С присъщия ни колорит да си припомним стария арабски бит-90та юбилейна

  • 26 870
  • 286
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 804
айде и аз в юбилейната   bouquet  bouquet  bouquet

за Катето-и аз се 4удя къде е   newsm78,ако до утре наобед не се появи ще и пусна един смс

ди мактуб-това е когато нещо ти е писано-т.е предопределено за теб свише

а сега да продължа със старо сирийския бит- бях по4нала за жените да продължа и от там-всяка жена си е запазвала вси4ко което е притежавала преди брака-земи,къща,пари -като се с4итало за голям срам мъжа и да  вземе нещо от нейното имущество,а и жените са знаели как да се забавляват на сватбите и годежите се пеело и танцувало и едно от средищата на културния живот е била банята-както знаете арабската баня е с няколко отделения и там когато някоя жена е родила са се канели вси4ки близки жени-като се носело и ядене и пиене
но не е било лесно на разведената-първо много трудно е сключвала следващ брак/не като сега/ а и по тази при4ина и дъщерите и също не са се с4итали като особенно добра партия за женитба

а сега малко обяснения за да разберете за какво то4но става въпрос-във всеки град или по голямо село улиците са били направени така,4е няколко да имат общо на4ало-площад,на който е имало врата,която се е затваряла ве4ер и е имала паза4-също така и отделен полицейски у4астък и т.н -абе нещо като умален вариант на квартал.Хората живеещи в този т.нар. квартал са се познавали и  всеки квартал е имал нещо като кмет който пък е имал съветници-това са били представители на най богатите и известни с 4естността си семейства-те заедно с шейха/не бъркайте с т.хар петролни шейхове Naughty,шейха е духовно лице,мисля на турски му казват ходжа/ са решевали вси4ки проблеми в квартала-били са и като другарски съд-имали са правото за сериозно провинение да изгонят някого от квартала,а и са правили и събирали дарения които са раздавали на бедните семейства и на вдовиците

после ще продължа и за мъжете ,а ако някой има конкретен въпрос да пита bowuu

# 16
  • Мнения: 4
Привет, момичета!
Честита Ви юбилейна тема!

//Не успях да се класирам в десятката, но поне успях в пурвия ден, опс.. първата нощ от започването на темата Sunglasses т.е. имам добър трафик и успях да се класирам. Явно посред нощ е по-силен трафика. Сега тук е 4:50, при вас е 3:20 (разликата по лятно часово време е час и половина, а по зимно - два часа и половина, мн странно, но.. факт Simple Smile ), но пък си заслужаваше Blush

Old Sport, поздравления! Ти какво само подбутваш да те заменят, я виж как прекрасно подготвяш уютна и предразполагаща обстановка Simple Smile Коза съм, да, разбрах, че и др козирожки има, значи Wink

sarated, не знам от къде си намерила този забавен хороскоп, ама не питай дали да дадеш линк, а си го дай направо, вярвам че ще е интересно на всички ни Simple Smile И ти благодаря, беше ми мн сладко да го прочета Simple Smile

Nadia Jasem, времето тук е като наше циганско лято. В момента няма голяма температурна разлика с Бг, само дъжд липсва...
За българското присъствие тук - знам за има-няма десетина човека, от които само 2 снахи. Едната е в Кабул, не я познавам лично... Чух и за друга снаха, във вътрешността на страната... Подробности не знам за нито една от двете. Има няколко мъже и жени, работещи или работили към различни неправителствени организации. Всъщност, май Афганистан не е представителна дестинация Simple Smile Ако трябва да съм честна, не бих дошла тук, ако можех да избирам. Но афганци, които са учили в Бг има доста. Даже си имат сдружение - Приятели на българия Simple Smile

Относно срещите, за момента няма как да посетя среща, организирана в Бг. Евентуално може, като се прибираме декември през Дубай, да спретнем едно кафе, ако има желаещи, есстеф-ствено. Simple Smile Но с огромно удоволствие бих се включила във виртуална такава Simple Smile Аз бих предложила за място на срещата някой канал в чата на мрежата Шакейт или както е по известно чата на абв. Нека помислим, сигурна съм, че ще стане мн интересна и приятна среща. Аз съм "ЗА" с всички крайници.

