Оставяте ли 3-4 годишните си деца сами за кратко време

  • 8 576
  • 224
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 24 467
На 3-4 години не, всъщност до 6,5 години не съм, макар че не живея на оживено място, на първи етаж съм и имам чудесни съседи. Дали е практика- не съм убедена, не съм виждала поголовно такова нещо. Когато пазарувам в квартала майките с малки деца /понеже ги познавам/ си ги водят с тях с количката или кенгуруто.
Именно бебе пък най- не бих оставила, винаги, дори когато съм отивала до банята, съм се плашила от мисълта да не се задави или задуши- малко е параноично, знам, но и при двете си деца съм се чувствала така. Да изляза пък от къщи- не. Когато големият тръгна на училище "наех" родителите ми да го водят и вземат в І клас, бебето нямаше годинка. От ІІ клас се оправя вече сам като достатъчно голям.
Слушах история от вече хора на възраст, как си като студенти си оставяли децата /на 4 и 2 г./ сами, за да идат на кино и до днес се ужасавам от такива истории. Хубаво, че нищо не се е случило, но вероятността да се случи е много голяма. Надявам се да е епизодичен случай, какъвто, предполагам, го има във всички държави. Зависи от хората.

# 46
  • Варна
  • Мнения: 2 171
От месец- два го оставям/3,11г./ за да отида до магазина, аптеката или да изхвърля боклука. Жилището е обезопасено- нито до котлони има достъп, нито до дръжки на врати и балкони, които да са потенциално опасни, нито до остри предмети и нещо горещо. Обеснявам къде отивам и защо, колко точно ще се бавя и питам той какво ще прави през това време. Обикновено става дума за десетина минутки и той си гледа филмче или се занимава с каквото се е заиграл. Винаги го хваля, че е бил послушен после/и е пазил Маца  Laughing/ и той е горд, че е самостоятелен за малко. На пет години аз вземах сестра си от яслата, прибирахме се и правех сандвичи/ о, ужас! боравейки с истински остър нож/. Не виждам защо и детето ми да не се учи постепенно на самостоятелност. Естествено, че се притеснявам, но то аз сигурно цял живот ще се притеснявам за него.

# 47
  • Мнения: 1 561
Моята е на 4г и няколко месеца и от лятото се  опитва да бъде самостоятелно дете- често иска да ме изчака във входа докато аз се кача за нещо, но се притеснявам, поради факта, че имаме разни съседи, на  които нямам доверие.
Вкъщи се е случвало да я оставя, за 5 мин , тя стои пред телевизора или на компютъра през това време.  Както и докато си хвърля душ,  редовно  е сама. Занимава си се с нещо и няма проблеми засега.
Но според мен си зависи от детето,  нашата е кротка, не е по пакостите и мога да и се доверя.Пък и съм на принципа, че колкото по-рано се научи едно дете на самостоятелност, по- добре за него.Но това не означава да пъде оставено без надзор .

Но има деца, на познати, които не бих ги оставила и за минутка.

# 48
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Да, оставям ги... колкото да се изкъпя в банята Mr. Green Скоро ще навършат 5 и 8 г.

# 49
  • София
  • Мнения: 8 937
На 3, 4 не би ми хрумнало да ги оставям сами. Колкото и да изглеждат разбрани, на тази възраст могат да спретнат доста бели. Дори като съм вкъщи малката, която е доста палава ми е изправяла косата с разни бели. Най-безобидната от която е да се появи с голяма остра ножица в ръка. Няма как да обезопася всичко. Баткото вече седи сам, но само за по час-два.
И чак за практика в България незнам да е. Поне нямам познати, които да го правят.

# 50
  • София
  • Мнения: 903
Да, оставям я, но за не повече от 30 мин. Само веднъж ми се случи да я оставя за около 1-1.5 часа ( просто нямах друг избор).  Като беше на 3-4 я оставях, колкото да отида до магазина или до аптеката.
Не мисля, че е кой знае какво престъпление да оставиш детето си само за малко. Апартамента ни е обезопасен,  детето не е палаво, защо да не я оставя за малко? Преди да изляза предупреждавам какво не трябва да прави и като се върна задължително я хваля, че се е справила добре.  Мисля, че е добре да се научи на малко самостоятелност - не мога вечно да съм  до нея. Смятам, че ако един родител подготви добре детето си да бъде по-самостоятелно, да бъде предпазливо ( аз на моето му изнесох един курс по безопасност), и ако детето  разбира се  не е много палаво, няма проблем да го оставиш за малко.

