Бебе на 2,5 месеца ака много трудно и много рядко, а акото е гъсто

  • 15 658
  • 35
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 479
Здравейте,

търся съвет как да помогна на бебчето ми да се изаква по-лесно и по-редовно, уточнявам, че сме само на кърма.

След 6тата седмица, Катето много разреди акането, което било нормално. Но докато го разбера няколко пъти я изаках на 2я и 3я ден неакане с термометър.
След това, реших да чакам и така на 5я ден се изака обилно. Обаче оттогава, се е запекла яко. Още веднъж пробвах да я изакам с термометър, но почти нищо не излезе  Sad А това, което излезе е много гъсто, почти като на възрастен. Направо се съмнявам, че може да го изака сама. Вчера дрисна малко - след 3 дневна пауза, пак гъсто.
Днес е ужасно нервна и някак си не мога да стоя със скръстени ръце и да чакам и да я гледам как се мъчи.

Уточнявам, че ям сливи, тиква, круши, овесени ядки. И активия съм пробвала, ама не помага. И бял хляб не ям, гледам и ориза да избягвам.
Също така й правя масажи и пробвам да я "издържам" като се разпръцка, но досега само повръщане съм постигнала... Давам й Биогайя пак без резултат.

Педиатърката й първо препоръча да й давам вода от накиснати овесени ядки, ма те съдържат глутен. После да й давам добавка Фризовом, при положение, че сме на кърма...

Чух, че имало някакви слабителни чайчета, ма не съм ги намерила никъде.

Направо се чувствам в безизходица  Cry

# 1
  • Мнения: 730
За какво "издържане " говорим при бебе на 2 месеца  newsm78?

# 2
  • Мнения: 479
Значи, че я държа с гръб към мен, облегната на корема ми и й придържам крачетата към тялото.

# 3
  • Мнения: 730
Пак съвет с педиатър ще ти помогне най-добре. Толкова малко бебе няма нужда от "издържане".

# 4
  • Мнения: 1 547
Прави ми впечатление, че твърде много кърмачета /вкл. и моите две/ минават през подобна криза и то, все в периода 2-4м. Сигурна съм, че имаше някакво "научно" разяснение, касаещо скок в растежа, изменение във функцията на храносмилателната система и т.н, но не помня абсолютно нищо вече.  Rolling Eyes Лично моите деца преодоляха драмите, продължили около 20-30 дни впрочем, с помощта на мама, татко и термометър. Доверих се на бабините деветини и на майка си, която твърдеше, че при мен и сестра ми е било същото. Знам, че лекарите го отричат изцяло, но... при нас методът даде резултат, а и всичко друго ми се виждаше по-лош избор.

# 5
  • Мнения: 479
Аман от неадектватни педиатри  ooooh! Затова питам вас  Simple Smile

# 6
Sad
mila nie sme to4no na tolkova meseca kato vas i imame sa6tiqproblem.ne 4e iskam da te pla6a no pri nas e taka ot edin mesec.nie za razlika ot vas oba4e sme na am izcqlo,no tova nqma zna4enie.ta za zapeka-.........absolutno ni6to ne ni pomaga.oblek4ava ni samo termometara dvapati na den.a za izdarjaneto misq 4e beba e o6te mnogo malka,kras4eto i ne e stabilno i i e rani4ko.taka4e izhoda..........termometara.da se nadqvame 4e skoro 6te go izrastnat i tova  Wink

# 7
  • Мнения: 730
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=333448.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=330921.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=326404.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=312622.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=281928.0

Ето това са все разисквани такива проблеми, а с търсачката можеш да намериш още десетки такива. С двата си поста по-горе  исках само да кажа, че според мен не е никак подходящо  да " издържаш" бебе на 2 месеца.

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Много рано сте започнали с ''издържането''

# 9
  • София
  • Мнения: 2 249
Dayli, хубаво е човек да е добре информиран, особено когато дава съвети Simple Smile. По въпроса за "издържането" - напротив, то е чудесен начин малкото човече да започне да осъзнава нуждите си и да асоциира и синхронизира определени действия с тях. Колкото до безопасността - няма нищо травмиращо за кръста или гръбначния стълб. Всъщност стоенето в шезлонг или коша за кола е несравнимо по-натоварващо.

gmidka, търпение, мила Simple Smile. Всъщност е нужно в голяма степен с децата - не само във възпитанието, но и в "лекуването". Но това е друга тема Grinning.

