За сиренето и попарата

  • 5 768
  • 61
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
zdraveite! Iskam da popitam za poparite, ne6o ne mi e jasno. Nali uj do 2 god ili do1 /spored izto4nika/ ne se dava krave mljako. Togava kak se dava sirene? Ne e li opasno? I o6e ne6o - kakav e vsa6nost smisala na poparata osven deto 6te se olejat celite? Ka6ata ne e li sa6oto? daje po dobre za6oto e s mljako...


здравейте! Искам да попитам за попарите, нещо не ми е ясно. Нали уж до 2 год или до1 /според източника/ не се дава краве мляако. Тогава как се дава сирене? Не е ли опасно? И още нещо - какъв е всъщност смисъла на попарата освен дето ще се олеяат целите? Кашата не е ли същото? даже по добре защото е с мляко...

Моля, пишете на кирилица.

Последна редакция: сб, 04 окт 2008, 22:56 от Vivi

# 1
  • Мнения: 1 763
Адаптираното мляко също се прави от краве мляко. Кашите са или с адаптирано, или ссъс сухо мляко, което също е краве мляко. До колкото знам, не е хубаво да  се дава преди две години прясно мляко, защото е тежко за детското стомахче. Проблемът със сиренето е, че е много солено, затова е хубаво да се изкисва.
Иначе нашата педиатърка е против попарите, заради сухара вътре, допълнително надувал децата, без да им дава нищо полезно.
Аз давам на детето ми попара, откакто стана на 9 месеца (преди това не искаше), но не мисля, че попарите са задължителни, всеки сам си преценява.

# 2
  • Мнения: 27 524
На годинка може и прясно мляко, и краве сирене за деца, необременени с алергии. До 2 годинки е абсурден срок.
За крайно нетърпеливите - след 8-ми месец Peace

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
на годинка хубаво, ама нали попарата е от 7-ия месец?

# 4
  • Мнения: 27 524
на годинка хубаво, ама нали попарата е от 7-ия месец?

Кой казва?  Wink
Следвай разбиранията си инстинктите си. Не се води под "трябва" винаги  Hug
И не, не трябва. Преди минимум 8-ми месец не е добра идея да се въвежда прясно мляко, сирене и масло. На годинка и нататък е идеално. Така трябва според повечето световни препоръки  Peace

# 5
  • Мнения: 1 984
на годинка хубаво, ама нали попарата е от 7-ия месец?
аз глутен до 9м не препоръчвам... до 11 - ограничено... защо попара обаче? много сте слабички? еключете каша. ако не - мляко...

# 6
  • София
  • Мнения: 12 554
На годинка може и прясно мляко, и краве сирене за деца, необременени с алергии. До 2 годинки е абсурден срок.

Е що да е абсурден!? Калоян е на 2 години и 2 месеца и НЕ е пил прясно мляко. Пие си АМ. Не мисля, че това, което купувам от магазините е по-добро от адаптираното мляко. Да не говорим, че в голям процент прясното мляко в момента си е сухо мляко с вода.

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Аз дадох попара от 8-я месец Peace

# 8
  • Мнения: 31 173
Не давам въобще попара.Не я харесва, аз също. Нито с чай, нито с АМ.

# 9
  • BG
  • Мнения: 1 900
По твоя преценка,никъде не може да те задължи и никой.

# 10
  • Мнения: 27 524
Е що да е абсурден!? Калоян е на 2 години и 2 месеца и НЕ е пил прясно мляко. Пие си АМ. Не мисля, че това, което купувам от магазините е по-добро от адаптираното мляко. Да не говорим, че в голям процент прясното мляко в момента си е сухо мляко с вода.

Нещо не си ме разбрала  Simple Smile

Нали уж до 2 год не се дава краве мляко.

Няма такова правило до 2 годинки да не се дава или да не е препоръчително да се дава прясно мляко. Оптималният срок е годинка. А отделно вече е въпрос на личен избор дали ще продължиш с АМ или с обикновено прясно мляко. Не казвам, че е абсурдно да не се дава прясно след годинка, а че определеният срок от 2 годинки е абсурден. Надявам се, че ме разбра сега  Hug

# 11
  • Мнения: 421
давам рядко,само когато нямам нищо подходящо за малкия.не мисля,че е полезна с нещо освен сиренето,което му давам направо

# 12
  • Мнения: 4 433

.Нали уж до 2 год или до1 /според източника/ не се дава краве мляако. Тогава как се дава сирене? Не е ли опасно?
Не е опасно аз дадох попара на 5 месеца а прясно мляко на 11 месеца даже не изчаках годинката.

