Разликите в манталитета

  • 15 703
  • 195
  •   1
Отговори
# 45
  • Германия
  • Мнения: 8 099

Друго неЩо,което ми е правило впе4атление и което не споделям : пролетно и лятно време,когато денят наголемява,ве4ер към 18 4аса по детските плоЩадки можеШ да среЩнеШ само децата на емигрантите,заЩото прилежните италиански майки ве4е са прибрали домо4адието и усилено бъркат ве4еря,ниЩо ,4е навън времето е разкоШно и на децата хи4 не им пука дали Ще ядат в 18 или 19,30 например стига да могат да си поиграят пове4ко навън. Thinking

.....
ах, и за бързото хранене на италианците споделено ли е ве4е?  Shocked
аз докато хапна 2 пъти, те са си омели 4иниите  Mr. Green
.....
[/quote]
И тук е така, това лято и ние това си говорихме с останалите чужбински майки на площадката, всички по домовете си, само няколко българчета, сръбче и русначета още по пързалката. Чак ми е ставало неудобно да стоя навън след 19 ч. за да не се оплаче някой съсед от шума на децата ми.
Бързото ядене и бързото пиене на кафе и тук го има. Опитвам бавно и славно да превъзпитам мъжа ми,когато яде, да се наслаждава на храната, а не да я унищожава Grinning

# 46
  • Мнения: 3 098




Друго неЩо,което ми беШе хрумнало като пример:мъжа ми например не може да възприеме как ние в Бг сме свикнали да организираме гостита импровизирано и без предварителна писмена покана.Странно му е и как някой приятел може да дойде да спи у дома понеже не си е осигурил хотел предварително пък се оказал в Милано ей така слу4айно. Joy

Да ти кажа честно и на мен тия неща вече са ми чудни и не ги намирам zа нормални. Е, писмена покана не е нужна, но хей така някой да ми zвънне на врата zащото минавал наоколо и не си е направил труда да ми се обади поне 5 мин предварително във времето на мобилните телефони, това вече и на мен не ми харесва. Не ми харесва също да ме иzненадват със спонтанни идеи zа преспиване у нас zащото нямам хотел. Но както каzах, толкова отдавна съм иzвън БГ че не съм средностатистическа единица.  Wink Но все още много добре си спомням че когато живеех в БГ това беше съвсем нормално. Но и там напоследък хората май не си ходят толкова спонтанно нагости.


[/quote]
Вярно е,сега по_рядко ходят така изневиделица.
И аз съм от тези,които не го приемат за нормално.От хората изисквам това,което аз правя_не ходя никъде без уговорка.
Много мразя някой да дойде непоканен.Имала съм какви ли не слу4аи в на4алото.Минали през Валенсия,решили да се обадят.Добре,но идват то4но на обяд,аз не съм ги планирала,защото не са се обадили,изпадам в неудобно положение.И най_важното, бебе беше  тогава дъщеря ми.Във времето,когато трябва да спи,аз да пусна хора да й вдигат шум.
Друг слу4ай,аз съм с маска на косата,главата ми е увита в кърпи,на лицето имам друга маска и си обезкосмявам краката в банята.На вратата се звъни,мъжът ми отваря и се оказа,4е един познат нямал нет,а много му се било налагало да прати мейл,та дошъл у нас и то с жена си. Mr. Green Еми провалиха ми процедурите.
Или пък разните му там събирания по къщите събота и неделя.Просто това не може да се слу4и при нас.Тези дни са свещенни,за по4ивка.Предпо4итаме да излезнем,да се разходим,да хапнем някъде.Не разбирам как толкова много хора непрекъснато правят такива сбирки и не им ли омръзва да слугуват и да са само вкъщи.
Изобщо,след като известно време се мъ4их с такива спонтанни решения на някой да ни навести,реших да си им кажа в о4ите,4е не ми харесва и сега е добре.

А за това да си превръщам къщата в хотел и дума да не става.То колко намеци съм отбивала по тоя повод.Ние като се приберем в България,сме си в нашата къща,плащаме си по4ивките,на никой не сме се натресли ей така да ни обикаля.Така 4е не виждам що трябва да си превръщам в хан жилището и то за хора,които не са майка,баща или близки приятели.
Да намеря хотел,квартира,да мога и го правя.

За децата и късните излизания,в Испания през лятото е нормално към 22.00 4аса да по4нат да излизат.Оби4айна гледка е към полунощ да видиш децата да си играят по площадките,а родителите им да са в близкият бар.Налага се,заради непосилните жеги през деня.Докъм 21.30 някъде е много влажно и горещо.

Тук също хапват набързо,а кафето го пият на крак.

