Best before или дата на производство на козметиката...

  • 3 853
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 631
Съжалявам, не намерих подобна тема и се извинявам, ако все пак има такава!

Искам да попитам всички (не)мами за козметиката, която си купувате.
Гледате ли винаги срока на годност? Следите ли по време на употреба срока на годност?? И въобще откривате ли срок на годност на продуктите, които купувате???  Thinking

Пресен пример от вчера. Голяма аптека в Пловдив. Влезнах да си закупя общо 3 продукта на Eucerin. Когато попитах продавачката къде е отбелязан срока на годност на продуктите, тя каза, че трябва да попита колежката си. Звънна ми телефона и в крайна сметка излезнах от аптеката с продуктите.  Crazy
Пазя опаковките и касовата бележка, естествено, защото дадох бая пари и не искам да са за боклуци (ако скоро ще им изтича срока).
Та сега разглеждам единия стик и установявам, че на самият него няма никакъв код или цифри, които да приличат на бест бифор или дата на производство.
Редно ли е продуктите да имат срок на годност само на картонената опаковка и вие какво правите в случая??  Thinking
Защото смятам като се прибера от работа, ако не открия срок на годност върху продуктите, да се върна във въпросната аптека и да поискам обяснение.

Моля споделете вашият опит и линкове, в които може да има разяснения за срока на годност на различни продукти.
Видях такъв в темата за Ягодката, но там няма продукти на Юсерин.  Peace

# 1
  • Мнения: X
Обикновено гледам срока на годност, но пак обикновено се сещам да го направя чак като се прибера вкъщи. Обикновено рядко задържам някаква козметика толкова дълго, че да й изтече годността. Темата ти ме накара да разгледам що за  разкрасителни продукти имам вкъщи и наблюденията ми са, че на самата опаковка има два ориентира за годността под формата на печатна маркировка. Едното си е баш срока на годност, а другото е трайност на продукта след отваряне на опаковката и представлява отворена кутия с чифра в нея, която може да е 6, 12, 24 и означава броя на месеците...но мисля,че не ти казвам нещо ново, де.

# 2
  • Мнения: 2 631
На стика сега видях, че пие 6м., но къде му е датата на прозиводство??

# 3
  • Мнения: 1 282
На шампоана на Нивея ми е отбелязано до кога е най- добър продукта.
На шампоана на Велла нямам такава екстра, нито пък има дата на производство.  Същото важи и за термо-защитния крем на  Лореал.  Rolling Eyes

# 4
  • Мнения: 410
Гледам, но...май не си отварям добре очите.
И аз наскоро при купуването на профес.боя за коса забелязах, че на кутията има печат EXP 05 2008. Върнах я. Онзи влезе вътре и излезе с друга боя, на кутията пишеше EXP 07 2009. Да де, ама вкъщи при разопаковането отново забучих поглед в опаковката и в самата туба...  Shockedна тубата си седеше щампа EXP 05 2008. Побеснях. Въпреки всичко се боядисах, но следващия път в магазина ще отворя боята до последния чарк и ще вдигна луд скандал, ако онзи пак се опита да ме прави на глупачка.
Още по-шантавото е, че освен печата в-у кутията и щампата в-у тубата, има и стикер в-у кутията, който сочи трета (различна) дата за годност!!!
(От личен опит знам, че има складове за напитки и храни със специално нает персонал, който да лепи такива стикери с фалшиви срокове!!!)

# 5
  • Мнения: 2 631
Доста статии и теми се изписаха за годността на козметичните продукти по принцип, а следователно и за тяхната вреда при употребата им след срока на годност.... И срещнах доста противоречиви мнения...
Например сега трябва да си изхвърля старата спирала, защото е вече на повече от година - ОК! Но трябва да си изхвърля и новата ми спирала, която е на 6м., защото минават вече 6 месеца, а тя вътре е чисто нова, понеже не слагам по много и не всеки ден  Joy
Голяма хамалогия!  Crazy

# 6
  • Мнения: 2 631
дани-77, мисля, че точно твоя случай нях прочела в някаква друга тема! Аз ако бях щях да ги заплаша с Комисия за защита на потребителите! Бива ли чак чакива работи...  doh

# 7
  • Мнения: 410
Възможно е, защото бях описвала случая в друга темичка, понеже не стига, че имам проблеми с косата и кожата, ами хайде и някой допълнително да се изгаври с мен, щото сме в Абсурдистан, нали. #2gunfire

# 8
  • Мнения: 2 631
Снощи, след като мъдрувах над дилемата, темата и прочее материали в интернет, установих за продуктите на Юсерин, че имат само 'срок на годност след отваренето' и представлява отворена кутийка с цифра отгоре...  Confused
Еми ако този крем е мухлясвал 2 години в аптеката, пак ли ще му е толкова срока на годност?? Нали все пак вътре има консерванти, химии и прочее съставки, с определен живот.
А и кремовете ми са с пулвелизатор!!! Демек, той все си е отворен  Crazy, просто е в затворена картотена опаковка, която след покупка се хвърля.
Друга грешка мисля, е на фирмата вносител, защото на преведения стикер, залепен за картонената опаковка има: "Годно до: ....................", което е оставено празно.....  newsm78

# 9
  • Мнения: 1 629
Обикновено има "нарисувана" кутия с отворен капак и примерно 12м вътре. Ам къде е датата на просиводство...аз да ти кажа предполагам, че няма смисъл да се слага, защото на продуктите започва да им изтича срока на годност след като се отворят, а на самата опаковка примерно трябва да пише да се използва преди 14.05. 2016г примерно, което означава, че като го отвориш преди тази дата ще си е наред  Confused

Общи условия

Активация на акаунт