Някои казват,че лъжичка вода след кърмене помага. Друг вариант е хомеопат.

# 10
  • Мнения: 730
Dayli, хубаво е човек да е добре информиран, особено когато дава съвети Simple Smile. По въпроса за "издържането" - напротив, то е чудесен начин малкото човече да започне да осъзнава нуждите си и да асоциира и синхронизира определени действия с тях. Колкото до безопасността - няма нищо травмиращо за кръста или гръбначния стълб. Всъщност стоенето в шезлонг или коша за кола е несравнимо по-натоварващо.

gmidka, търпение, мила Simple Smile. Всъщност е нужно в голяма степен с децата - не само във възпитанието, но и в "лекуването". Но това е друга тема Grinning.

Някои казват,че лъжичка вода след кърмене помага. Друг вариант е хомеопат.


Да, хубаво е човек да е информиран! Имала съм много проблеми с оформянето на  ставите на детето ми когато беше толкова малко и абсолютно ми забраниха с цел профилактика подобни процедури, поне до навършване на 6 месеца. Това си е мое мнение и не ангажирам никого с него.

Последна редакция: пт, 03 окт 2008, 11:26 от Dayli

# 11
  • Мнения: 479
Dayli, благодаря за линковете. Аз съм разгледала няколко такива темите и не съм срещнала нещо, което да не съм пробвала. Нямам възможност да разгледам всички, нито имам това търпение, нито време (сама си гледам бебето).

Ива, благодаря за съвета   bouquet Сигурно ще се посъветвам с хомеопат, защото не издържам да я гледам така.

Ще се радвам, да получа съвети от майки, които са се справили с този проблем  Simple Smile. Нямам против коментарите, но не виждам полза то тях  newsm78

Поредният бисер, който получих е да давам вода с МЕД  Shocked

# 12
  • София
  • Мнения: 508
Прави ми впечатление, че твърде много кърмачета /вкл. и моите две/ минават през подобна криза и то, все в периода 2-4м. Сигурна съм, че имаше някакво "научно" разяснение, касаещо скок в растежа, изменение във функцията на храносмилателната система и т.н, но не помня абсолютно нищо вече.  Rolling Eyes Лично моите деца преодоляха драмите, продължили около 20-30 дни впрочем, с помощта на мама, татко и термометър. Доверих се на бабините деветини и на майка си, която твърдеше, че при мен и сестра ми е било същото. Знам, че лекарите го отричат изцяло, но... при нас методът даде резултат, а и всичко друго ми се виждаше по-лош избор.
Напълно съм съгласна  Peace И ние сравнително скоро преминахме през този период и освен с търмометър с друго не съм я мъчила. Премина за около три седмици

# 13
  • Мнения: 479
Дано да сте прави  Praynig При нас този период продължава около 20ти дни. Ако не мине до 10-на, ще потърся специалист.

# 14
iskam samo da poitam kakvo trqbva6e da ozna4ava tova po gore "laji4ka voda sled karmeneto" Thinking????????

# 15
  • Мнения: 2 658
Ми аz не мога нищо ново да кажа, освен, че напоследък дъщеря ми също е така. Когато е сигурно, че на детето му стига кърмата, питах, тук ми каzаха, че е нормално до 10 дни да се иzчака. Чак после термометри. И на мен ми се стори дълго, каzвам го в случай, че мога да те успокоя. Нормално било и на всяко хранене, както и веднъж на 10 дни zа кърмаче. Това е  Peace

# 16
  • Мнения: 4 595
малеее абсурд 10 дни
дано някоя майка не се вслуша  в това ,че и нормално било -ужас ooooh!
такава беля може да стане че ви е бедна фантазията -чак настръхвам

# 17
  • Мнения: 2 111
Имах същия проблем с дъщеря ми когато беше на 2 месеца.
Решихме проблема с хомеопатични лекарства-след 15 дни прием започна да си ака всеки ден,а преди това се изхождаше през 4-5 дни и то само с термометър.

