списък на необходимите неща

  • 46 986
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 29
Привет,
Преди време видях много грижливо написан списък с всичко необходимо при раждането на бебето-дрешки, аксесоари и т.н, необходими неща за майката, докато е в болницата, но за съжаление не си го разпечатах  Embarassed  и сега не мога да го намеря.
Ако някой знае коя е темата ще съм много благодарна   Grinning

# 1
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Здравей, подобен списък има в този сайт bg-mamma. намира се в раждане- какво да вземем за родилното. Според мед списъкът не е пълен, нйкои неща са излишни, а други са пропуснати.
Копирах ти го целия:

1. Нощници, джапанки, няколко чифта по-дебели чорапи / след раждане е доста студеничко!/, бельо / съвета ми е да си подготвите няколко чифта дълбоки, памучни бабешки гащи! и няколко сутиена по-голям размер, по възможност със закопчаване отпред и обезателно без банели/, лигнин / дамските превръзки в случая са неподходящи - нерентабилно е и нямат нужният капацитет!/, кърпа и хавлия за баня, халат.

2. Ластици за коса - особено ценна вещ, тогава когато косата ти е последната грижа и освен да дразни, няма други функции!

3. Тоалетни принадлежности - четка и паста за зъби, сапун, тоалетна хартия, гребен / за онези, които пренебрегнат удобството на ластика!/, подложки за гърди / особено ценно - тогава когато се събудиш посред нощ на вторият ден след раждането и установиш, че цялата ти нощница, барабар със сутиена е подгизнала от влага, а гърдите са се превърнали в две бълващи цистерни мляко!/, парфюм и червило / кат` сме родили, да не сме втора категория жени вече, я!/

4. Помпа за кърма - това пособие го поставям под въпрос поради следната причина. Може пък да се окаже, че нямате мляко, тогава това немалко капиталовложение отива по дяволите. Но пък ако имате кърма - тогава няма по-полезно нещо от помпата. Защото в първите дни след раждането, бебо е твърде вероятно да не може да дърпа силно. Пък и в болницата по-удобно на акушерките е да дават на малкото мляко от шише, отколкото да си губят времето да учат майката как да кърми и да се цеди. И когато си дадете сметка за това, ще установите, че бебчо се е научил на по-лесното и не ще гърдата, а пък и вие сте пропуснали момента в който изтича коластрата, която знаем, че е особено полезна ! Възможно е и кърмата да спре. Затова ако имате твърдо намерение да кърмите вземете помпа назаем, докато видите как ще тръгнат нещата и от деня след раждането по 5 минути цедете гърдите си с помпата, независимо дали бебо суче. Така по-лесно ще се отпушат млечните канали.

5. Гармастан! Особено важно за да подготвите гърдите за кърменето. Зърната са особено чувствителни и болезнени и често пъти се разраняват още от болницата. След изписването започва трагедията!

6. Зарядно за мобилният телефон!

7. Самобръсначка.

8. Мокри кърпи - освежават по време на раждането, а и след него.

9. Фотоапарат или камера - първите мигове са най-ценните!

10. Книга, списание или нещо за четене. Относително е дали ще стигнете до тях. Аз специално си бях взела едно списание, което четях докато ме подготвяха за операцията. След раждането има много време за убиване. Моята способност да чета обаче се беше изпарила. Толкова се вълнувах от раждането на сина си, че всичките ми опити да чета свършваха с тъпо пулене в списанието. Често пъти се улавях как гледам тъпо страниците, а ума ми другаде…и така с часове !

11. Тефтер с телефонни номера / това в случай, че указателя на мобилният ви телефон е неупотребена опция или пък нямате такъв/ - за да сигнализирате на всички любопитни за Великото събитие!

12. Залъгалка за бебо и ръкавички - понякога малкото човече е толкова нервно, че една залъгалка върши чудна работа, тъй като изтощителното раждане не ви е оставило сили да разнасяте малкият пискун. Ръкавичките пък ще го предпазят от издраскване.


