78
Тук специалистите казват че жените, които са имали случаи на такова заболяване в рода си, са в рискова категория. Това какво друго може да означава освен че заболяването може да се предава по наследство? Защо иначе ще са в рискова категория?

Общи условия

Активация на акаунт