Не, че се се надявам, но има ли мами от Пакистан?

  • 7 876
  • 48
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1
Dobro utro Babeli,

Да, вярно е, че зная доста истории, някои тъжни, други смешни...Мисля, че донякъде си права да се тревожиш дали твоичкия ще успее да окаже не натиск, а по-скоро съпротива. Като правило семействата там са доста единни, донякъде това е много хубаво нещо, но хубавото спира от момента, в който всеки започва да си пъха носа в работите на всеки друг.

Не знам какъв е характера на твоя приятел, развръзката ще зависи главно от него, а ако е малко мекушав  няма да посмее да каже гък на майка си и на сестрите си, особено ако има по-големи сестри. Понеже там има и частичен матриархат по-големите сестри могат да ти стъжнят живота, мъжът ми има едни добрички приятели, които са му ревали (със сълзи) заради проблеми причинени от по-големи сестри....За мое огромно щастие моят мъж е много твърда глава, затова по-рано казах, че ако нямаше точно такъв  характер, живота ми можеше да е много труден. Мъжът ми например направи ревоюционната стъпка да се отделим в самостоятелна къща като отидохме за по-дълго в Пакистан, а там  това е нещо почти нечувано - синът, който е бил от толкова години в чужбина да не се прибере при семейството си...изобщо мъжът ми не търпи вмешателство от никого.

Познавах една полякиня, която имаше голяма любов с един пакистанец студент в Лондон. Майка му обаче била много властна жена и като разбрала за връзката му пристигнала в Лондон да го 'спаси' от полякинята. Спрели му издръжката за следването и си го прибрали в Пакистан. Двамата изживяха голяма трагедия, полякинята не беше с всичкия си цяла година след това.

Това всъщност е единствената тъжна история, която знам. Другите са все с щастлив край, но като гледам май в повечето случаи жената прави повечето компромиси, в смисъл повече се съобразява с тяхната култура.

Браковете, повечето се уреждат между семействата, но в големите градове има и доста които сами се избират или имат връзка. В Лахор и големите градове много жени работят и то е неизбежно да се влюбват в колеги и т.н. Но има семейства, които обичат да женят децата си само в техния род - за братовчеди или други роднини. Провери дали семейството на мъжа ти има такива склонности, защото ако вече са си набелязали някоя мома, която смятат подходяща за него, доста хора от родата ще те намразят.

В Лахор се запознах с една друга полякиня, която живее там от 3 години. На нейния мъж семейството е точно от тези, дето обичат да се женят за братовчеди, но по една случайност точно за него не са имали подходящо момиче в родата, та не се стигнало до вражди. В началото имало малко сърдене, но впоследствие е била приета много добре от семейството.

Такива ми ти работи. Искам да ти кажа, че трябва да направиш всичко възможно да проучиш тези неща и по възможност да се запознаеш със семейството преди да се решиш на някоя по-сериозна стъпка. Ако заговорите за брак непременно искай първо да те представи. В крайна сметка в Пакистан никой не би приел момчето да се появи в къщи и да каже ожених се, ето ми булката...Това е недопустимо там и не допускай да те третират по-различно от пакистанка.

Има  още едно нещо, в мюсюлманските бракове е напълно в реда на нещата да правиш предбрачен договор. Не се страхувай че ще се обиди. В договора можеш да поискаш например да не живеете заедно със семйството му, да ти осигури отделна къща, абе изобщо ако имаш някакви притеснения може да залегнат в договора...

С това не искам да те плаша, както казах преди като цяло са добри хора и най-вероятно ще те приемат като принцеса, но самото им мислене е различно и това може да те съсипе ако не си подготвена.