# 13
  • София
  • Мнения: 17 592
До годинка му давах козе сирене.
Никога не съм правила попара, нямам и такова намерение.

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Благодаря на всички за отговорите. Днес все пак им дадох малко попара като десерт на обедното хранене (защото ядат само 4 пъти и не искам да замествам цяло млечно хранене). Много им хареса. Но я пасирах, беше ме срах да не се задавят. Вие от кога давате непасирани, а само намачкани пюрета и попари?

# 15
  • Мнения: 4 753
Давам попара от осмия месец - харесва му горе долу... Никога не съм пасирала нищо, минавам всичко през една ръчна мелничка, която мачка много добре всичко...

# 16
  • Мнения: 493
Давам попара от 7-ми месец на сина ми,никога не съм я пасирала,яде си я с голям апетит. Peace

# 17
  • София
  • Мнения: 15 219
Но я пасирах, беше ме срах да не се задавят.

И аз пасирах попарата в началото.  Peace

# 18
  • Мнения: 493
Започнах да давам йогурти след 6,5 мес Peace
Сирене след 7 мес по малко в зеленчуковото пюре.
Попара давам от скоро,а прясно мляко към 9-я мес мисля,че беше...

# 19
  • Мнения: 2 334
Давам попада от няколко дни и в началото хич не я хареса ,но сега си я яде.Първите два дни я пасирах но сега я намачквам доста защото дъщеря ми все още не дъвче а гълта и се дави.Пробвах  да и давам не толкова гладко пасирана храна ,но тя е на друго мнение Mr. Green

# 20
  • Мнения: 2 960
Моят син не обича попара,така че не яде такава!!!Предложих ме на годинка и детето каза  Naughtyсори не искам,мамо!!Това е -въпрос на вкус,като не иска ,не иска.Може след време пак да му предложа,но има токлока други неща ,които харесва,така че не виждам проблем!!!

# 21
  • Мнения: 1 586
Любимата ми тема за попарите.... Mr. Green
Давам попара от 9 месец,така реших,иначе Педи искаше още след 7 месец,много я харесва, не я правя като френско блюдо а обикновенна,със сирене,масло,вода и сухар.Беше я позабравил известно време но от скоро сам иска и повтаря"Парка,парка" .....харесва си я детето... Mr. Green

За прясното мляко,дадох няколко месеца след като навърши 1 годинка,първо в кремчета започнах да го добавям,но откакто спря АМ на 1г.4м. му давам и да пие.Никога не съм чувала,че не било хубаво да се дава под 2г., не мисля,че е вярно.

# 22
  • Мнения: 1 546
Давам попара от 8 месец и това е най-любимото ядене за деня на дъщеря ми. Mr. Green Никога не съм я пасирала, много добре намачквам с вилица, а вече даже не се и старая толкова.

# 23
  • Мнения: 158
и моят син я отказва как не пробвах със захар без захар,с чай ,не искаме ,но ако му дам само сирене го хапва а кеф.По нататък пак ще го пробвам.Не искам да го насилвам да я яде.

# 24
  • София
  • Мнения: 3 099
Не давам попара, защото не считам, че е по-добре пред изборът ми - инстантните бебешки каши. Считам, че добрите бебешки храни са за предпочитане пред хляб/сухар/масло/сирене с неясен състав и произход. Докато може, поне закуската ще е бебешка.

# 25
  • Мнения: 1 674
Давам попара от 11 месец.Долу-горе тогава въведох и сиренето.Като му е хубаво на детето нека си хапва.

# 26
  • Мнения: 257
Аз започнах с даването на попара към  7 месец и все още я предлагам за закуска понякога
Синът ми много я харесва

# 27
  • Мнения: 4 017
Давам попара след като навърши 7 месеца, но понякога редувам с плодове пюре и АМ като второ хранене, или овесени ядки с плод и АМ. Честно казано съставът на сухарите (купувам гръцки) не ми вдъхва голямо доверие....

За трудностите с намирането на подходящо сирене, да не говорим...

# 28
  • Мнения: 486
Давам попара понякога сутрин, от както Били отказа сутрешното мляко около 11 месечна беше.

# 29
  • Sofia
  • Мнения: 193
Дадаох попара на 10 месечна възраст и до сега това ни е любима закуска- сиренето и маслото са полезни и необходими за децата.

