Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ - 8

  • 33 003
  • 283
  •   1
Отговори
# 75
  • Пловдив
  • Мнения: 3 736
AlexaS , защо преди 10 години ?  Grinning Покривът не е задължително да прилича на храмов ! Кръглите или осмоъгълни помещения са чест елемент в средиземноморската архитектура и поне тези , които съм веждала нямат църковни покриви ! 

Ами преди толкова започнаха да се изграждат почти масово и на нашата територия. От тогава ми идват малко в повече.  Не че не изглеждат добре сами по себе си като стил. Всяка религия има храмове  Wink. За църква не съм споменавала нищо. И е вярно, че е въпрос на възприятие и вкус.   bouquet
Относно пространството: всеки се простира според джоба и разумните си нужди и зависи  преди всичко от целта за строежа на къщата. Ако е постоянно обитаема, партита, запои, срещи, естествено че ще се вземе и това предвид, тогава се набляга и на съвсем конкретни помещения, но ако ще се използва само за да се прибереш от работа, вечеряш и спиш....та дори и домашен помощник да имаш няма смисъл от нещо чак толкова пространствено.

Кризата няма да я коментирам, защото не  сме обвързани с долара, а с еврото.  Joy Както винаги с нещо.   Thinking Това е друга тема.

Чета, че сте коментирали вече закупени мебели. Така става като изоставам.

Мазетата и таваните не ме вълнуват, ако някой изяви желание за тях да си действа по въпроса  Joy


# 76
  • Мнения: 3 770
Не става въпрос , че сме обвързани с долара , а може би кой кредит е по-изгоден - в долари , евро , швейцарски франкове или лева.Моята приятелка , която работи в банка ме посъветва , че е най-безрисково  кредита да е в лева.

Относно кръглите трапезарии , честно казано аз не съм виждала масово такива.А пък църквата и тя е храм , нали ?  Wink Употребих тази дума , за да не се получава тавтология в текста.

А това за партитата и запоите ме разсмя !  Laughing За мен къщата е за всичко - запои , партита , спане , вечеря , зависи от настроението.Последните години май само за спане и лежане си използвам апартамента.
  Joy

# 77
  • Пловдив
  • Мнения: 3 736
Не става въпрос , че сме обвързани с долара , а може би кой кредит е по-изгоден - в долари , евро , швейцарски франкове или лева.Моята приятелка , която работи в банка ме посъветва , че е най-безрисково  кредита да е в лева.

 
  Joy

Лелееее.  И сина ми знае, че лева не е стабилен. Все пак темата е друга. Излишен спам не е нужен.

Ти понеже си обитаваш апартамента всекидневно, ежечасно, скучно ти е, от там и копнежа ти да е обширна къщата, ако може и да посреща всички възможни твои нужди и тези на съпруга ти и дъщеря ти ( защо я махна от подписа, пу пу, супер мацка). Но колко от времето съпруга ти би прекарал в тази къща (не ми отговаряй), а дъщеря ти!? Аз, хм, така я разбирам идеята  Wink

# 78
  • Мнения: 998
Аз пак на N-та страница се записвам Embarassed

Диди, стихчето на темата ме просълзи, та чак се замислих дали подсъзнателно не съм готова за трето Thinking Laughing

Вяра и Диди, присъединявам се към диалога за разстоянията и самостоятелното им изминаване от челядта Grinning Моите момчета също не вярвам да го правят, но вината си е в мен. Аз подскачам покрай тях (не че не бих искала друго като се замисля). Но и те затова хората, живеещи в къщи изглеждат много "здравословно" слаби - не е само заради градинките и плевенето;)

# 79
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Въпроса ми свързан с кредитите произтичаше от фалита на банки, които са навързани помежду си и може да даде някакво отражение върху лихвените проценти. Обяснението на Диди за 80-те процента звучи логично, да се надяваме че няма да има големи сътресения.

AlexaS, това за пространствата - има известна доза истина, но тук останалите членове на семейството нямат нищо общо. Когато някой е принуден поради някаква причина да прекарва времето си между 4 стени, наистина има нужда от пространство, за да не се чувства допълнително подтиснат от теснотията. Аз нямам възможност да се разпростирам с къщата, затова пък се опитвам да я направя възможно най-малка без да губя удобство, за да спечеля двор, който да ми създаде илюзията, че не съм като в затвор(за съжаление и аз съм ограничена от някои задължения да си стоя у дома). Дори ми е малък, ако можеше и една горичка да си имам Joy А стаите на Диди  са просто с човешки размери, от които вече сме отвикнали Confused