Материалът е предоставен от dodo_dodo

Молим да се има предвид, че това не е задължителен списък.

В клуба имаше доста ожесточени дискусии и спорове относно взимането на парфюм или дезодорант и използването им преди контакт с бебето - това, разбира се, е въпрос на личен избор и съобразяване с евентуална фамилна обремененост с алергии.

Добре е предварително да питате какво е задължително да вземете със себе си в болницата и какво е забранено. В някои родилни домове не дават да се ползват лични нощници, някъде изискват да се носят памперси, храна за бебето (в случай, че майката няма кърма), спално белъо и т.н.

BG-Mamma

Какво да вземем за родилен дом Русе (информацията е изпратена от tai):
1. Кърпи и тоалетни принадлежности
2. Дамски превръзки - мин. 2-3 пакети
3. Бръснарско ножче - 1 или 2 (неприятно е, но са необходими за подготовката преди раждането, а ако останете по-дълго и за сваляне на шевовете)
4. Чаша и лъжичка
5. Памперси
4. Помпа за кърма
5. Кърпички и тоалетна хартия
6. Бельо и нощници - поне 3 бр.
7. Чехли
8. Книга
Дрешки за изписване - може и по-късно, свещички против запек. Останалото е по избор.

Какво да вземем за АГ Шейново (информацията е изпратена от Чета):
Нямат някакви строги изисквания освен това да носиш 20 бр. памперси, опаковани заедно с 1 пакетче мокри кърпички (понеже не намерих никъде точно 20 бр. купих 2 пакета по 12 бр и залепих пакетите един за друг с хартиено тиксо). Мокри кърпички носих 1 пакетче от 15 бр. на Памперс - тези които вървят с джъмбо пакета 2-ри номер.
Разрешава се ползването на гащи след раждането, само за визитация трябва да се свалят. Разрешава се също ползването на дамски превръзки, но за визитацията искат лигнин (1 пакет от 500гр. за начало е достатъчен). Хубаво е да се подсигури спрей Бивацин един флакон, ако раждането е минало с епизиотомия.
Също така, ако бебчето още в болницата се дохранва е хубаво да си носиш шише и стерилизационна течност, защото шишетата, които дават са с ужасно големи дупки. Аз успях да задавя моя юнак и се уплаших много, та накарах таткото да ми донесе въпросните пособия.
За Шейново си носете монети за телевизора (стават от 5 ст. до 1 лв.)

# 2
  • Мнения: 4 965
Вес,
За необходимите неща за бебо, моят съвет е също да видиш списъка в сайта на bg-mamma (има препратка "За бебетата" - горе вляво), след което да си го препишеш и да го дадеш на 1 или 2 приятелки, които са с малки бебета - да кажат кое според тях задължително ще ти трябва (включително да те посъветват по колко точно броя да вземеш и кои са техните предпочитани марки) и без кое можеш да минеш. После само комбинирай нещата и си направи свой списък, с който обиколи някой и друг бебешки магазин (можеш да се консултираш и с продавачките), след което направо почвай да купуваш (само не се увличай за дрешките, че никога не се знае колко ще е голям бебчо и дали няма нещата да са му малки или големи).

# 3
  • Мнения: 5 539
Вес,
пиши от кой град си, респ. къде ще раждаш, защото нещата са различни. Обикновено болницата има готов списък с нещата които изискват. Най-добре е да се консултираш с майки, които са раждали в същата болница, за да не пропуснеш нещо или да не носиш излишни неща. Laughing

# 4
  • Мнения: 18 542
Ето това е моят. Актуализиран е след раждането  Simple Smile
Съобразен е за бебета родени в пролетно-летните месеци главно заради вида на дрешките - по-леки Simple Smile

СПИСЪЦИ
без претенции за изчерпателност

ЗА БЕБЕТО:

ДРЕШКИ

КАМИЗОЛКИ С ДЪЛЪГ РЪКАВ – за какво ли не- 3бр.
БОДИТА  С КЪС РЪКАВ - 5бр.
РИТАНКИ – за спинкане нощем- 3бр.
ЧОРАПКИ - 5бр.
ШАПКА ЗА СЛЕД БАНЯ – за не ползвах- 2бр
ШАПКА  ЗА НАВЪН – чак за на есен - 2бр.
ЛИГАВНИЦИ – като начало може и да не трябват, но после...- 10-тина бр.