Много се разбъбрих, чао за сега

Последна редакция: ср, 15 окт 2008, 12:08 от Monsoon_rain

# 16
  • Мнения: 1
П.С. Пак ти прочетох постинга, разбирам че се притесняваш да не вземат да му уредят булка...По принцип това е доста сложен процес, както съм описала в другата тема. Не става просто така - щуква им и го женят. Ако случайно научат за подходящо момиче, първата стъпка ще е да го питат дали иска да се задомява, ако той каже "Не, не искам все още' нещата ще приключат дотук. Никой няма да го насили, знам че във вестниците постоянно пълнят главите на хората с подобни истории, но ако има такива, то те са изключителна рядкост и само някакви идиоти биха оженили дедето си насила...Мъжът ми има една сестра тя е отказвала поне на дестина предложения за брак Laughing, семейството е доста притеснено за нея, ама какво да правят....

Така, че не се притеснявай, но гледай да го накараш да се поразприказва за Пакистан и семейството си, за да ти стане ясна картинката

# 17
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
Извинявам се ,че се намесвам така в темата ви ,но ми е базкрайно интересно да чета впечатленията и преживяванията ви. Прозорецът ми гледа в двора на пакистанското посолство тук. Всеки ден е глъч и врява, деца тичат и пищят, момичета и жени се разхождат и се кикотят с дрехи пълни с цветовете на дъгата. Мъжете ,много често са облечени в костюми ,но и не рядко с нац. им облекло....
Винаги ме поздравяват и са усмихнати......та така  Wink

# 18
  • Мнения: 1
Извинявам се ,че се намесвам така в темата ви ,но ми е базкрайно интересно да чета впечатленията и преживяванията ви. Прозорецът ми гледа в двора на пакистанското посолство тук. Всеки ден е глъч и врява, деца тичат и пищят, момичета и жени се разхождат и се кикотят с дрехи пълни с цветовете на дъгата. Мъжете ,много често са облечени в костюми ,но и не рядко с нац. им облекло....
Винаги ме поздравяват и са усмихнати......та така  Wink

Деата, добре дошла в темата, аз много се радвам да чуя повече мнения по този въпрос.

Правилно си забелязала, при пакистанците има нещо, което аз бих нарекла 'хаос', един хаос придружен с много глъч,топлина и човечност. Децата винаги присъстват навсякъде с родителите, в Лахор до 12 в полунощ главните улици, магазините, салоните са сладолед и т.н. са изпълнени със семйства, които естествено водят децата си с тях. Съответно до полунощ улиците са пълни с продавачи на балони и други играчки.

# 19
  • Мнения: 0
Здравей отново  Simple Smile

На мене все ми идва музата за писане късно вечер Simple Smile а и през деня все не устава време.Доста пъти четох и отново препрочетох двата поста.За подобни тъжни истории и аз съм чела,но когато го чуеш от някой които има лични наблюдения реалността изглежда доста по мрачна Sad Относно компромисите  си права защото те не правят много и ако държиш на човека до тев по скоро ти се нагаждаш отколкото той.
Малкото което знам относно неговото семейство е, че са 7 деца и той е предпоследният и всички без него са женени, но не за роднини.Има две сестри и мисля че поне с едната е доста близък тъй като почти всяка седмица говори с нея и както знаеш се купуват подаръци на всички, но за техните деца винаги ме моли като ги избирам да са по различни което ме наведе на мисълта че се държат един за друг.
Определено си е доста твърдоглав и изобщо не е от този тип хора които слуша,а си прави каквато си иска,привързан е към майка си поне така си мисля защото май имаше проблем преди време/не знам точно за какво се е отнасяло// и смяташе да се прибере за малко защото само той можел да се наложи на баща си.

Знам,че не е от тези които следват определен стереотип на живот, но......

# 20
  • Мнения: 0

Здравей Даета,

Аз пиша от съвсем скоро в този форум,и се радвам,че и на други им харесва темата, имат впечатления и ги споделят.



# 21
  • Мнения: 1
Добро утро,

Бабели, така както ми го описваш ми се струва, че не е съвсем зле положението. Ако беше някакъв мекушав, то щеше да си проличи за толкова години.

Относно компромисите, те се налагат най-вече когато отидете там, на гости или да живеете. Когато посетиш Пакистна ще разбереш какво съм имала предвид.Там не е като в арабските страни където има много чужденци и силно влияние от Европа...Влезеш ли в Пакистан забравяш че съществува останалия свят. Физиономия на чужденец виждаш в редки случаи, всички ядат една и съща храна, всички пият чай приготвен по един и същи начин, всички са облечени и се държат нпо един и същи начин....просто културата е толкова различна и всеобхватна, че ти сама ще си промениш поведението...
Не мисля, че те нямат желание за компромиси...ето мъжът ти е поел напълно готвенето, моят мъж също готви много често, пере дрехите си, също и винаги сам си глади, а понякога глади и мои неща. Но  в Пакистан трябваше леко да променим навиците си, особено ако имаше други хора около нас...Аз нашега му казвам, че пред неговото семйство ще се преструваме, че той командва, а като сме си сами аз ще командвам....Ах, забравих да споделя, че мъжът ми присъства на раждането и много ми помага, но това ако го узнаят пакистанските роднини сигурно ще настъпи революция....но за мен няма по подходящ човек от съпруга да е до теб при раждането.

Ако не е тайна къде в Лахор живее приятеля  ти? Просто ми е интересно защото долу-горе опознах Лахор, да не се окаже че сме комшии.

# 22
  • Мнения: 0
Здравей Monsoon_rain,

Ами мисля си, че не е от този тип хора които скланят глава бързо,бързо.Да ти каза честно не знам от къде по точно е в Лахор,той в момента е там за няколко седмици и ще се върне след няколко дена,тогава ще го попитам Simple Smile
Шанс да живеем там няма/поне за сега/ защото той и преди ми е казвал,че на дали бих се решила на тази стъпка и че едва ли би ми харесало за живот и изобщо си мисля, че той е наясно с шока който мога да получа,но пък бих отишла на гости за известно време Wink.Имаше момент когато искаше да замине за Дубай и ме пита дали бих отишла при нето след известно време и аз се съгласих,мисля че си заслужава човек да прави някой компромиси, а и със сигурност щеше да ми е трудно,но бих го последвала.

Найвероятно се досешташ вече,че наи-големият ни проблем за бъдеще ще бъде да си изясним нещата относно религията защото май това му е проблем ако ще правим следваща крачка в нашата връзка.Ние сме говорили за това и нямаме единомислие Confused.....

Разбирам,че живееш в България в момента и ми е интересно да разбера,ако искаш да споделиш как съпруга ти си климатизира там?

# 23
  • Мнения: 1
Здравей,

Ах да, сега виждам, че музата ти идва късно през нощта Laughing  И аз будувам както обикновено.

Дубай не бих го нарекла 'компромис'. Като знам колко англичами се натискат да живеят там за по-добър стандарт...пък и аз в миналото направих всичко възможно да живея там, ама не стана...сега наминавам само на гости в Дубай и Абу Даби...Мисля че ще ти хареса...Пакистан като вариянт за живеене просто го забрави, освен ако не стане чудо в близко бъдеще.

Мъжът ми не е с нас...сега му подготяме виза за БГ, така че надявам се в следващите 3 седмици надявам се д амога да ти отговоря за впечатленията му от БГ. Преди малко по скайпа ми каза, че  вече спирали тока 12 часа в денонощие - един час има, един няма. Приятелят ти каза ли ти  за режима на тока? Започнаха го миналия Декември след убийството на Беназир...политически игрички. Като бях там спираше на всеки 3 часа...За Рамадан почти не спираше, а сега вече 12 часа...Всъщност аз съм в България само от 3 седмици, От Лахор, минах през лОндон за 1 седмица и после в БГ.

За религията не знам какво да те посъветвам, ако си чела другата тема, където се представям аз бях станала мюсюлманка още преди да го срещна, така че пред нас не е стоял този проблем.
В Пакистан има няколко големи, да ги нарека, течения в исляма. За да мога да те посъветвам нещо ще ми трябва доста допълнителна информация, не ми се иска да говоря наизуст и да те заблуждавам.Не знам и колко религиозен е приятелят ти, кое точно течение следва, какво точно ти е разказвал за исляма и защо точно иска ти да си смениш религията...ако иска заради самата ТЕБ, това е нещо много хубаво, но ако иска просто защото въпроса е опрял до сватба и вече трябва да те представи на роднините...този мотив не ми харесва.

Всъщност въпросът е наистина много деликатен. Бих искала да те попитам защо за него това е проблем и още един  въпрос който щях да те питам миналия път, но забравих...Защо приятелите ти са толкова негативни към връзката ти?

# 24
  • Мнения: 0
Здравей,

Бях се зачела в форума и чак сега виждам отговора Simple Smile

Това за тока ми го е споделял и се сетих за онези години през които в България също го спираха вечер за няколко часа,ах какво безгрижно детство беше Sad

Ами това за религията го беше споменал,но никога не сме навлизали в сериозен разговор и предполагам той е наясно с това и повече никога не е ставало на въпрос.Не бих казала че е религиозен.
Негативизма на някой от моите приятели идва от факта,че е мюсюлманин и от страната от която е,тук не става на въпрос че него харесват като човек,и се започва една дълга дискусия какви били,не чета ли вестници и други подобни. А не е възможно да слагаме етикети или цял един народ под един знаменател,защото и по същият начин може някой друг да коментира за нас българите лоши неща което между другото ми се е случвало да го чуя не малко пъти.

# 25
  • Мнения: 1
Здравей, бързам да ти отговоря, че през уикенда може д ане съм на линия.

Относно религията имате май доста работа. Настоявай да си изясните нещата. Само да не е от тези, които решават да стават религиозни след като се оженят...Аз само като за начало мога да ти кажа следното нещо: Ако приемеш исляма без вътрешно убеждение и вяра, чисто и просто  няма да си валидна мюсюлманка. Сигурна съм, че той прекрасно знае това, това е само въпрос на вяра, а не на компромиси, любов, уговорки и т.н.

Да наистина повечето хора много се влияят от вестниците. Но на вестниците това им е работата...да пишат сензации...никой няма да напише еди къде си живее едно пакистанско семейство, те са много свестни и всички съседи ги обичат....Напротив ако в едно на милион семейства убият дъщеря си, вестниците ще съобщят точно за този единствен случай, а няма да съобщят за милиона семейства, които не са убили дъщеря си....

Това е нещо като за този австриец който затворил дъщеря си в подземие и и направил няколко деца...По-рано имаше случай и на германец канибал, който беше намерил жертва чрез интернет и я изял с негово съгласие....Ами представи си ако пакистанските вестници отразяваха само подобни случаи...тогава би трябвало твоя приятел да те пита яла ли си човек, или защо европейците правят деца на дъщерите си...

Другия аргумент обикновено е "Нали ги виждам пакистанците в Англия..' Винаги съм казвала, че за една нация не може да се съди по диаспората и по света, честно казано и българските гурбетчии не представят кой знае колко добре БГ. За ЮК - ските пакистанци има още една подробност, която не се знае от всеки. Тези които живеят там не представят реално многообразието на етноси и традиции в Пакистан, защото в огромното си мнозинство произхождат от само един район Мирпур в Кашмир.

Докато в Пакистан има най-различно етноси доста отличаващи се един от друг по нрави: Панджаби, Синди, патани (пащуни), калаши, хинд-ко, кашмири....

Снощи писах по тоя въпрос на една съфорумка...Такива от големите градове са по-рядко срещани. Аз самата в началото имах впечатления само от масово подвизаващите се Мирпурци и направо не можах да повярвам като видях едно момче от Карачи, за който през цялото време бях мислила, че е италианец, после видях един рус със сини очи...моят мъж пък бидейки пащун, прилича по-скоро на арабин и всеки се учудва като каже че е от Пакистан. Тук не визирам само външен вид, а и разлики в модел на поведението...

Причината да преобладават кашмирските селяни е следната: За построяването на един огромен язовир в Кашмир се е наложило да разрушат няколко стотин села, естествено жителите им остават без жилища и поминък...Правителството прави сделка с Британците, които тогава имат належаща нужда от евтина работна ръка...предлагат да изселят всики тези селяни в ЮК и да им дадат постоянно право на пребиваване...Естествено за толкова много години те се размножават, допълнително си изтеглят роднини от Пакистан, като често се женят за роднини именно с такава цел....Та те принасят своя специфичен бит в ЮК и понеже са огромно мнозинство, другите хора си мислят че това представляват всички пакистанци...