# 18
  • В събота
  • Мнения: 201
И каква точно беля може да стане? И моята бебка понякога не ака по 7-8 дни и нищо и няма, накрая си се изхожда без драми и болки, явно наистина е нормално при кърмени бебета. Аз пък съм противник на помощните методи, освен ако не  е крайно наложително, т.е. бебето изпитва болки и дискомфорт. Майка ми също ми е казвала, че и аз като бебе съм се изхождала много рядко. Не съм сигурна на какво казвате "издържане", но ако е хващане на крачетата на бебето и свиването им към коремчето в изправено положение, все едно се "изчишква" дете, то и аз го пробвах (никой не ми беше казвал полезно ли е, не е ли, просто инстиктивно ми дойде отвътре да го направя). В 90% от случаите дъщеря ми почти веднага се изхожда по този начин, че даже май свикна само така да го прави.
Мен друго ме притеснява в поста на авторката - че бебето е само на кърма, а изпражненията са му гъсти. В този случай мисля, че трябва да се потърси помощ от гастроентеролог.

# 19
здравей мамче искам да споделя,своя опит моята дъщеря е на четири години и преди една година започна да яка сама на три четири дена един път.Акото и е нормална и без признаци на запек.минала съм през всички бабини рецепти ,търмометри ,клизми,хомеопатий и гастро лекари.Единственото което се промени беше че детето се изнервя от всичко което прилагах  и се измъчи до го моля да се изака ,а проблема си стоеше когато почна да говори казваше че я боли и се стискаше нарочно и сега си смуче пръста .Моя съвет е да не тормозиш бебето не дей да го ръчкаш с търмометър ,пии много вода само това помага ,когато е на кърма и чакай ,то само ще се оправи намери се лекър да ми обясни ,че при някой деца храносмилателните  ензимите се развиват по бавно освоява всичко което му е в коремчето и не яде достатъчно за да ака редовно .това е омагьосан кръг.не го мъчи за да не се стресира и му помагай само да не стане твърдо .аз помагах с дуфалак или лактолоза мип

# 20
  • Мнения: 4 595
eliva аз не разбрах защо се е налагало да минавате през това , при положение че детето си е ходило само на 3 дни и още повече че не е запек
от това което прочетох ми стана ясно че детето е нямало никакъв проблем а изкуствено се е създал такъв
освен ако самото дете се е чувствало дисконфортно от това , боляло го е корем или се е подувал тогава е друго

# 21
  • Варна
  • Мнения: 3 245
двете ми по-малки деца минаха през такъв период. Най-малкото акаше през 5-6 дни от 2-ри до 5-ти месец. НО изпражненията не бяха гъсти и нямаше дискомфорт. Нищо не съм правила, отмина от само себе си, сега ака всеки ден, че и по два пъти дори.

И аз като Tikvicha се чудя на какво се дължат гъстите изпражнения, това трябва да се обсъди с педиатър (или по-добре гастроентеролог), сам по себе си периода 4-5 дни не е притеснителен

# 22
  • Мнения: 405
И аз мисля, че гъстите изпражнения са притеснителната част.
Ние имахме също моменти когато акаше не всеки ден. Но след като аз изпиех по един, два литра сок от круша (100%круша) и двете се разхлабвахме. Mr. Green Може да пробваш. Със сигурност няма да ви навреди.
Аз малката също я издържам. Като усети че заема познатата и поза и веднага се напъва и свършва работата. За няма и минута е готова.  Peace
Между другото нашият лекар е на мнение, че до 10 дена не е проблем за едно кърмаче да не ака, стига да не се чувства дискомфортно.
Стискам палци бързо да надживеете кризата. Hug

# 23
  • Мнения: 479
Благодаря ви за съветите и подкрепата, момичета  Hug  bouquet.
Ние миналата седмица ходихме на гастроентеролог, който ни обясни, че често се случвало при бебетата и че това било функционално отклонение, което ще изчезне при захранването. Иначе детето си е здраво.
Изписа й лактулоза-мип - всеки ден. Пробвахме го, но много й и идва според мен, та ще й го давам през няколко.
Иначе докторката ми обясни, че повече от 3 дни не бива да не се изхожда, защото изпражненията ферментират и отделят токсини.