И аз не ходя на панаира, не зная съпруга ми дали ще обърне внимание на това, днес ще го посети и довечера ще преглеждам диплянки Simple SmileЗнам само за кола с водородно гориво, вместо газове, отделяше вода Simple Smile

Последна редакция: ср, 01 окт 2008, 10:23 от ljuboznatelna

# 80
  • Мнения: 2 255
OOOO  тая "разумна" преценка на необходимото място ще ме докара до лудост вече  #Silly
хем искам да ми е широко  newsm68 хем гледам да не се изхвърлям   Sick че после трябва и да се строи ...а парите ....  Joy абе мани-мани ...само местя стени на ляво на дясно  Rolling Eyes добре, че засега арх. само се забавлява...ама като поначертае вече май няма да й е толкова забавно с мене  Mr. Green

# 81
  • Мнения: 9 481
За съжаление няма как и ние да не бъдем засегнати от случващото се в САЩ. Гледах изказвания на разни експерти, но категорично /не съм естествено никакъв капацитет в тази област/ не мога да се съглася с това, че нас ще ни заобиколи...това е абсурдно!
Вече са факт фалирали европейски банки..
Не знам знаете ли колко ни е брутния външен дълг?-32.673 млрд. евро!
Нашата "икономика" от доста години на сам се крепи единствено и само на търговия-производството ни е толкова мижаво, инвестициите са символични по ред причини...и за съжаление переспективата и тя е толкова мижава...В следствие на това няма никакви свежи пари-от вчера ОЛП е вече 5,28-от там в/у него банките си слагат и своите лихви...и ще расте нагоре-няма как да е.
Сега било на сметка кредита да е в швейцарски франкове Rolling Eyes-лихвата там била най-ниска...не съм се интересувала за подробности.
Само прочетете заглавията в раздела и си направете закюченията..
http://banks.dir.bg/view_all_news.php?page=0&sub_cat=127

Сори за офф-а Blush

# 82
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Няма Офф тука, щом е свързано със строежи Wink Този въпрос се разискваше в Имотния балон, но точно когато нещата станаха по-ясни, никой не пише там Confused
ВЯРА, тези, които са живяли или живеят в къща, казват, че издръжката е по-голяма от апартамент. Така че, нещата не опират само до желания Simple Smile

# 83
  • Мнения: 3 770
AlexaS , не става въпрос за това , че лева е нестабилен , а за други банкови тънкости , които не мога да обясня.
Аз обаче малко ще поспамя .  Mr. Green Апартамента си го обитавам  в момента по здравословни причини , но никога не ми е било скучно.Всъщност откакто съм се родила собствената ми компания винаги ми е била достатъчно интересна , когато ми се е налагало да стоя в къщи.Копнежът ми за къща е от момента , в който се омъжих и напуснах моята родна , за да се завра в панелката и няма нищо общо с пространствата.Просто в къща се чувствам по-добре , няма да изброявам причините , но са много.
За съпруга ще ти отговоря обаче  Mr. Green - толкова , колкото и в апартамента.Това е свързано с работа , начин на живот , ангажименти и няма никакво отношение към това дали живее в къща или апартамент.Дъщерята прекарва значително повече време от него в дома , но докато и ако завършим къщата , се надявам тя да не е изобщо в БГ.Снимката махнах , защото непрекъснато ми пискаше на главата , че съм я показвала - луда тинейджърка !  Twisted Evil
Къщата , която строим за мен не е просторна , но е пълна с излишни помещения , които са там не по моя приумица.Основните стаи , в които ще протича животът ни не са огромни .Двете спални по 16 и 12 квадрата също не мисля ,че са нищо невиждано.Единствено нашата е по-голяма , но според мен също не е някакво изхвърляне с размерите.

Изобщо цялата тема с пространството дойде от моя въпрос към Вяра от къде ще ги смята тези 3-5 метра ? От средата на масата за хранене до началото гърба на кухненските шкафове или от облегалката на нейния стол до първото чекмедже ? И 3 или 5 метра все пак , че разликата за мен е значителна.  Laughing
Мисля , че всичко вече се обезсмисли !

