Административни процедури след раждане

  • 2 761
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10
Здравейте мили дами, моля всички настоящи мами за помощ. Предстои ми раждане и се ужасявам от сблусъка с административните процедури след раждането на мъника. Моля за разясняване и поясняване на последователността на процедурите

# 1
  • на село
  • Мнения: 3 916
Ти пък. Намерила си за какво да мислиш.
Няма кой знае какви процедури.
Раждаш си, после ти попълват документите, питат те за името, което сте избрали
 и след около 1 седмица си вземате акта за раждане на детето от общината по месторождение, поне при нас така се процедира.

# 2
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 750
Привет.Наистина не са приятни такива обикаляния по разни институции,но без тях неможе.Всъщност част от тях ги върши таткото докато си още в болницата.Ще ти напиша как беше при нас с уточнението,че родих в Плевен. 1-2 дни след като бебка се роди таткото отиде с личните ни карти в местния офис на Есграон и я записа,а седмица след това от там получи акта за раждане.При самото записване от там му дадоха бележка,която представих в болницата,за да я запишат и там.Също така трябва преди изписването да представиш здравния си картон,за да ти напишат болничните и ще ти обеснят какво да правиш,ако родиш преди или след термина.Живот и здраве,когато ви изпишат и си вземате акта за раждане отивате в Соц.грижи и попълвате молба за първоначална помощ и детски.За детските соц. работник ще ви обясни за кои месеци да представите бележки за дохода.Трябва разбира се да се обадите и на педиатърката на детето и когато дойде да ви види и дайте документа,който са ви дали от болницата и който се отнася до бебчо(колко кг.и см. се е родил,имунизации и подобни).Дано съм била изчерпателна Simple Smile Не се притеснявай,аз нищо незнаех,но в болницата ми обясниха всичко подробно.
Леко раждане   bouquet

# 3
  • Мнения: 2 111
При мен всичко стана така,както го е обяснила nikolaeva.Да допълня за раждането преди или след термин-тогава трябва да се отиде при лекаря,който ти е водил ЖК и ти е издал болничния лист преди раждането,за да оправи дните.Аз пратих мъжа ми да свърши тази работа.
За детските трябва да представите бележка за доходите ви  за 12 месеца назад.
Леко раждане   bouquet

# 4
  • Мнения: 2 334
Ти пък. Намерила си за какво да мислиш.
Няма кой знае какви процедури.
Раждаш си, после ти попълват документите, питат те за името, което сте избрали
 и след около 1 седмица си вземате акта за раждане на детето от общината по месторождение, поне при нас така се процедира.



Точно казано Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 1 809
При нас също всичко направиха в болницата. След 2 седмици отидох в общината да си взема акта за раждане. После на гишето за ЕСГРАОН попълних някаква Декларация, за да ми издадат Удостоверение за семейно положение (без него не можеш да си вземеш еднократната помощ за раждане). Добре е да си носиш и акта за граждански брак, защото мен ме разкарваха за него, тъй като не ми бяха отразили промяната в семейното положение. Това удостоверение става най-рано за 1 ден. След това с него, копие и ОРИГИНАЛА на акта за раждане отиваш в социалните и попълваш една молба за получаване на еднократната помощ, която трябва да бъде разписана и от бащата и да занесеш удостоверение от банката за IBAN, ако искаш парите да ти бъдат преведени по банков път. След около месец отиваш да си вземеш акта за раждане и горе-долу тогава получаваш и превода.
За детските незнам как става.
За педиатъра е добре да е избран преди раждането, за да може като ви изпишат с бебето да дойде на посещение вкъщи. Давате му една епикриза, която са ви дали от болницата, купувате му здравен картон и взимате от Здравната каса формуляр за първоначален избор на лекар.
Това е Laughing

# 6
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Няма нищо сложно-попълваш документи за името,след това си взимаш акта от общината

# 7
  • Мнения: 419
Няма нищо сложно-попълваш документи за името,след това си взимаш акта от общината

И даже е по-лесно, попълват ти ги в болницата, след две седмици отиваш в общината и взимаш акта за раждане на новото човече.
Леко раждане.

# 8
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 772
да допълня (точно това работя) акта за раждане на детето се взима от общината по постоянен адрес на майката.става въпрос за София нали?като за удостоверението за родствени връзки семейното положение на майката е без значение  (  мъжът не е роднина)
 това касае родените от майката деца.

# 9
  • Мнения: 2 592
А ако раждаш в София, а местоживеенето ти е в друг град? Тогава как стават нещата, знае ли някой  newsm78

# 10
  • София
  • Мнения: 17 592
Здравейте мили дами, моля всички настоящи мами за помощ. Предстои ми раждане и се ужасявам от сблусъка с административните процедури след раждането на мъника. Моля за разясняване и поясняване на последователността на процедурите

Какви процедури?..  newsm78 Някак няма такива... Хм, освен дето трябва по някое време да отидеш до общината да си вземеш акта за раждане на детето - друго няма...

# 11
  • На тиха улица
  • Мнения: 902
То пък едни процедури...не е бумащина и лутане.В болницата ще дойде социален работник ( всяка болница си има) и бавно и подробно ще ти обясни написаното от мамите и по-горе.

Леко раждане  bouquet

# 12
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Ти пък. Намерила си за какво да мислиш.
Няма кой знае какви процедури.
Раждаш си, после ти попълват документите, питат те за името, което сте избрали
 и след около 1 седмица си вземате акта за раждане на детето от общината по месторождение, поне при нас така се процедира.



Не ги мисли наистина тези неща.
Това, което Нелиса е написала.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 809
да допълня (точно това работя) акта за раждане на детето се взима от общината по постоянен адрес на майката.става въпрос за София нали?като за удостоверението за родствени връзки семейното положение на майката е без значение  (  мъжът не е роднина)
 това касае родените от майката деца.
А мен защо ме върнаха от общината да си донеса акта за граждански брак, защото не можели да ми издадат удостоверението, докато не ми оправят семейното положение newsm78

# 14
  • Мнения: 10
Много благодаря за отговорите Ви, но забравих да спомена, че не съм омъжена и вероятно това ще поусложни нещата. Но все пак доста ме успокоихте. Благодаря много

Общи условия

Активация на акаунт