Изключението, което потвърждава правилото

  • 2 462
  • 16
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 18 679
Фраза, която често сме чували. Току що я прочетох в един пост в ДиС. Дори може би съм я  употребявала някога Rolling Eyes Но истината е, че не знам какво означава Confused Как изключението ще потвърди правилото? В математиката, ако от теоремата има изключения, значи просто не е вярна Simple Smile Във физиката е същото - от основните физични закони изключения няма. Аз поне не се сещам. Всъщност единственото място, където изключнието само подсказва наличието на правило, е граматиката на някои езици.
Може ли някой да обясни от къде идва този израз?

# 1
  • Мнения: 212
Всъщност единственото място, където изключнието само подсказва наличието на правило, е граматиката на някои езици.
Може ли някой да обясни от къде идва този израз?

Ами от там де. От граматиката на някои езици където изключението потвърждава правилото.

# 2
  • Мнения: X
По-често в граматиките на езиците се получават подобни ситуации, има си правила за нещо си, но все ще се намери и някакво изключение, на базата на което обаче не може да се е*е току така м*м*та на всички опити да се систематизират нещата...ако се сетя за някакъв конкретен пример ще пиша, а ако не се сетя, ще понамина да си затрия поста.

# 3
  • Мнения: 25 669
Може ли някой да обясни от къде идва този израз?

Не знам, но мога да предположа - "Няма човек, няма проблем". Изключи изключението, за да възтържествува правилото.  Mr. Green
Иначе и мен много ме дразни този израз, точно по същите причини. Изключенията съществуват само за да ни напомнят, че всяка сметка е без кръчмаря.

# 4
  • Мнения: 212
По-често в граматиките на езиците се получават подобни ситуации, има си правила за нещо си, но все ще се намери и някакво изключение, на базата на което обаче не може да се е*е току така м*м*та на всички опити да се систематизират нещата...ако се сетя за някакъв конкретен пример ще пиша, а ако не се сетя, ще понамина да си затрия поста.

Точно това е отговора. За да могат да се систематизират нещата, учените глави са си измили ръцете като са измислили този израз че "изключенията само потвърждават правилата"  С това са си измислили извинения за всички бъдещи изключения които ще се открият на тяхните правила Simple Smile

# 5
  • Мнения: X
Хименно.

# 6
  • Мнения: 489
Българският език е много богат. По изключение, почти всяка дума може да се замени с "такова". Този факт само потвърждава богатството на българския език.  Laughing
Таковахте ли мЪ?

# 7
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Ето нещо за произхода.

# 8
  • Мнения: 25 669
Ех, Цицерон...  Laughing
Благодаря, Буба Мара, много интересно четиво.  Grinning

# 9
  • София
  • Мнения: 18 679
Лелеййй, правен термин, а аз не го знам ooooh! Пак се изложих Blush

# 10
  • Мнения: 957
Изключението потвърждава правилото е точният израз. Правилото е нещо, което се приема за нормално като бройка, като процент, приема се за многочислено. При него всички или почти всички аспекти са еднакви, са страната на това правило. Но винаги /или почти винаги - нямам представа/ се намира тъй да се каже една черна овца - т.е. нещо различно, встрани от това правило. Тъй като това различно нещо е изключение - само по себе си - като изключение - потвърждава, че правилото е друго. Иначе нямаше да се дешифрира като изключение. И тъй като е объркващо - ще се опитам да го обясня с пример: Да предположим, че четем статия за известен артист, в която пише следното: Харисън Форд е един от най-успешните холивудски звезди. Всички филми, в които той е участвал, са били касови с изключение на филма Х.
Това изключение на един филм доказва правилото, че той прави касови филми, тъй като САМО един филм е изключение. Самата дума изключение "изключва" нещо от общото, от цялото, от многочисленото... от правилото. И по този начин доказва, че всичко останало е правило.
Още един пример набързо: Например в българските училища преобладават деца от бялата раса. Ако на 20 класа се пада по едно дете от цветнокож произход - фактът, че е само едно на цели 20 класа /изключение/ потвърждава, че в българските училища преобладават деца от бялата раса /правилото/.

# 11
  • Мнения: 24
Мъжете са кретени, аз съм изключение...схвана ли правилото?

# 12
  • Мнения: 516
Мъжете са кретени, аз съм изключение...
Мда... и аз подозирах, че си жена.  Mr. Green

# 13
  • Мнения: 2 018
А колко са допустимите изключения, които вече ще нарушат правилото?

Защото, ако има 20 деца в клас, от които 8 цветнокожи, то преобладаващата част пак е с бели деца, но вече не може да се говори за правило и изключения, които го потвърждават. 

# 14
  • Мнения: 957
А колко са допустимите изключения, които вече ще нарушат правилото?

Защото, ако има 20 деца в клас, от които 8 цветнокожи, то преобладаващата част пак е с бели деца, но вече не може да се говори за правило и изключения, които го потвърждават. 

Не знам, но трябва да са малко, за да бъдат разглеждани и назовани като изключение. Мисля, че в противен случай няма да е изключение, а малобройност, по-малък процент и др.


Мъжете са кретени, аз съм изключение...схвана ли правилото?

 hahaha Joy

Общи условия

Активация на акаунт