# 30
  • Мнения: 5 391
Може би малко встрани от темата, нека майките в странство кажат, има ли в другите страни таквоз чудо попара?
И храни ли някой децата си с хляб, накиснат във вода?
Аз сирене давам козе и го слагам в пюре, кус-кус или овесени ядки, попарата още с първото си дете я недолюбвах и не я намирам за особено качествено хранителна.

# 31
  • Мнения: 431
Фили,какви овесени ядки даваш-от фините или има някакви бебешки като кус-куса ?Ще ми се да пробвам,затова  Wink
От 8.месец давам попара.При нас проблемът е,че не може да яде нищо,ако не е пасирано  ooooh!
Пробвах няколко пъти-предпочита гладен да стои,но не яде,ако не е гладко като крем  Crossing Arms
Иаз се чудя какво толкова полезно има в сухарите,...затова слагам повечко сирене  Laughing

# 32
  • Мнения: 5 391
clover_d, от фините, на фирма Никола.
Не пасирам нищо, в началото се мръщеше, но след моето тъпо и упорито предлагане свикна.

# 33
  • Мнения: 1 572
за мен попарата е най-голямата глупост която може да се дава на бебетата , но това си е мое мнение , аз не давам и защото малкият става в 8.30 пие мляко и после към 12-12.30 обяда , за попарата не остава ред

# 34
  • Мнения: 493
Може би малко встрани от темата, нека майките в странство кажат, има ли в другите страни таквоз чудо попара?
И храни ли някой децата си с хляб, накиснат във вода?


Не няма PeaceАко чуят или видят ще паднат хората просто Mr. Green

# 35
  • Мнения: 142
На годинка може и прясно мляко, и краве сирене за деца, необременени с алергии. До 2 годинки е абсурден срок.
За крайно нетърпеливите - след 8-ми месец Peace


ееее-Блонди -на тая снимка си по-хубава  Hug
Наистина!!!

# 36
  • Мнения: 158
от няколко дни си хапва попара преди това и се мръщише

# 37
  • Sofia
  • Мнения: 193
Може би малко встрани от темата, нека майките в странство кажат, има ли в другите страни таквоз чудо попара?
И храни ли някой децата си с хляб, накиснат във вода?


Не няма PeaceАко чуят или видят ще паднат хората просто Mr. Green
Те пък защото в другите страни страшно полезно се хранят-я стига сте отричали българския начин на хранене-погледнете американците и голяма част от западноевропейците на какво приличат-какво му е на хлябът- корнфлейксът не е ли накиснат в течност-аман от "модерни" глупости .

# 38
  • Мнения: 3 034
няма попара тук. но и синът ми не харесва сухари, особено мокри, тъй че въпросът е решен  Simple Smile

MaryG , ами погледни българите колко са "здрави", няма нужда да гледаш на запад. все водим статистиките - я стомашни заболявания, я сърдечни. факт е, че в България не се дават достатъчно пари за изследвания на детското и бебешко хранене. няма нужда от криво разбрана национална гордост. аз и преди съм писала, че специално малките деца - до 3-4 годишни, тук са като цяло по-здрави и изобщо не са дебели  Naughty а и не знам кое наричаш "българския начин на хранене", когато става дума за бебета. начинът на захранване отрано със сокчета е съветски модел, който е отречен вече и в самата Русия (можеш да прочетеш статия в Кърмаческия в темата за педагогиеското захранване). явно руснаците не са съгласни след края на онези времена да продължават да си хранят така бебетата, ама българските може  Confused попара не знам къде има другаде, но едно време баба ми месеше хубав хляб за нея, а сега купуваме неизвестно какво  Rolling Eyes

а за маслото и сиренето съм съгласна с теб. аз давам с кус-кус (само че за сина си взимам по-различен), дадох му и содена питка с масло и сирене и той пощръкля от радост  Laughing

Последна редакция: нд, 28 дек 2008, 01:57 от simplyaven

# 39
  • Мнения: 9 973
за мен попарата е най-голямата глупост която може да се дава на бебетата
добре,че не всички мислят като теб! Peace

# 40
  • Мнения: 1 572
за мен попарата е най-голямата глупост която може да се дава на бебетата
добре,че не всички мислят като теб! Peace
Нали  Mr. Green

# 41
  • Мнения: 1 572
Може би малко встрани от темата, нека майките в странство кажат, има ли в другите страни таквоз чудо попара?
И храни ли някой децата си с хляб, накиснат във вода?