Вълничке , да не ни изненадаш на някоя поредна тема с новина ?  Grinning


ljuboznatelna и аз искам горичка , но няма !  Confused Което ми напомня , че мъжа ме кара да ходим при ландшафтната архитекта да си поговорим за някое дръвче да посадим сега , защото тя , милата , не е сложила нито едно в плана.Но в главата ми е пълна каша и дворът изглежда огромен , като няма огради между отделните парцели и изобщо не мога да преценя разстоянията! Rolling Eyes Надявам се тези дни като излезнат най-накрая на кота 0 да мога да имам представа за мястото.
ljuboznatelna с теб сме коментирали размерите на стаите и ти знаеш , че съм ходила да меря с рулетката всеки стол , шкаф , маса , диван , за да дам размер на помещението - достатъчен , за да не са наблъскани мебелите.Къщата може да е 700 кв.м. , но реалната жилищна площ и по-малка от половината.Простотиите на мъжа няма да ги обяснявам за н-ти път , но в крайна сметка , който плаща , той поръчва музиката.Той ще си мисли после и за поддържането на тези помещения !  Mr. Green

# 84
  • Мнения: 3 770
Докато напиша този роман и още 3 нови отговора !  Mr. Green

Вяра
, аз писах по-горе как се справих с пространствата , но пак ще кажа.За всяко помещение преценявах по съществуващото в момента и добавях ако е необходимо.За трапезарията наредих 4 стола един до друг , без да са наблъскани , сложих и два срещуположни и измерих.След това прибавих и по още 50 см зад столовете , за да има как да се дърпат.От едната страна оставих малка пътечка , защото точно там ще има трапезарен шкаф , който е 40 см.За всички помещения съм действала по този начин.За кабинета сметнах библиотечни шкафове от готовите системи на Арон.За стаята с камината съм смятала съвсем подробно диаметъра на огнището , минималното отстояние на дивана , за да не хвърчат по теб въглени все пак , и ширината на дивана.В крайна сметка някои помещения в единия или другия размер са по-широки или по-тясни / както се получи с хола - 3,5 м!/ , заради архитектурата . Просто няма начин всичко да е с размерите , които съм дала , но са един ориентир.Всеки път си ходех с бележките при архитекта и си отмятах размерите на стаите. 
Laughing

# 85
  • Пловдив
  • Мнения: 3 736
Диди, ще ме убиеш с тази рулетка   Joy.

Що до горичката, ljuboznatelna е започнала да си решава проблема, но ще и пазят дръвчетата и храстите. При мен не вярвам някой да се съобрази, поне докато не се приключи с багерите и камионите, помпите и т.н., което ще рече че ...в близките години ще ми е голо поле наоколо.

Ландшафтния дизайн влиза ли в проекта към общите планове или си го организирате отделно?

# 86
  • Мнения: 3 770
AlexaS , точно така направих с рулетката и още го правя даже.Когато Зори каза размерите на трапезарията ходих да меря , за да видя дали е малко или добре.Иначе не мога да си го представя.Другото , което ме накара да тръгна с рулетката е , първият проект на арх.Спалните бяха по 11-12 кв.м.Детето ми в момента е в такава спалня , а нашата е към 14 кв.м.И като видях кутийките , които ми е направил една вечер с мъжа тръгнахме заедно с рулетката да мерим всички стаи и да коментираме къде трябва малко да се разшири , за да е по-удобно.И аз наистина тръгнах по обратния път - от мебелите към стаите.Сега знам какви мебели ще имам във всяка една стая и спрямо тях помещенията са нормално големи.
Моят съвет е когато проектирате да се съобразите и с мебелите.

Голото поле и при нас ще си е такова , макар че мъжът току що  ме награби с ландшафтната архитекта и че нищо не правя по въпроса с дърветата.При нас този проект влизаше в цената на целия проект.

Комшията от долния парцел бил на панаира днес и информирал мъжа ми за някакви септични ями.Те не се казвали така , ами с някакво друго име били , но се използвали за тази цел.Улавяли шампоани , препарати и т.н  newsm78 и всичко се сортирало в отделни контейнери.Пречистената вода можело да се използва за поливане , а екстрактът от онези другите работи  Mr. Green за торене на градината.Цената била около 4000 лв , но нито разбрах за какъв капацитет , нито точното наименование на съоръжението.

# 87
  • Пловдив
  • Мнения: 3 736
Диди, да нямаш предвид резервоарите на септичната яма? Аз знам, че в единия се събират отпадните води и се причистват (попивен кладенец) и после преминават в другия  newsm78, от където могат да се ползват отново за поливане. И аз не зная тази цена много ли е, малко ли е.

# 88
  • Мнения: 3 770
И аз не знам какво имам предвид , защото само преразказах думите на моето съкровище , което хем говори бързо , хем не винаги е разбрал !  Mr. Green Така че нямам идея до колко е достоверна информацията му.Само каза , че не се казват септични ями , а имат друго име - някакви станции !  Joy И това за резервоарите ми го каза , че били три отделни.Ако донесе рекламна листовка ще разбера , даже не ми каза и името на фирмата , за да проверя в нета.

# 89
  • Пловдив
  • Мнения: 3 736
Гугъл даде това http://abt-bg.com/ . Всъщност има доста информация, но аз досега не се бях интересувала.

Общи условия

Активация на акаунт