# 47
  • T"A
  • Мнения: 2 515
А аз точно обратното бях чувала - че европейците умеят да се насладят на храната, защото се хранели бавно. В Израел се хранят като че ли, ако не побързат, някой ще им вземе яденето  Laughing След вечери в семейството на мъжа ми (всеки петък) винаги ме боли корем заради бързото хранене  ooooh! И в ресторант - ако запазиш маса напр. за 8 вечерта, тя е твоя точно за два часа - в 10 вече има други хора за тази маса. И като отидеш с компания, приказки, ала-бала и като дойде време за десерт винаги поглеждаш часовника дали ще ти остане време  Confused

Имала съм какви ли не слу4аи в на4алото.Минали през Валенсия,решили да се обадят.

Ами, това е странно - като пътуваш до друг град, не го ли планираш по-отрано  Thinking
Не обичам "спонтанни гости", тук имаше само една госпожица с такива навици, но престана... Малко се сърдеше, но накрая се примири с това, че жената на нейния стар приятел (т.е. аз) е чужденка и не е свикнала да държи вратата си отворена непрекъснато за неочаквани гости  Laughing

# 48
  • Мнения: 3 098
А аз точно обратното бях чувала - че европейците умеят да се насладят на храната, защото се хранели бавно. В Израел се хранят като че ли, ако не побързат, някой ще им вземе яденето  Laughing След вечери в семейството на мъжа ми (всеки петък) винаги ме боли корем заради бързото хранене  ooooh! И в ресторант - ако запазиш маса напр. за 8 вечерта, тя е твоя точно за два часа - в 10 вече има други хора за тази маса. И като отидеш с компания, приказки, ала-бала и като дойде време за десерт винаги поглеждаш часовника дали ще ти остане време  Confused

Имала съм какви ли не слу4аи в на4алото.Минали през Валенсия,решили да се обадят.

Ами, това е странно - като пътуваш до друг град, не го ли планираш по-отрано  Thinking
Не обичам "спонтанни гости", тук имаше само една госпожица с такива навици, но престана... Малко се сърдеше, но накрая се примири с това, че жената на нейния стар приятел (т.е. аз) е чужденка и не е свикнала да държи вратата си отворена непрекъснато за неочаквани гости  Laughing
По същият на4ин е тук.В ресторантите със скоростта на светлината ти носят ястията,сякаш трябва да ги "изсму4еш" като прахосмука4ка,4е да си тръгнеш скоро,за да дойдат други.
В баровете е друго.Там ве4е си пийваш и замезваш на спокойствие,няма кой да те вдигне. Grinning

За гостенското,ами явно смятат,4е така те поставят пред свършен факт"Тук сме",ама не са познали. Laughing

# 49
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Сетих се и оЩе неЩо : винаги ми е било 4удно,4е в Бг бабата и дядото рядко или по4ти никога не казват НЕ,когато се касае за гледане на вну4е,докато тук има баби и дядовци,които открито ти заявяват,4е не могат да се занимават и ти нямаШ право да им се сърдиШ а се оправяШ както намериШ за добре.

# 50
  • Мнения: 5 710


Друго неЩо,което ми е правило впе4атление и което не споделям : пролетно и лятно време,когато денят наголемява,ве4ер към 18 4аса по детските плоЩадки можеШ да среЩнеШ само децата на емигрантите,заЩото прилежните италиански майки ве4е са прибрали домо4адието и усилено бъркат ве4еря,ниЩо ,4е навън времето е разкоШно и на децата хи4 не им пука дали Ще ядат в 18 или 19,30 например стига да могат да си поиграят пове4ко навън. Thinking

Тук обаче това е с обратен знак. От мястото е, не е от манталитета.
Децата в нашия квартал играят като луди поне до 21-22ч. лятото.
Кварталната сладоледаджийница респективно и тя работи докъм 23ч, та да могат родителите да  ближат сладолед до късни доби, клюкарствайки. Предпочитат сладоледа пред бирата. Хората, имам предвид и мъжете  Mr. Green

Иначе, и аз за няколко готини започнах да ям като прахосмукачка, пия си кафето за секунда, докарах си доволен гастрит от цялото това бързане ...

Последна редакция: чт, 13 ное 2008, 17:52 от 10cent's

# 51
  • Italia
  • Мнения: 4 492


Друго неЩо,което ми е правило впе4атление и което не споделям : пролетно и лятно време,когато денят наголемява,ве4ер към 18 4аса по детските плоЩадки можеШ да среЩнеШ само децата на емигрантите,заЩото прилежните италиански майки ве4е са прибрали домо4адието и усилено бъркат ве4еря,ниЩо ,4е навън времето е разкоШно и на децата хи4 не им пука дали Ще ядат в 18 или 19,30 например стига да могат да си поиграят пове4ко навън. Thinking

Това обаче тук е с обратен знак  Rolling Eyes  От  мястото е, не от манталитета.
Децата в нашия квартал играят като луди поне до 21-22ч. лятото.
Кварталната сладоледаджийница респективно и тя работи докъм 23ч, та да могат родителите да  ближат сладолед до късни доби, клюкарствайки. Предпочитат сладоледа пред бирата. Хората, имам предвид и мъжете  Mr. Green