Не няма PeaceАко чуят или видят ще паднат хората просто Mr. Green
Те пък защото в другите страни страшно полезно се хранят-я стига сте отричали българския начин на хранене
Да наистина , хранят се със строго контролирани храни това е първата разлика с българския начин на хранене  Peace

# 42
  • София
  • Мнения: 3 099
Аз също се чудя защо толкова я канонизирате тая попара... Напомня ми храната, която някога един съсед на село бъркаше за прасето...

Защо трябва да кисна хляб/сухар в каквото и да е, кому е нужно компонентите да се омесват в някакъв бъркоч - вече има много начини да нахраним едно дете!

# 43
  • Мнения: 1 572
Аз също се чудя защо толкова я канонизирате тая попара... Напомня ми храната, която някога един съсед на село бъркаше за прасето...

Защо трябва да кисна хляб/сухар в каквото и да е, кому е нужно компонентите да се омесват в някакъв бъркоч - вече има много начини да нахраним едно дете!
Например тази филия да му я намажем с маслото и сиренето от попарата , тъкмо да се учи да дъвче  Peace

# 44
  • София
  • Мнения: 3 099
Аз също се чудя защо толкова я канонизирате тая попара... Напомня ми храната, която някога един съсед на село бъркаше за прасето...

Защо трябва да кисна хляб/сухар в каквото и да е, кому е нужно компонентите да се омесват в някакъв бъркоч - вече има много начини да нахраним едно дете!
Например тази филия да му я намажем с маслото и сиренето от попарата , тъкмо да се учи да дъвче  Peace

А млякото/чая - в чаша!

# 45
  • Мнения: 27 524
Може би малко встрани от темата, нека майките в странство кажат, има ли в другите страни таквоз чудо попара?

Няма. Това си е някакво типично бг ястие. Намирам го за уместно преди години и по селата, но сега - наистина има по-оптимални варианти за хранене. Въпрос на вкус, разбира се. Ако детето го харесва, защо не  Simple Smile

# 46
  • Мнения: 4 753
Аз пък се чудя, защо когато някой не обича нещо, смята тези, които го обичат, за смахнати...   Tired  Обичам попара, детето ми също я обича - защо да не му давам тогава??
Дреме ми на националния флаг, кой какво яде по света...

# 47
  • София
  • Мнения: 3 099
Аз пък се чудя, защо когато някой не обича нещо, смята тези, които го обичат, за смахнати...   Tired  Обичам попара, детето ми също я обича - защо да не му давам тогава??
Дреме ми на националния флаг, кой какво яде по света...

Съгласна.
А защо трябва да слагаме на попарата българския флаг, тогава?! От къде накъде това бил БЪЛГАРСКИЯТ НАЧИН НА ХРАНЕНЕ?!

# 48
  • Мнения: 1 572
А защо трябва да слагаме на попарата българския флаг, тогава?!
А къде другаде я има ?

# 49
  • София
  • Мнения: 3 099
А защо трябва да слагаме на попарата българския флаг, тогава?!
А къде другаде я има ?

Гърция.

# 50
  • Мнения: 4 753
Аз пък се чудя, защо когато някой не обича нещо, смята тези, които го обичат, за смахнати...   Tired  Обичам попара, детето ми също я обича - защо да не му давам тогава??
Дреме ми на националния флаг, кой какво яде по света...

От къде накъде това бил БЪЛГАРСКИЯТ НАЧИН НА ХРАНЕНЕ?!

Това пък кога съм го казала....   Thinking  Казах само на какво ми дреме...

# 51
  • Мнения: 1 572
Аз пък се чудя, защо когато някой не обича нещо, смята тези, които го обичат, за смахнати...   Tired  Обичам попара, детето ми също я обича - защо да не му давам тогава??
Дреме ми на националния флаг, кой какво яде по света...
Някой да ти е казал че си смахната?
Говорим за това кой как се храни

# 52
  • София
  • Мнения: 3 099
...
Това пък кога съм го казала....   Thinking  Казах само на какво ми дреме...

Никога не съм твърдяла, че ти си го казала... В дискусията участват и други майки, не само ти.

# 53
  • София
  • Мнения: 3 099
...
Те пък защото в другите страни страшно полезно се хранят-я стига сте отричали българския начин на хранене-погледнете американците и голяма част от западноевропейците на какво приличат-какво му е на хлябът- корнфлейксът не е ли накиснат в течност-аман от "модерни" глупости .

Ето, да не се мориш да четеш, stelt77.

# 54
  • след Околовръстното
  • Мнения: 1 812
Аз мразя попара,но на голямата съм правила и я е хапвала с апетит.Явно и харесва.Живот и здраве след 1-2 месеца ще пробвам и малката.То вярно ,че е много по-лесно да му направиш каша или някои други разтворими глупости,но защо да няма разнообразие.

# 55
  • Мнения: 4 753
Може би малко встрани от темата, нека майките в странство кажат, има ли в другите страни таквоз чудо попара?
И храни ли някой децата си с хляб, накиснат във вода?


Не няма PeaceАко чуят или видят ще паднат хората просто Mr. Green
Те пък защото в другите страни страшно полезно се хранят-я стига сте отричали българския начин на хранене-погледнете американците и голяма част от западноевропейците на какво приличат-какво му е на хлябът- корнфлейксът не е ли накиснат в течност-аман от "модерни" глупости .

Чета всички отговори, вкл. и онова горе с червеното, на което всъщност реагира MaryG...

# 56
  • Мнения: 3 034
е, тя MaryG реагира малко странно, според мен. не е много ясно кой е българският начин на хранене. не знам и според нея "на какво приличат американците и западноевропейците" - децата, имам предвид. големите сами избират как да се хранят. то и българина не е първа хубост като мине 40 години, но карай. още повече, че корнфлейкс не е за малки бебета. та в крайна сметка, на мен не ми стана ясен довода на MaryG.

# 57
  • София
  • Мнения: 15 219
Спорът е повече от излишен.
Хората по света се хранят толкова различно, че сега да седнем да отричаме някои чисто български манджи, щото, видите ли, по света не ги били чували, и да се прехласваме по чуждоземските, защото сме ги виждали по филмите...... хайде няма нужда.
Погнусата и отвращението от попарата ми идват твърде пресилени. Съгласна съм, човечеството се развива и са измислени и други видове бебешки храни. Това, обаче, за мен не е достатъчна причина да сложа кръст на всичко,  което е съществувало почти безалтернативно по нашите географски ширини до преди 10-15 години.
Надявам се да не прозвуча грубо, обаче, като чета как някои се погнусяват от попарата често се чудя дали пък въпросният някой умее да направи една попара като хората. Защото моята попара си я ям с кеф, а на Ивайло му е любимата закуска откакто я опита за първи път.  Mr. Green

Та така...... нека всеки да си храни бебето с каквото намери за добре, правилно, полезно...... и да не си размахваме пръсти нравоучително.  Peace

# 58
  • Австрия
  • Мнения: 143
правя попарата с АМ,не я прояде с Чай. Прясното мляко до годинката само в преработен вид в кремЧета или супи.
Прясно мляко за пиене след 2г. до тогава по добре АМ

# 59
  • Мнения: 1 629
Аз правя попара със сирене, масло, захар, и чай и препечен хляб. От 7 месец го правя и си го яде. Става гъстичко и не се олива.

# 60
  • Мнения: 158
момичета нима вие не сте отгледани с попара и намазана филия с домашна лютеница.Я се погледнете колко сте големи станали,не сте яли американска храна и да сте спали на кокосов матрак. НАЛИ ТАКА.Мисля че има майки които са малко по превзети.Не ставайте подлога на американците.Щом едно дете обича българско сирене чай и масло защо да не му до дадем.      И все пак тия американки какви задници имат  Sickсигурно е от добрата храна(полуфабрикати)

# 61
  • Мнения: 1 572
момичета нима вие не сте отгледани с попара и намазана филия с домашна лютеница.Я се погледнете колко сте големи станали,не сте яли американска храна и да сте спали на кокосов матрак. НАЛИ ТАКА.Мисля че има майки които са малко по превзети.Не ставайте подлога на американците.Щом едно дете обича българско сирене чай и масло защо да не му до дадем.      И все пак тия американки какви задници имат  Sickсигурно е от добрата храна(полуфабрикати)
Оооох , като го чуя това за "едното време и бабите"  ooooh!Може и така да сме отгледани , ама не мислим да стоим в онова време ,ти като искаш стой си там Peace
И за протокола нито моят задник е голям нито на детето ми

Общи условия

Активация на акаунт