# 24
  • Мнения: 4 595
Иначе докторката ми обясни, че повече от 3 дни не бива да не се изхожда, защото изпражненията ферментират и отделят токсини.
eто това е истината , затова звучи абсурдно ''може до 10 дни'' , но възрастен човек не ходил толкова дълго после в чудо ще се види камо ли дете

# 25
  • Мнения: 200
i moqta da6terq be6e taka kakvo li ne opitah i olio i sini slivi i pektin dori malko nqma i nqma a i sirop laktuloza mip dokato ne vkarah v meniuto drugo osven karma pediatarkata mi kaza 4e imala lenivi 4erva slava bogu dobre sme ve4e e na 4 mes i polovina aka po4ti vseki den dnes dori tri pati  Laughing ne se pritesnqvai 6te se opravi znam i za po tejki slu4ai taka 4e gore glavata i uspeh

# 26
  • Мнения: 26
moq sin e na 1mes i 22 dni i imame sashtiq problem, akame na 2 dni , prez drugoto vreme samo se napava i ramji i e tolkova kisel miliq. sega ni izpisaha laktuloza mip i shte vidim kakvo shte stane, che kato go gledam kak se machi  mi se kasa srceto a i e postoqnno kisel, kak nqma da e kato si akashe po 4 pati na den, na am e.

# 27
  • Мнения: 1 174
От цялата работа важно е как се чувства детето. Не брой дните без акане, а гледай него - мрънка ли, нервно ли е, подуто ли е коремчето, има ли газове, пишкането как е /питам за пишкането, щото запек може да се получи и от обезводняване/. Казваш, че предишния път е било почти като на голям човек, а приличаше ли на пластелин ? На топчета ли беше или цяло ?  При моето имаше запек на 6 месеца и половина - при захранването и си беше като пластелин, оформен по извивката на дупето му в памперса  Wink изака си се сам. Преди това е имало неакане, не запек, което е продължавало и 7 дни, без подуто коремче, без мрънкане или друг признак, че детето го боли.
Прецени си дали наистина има проблем преди да тръгнеш да го лекуваш. Ако сметнеш, че има запек - има Дуфалак, има хомеопатични. Ако пък просто те притеснява нередовното изхождане - издържането, масажите и най - вече израстването на детето ще помогнат.

# 28
  • София
  • Мнения: 580
Ние минахме през същата криза. Бебка не акаша самичка повече от месец. Аз също я издържах и давах Биогая. Проблема според мен отшумя от себе си. Стискам палци бързо да се регулира стомахчето! Ако, даваш капки против колики, ги спри (заради запека) Hug

# 29
  • Мнения: 479
Бебето вече е дете  Simple Smile Оправиха се нещата  Peace Оказа се, че е фалшив запек от недохранване.

# 30
  • Мнения: 9 486
Иначе докторката ми обясни, че повече от 3 дни не бива да не се изхожда, защото изпражненията ферментират и отделят токсини.
eто това е истината , затова звучи абсурдно ''може до 10 дни'' , но възрастен човек не ходил толкова дълго после в чудо ще се види камо ли дете


Само че именно тук е разликата-възрастния не се храни с кърма!
Кърмата е към 88% вода и хранит.в-ва, именно които се усвояват в един момент значително по-пълноценно, поради факта, че храносмилателната с-ма на бебето се развива и успява да обработи и усвои ...затова 10 дни неакане за кърмаче, се приема за нормално Peace
Просто няма какво да ферментира Wink, ако обаче бебето е захранено-става друго Peace

# 31
  • Мнения: 1
ние сме на 4 месеца акаме 1-2 на ден притеснението ми идва от там че малката много се мъчи и напъва и си мисля да не получи херния или и аз не знам докторката ми каза да и варя сушени сливи и да и давам водичката но ме е страх да не получи пък разстройство  newsm78

# 32
  • Мнения: 9 486
ние сме на 4 месеца акаме 1-2 на ден притеснението ми идва от там че малката много се мъчи и напъва и си мисля да не получи херния или и аз не знам докторката ми каза да и варя сушени сливи и да и давам водичката но ме е страх да не получи пък разстройство  newsm78

1-2 пъти НА ден, или  веднъж на 1-2 дни??
Ако е второто и кърмиш-НЕ давай никакви отвари и сокове на бебето. Пий ги ТИ-яж сини сливи, круши, овесени ядки..

