Митове на моето семейство

  • 5 618
  • 60
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 818
Съжалявам, че не помня повечето истории, които баща ми ни разказваше преди 15-тина години за неговия род. Имаше доста драматизъм покрай Баба Донка и сладкото от бяло грозде  Laughing
Дядо ми бил голям жичкаджия, много бил навътре във всякаквите радиостанции и телеграфи и тн. През 2-рата световна война бил шпионин и издавал нацистите. Обаче го хванали и разстреляли  Sad
Общо взето по бащина линия силна скорпионска вълна има...

Последна редакция: нд, 19 окт 2008, 17:44 от Maktub

# 46
  • Мнения: 3 405
Митове нямаме, само реални случки, някои са много интересни.

# 47
  • Мнения: 1 217
На младини някакви чужденци попитали майка ми нещо,но в този момент свекърва и,тоест баба ми по бащина линия се изстреляла като светкавица с твърдото убеждение,че знае чужди езици перфектно и попитала на чист български:"-Кажете какво има? Аз съм "матер" на булката!"  Mr. Green Mr. Green Mr. Green Joy

# 48
  • Мнения: X
И аз се сещам повече за реални случки, но ми беше хем смешно,хем едно такова сантиментално да прочета в един стар Пловдивски вестник статия за любовта между баба ми и дядо ми, фронтоваци, разказана доста поукарсено и зарозовено- Наталия Симеонова ряпа да яде с нейните излияния в "Море от любов". Sunglasses

# 49
  • Мнения: 1 212
И още един факт ... хем като мит звучи малко от историята на моето семейство ..  Grinning
Баба ми на  преклонната за времето си възраст 33 / стара мома  Wink , директорка в едно училище/  .... се залюбва с дядо ми 24 годишен учител от същото училище .
Та така ... все още мисля са заедно , вечна им памет и им благодаря за всичко  !   bouquet

# 50
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Добре, добре, смилих се.  Laughing
Сетих се за вуйчо Иван Доктора.  LaughingТой е бил всъщност дядо-вуйчо на баща ми. Един от митовете в рода е, че вуйчо Иван е бил асистент на Флеминг и е работил с него по откриването на пеницилина. Факти за това твърдение не съм търсила, де да знам, може и да е вярно. Факт е, че вуйчо Иван е бил виден софийски лекар, имал е голяма къща на пъпа на града. След девети септември той и жена му са били оставени да живеят по милост в слугинска стая в тяхната си къща и умират в мизерия.


# 51
  • София
  • Мнения: 167
Дядото на баба ми е загинал на Титаник. Бил е от онези бедните, пътувал е трета класа. Интересното е, че баба ми не ми беше разказвала случая, докато не излезе прословутия филм и се сетила за тази семейна история. Когато разказвах на познати, никой не ми вярваше, мислеха си, че си измислям заради истерията по филма.

# 52
  • Мнения: 14 654
Единствено се сещам за мита за царевичния кочан, който баба ми разказва. Имало някаква роднина, която била палава и докато мъжът и се трудел, тя се развеселявала с чужд мъж. Слуховете тръгнали и достигнали до измамения съпруг, който намислил план за отмъщение. Причакал жена си да привика любовника и в мига, в който онзи си свалил гащите, се втурнал и набързо натикал един царевичен кочан в задника на мръсника. За късмет пред къщата чакал братът на рогоносеца, който улужливо предложил да закара пострадалия до болницата с моторчето си. И така 40 км возили опозорения развратник до Червен бряг - на мотор с царевичен кочан в задника. Баба ми разказва, че тази история се е случила в нейното село с нейни роднини, но съм чувала други хора да разказват същата история с други участници.

# 53
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Дядо ми е избягал от кавалерийския полк, за да открадне баба. Като се е върнал, са го изпратили на военен съд. Спасило го раждането на Симеончо - хванала го амнистия.

# 54
  • Мнения: 3 268
Дядо ми,бащата на майка ми,е убит на боя при река Драва на 27 години.Тогава майка ми е била на 2г. Не го помни.По-късно нейната майка,т.е баба ми се жени за един местен чорбаджия.Една съседка на чорбаджията обаче искала да ожени дъщеря си за него и една нощ,заедно с чорбаджията дават отрова на баба.Тя умира в страшни мъки.Мама тогава е била на 7 г. и никога не може да ми разкаже историята както трябва,защото започва да плаче.Направо изпада в истерия и затова не я питам.Това е семейна история,а не мит.

# 55
  • Мнения: 958
В нашето семейство има много такива истории.
Една от тях мисля, че е истина, защото има паметник по този случай.
Турско робство, моя пра-пра дядо (не съм сигурна за пра-тата Simple Smile ) влюбен в най-красивата девойка в района.
(В същата бил влюбен и един турчин.)
Срещат се тайно на чешмата, вечер когато тя наливала вода.
След известно време, решили дядо да я открадне и да се оженят. Разбрали се същата вечер да се срещнат на чешмата.
Когато пристигнала девойката до чешмата имало двама турци, обожателят и още един. Почнали да дърпат девойката, искали да я отвлекът. В този момент пристигнал дядо ми и ги заклал. След това май го обесили (трябва да попитам баба) и му дигнали паметник до чешмата, след турско робство разбира се.

Другата история е по скорошна, мит е по-скоро това което излиза тогава като обяснение на историята.
Дядо е бил висш офицер 60-те години, тук в София. Били са млади и буйни и не са били съгласни с управлението на Тодор Живков.
Организират бунт, който остава в историята като бунта на Горуня, като всяко нещо в БГ, винаги има предател, който разваля работата, а повечето от организаторите са осъдени на смърт. Не знайно защо, смъртното наказание се отменя, уволняват ги, и след това почват мъките. Преди да умре дядо беше почнал да си пише мемоари, защото животът му е бил доста интересен, три смъртни присъди, три отървавания на косъм, и така нататък. Като гледам какво пише по книгите и това което е писал той, като участник, стигам до извода, че много неща във нашата история са МИТ.

# 56
  • Майничка
  • Мнения: 12 605
Дядото на баща ми е бил доста заможен пловдивски търговец. Когато дъщеря му се залюбва с дядо ми и се жени за него, баща й я изгонва от къщи с един куфар дрехи и две бижута от майка й.

Десетина години по-късно, след Девети, национализират къщата и магазините му на пъпа на Пловдив, като му оставят само две стаи, в които да живее с втората си жена и децата й.
Големият му син (вуйчото на баща ми) обаче, свикнал да живее нашироко, образован и също с търговска жилка, заминава в Турция и започва работа като представител на мастит арменски търговец на тютюн.

Дотук е историята. Следва митът: по слухове, вуйчото се залюбил с щерката на търговеца и поискал ръката й. Таткото го отрязал, зер голтак за зет не му трябва. Момата не се решила да се конфронтира с татко си и охладняла. Кандидат-женихът си затраял, продължил да работи за тях, докато го изпратили до придружава голям товар стока, натоварен на кораб, до Америка. По пътя стоката и вуйчото изчезнали мистериозно, оставяйки сериозна дупка в имането на търговеца.
Доколко е вярно не зная, но до края на живота си той живя в Ню Йорк по хотели, без постоянен адрес, контактите с него ставали чрез трети лица, на които той се е обаждал, без обратна връзка. Синът на брат му след много години забягна в Щатите и се опита безрезултатно да се види с него, но така и не успя.
А на баща ми не му разрешаваха да замине дори на екскурзия в чужбина, защото имал вуйчо в САЩ.

# 57
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Пра прадядо ми е бил авер с Боримечката.
Прабаба ми е била крадена.
Вуйчото на баба ми е притежавал хотели на Лазурния бряг.

# 58
  • Мнения: 3 268
Семейството на баба ми по бащина линия са преселници от гръцко.Когато са бягали от турците,майката на баба,т.е моята прабаба е бягала с две невръстни дечица и две бебета близначета момченца на ръце.Изнемогвала е от изтощение и е оставила едното бебенце в едни храсти край пътя.Развила му е пеленките и го е оставила да рита с крачета.Бягала е и е плачела,не издържала и се върнала да го вземе.Турците обаче наближавали и тя се принудила отново да го остави,този път не се върнала.Баба до края на живота си говореше за този свой брат.Терзаеше се от мисълта оцелял ли е или са го съсекли турците.И ако е оцелял и някой го е взел,къде ли е...

# 59
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Бащата на баба ми (с китарата с панделките) е бил такова бебе. Когато турците запалили Стара Загора, една гъркиня го намерила в храстите. Бил е съвсем малко бебенце. Гъркинята е имала и други деца, но е взела и бебето. До смъртта си е говорела, че не вярва бебето да е оставено от майка му, а от някоя слугиня (съдейки по пеленките, бебето е било от много заможно семейство). Гъркинята е отишла при роднини в Бургас и там е живял този дядо. До дълбоки старини, имал е фабрика и куп деца. В Бургас се е родила и баба ми и е е свирила на китара с панделки, докато не я поискал дядо ми.  Laughing
П.П. Това е семеен мит - никой не знае имотно ли е било бебето или не.  Joy Обаче за гъркинята е вярно.

Общи условия

Активация на акаунт