СПАЛНО БЕЛЬО

КОМПЛЕКТ ЧАРШАФЧЕТА - долен и калъф - 4бр.
КАЛЪФКИ ЗА ВАЗГЛАВНИЧКИ - 4бр.
ВЪЗГЛАВНИЧКИ – до 3 месеца са излишни, само за украса - 2бр.
ОБИКОЛНИК – 1 или повече, да са в тон с чаршафите
ТЕНЗУХЕНИ ПЕЛЕНИ – мнооооого удобно нещо - 3-4-5 са достатъчни
ОДЕЯЛО ПЛЮШЕНО - 1бр.
ОЛЕКОТЕНА ЗАВИВКА -1бр.
ПАМУЧНО ОДЕЯЛО - 1бр.

БАНЯ

ВАНИЧКА - с или без стойка - 1 бр.
ГЪБКА ЗА БАНЯ - 1-2бр.
ТЕРМОМЕТЪР ЗА ВАНА - 1бр.
СТАЕН ТЕРМОМЕТЪР - 1бр.
ХАВЛИЙКА - 2бр.
САПУНЕРКА -1бр.

ТОАЛЕТ

KOФА ЗА МРЪСНИ ДРЕШКИ - 1бр.
НЕПРОМОКАЕМА ПОСТЕЛКА ЗА ЛЕГЛО - 1бр.
НЕПРОМОКАЕМА ПОСТЕЛКА ЗА ПОВИВАНЕ - 1бр.
СПИРТ 70% ЗА ПЪПЧЕТО – бяха ми казали 95%, но педиатърката каза, че не е необходимо толкова силен
ЛЕПЕНКИ ЗА ПЪПЧЕ – не ми потрябваха– пъпчето падна в болницата
НОСОВ АСПИРАТОР - 1бр.
ЧЕТКА И ГРЕБЕНЧЕ - 1бр.
БЕБЕШКИ ТЕРМОМЕТЪР - 1бр.
БЕБЕШКА НОЖИЧКА - 1бр.

КОЗМЕТИКА И ХИГИЕНА

БЕБЕШКИ САПУН – NIVEA BABY(или някакъв според предпочитанията) -1бр.
БЕБЕШКИ ШАМПОАН ЗА ТЯЛО И КОСИЧКА –  BŰBCHEN (аз ползвам само такава козметика)
ЦИНКОВ КРЕМ ПРОТИВ ПОДСИЧАНЕ – BŰBCHEN
БЕБЕШКО ОЛИО ЗА ТЯЛО – BŰBCHEN
МОКРИ КЪРПИЧКИ ЗА БЕБЕТА NIVEA BABY С КРЕМ
ЗЕХТИН – ако кожата не понася козметика
БЕБЕШКИ КЛЕЧКИ ЗА УШИ С ОГРАНИЧИТЕЛ
ПАМПЕРСИ  ЗА НОВОРОДЕНО – PAMPERS
ПРАХ ЗА ПРАНЕ ЗА БЕБЕШКИ ДРЕХИ – BABY FLEX/Максима-израелски хипоалергичен
ОМЕКОТИТЕЛ – още не съм ползвала
ТОПОЦИН – антибиотично прахче за пъпчето

ХРАНЕНЕ

СУХО МЛЯКО -  ФРИЗОЛАК – купих го след като ни изписаха  и се наложи да се дохранваме
ШИШЕТА – DR BROWN’S – ако ще сте основно на формула - 4бр., иначе най-много 2бр.
БИБЕРОНИ ЗА ШИШЕ 0-4 М.
ЧЕТКА ЗА ШИШЕТА И БИБЕРОНИ
ТЕРМОС ЗА ШИШЕТА ЕДЕНИЧЕН ИЛИ ДВОЕН– AVENT – 24лв. е  еденичния
БИБЕРОН ЗАЛЪГАЛКА 0+