От манталитета е, повярвай ми. В 18.00-18.30 всяка уважаваЩа себе си италианска домакиня е пред пе4ката и съответно в 19.00 ла сакра фамилия е на масата с поднесена топла ве4еря. Това ,за което говориШ ти може да е секонда уШита серале / второ ве4ерно излизане на цялото семейство за дежурния ве4ерен сладолед. И тук сладоледаджийниците работят до полуноЩ дори,но това за което говорех аз е друго. Майките с деца се изпаряват от градинките рано рано за да могат да приготвят манджарето и да ядат в приетите за това 4асове. Mr. Green

# 52
  • Мнения: 5 710
Това ,за което говориШ ти може да е секонда уШита серале / второ ве4ерно излизане на цялото семейство за дежурния ве4ерен сладолед. И тук сладоледаджийниците работят до полуноЩ дори,но това за което говорех аз е друго. Майките с деца се изпаряват от градинките рано рано за да могат да приготвят манджарето и да ядат в приетите за това 4асове. Mr. Green

Ами да, логично Laughing
Аз да си призная досега не съм попадала обаче на такъв тип жена, т.е чиста, подредена и до печката.
И дано и не попадна, че ще ми паднат акциите  Mr. Green

# 53
  • Germany
  • Мнения: 1 262
Много интересна темичка  Crazy

Направило ми е впечатление, когато имаме гости немци и се сложи храната на масата - те си се хранят и докато не се нахранят не се отплесват като нас - хапнем една хапка изговорим 100 приказки. Мълчат си и си ядат - след като приключат са си пак активни в разговорите.

За чантата по земята, на мен лично ми харесва и го практикувам вече и като си бях в Бг няколко пъти си сложих чантата и майка ми тича след мен да я вдига, че било на бедност  Laughing Laughing Laughing То това са пълни измишльотини, но те си ги спазват.

Друго, което е много различно - немците живеят много тихо - пример - имаме съседи младо семейство с бебе - все едно никой не живее там, винаги е тихо, никога никакви звуци не се издават...и друго - ако към 11:30 примерно изляза на балкона ей така за малко въздух само у дома свети - всичко живо около нас спи  Rolling Eyes

# 54
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
Много мразя някой да дойде непоканен...
ей заради такива майка ми рече и го стори-  изнесоха се на вилата извън града.
в началото непоканените пак идваха, не пиеха, прибираха се с кола.
после идваха, пиеха, прибираха се с такси.
в един момент явно решиха, че така не са много на кяр  и сега нашите се наслаждават на щурчови песни.

някой път ми влиза мисълта- ех, ако имаше сега наблизо един бг да му ударим по една голяма! ма много бързо, за секунди си я 'изтръсквам' от главата...



# 55
  • Мнения: 707
...и друго - ако към 11:30 примерно изляза на балкона ей така за малко въздух само у дома свети - всичко живо около нас спи  Rolling Eyes
Не спят, седят с биноклите и зяпат там където е светло  Joy Joy Joy

Това е шегичка  Wink. Наистина рано си лягат.

# 56
  • Мнения: 3 098
ма много бързо, за секунди си я 'изтръсквам' от главата...




Нали? Wink
Хубаво е направила майка ти.

# 57
  • Мнения: 5 710
И тук настъпва пълен мрак. Никакви хора, малко страшно.
Външните им щори се спускат плътно и стоят така по цели дни. "Проветряват", като дърпат щората с 10ина см. нагоре и това е. На мен това ми е ужасно, не мога да стоя в тъмница, посред бял ден.
Другото е, че не използват градините си. Нямат навика да излязат навън да пият кафе или да хапнат на веранда.
Оправдават се с комарите тип "тигри", които върлуват лятото. Просто стоят вътре затворени, зад тези щори. Брр
Лятото майка ми излизаше на терасата да пуши вечер и едната вечер говорихме до късно, но съвсем тихо.
Обаче  в такава тишина и малко шум се чува и една съседка от съседна къща демонстративно вдигна щора и провря глава през прозореца, за да види кой й нарушава спокойствието...

# 58
  • Мнения: 2 563
Аз съм разпиляна и хич не обичам да чистя и много добре си паснах на мястото в САЩ. Тук сме си лежерни, никой не очаква да му сложа маса като дойде, да му дам пантофи или да го накарам да се мие до лактите преди да ме пипне. Никой не се впечатлява като си оставя чантата на пода или седна на земята или на камък, или пък ходя боса през зимата. С удоволствие се отървах от всякакви такив българизми.

# 59
  • Мнения: 3 804
Сетих се и оЩе неЩо : винаги ми е било 4удно,4е в Бг бабата и дядото рядко или по4ти никога не казват НЕ,когато се касае за гледане на вну4е,докато тук има баби и дядовци,които открито ти заявяват,4е не могат да се занимават и ти нямаШ право да им се сърдиШ а се оправяШ както намериШ за добре.

тук е същата ситуация+ това което е казала Мента-лятото децата /абе хората изобщо/ са навън поне до 2 след полунощ,а и сватбите са наистина големи

Общи условия

Активация на акаунт