Желая Ви спорен четвъртък и се надявам утре пак да успея да Ви посетя   Rolling Eyes

# 17
  • Мнения: 216
Добро утро в новата ни 90 тема -Честито
Да поздравим кака ни Марси,която е тук от първата такава тема-даже и от преди това-Марси живот и здраве да искараш още сто пъти по 90  теми тук-
тогава Ншаала-ще трябва награда да получиш

и едно голямо благодаря на Олд-дето сноще с главоболие,ни е спретнала темата  bouquet
Ето по нещо по-така


За лунната диета как се прави-да не се гладува както в Рамадана newsm78-понеже аз вчера постих-)понеже имам да си връщам доста дни от миналия Рамадан)-но се чувствах много добре Peace
а по принцип като се гладува,главоболието е нещо обичайно в началото,тъй като организмът се пречиства от токсините и др.такива...мен като ме заболи глава през месец Рамадан(само в първия или втория ден)си поставям ректална свещичка против болка,лягам за малко и после съм по-добре,но тази година нито веднъж не ме заболя...Въпреки,че в първия ден от месец Рамадан ,цяла нощ бяхме на път,та трябваше да правя схор в самолета Tired

# 18
  • Мнения: 216
Сега по темата -май като стане въпрос за бита на арабите-то е според района,но определено има какво да се каже и види...
още от сега се сещам за ръчните мелници за брашно и други такива предмети от миналото-май сериалът Баб ал Харра много ще ни помогне в случая(както казва Деси)

това е типичен сирииски двор от старите къщи,с фонтанчето и помещението за посрещане на гости Heart Eyes
сега ще се приготвим за срещата-моля,заповядайте отново

# 19
  • Мнения: 502
добро утро и от мен!
Dua-раннобудна си и ти! Hug страхотна снимка! направо се пренесох там!
сега сръбвам кафенцето и се чудя днес как ще сме. Ивка снощи като почна да се върти, запушен нос, хъркане...... кофти работата. днес вади малко сополи и не я знам как ще е. дано не се усложнят нещата. Praynig

# 20
  • Мнения: 206
Деска попивам информацията, която постваш. Това за разведените жени е ясно, без значение на кого е вината. И тука е било така. Как е стоял обаче въпроса с вдовиците и с многоженството?
Естефче, оставам на Козирозите в темата да спретнат ден и час за виртуална среща, без значение в кой част. Лично аз ще се вълнувам да разговарям с вас в реално време Simple Smile
Тъй като моята зодия е от малцинствата тук приемам всякакво решение Simple Smile Simple Smile
Дуа пресъединявам се към твоите поздрави към марси, дано да има още много теми.... Между впрочем засичам Дивана откривателката на темата в други форуми на бг-мама...
Мерси за почерпката Дуа, така ми липсваха пищните ни софри и вкусното кафенце на Манел.
Разкажете нещо от този сериал, ние едва ли ще можем да го гледаме. Дори и да го намерим ще е без субтитри... а така ми се гледа нещо арабско, като Клонинга или нещо по-реалистично...
Ели дано Ивка да ти се оправи бързичко, макар че сега започва сезона на настинките и грипа никак не е приятно.

# 21
  • Мнения: 3 215
Добро утро и от мен!Радвам се,че темата ви се нрави  Mr. Green
Дуа,мерси много за закуската, жалко само, че не е по-питателна  Wink
Приятна срещичка на софиянките и дано да направите някоя и друга снимка  Peace
Есси, Наде,съгласна съм за чат, където кажете (само да обясните как става включването).Като време - предпочитам да е надвечер - нещо от сорта на 18-19ч.  newsm78
Лунната диета и аз съм я правила - вярно, избесняваш накрая,но е полезна.Най-малкото човек се прочиства в някаква степен.
Хайде усмихнат ден на всички!  bouquet

# 22
  • Мнения: 465
Здравейте мили момичета  Hug

Спорти Мерси за чудесната тема! Да ни е честита юбилейна! Още 100 пъти по толкова, все изпълнени със споделени радости!
Мерси много, че си се сетила за мен  Hug  Аз бях потънала в изпитни трески до понеделник. После ме подхванаха другите задачки, които бях оставила преди това. С нашата асоциация (сдружение на студенти по медицина) в момента изпълняваме един проект, имаме цял стадо чужденци на главата за една седмица и ги "отглеждаме". Не ми остана никакво време тези дни... а и си приготвях едни документи за стажове догодина. А за съседите - къртят още гадовете!  #2gunfire Неуморни са! Направиха дупка в тавана на банята ни  #Crazy и като се качих да им се скарам, съседката ми заяви, че щяла да прати майстора да се увери, че има дупка  #Crazy Аз и казах, че едва ли съм си пробила дупката сама, съответо трябва да е започнала от техния таван... та да не разкарва майстора  hahaha  

Да ви разкажа какво правих вчера, поне малко да се посмеете на мой гръб Simple Smile Вчера трябваше да подготвим специална маса с традиционната храна на всяка страна взела участие в проекта.. И кой, кой.. аз ще ходя напазарувам. В резултат на което, се разнасях по улиците с 4 кг баница и 3 литра боза... като минах покрай пазара до нас как ми се смяха тези гадини продавачите по сергиите  Embarassed После излагация втора част - в магазина ще купувам ракии, вина... Ами аз ги гледам и нищо не разбирам! Аз алкохол пия я има 2 пъти в годината по чаша вино, я и толкова няма  Confused Започнах да звъня на баща ми, после на един колега.. Накрая дойде един "чичо" до мен и ми каза "А бе момиче, стига се излага.. вземи тука тая ракия!". Аз послушно натоварих посоченото шишенце Simple Smile

Идеята за старите арабски традиции е страхотна  Hug Ще е истинско удоволствие за четене!

Сега ще ви изчета назад... че съм изостанала  Embarassed

После отивам да чистя и за разнообразие да уча Simple Smile

Пожелавам ви приятен ден   bouquet

# 23
  • Мнения: 3 804
добро утро моми4ета  Hug  bouquet
ето малко материал от етногравския музей в Дамаск-тук снимането е забранено,но този е успял да щракне по нещо
http://www.flickr.com/photos/rabbee/sets/72157601022385977/

торенти за сериала намерих тук,но не съм ги пробвала
http://www.zoozle.org/emule-bittorrent-download/bab%20al%20hara,emule,en,0.html

абе ето цялата страница от търсенето,пък дано се отвори нещо
http://www.google.com/search?hl=en&q=torrents+bab+al+hara&am … nG=Search&lr=

изпратих смс на Катето,но и досега не го е полу4ила,дано да е добре  Praynig Praynig Praynig

# 24
  • Мнения: 3 215
Деси, Теди по-горе каза,че Катя е в командировка.Спокойно! Мерси за линковете, отивам да ги разгледам  Peace

# 25
  • София
  • Мнения: 18 034
dtti,Командировката на  Катето Шилан е извън БГ, най -вероятно затова не ти отговаря. Peace

# 26
  • София
  • Мнения: 18 034
В предходния пост забравих да пусна линка към забавния хороскоп!Ето го:
http://vicovete.blogspot.com/2007/11/zabaven-horoskop.html

# 27
  • В древна страна на край света!!!
  • Мнения: 176
Честита ви нова и юбилейна тема, момичета!!!

Шехи , справяш се прекрасно с пускането на темите, много красиви снимки слагаш.Благодаря ти , че си ме добавила и мен в началото на темата.  Hug  bouquet
 Има много неприятен грип в момента и пожелавам скорошно оздравяване на всички болни!!!
 На арабелките, които днес ще се срещнат, пожелавам една прекрасна и незабравима среща!!!!!  lalalala dance dance
Много интересно разказвате момичета за стария бит на арабите. Продължавайте  bowuu , чета ви с интерес,когато имам малко свободно време.
 Хубав и слънчев ден за сега от мен.  Simple Smile Simple Smile Simple Smile  bouquet  bouquet  bouquet

# 28
  • Мнения: 100
Записче и от мен, честита нова тема, браво на Спорти!!  Hug

Четох до сега старата - за "щастливите" уредени бракове... Не съм на това мнение... Имам може би безкрайно бегли наблюдения, но съм разговаряла с хора именно на тая тема, разведени египтяни, които споделят моята теза, че брак без любов (колкото и да е абстрактно понятието) - не е брак. И всички казват - следващия ще е по любов. Скритите погледи на баба и дядо едно време също са си били чисти любовни трепети... Едното няма нищо общо с другото.  Naughty

Наде, Теди, много забавно с хороскопите - това за деня на раждане съвпадна с характерите на няколко човека.. А според същия линк аз трябва да съм много слънчев човек, нещо, което много хора са ми казвали...

Момичетата сега сигурно си прекарват добре на срещичката, чакаме отчет и снимки в албума "срещи"  Party

# 29
  • Мнения: 1
Dua, Лунната диета не е като гувеенето през Рамадан. При нея трябва да се пият колкото е възможно повече течности, така се отслабвало повече. Аз не съм успяла да я направя както трябва досега, но тези които успяват, казват че се чустват много добре.

Окото на Ра, уважавам мнението ти, твое си е, но защо бяха тези кавички? За да кажеш че щастливите уредени бракове са невъзможни или че моите наблюдения са грешни или измислени. И до сега не съм получила задоволителен отговор защо при тая свобода която имаме да се женим за човека който обичаме, при нас (визирам Запад) има много повече разводи, изневери, извънбрачни връзки.

Общи условия

Активация на акаунт