РАЗНИ

КАПКИ ПРОТИВ КОЛИКИ - BABYNOS или SAB SIMPLEX
ВИСЯЩА ИГРАЧКА ЗА ЛЕГЛОТО
КОЛИЧКА
ЛЕГЛО/КОШАРА


ЗА БОЛНИЦАТА

ЗА МЕН

ЛИЧНИ ДОКУМЕНТИ
ИЗСЛЕДВАНИЯ И ОБМЕННА КАРТА
ЖИЛЕТКА
КЪСИ ЧОРАПИ
ЧЕХЛИ/ДЖАПАНКИ
ХАВЛИЕНИ КЪРПИ – ГОЛЯМА И МАЛКА
ЛАСТИК И ЧЕТКА ЗА КОСА
ЧЕТКА И ПАСТА ЗА ЗЪБИ
САПУН
САМОБРЪСНАЧКА ЕДНОДНЕВКА
ЛИГНИН - 500г
ДАМСКИ ПРЕВРЪЗКИ – НОЩНИ
МОКРИ КЪРПИЧКИ
НОСНИ КЪРПИЧКИ
ТАМПОНИ ЗА КЪРМА
ПОМПА ЗА КЪРМА – може да я донесе някой след раждането, кърмата слиза някъдена около 3-ия ден
ТОАЛЕТНА ХАРТИЯ
ЙОД/ОТВАРА ОТ СМРАДЛИКА И ПЛАСТМАСОВО КАНЧЕ ОТ ОКОЛО 1Л
ПАМУК
БИВАЦИН – СПРЕЙ – много хубаво мещо, особено след епизиотомия
GARMASTAN ЗА ЗЪРНАТА
МАЛКА МИНЕРАЛНА ВОДА/БИСКВИТИ
НЕЩО ЗА ЧЕТЕНЕ/ХИМИКАЛКА/ЛИСТА
ДЖОБНИ ПАРИ
ФОНОКАРТА И/ИЛИ МОБИЛЕН ТЕЛЕФОН+ЗАРЯДНО!!!
ТЕЛЕФОННИ НОМЕРА

ЗА БЕБЕТО

ПАМПЕРСИ ЗА НОВОРОДЕНИ – искат ги в болницата фабрично опаковани
РЪКАВИЧКИ ЗА БЕБО
МОКРИ КЪРПИЧКИ  - PAMPERS - малък пакет

ЗА МАМА
за вкъщи след изписването

ПРОТЕКТОРИ ЗА СУТИЕН
СИЛИКОНОВИ ЗЪРНА – купих ги, не ми потрябваха, но не са лоша идея
ДАМСКИ ПРЕВРЪЗКИ – дневни и нощни
МЛЯКО ЗА ТЯЛО NIVEA
БИКИНИ - ПАМУЧНИ
СУТИЕН С ПРЕДНО ЗАКОПЧАВАНЕ
ПИЖАМА С КОПЧЕТА ДО ДОЛУ

# 5
  • София
  • Мнения: 15 194
Ето и моите списъци. След раждането доста ги обработих, защото в първия им вариант имаше някои излишни неща, а други бяха пропуснати. Коментарите, които съм правила, се отнасяха за едно майче с термин м. април.
Весело пазаруване! Grinning