# 33
  • Мнения: 34
И ние минахме през този период, с тази разлика че на синчето дори термометър не му помагаше. след като попрочетох това онова реших че не е толкова фатално да оставя нещата на самотек. ако прекалено много се забави повече от 7 дни му давах овесена вода, може и да не е било правилно-времето ще покаже. от нея като че имаше ефект, но може и просто да си му е дошло времето да се изака Wink Simple Smile.
достигнах до извода, че колкото и да се бориш с понижаването на чревната активност при бебетата, то е физиологичен процес и се оправя от само себе си. в повечето случаи при захранването. външна намеса трудно помага. ако наистина продължава да се мъчи детето и особено ако акитата са като топчета /при нас не са били така/, идете при специалист. може да ви изпише дуфалак или друго.

за протокола - при нас със захранването се регулираха нещата.
ПП за овеса все си мисля, че не е толкова страшно, все пак те съдържат далечни следи от глутен, а водата от тях сигурно съвсем незначителни количества.
желая ти успех  Wink

# 34
  • Мнения: 9 486

ПП за овеса все си мисля, че не е толкова страшно, все пак те съдържат далечни следи от глутен, а водата от тях сигурно съвсем незначителни количества.
желая ти успех  Wink


Протеин

Овес
Съдържание в 100г.:

Nutritional value per 100 g (3.5 oz)
Energy 390 kcal 1630 kJ
Carbohydrates 66 g
- Dietary fiber 11 g
Fat 7 g
Protein 17 g
Pantothenic acid (B5) 1.3 mg 26%
Folate (Vit. B9) 56 μg 14%
Iron 5 mg 40%
Magnesium 177 mg 48%
β-glucan (soluble fiber) 4 g

Овесът е единственото зърнено растение, което съдържа глобулин или бобоподобен протеин, авеналин, като основния (80%) складиран протеин.

Глобулините се характеризират с водоразтворимост, заради това овесът може да бъде превърнат в мляко, но не и в хляб. По-типичните зърнени протеини като глутен и зейн, са проламини. Основният протеин на овеса е проламин: авенин.

Протеинът в овеса е почти еквивалентен като качество на соевия протеин, който според Световната здравна организация е равностоен на протеина в месото, млякото и яйцата. Съдържанието на протеинът в изчистеното от овбвивката зърно е между 12-24%, най-високото сред зърнените храни.

Заболяването Celiac

Цьолиакията, или celiac disease, от гръцки "koiliakos", означаващо "свързано с червата", е болест, често свързана с приемане на жито или по-точно една група протеини, наречени проламини, по-популяни като глутен. Овесът не съдържа много от проламините, намиращи се в житото, обаче все пак съдържа авенин. Авенинът е проламин, който е токсичен за лигавицата на червата и може да отключи реакция в някои случаи на celiacs.

Допълнителна информация: Авенин-чувствителна ентропатия

Въпреки че овесът съдържа авенин, съществуват редица проучвания, навеждащи на идеята, че овесът би могъл да бъде част от безглутеновата диета, ако е напълно чист. Първото такова проучване е публикувано през 1995г. Последващо проучване индикира, че е безопасно да се използва овес дори за по-дълъг период.

В допълнение обаче, овесът често е обработван в близост до жито, ечемик и други зърнени храни, така че той става комбиниран с други глутени. Поради това, комисията "FAO's Codex Alimentarius Commission" официално го включва в групата на културите, съдържащи глутен. Овесът от Ирландия и Шотландия, където се отглежда по-малко жито, е по-малко вероятно да се комбинира по този начин.

Овесът е част от безглутеновите диети в, например, Финландия и Швеция. И в двете страни има продукти от "чист овес" на пазара.

Източник: Уикипедия

От преведеното до тук, никак не съм убедена, че овесените ядки не спадат към рисковите за едно новородено храни!

Ето още:

http://www.lekar.bg/news-41/info-2377/%D0%9D%D0%B5%D0%BF%D0%BE%D … 0%BA%D0%B8%D1%8F/

# 35
  • Мнения: 34
MTV, много полезна инфо, благодаря за превода. ами започвам да съжалявам че съм му давала овесена вода. не е имало реакция. но съм чела, че глутеновите дават реакция по-късно, след натрупване в организма Sad
за детенцето мна авторката май не е подходящо, защото е по мъничко.

сега се сетих и за случая на моя позната. детето започнало да разрежда акането. пед-ката препоръчала добавка на АМ с фибри. въпреки че детето наддавало ОК. майката започнала да дава по мъничко АМ, да кажем 30 мл-само вечер преди лягане и проблемът се решил.
Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт