Майчинство в чужбина-разлика с България

  • 28 058
  • 108
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 48
Аз да допълня за Ирландия ,че до 6 годишна възраст се получават и още по около 82 евро на месец отделно от детските.

aann,след първото дете долу-горе се връзват нещата с градината ако и двамата родители ходят на работа.Ние обаче сме с 2 деца вече и познай какви пари  ще ми струва градината + детегледачка за голямото след училище Shocked
Е,зависи и какво работиш де.... Simple Smile

# 61
  • Мнения: 28
ЗДРАВЕИТЕ!скапа ми corkis,аз сега съм бременна в 7 мес!и живот и здраве най късно август ще си имаме бебче!затова много ме интересува темата майчинство и след това.......!честно да ти призная дъъъъъъълго си мислех за 2-ро,поради простата причина финанси,време и търпение.важно е к'ви пари влизат в къщи и колко време отделяме за децата си,нали?е мислих,мислих!то докато мислих,забременях Laughingами сега с мъжът ми и двамата работим и месечните ни доходи тук в Кипър са 2000-2100 евро на месец-което е просто нормално тук(не е много,но не е малко-за нас е ок)нали знаеш сега всички живеят на кредит!ние за щастие все още не сме задължени на банките!градината или яслата тук е 200 евро,да вземеш жена е около 5 евро на час!абе общо взето както казах според мен е лукс да  гледаш и възпитаваш в днешно време деца!не говоря за памперси и храни,а за едно добро възпитание и добро обучение!за това трябва да имаме пари и време,но маи двете не вървят ръка за ръка!а между другото-детските тук се плащат един път в годината-380 евро на дете,ако си с над минималната заплата,взимаш от 50 до 100 евро от горе!това е до 16-18 годишна възраст!значи по мои изчисления ти се полагат на мес-31 евро на мес.за дете!Смешна РАБОТА!а майчинство-18 сед.-платени!!!!!!!!!!!!!!

# 62
  • Мнения: 48
aann,сигурна съм че ще се справите с разходите и отглеждането на децата.При вас не са чак толкова скъпи градините ,а сигурно може и някакъв вариянт на половин ден-работа и градина.
 

# 63
localgal  - да не си живяла в емирствата, случайно????? А после бегом за Щатите??? Joy Joy

# 64
  • Мнения: 991
Ако съм права и говориш относно САЩ, това не е вярно.
1. Всеки щат има различни изисквания относно колко дълго работодателят ти пази работното място. В повечето щати е 3 месеца само. Така, че САЩ е на последно място по положителни черти относно майчинството.
2. Ако си на Part Time (20 часа на седмица) - работодателят не е задължен да пази работното място. Ако работодателят ти е готин човек и се разбереш с него да те вземе пак е съвсем друго. За да ти пазят мястото трябва да си Full Time (което се счита от 30 часа на горе - пак в зависимост в кой щат си).
3. Платено майчинство няма по закон! Ако работодателят ти има опция за maternity leave това е друго. В никой щат не задължават платено майчинство. Работодателят го решава това - ако иска ти дава, ако иска не. Това е договорено като са те наели на работа. Всеки работодател има различни benefits.
4. Детски няма - има само социална помощ в зависимост от дохода. Целият доход се взима и се разделя на глави от семейството и се приравнява към Federal Poverty Level Guide, за да се види колко процента под или над най-ниското ниво сте, за да ви се отпусне помощ. Най-често срещаната помощ е купони за ядене, която на 4 човека обикновено е около $500 на месец, което е нищо като имаме в предвид колко струва яденето в момента в САЩ.
5. Ако имате малки доходи можете да се квалифицирате за намален Kindergarden към щата (пак в зависимост от това в кой щат сте).

С две думи, в САЩ, за да имате деца трябва единия да работи денем другия нощем, за да можете да се сменяте (което за съжаление е всекидневието на много българи в САЩ) или да имате хубави доходи.

Да добавя, че в нашия щат (Вашингтон), ако работодателят има под 50 работници, той не е длъжен да пази мястото на майката дори един-единствен ден. Ако има нод 50 работници, длъжен е да пази мястото 12 седмици. В нашия район работодатели от ранга на Майкрософт и Боинг дават великата привилегия 4 до 8 седмици платено майчинство или бащинство. Мисля, че и държавните служители имат някакви по-добри условия в това отношение.

САЩ са пълна скръб откъм социални политики.

Обаче ако си беженец пенсионер си на далавера. Плащат ти всичко - медицинско обслужване, наем, социални помощи... Кеф! В нашия район е пълно с украиски евреи - пенсионери. Седят си по пейките в парковете и си лафят. Идилия! Интересно каква ли е ползата от това от гледна точна на държавна политика...

Последна редакция: вт, 09 юни 2009, 20:53 от Homesick

# 65
  • Мнения: 2 980
Да добавя, че в нашия щат (Вашингтон), ако работодателят има под 50 работници, той не е длъжен да пази мястото на майката дори един-единствен ден. Ако има нод 50 работници, длъжен е да пази мястото 12 седмици.

Само да добавя: Не е само вашият щат - това е федералната политика, която важи навсякъде. В случаите, когато работодателят има над 50 работници, но фирмата има няколко различни сайта (примерно офиси в различни щати), и ти работиш на сайт с по-малко от 50 работници, пак не е длъжен да ти пази мястото.

# 66
  • Seattle-USA
  • Мнения: 192
[
САЩ са пълна скръб откъм социални политики.

Да, и точно поради това мислене хората даже не се напъват да разберат каква е точно социалната им политика.  Ако в БГ си на топ 5% от дохода от заплата сигурно няма да искаш да стоиш 3 години в къщи и да се жъзползваш от социалната политика на БГ.

# 67
  • Мнения: 991
Ако в БГ си на топ 5% от дохода от заплата сигурно няма да искаш да стоиш 3 години в къщи и да се жъзползваш от социалната политика на БГ.

Това изречение не го разбирам. Би ли обяснила какво точно имаш предвид?

# 68
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Аз го разбирам, че ще губиш пари, докато си в майчинство.

# 69
  • Мнения: 1 199
[
САЩ са пълна скръб откъм социални политики.

Да, и точно поради това мислене хората даже не се напъват да разберат каква е точно социалната им политика.  Ако в БГ си на топ 5% от дохода от заплата сигурно няма да искаш да стоиш 3 години в къщи и да се жъзползваш от социалната политика на БГ.

Е, хайде сега, не всичко се измерва в пари, дори и за печелещите много. И в Щатите има жени с успешна кариера и добри доходи, които решават че заради детето им си струва да се лишат от някои материални придобивки и прекъсват кариерата за по-дълъг период.

# 70
  • Мнения: 28
мали-и-и-и!много USA-ики мамита тука нещо развяват дубали! newsm78!я-я-я-я-я да чуем и от нейде другаде! Joy
че тя Америката-голямата КАКА "цъфнала и вързала" bowuuаз не разбрах newsm78-колко е майчинството в USA?Тук в наше село Кипро е 18 сед. newsm78-платено+2 сед неплатено!70% от заплатата е майчинството,при второ дете 80%!

# 71
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
мали-и-и-и!много USA-ики мамита тука нещо развяват дубали! newsm78!я-я-я-я-я да чуем и от нейде другаде! Joy
че тя Америката-голямата КАКА "цъфнала и вързала" bowuuаз не разбрах newsm78-колко е майчинството в USA?Тук в наше село Кипро е 18 сед. newsm78-платено+2 сед неплатено!70% от заплатата е майчинството,при второ дете 80%!


И аз не разбрах много от това писание (дубали?), и колежките нагоре много добре са обяснили, но все пак - в Щатите НЯМА платено майчинство. Има федерален закон за 12 седмици неплатено, но не всеки работодател е длъжен да ти го предостави, има изключения.

Ей ме на в момента съм на нова работа, няма да се класирам за тези 12 седмици, може би няма да се класирам и за Масачузетските неплатени 8 седмици. Ако с шефката не уредим някакъв неплатен отпуск между нас, може и да трябва да се върна на работа директно от болницата  Grinning.


... Е, хайде сега, не всичко се измерва в пари, дори и за печелещите много. И в Щатите има жени с успешна кариера и добри доходи, които решават че заради детето им си струва да се лишат от някои материални придобивки и прекъсват кариерата за по-дълъг период.

Аз само казах, че мнението на MaryAnn:

...  Ако в БГ си на топ 5% от дохода от заплата сигурно няма да искаш да стоиш 3 години в къщи и да се жъзползваш от социалната политика на БГ.

го разбирам така:

Аз го разбирам, че ще губиш пари, докато си в майчинство.

# 72
  • Мнения: 1 199
Бубка, и аз така й тълкувам мнението и именно към нейното мнение ми беше репликата Peace

# 73
  • Seattle-USA
  • Мнения: 192
Според мен губиш кариера, работа, не е само за парите. Доста по-трудно се връщаш на старото ниво, ако те няма три години.  Имам предвид не 8 седмици, 16 седмици, 3 месеца, 6 месеца, а прословутите 3 години с които сравняваме. И не през тожа жреме да взенаш допълнително образование. И не знам за какви материални придобивки говорим-нали все някъде трябва да се живее, да имаш покрив над главата било под наем било с плащане на заем, да сложиш нещо на масата, да идеш на ваканция. За някои куку са тези които обичат да си купуват "неща", за други са куку хората обсебени примерно само за органична храна , дрехи от "органични" материи направени от някакви органични памуци и така нататък.   Има някакъв баланс-там където стандарта на живота е нисък има някакви социални придобивки които всички искаме да се пренесат на места с по-ниски данъци и по високи заплати. Ами не става Laughing и понеже темата е разлика с България-аз и по горе го казах според мен разлика няма. Ако не искаш кариера и търсиш ако може да мизерстваш както и в БГ мизерстават тези които чакат само на помощи и тук го има същото, както предполагам и във всяка една страна. Всичко се променя навсякъде,  че да чакаме нашите деца да имат нашето детство просто няма да стане нито в БГ нито никъде другаде. Истината през която са минали и нашите родители и сега ние се сблъскване че деца се гледат трудно Peace

# 74
  • Мнения: 991
Това че там където има висок стандарт, няма социални придобивки на всички е ясно, че изобщо не е вярно. И нямам нищо против да плащам по-високи данъци, ако виждам, че се използват рационално. Мисля, че ако в САЩ имаше нещо като майчинство, за жените щеше да е много по-лесно да се върнат към работата и кариерата си, отколкото ако трябва да започват след прекъсване от една две или три години да си търсят работа наново. Може би това е една от причините жените да раждат толкова късно. Чух, че в Германия държавата плащала до 4 процедури инвитро. Е - тук обикновено сам си ги плащаш. Репродуктивната индустрия се кефи.

Мисля, че има доста междинни степени между това да мизерстваш и да чакаш на помощи и това да бягаш обратно към кариерата си на втората седмица след раждането и да си хвърлиш детето в яслата.

Последна редакция: пт, 12 юни 2009, 23:21 от Homesick

Общи условия

Активация на акаунт