В ЧАНТАТА ЗА БОЛНИЦАТА:
1.   Документи: лична карта; обменна карта; медицинско направление;
2.   Чехли.
3.   Джапанки.
4.   Къси чорапи.
5.   Нощница с копчета отпред (за да може да се кърми, но в “Шейново” дават и ги сменят редовно-поне 1 път на ден, а при нужда-и повече).
6.   Бельо: сутиен за кърмене; долно бельо.
7.   Връхна дреха.
8.   Тоалетни принадлежности (четка/паста за зъби, шампоан, сапун), сушоар.
9.   Четка за коса, грим, ластик за коса.
10.   Кърпи: за баня, за лице, за ръце, за крака, за гърди, изолационна кърпа при кърмене.
11.   Поне 2 пакета дамски превръзки, лигнин (В “Шейново” в родилното отделение не дават да се носи долно бельо и съответно-не би могла да носиш превръзки, а вместо това-лигнин. Само че всички носят бельо, а преди визитацията акушерките минават и предупреждават и всички свалят бельото!)
12.   Мокри кърпи, салфетки.
13.   Минерална вода.
14.   Джобни пари.
15.   Фоно-карта, зарядно устройство, мобилен телефон.
16.   Прибори захранене (чаша, вилица, лъжица, нож).
17.   Медикаменти-Дефламол (за гърдите), обезболяващи свещички (особено ако се наложи секцио-на мен ми ги даде анестезиологът).
18.   Помпа за изцеждане (докато бях в “Шейново” само на една майка не й дойде кърмата-всички изцеждаха. Аз ползвах помпа тип “спринцовка”-най-евтиното и много ефикасно решение. Купих я от аптеката на “Шейново” за около 4,50лв.-българска имитация на “Nuk”. Уж беше временно , докато си купя друга, но не почувствах никаква необходимост да я сменям.)
19.   Тоалетна хартия.
20.   Подплънки за гърди за кърмачки (най-добри са на “Chico” и на “Fresh & Clean baby”-продават се в “Штъркел” и в аптеките до родилните домове)
ЗА БЕБЕТО В БОЛНИЦАТА:
1.   Неотворен пакет бебешки пеленки-20 бр.
2.   Мокри кърпи-малък пакет.
3.   Памучни ръкавички (В случай че си драска личицено, но така и не ги ползвахме. Акушерките казаха, че бебето може да ги налапа и да се задуши)
ЗА БЕБЕТО ПРИ ИЗПИСВАНЕ:
1.   Боди с дълго ръкавче.
2.   Официален тоалет-от 2 части или гащеризонче, по възможност с ританки. (Аз бях приготвила по-тънки и по-дебели дрешки-никога не можеш да предвидиш какво ще е времето при изписването).
3.   Терлички, памучни ръкавички, памучна шапчица (моето бебе се роди в юнските жеги и така и не ги сложихме).
4.   Одеало-тънко памучно или по-дебело.
5.   Памперс.
6.   Шише с преварена вода + захар (една чаена лъжичка захар на 100 мл вода)-нека роднините ти дапреварят вода, за да имаш когато се прибериш, а ако е топло може да ти носят и при изписването-ако бебето е неспокойно, можеш да му дадеш
7.   Фотоапарат, камера.
ЗА БЕБЕТО У ДОМА:
1.   Креватче, протектор за дюшека (в случай на изпускане на памперса се пере само протектора), повивалка.
2.   Памучно спално бельо-2 комплекта (в началото обиколниците са излишни, но по-нататък, когато ярките цветове привличат вниманието, бебето много се заглежда в тях. А още по-нататък когато започне да си играе с играчки, обиколниците не позволяват играчките да падат през решетките).
3.   Хавлийки-2 или 3 (аз имам 3 и не са излишни-зависи колко често смяташ да переш-аз перях първо всеки ден, после на 2 дни веднъж, а напоследък-веднъж на 3 дни)