Приемрно в семейството  моя мъж имат много по-различни порядки отколкото всички съседи, които са главно пенджабци...

Ами сега като се върне твоя скъп изненадай го приятно, покажи му че си се интересувала в негово отсъствие за родината му   Laughing

Ако не пиша скоро - Приятен уикенд !



# 26
  • Мнения: 820
О. каква интересна тема!
Monsoon_rain, голяма сладкодумка си и много интересни неща разказваш. Ако нямате нищо против ще  надниквам от време на време.

# 27
  • Мнения: 0
Здравей Monsoon_rain,

Съжалявам,че не можах да се включа през почивните дни,но нямах достъп до нета Sadтъкмо съм си откраднала малко почивка с едно кафенце и бързам да отговоря Simple Smile

Страхотно полезна информация ми казваш за която не бих я знаела иначе.Аз и да ти кажа все съм се замисляла как са успявали да дойдат в UK, но никога не съм попадала на такова инфо.Повечето които познавам аз са от Лахор,но знам че се делят на толкова много течения,но само дотам Grinning
Четейки в останалата част в форума виждам,че си споменала за визови проблеми.Искрено се надявам и желая,че нещата ще се подредат във ваша полза!



# 28
  • Мнения: 1
Здравей, благодаря ти за пожеланията. наистина, това много ме притеснява в момента. Семействата не трябва да са разделени, особено когато вече се появят децата... Много ще ми е неприятно, ако детето ни се разплаче като види баща си, така както плаче от непознати хора...

Да, огромна част от пакистанците, индийците и ямайците са умишлено 'внасяни', когато в ЮК е имало нужда от работна ръка, и впоследствие са пускали корени. Затова ми е малко странно когато някои от по-новите емигранти започнат да претендират, че те имат повече  право да седят в ЮК, отколкото всякаквите там чернилки, но това е друга тема...

Една съфорумка ми помогна с малко статистика, значи за да сме по-точни около половината пакистанци в ЮК са въпросните Мирпури, а останалата половина си я делят други пакистански етноси.  В Лондон мирпурите явно са малцинство, но са по-видими заради по-трудната интеграция...това наистина звучи логично.

Аз ще добавя от личен опит, много от тъй наречените 'афганистанци' в ЮК не са и помирисвали Афганистан, а са пащуни от Пакистан, главно Пешауар, които са се опитвали да вземат политическо убежище, когато даваха лесно на афганистанците....така че тях не знам статистиката къде точно ги слага....

А относно теб...може да се повтарям, но преди да вземеш крайното решение направи всичко възможно да видиш твоя човек в неговата среда, да опознаеш семейството му, да провериш лично как те приемат...Най-добре е да отидете до там, като за първо посещение ти препоръчвам да не стоиш повече от 2-3 седмици...

Да се информираш само от статистики, не става, те не са чак толкова всеобхватни. Да се информираш от хора като мен...много е субективно..Така че комбинирай ги с лични впечатления, планирай едно трипче дотам и ...се надявам най-после да присъствам на една типична пакистанска сватба  newsm44

# 29
  • Мнения: 0
Здравей Monsoon_rain,

Аз отново се извинявам,но нещо в последно време не мога да насмогна с ангажиментите,но хвърлям по един поглед в сайта Grinning

Не знам дали изобщо ще имам тази възможност да отида до там,но това ще се разбере в последствие Simple SmileЗа сега май не бързаме и двамата, а стъпка по стъпка я караме и изясняваме някой неща.Едно е сигурно,че човек вътрешно усеща кога човека до него е подходящият, странното е че понякога се привличат хора от различни култури.
Вие в България ли искате да живеете като се съберете?
За сега при нас единственият вариант е ЮК.

Общи условия

Активация на акаунт