4.   Тензухени пеленки (Аз имам 8 големи квадратни и около 15 по-малко, правоъгълни, на половината на квадратните, ушити от майка ми. След къпането слагам тензух върху хавлийката и подсушавам с него-той е по-мек, а след това го подменям със сух и бебето лежи върху него докато го масажирам и правим гимнастика. С малките пелени подсушавам дупето след като съм го мила след акане.)
5.   Бархетни пеленки (Аз имам 6-7, ушити от майка ми. С тях постилам повивалката, шезлонга, люлката.)
6.   Ваничка (ние взехме анатомична, двупозиционна-широка е и е стабилна), стойка за ваната, стойка за бебето (в случай че ваничката не е анатомична), леген, пластмасова чашка.
7.   Термометри-за вода, за въздух, педиатричен (препоръчително е да е електронен, който писука когато температурата е измерена).
8.   Клечки за уши с ограничител.
9.   Ножичка за нокти (след 30-тия ден)
10.   Бебешки пеленки от 3 до 6 кг.-малък пакет (За да се види как понасят на кожата на бебето-дали няма да се обрине от тях. Аз ползвам “Памперс”-нямаме никакви проблеми.)
11.   Шишета с най-малък размер на дупчицата (Аз ползвам шишетата на Авент-имам 2 големи и 2 малки-такъв беше комплекта. Колко шишета ще са ти необходими ще зависи от това дали ще кърмиш бебето или ще бъде на адаптирано мляко. Мининмумът на шишетата е 3-за мляко, за вода и за чай.)
12.   Биберони-залъгалка (понякога се оказва незаменим)
13.   Уред за изваряване на шишетата и бибероните (Аз ползвам стерилизатор за микровълнова печка)
14.   Четка за миене на шишета
15.   Козметика:    1.бебешко олио (моето бебе се обрина и от Бюбхен, и от Нивеа, затова ползвам преварен зехтин. Майките масово го предпочитат.)
2. крем за дупе (аз ползвам “Бочко”-български, невероятно ефикасен);
3. шампоан (първия месец косичката се мие със сапун);
4. сапун,
5. мокри кърпи;
6. слънцезащитен крем с висок фактор (аз ползвах Бюбхен 32-ри фактор)
16.   Лигнин (това е мой принос към списъка-ползвам го вместо салфетки за бебето и когато сменям наакан памперс подлагам под дупето сгънат на 2 лист, за да не се цапа пелената)
17.   Памук.
18.   Простор за сушене на дрешките вътре (ако живееш на прашно място или по някаква причина не простираш дрешките навън).
19.   одеалца 2 бр. - тънко и дебело, юрганче олекотено-зависи от сезона.
20.   бодита-5 бр.-за предпочитане да не се обличат през главата, а да са с копчета или връзчици отпред-бебето се дразни при обличане през главата. (Ако раждаш през април мисля, че с къс ръкав на първо време няма да ти трябват-бебето няма добра терморегулация и с къс ръкав ще му бъде студено. Не знам защо във форума вякои майки писаха за 10, 15 чифта бодита-според мен е ужасно много-нали все пак ще ги переш! Аз предпочитам боди пред камизолки-имах няколко, които така и не ползвах.)
21.   комплект ританки с блузки-2-3 бр.
22.   гащеризончета-2-3 бр. (гащеризончетата по-бързо омаляват отколкото комплектите от 2 части)
23.   чорапи 3-4 ч.
24.   терлички 2 ч.
25.   лигавници 5-6 бр. (ще ти трябват когато започнеш да даваш сокчетата)

ЗА ПЪПЧЕТО:
1.   Антибиотичен спрей-по-добре е от пудра (аз ползвах Бивацин)
2.   Спирт-70 градуса.
3.   Стерилни марлички (след падането на пъпчето вястото е още много деликатно-слагат се върху пъпчето, за да не се трие в памперса)
ДРУГИ:
1.   Детски антипиретичен сироп (срещу температура-за по-нататък, аз досега не съм давала, но имам Ефералган).
2.   Чай против колики на "НІРР-лайка, копър, анасон"
3.   Капки Саб Симплекс-срещу колики
4.   Няколко ампули физиологичен серум-за почистване на очичките (аз ползвах на “Fresh & Clean baby”-продават се в “Штъркел” и в аптеките)
5.   Изварен гутатор (с него се полива спирт върху пъпчето).
6.   Бебефон (зависи как ти е разположен апартамента-на мен ми е незаменим помощник)

Различните фирми ползват ралчина номерация на дрешките. На някои номерацията е 22, 24, 26 и т.н.-№ 22 е най-малък. При други са 50, 56 и т.н.-номерът отговаря на ръста на бебето, № 50 е най-малък. При други е според месеца-започва от 0 месеца, 1, 3 и т.н.

Близки и познати ще подарят на бебето много дрешки, но от собствен опит и от опита на мои приятелки знам, че почти всичко подарено ще бъде по-голямо, за по-нататък. Така че първоначално каквото купиш на бебето-това ще носи. Ако мислиш, че ще можеш да излизаш и след раждането на бебето, можеш да не купуваш всички дрешки-след като бебето се роди ще знаеш какви са ръстът и теглото, ще имаш по-точна представа кое ще му става, кое ще му е голямо или малко.

# 6
Blagodaria za izcherpatelnite spisaci.Az sasho imah goliama nujda ot savet osobenno za neobhodimite nesha za sled izpisvaneto.
Iskam sa popitam pochti vsichko neobhodimo li nakupiste predi da se rodi bebo!Poneje majka mi e mnogo sueverna i iska sled kato se rodi/jivot i zdrave - kraiat na Uli togava da nakupim vsichko, no az se pritesniavam che drugi she izbirat neshata i neznam dali she savpadnat s moite jelania.

Posavetvaite me!
Niakoj priatelki mi kazvat che v rodilnia dom sasho osven peleni triabva da se nosiat i dolni dreshki za bebo.

# 7
  • Мнения: 5 539
Кика,
не прави тази грешка да купуваш всичко след раждането.
Аз постъпих така и много съжалявах.
След раждането нямах никакво време и просто отидохме в първия срещнат  магазин и купихме почти всичко наведнъж. Е, някои неща далеч не се оказаха най-добрите Confused
Преди раждането имаш достатъчно време, за да ходиш и да избираш на воля. Не робувай на глупави суеверия.

Получи ли от твоята докторка списък на вещите, които изискват от болницата, за да те приемат за раждане?

# 8
  • Мнения: 18 542
Цитат на: kika
Blagodaria za izcherpatelnite spisaci.Az sasho imah goliama nujda ot savet osobenno za neobhodimite nesha za sled izpisvaneto.
Iskam sa popitam pochti vsichko neobhodimo li nakupiste predi da se rodi bebo!Poneje majka mi e mnogo sueverna i iska sled kato se rodi/jivot i zdrave - kraiat na Uli togava da nakupim vsichko, no az se pritesniavam che drugi she izbirat neshata i neznam dali she savpadnat s moite jelania.

Posavetvaite me!
Niakoj priatelki mi kazvat che v rodilnia dom sasho osven peleni triabva da se nosiat i dolni dreshki za bebo.

Мой съвет, купи си всичко предварително, че после е такава лудница, че ти е бедна фантазията. Може евентуално да оставите количката за след раждането, но си изберете модел и ако може си я капарирайте.
Ние взехме всичко предварително макар че ми се наложи да се боря с баби по този въпрос. Не исках да се лишавам от удоволствието всичко, което е за бебето да мине през моите ръце и одобрение. Просто е жестоко яко да пазаруваш за бъдещото си детенце. Аз си пазарувах, прах и мих, подреждах и нареждах. Страшен кеф!  Laughing

п.с. при мен не искаха да нося нищо освен памперси и мокри кърпички за бебочето. Питай в болницата, в която ще раждаш. Ако имат някакви специфични изисквания, ще ти кажат.

# 9
  • Мнения: 4 965
Абсолютно се присъединявам към мненията на Лилита и Чета. Не се лишавай от удоволствието сама да избереш всичко за своето бебче и не разчитай на вкуса на бабите, таткото, лелите или другите роднини. И аз се наслушах на приказки, че трябвало след това, че било рано и какво ли не още, но още от 5-тия месец започнох да пазарувам за бебчовците - обиколих доста магазини и вярвам, че съм избрала най-хубавите неща (по принцип купувам по 1-2 неща на седмица). Много е вълнуващо и добре, че моята лекарка ме подкрепя в начинанието - всеки път ми повтаря да си подготвя всичко, защото бебите може да ни изненадат. Съветвам те от сега да купиш дрешките, бибите, шишетата, хавлийките, чаршафчетата, ваничката и по-дребните неща.  Имай предвид, че, преди да ги ползваш, всички неща трябва да се изперат и изгладят, а надали ще ти е до това след изписването. Ако ще вземате креватче по поръчка, е време да го поръчате (доставят го поне след 20-тина дни). Ако направо ще го купувате, най-добре си го харесай и го капарирай, а мъж ти може да го вземе, докато си в болницата (макар че аз предпочитам да креватчетата да са вкъщи поне няколко седмици по-рано). Единствено разните мазила (за да са пресни) и количката (надали ще ти трябва още от първия ден)може да останат за след раждането.

# 10
  • Мнения: 1 289
Аз също с две ръце се подписвам под мнението, че е добре да си напазаруваш предварително. Не робувай на предразсъдъците, че не било хубаво. Удоволствието е невероятно, а и след това няма да те е яд на някого - най-много на себе си. Vivi ти е написала много подробно какво ти е необходимо. Ние взехме почти същите неща. Не сме купували само креватче, защото ни дадоха. Дори карсит си взехме предварително, след раждането купихме само количката. Не се увличай с дрешките - за 2 месеца и половина вече мога да отворя магазин, толкова много ни подариха. Вече не ме е срам и когато ме питат какво да подарят на бебка си казвам от какво имам нужда, защото просто няма смисъл от много дрехи. Ради се роди малка и ние първоначално до 1-вия месец ползвахме памперс 1 за новородени от 2 до 5 килограма. Анатомичната ваничка е по-удобна, по-скъпа е но ако купиш стойка за бебето за обикновената ваничка, цената става почти същата. Ние си взехме чешка за 22 лева. Подариха ми нещо незаменимо - повивалка с твърд гръб, която се закрепя за леглото. Аз съм висока и когато се навеждах ужасно ме болеше кръста. Немските са около 25 лева, но можеш да изкундиш някой роднина да ти подари нещо толкова полезно, вместо поредното бебешко костюмче. Тя е мушамяна и аз само постилам по една бархетна пелена отгоре, когато повивам бебчо. Успех и много хубави моменти с бъдещото бебче. Grinning

# 11
  • София
  • Мнения: 938
Имам "процедурно питане"  Laughing Дали ще бъде възможно тази темичка да се "ковне" някъде, така че да се вижда от всички и да не зачезне нанякъде? Или да се обедини с други полезни и практични съвети, за да не се губи ценна информация и да не питаме ние новичките всеки месец едни и същи неща (напр. сещам се сега за "погачата" - поне 2 пъти е дискутирана откакто аз съм член и щеше да е добре да се обедини и запази). Bobolenta, може ли?

# 12
  • Букурещ
  • Мнения: 7 826
Цитат на: mkp
Имам "процедурно питане"  Laughing Дали ще бъде възможно тази темичка да се "ковне" някъде, така че да се вижда от всички и да не зачезне нанякъде? Или да се обедини с други полезни и практични съвети, за да не се губи ценна информация и да не питаме ние новичките всеки месец едни и същи неща (напр. сещам се сега за "погачата" - поне 2 пъти е дискутирана откакто аз съм член и щеше да е добре да се обедини и запази). Bobolenta, може ли?



е то да беше само погачата.
ами гърнето е всяка седмица на дневен ред.

# 13
  • София
  • Мнения: 938
Нямах предвид общи теми, които, разбира се, ще ни вълнуват всички като достигнем даден етап. Ясно е, че не може да се обобщават с един постинг. Думата ми беше за практичните съвети - координати на лекари, болници, адреси на магазини, въобще неща от типа на въпросните списъци. Зная, че ги има в сайта, но в темите тук са по-изчерпателни.

# 14
  • София
  • Мнения: 15 194
Пропуснала съм едно нещо в списъка!
Силиконова възглавничка за ваничката-много практично нещо. С нея главичката на бебо е на високо, меко и относително сухо място. Много е полезна-особено в началото-когато ушичките на бебо трябва да се пазят в тях да не влезе вода.
Цената й е около 5лв.

Общи условия

Активация на акаунт