# 51
  • Мнения: 2 757
Да, оставям я, но за не повече от 30 мин. Само веднъж ми се случи да я оставя за около 1-1.5 часа ( просто нямах друг избор).  Като беше на 3-4 я оставях, колкото да отида до магазина или до аптеката.
Не мисля, че е кой знае какво престъпление да оставиш детето си само за малко. Апартамента ни е обезопасен,  детето не е палаво, защо да не я оставя за малко? Преди да изляза предупреждавам какво не трябва да прави и като се върна задължително я хваля, че се е справила добре.  Мисля, че е добре да се научи на малко самостоятелност - не мога вечно да съм  до нея. Смятам, че ако един родител подготви добре детето си да бъде по-самостоятелно, да бъде предпазливо ( аз на моето му изнесох един курс по безопасност), и ако детето  разбира се  не е много палаво, няма проблем да го оставиш за малко.


Може да не е палаво, но пак да реши да поиграе опасна игра, да включи печка, да се заиграе с остър предмет. Напълно обезопасен не виждам как може да е един апартамент. При нас шкафовете се заключват, но върху тях има разни неща, които нормано децата не могат да стигнат. Но ако се качат на стол имат достъп до всичко. Може да счупи нещо да се пореже, може и от стол да падне и да се пребие. Не знам кви са тия непалави деца, само на едно място ли седят и си играят с квото си им дал и нищо друго не пипат. И на въпросната майка децата уж са разбрани и послушни, ама нищо не им пречи да решат да погладят примерно, понеже не виждат опасността от това. Абе.... за мен си е безотговорно.

# 52
  • Мнения: 3 219
Ееее, айде сега, то като си вкъщи  сякаш не може нещо подобно да им се случи ooooh!. Виж сега, твоите деца са с малка разлика, тъй че при теб е обяснимо, че няма да ги оставиш сами със сигурност Peace
Големият ми син може с часове да строи с Лего, така че мога да кажа,че ми е бил спокоен. Щом съм го оставила сама за 20 минути, значи му имам доверие Peace
Печката когато трябва съм му обяснила как работи. И да, детето ми не  е пипало почти нищо друго което не е било негово  /за разлика от сега, но това е друга тема за разговор... ooooh!/.  Опасни играчки не съм оставяла. Прозорци не може сам да отвори, пък и не би му дошло на акъла. А относно какво може да му се случи когато е сам-то може да му се случи и когато си влязла в тоалетната за 2 минути, нали Tired
Да са ни живи и здрави  bouquet

# 53
  • Мнения: 789
Още му нямам доверие да остава сам-котлонът е газов,а той обича копчета и бутончета...не,не,не.И не само заради това-по много причини.

# 54
  • Мнения: 46 552
... значи му имам доверие Peace ...

Не е въпросът в доверието. Заключваш ли го? Ако стане късо с съседите под вас (или във вас), как ще излезе? А ако той борави с ключа, сигурна ли си, че ще успее да се измъкне навреме.

Примерът е краен, но заслужава да се замислим ...

# 55
  • Мнения: 3 367
Не.На дете до поне 8-9 години вяра нямам,пред очите ми измислят неподозирани чудеса.
Това тук е и противозаконно и освен всичко друго бих била отговорна пред соц.власти.

# 56
  • Мнения: 5 103
Не бих оставила дъщеря си ,до първи клас сама Peace

# 57
  • Мнения: 14 654
Може да не е палаво, но пак да реши да поиграе опасна игра, да включи печка, да се заиграе с остър предмет.
Аз например съм убедена, че детето ми няма нито да отвори прозореца (на 9 етаж живеем), нито да включва печката, нито да си играе с ножове, нито каквото друго опасно се сетиш. Просто си е такова дете, което не прави щуротии и като обещае нещо може да му се вярва. Защо да не го оставям сам при това положение? Той много се кефи, че остава сам понякога. Сигурна съм, че и 2 часа да ме няма, пак ще се занимава - ще си строи, ще си чете, ще яде, но засега на мен ми е неспокойно да го оставям за повече от 40 мин. - 1 час. Ако отглеждах някоя хала, много ясно, че нямаше да го оставям сам и да треперя дали няма да се претрепе. На 5 години е.

# 58
  • София
  • Мнения: 6 999
...Това тук е и противозаконно и освен всичко друго бих била отговорна пред соц.власти.

В България е престъпление да се оставя само малолетно лице /преди време в подобна тема бях цитирала точния чл. от НК/.
По темата - не, не я оставям и нямам намерение да го правя още дълго време.

# 59
  • Мнения: 3 219
... значи му имам доверие Peace ...

Не е въпросът в доверието. Заключваш ли го? Ако стане късо с съседите под вас (или във вас), как ще излезе? А ако той борави с ключа, сигурна ли си, че ще успее да се измъкне навреме.

Примерът е краен, но заслужава да се замислим ...

Можеше да борави с ключовете.

Детето ми беше точно такова, каквото описва Янечек

Аз например съм убедена, че детето ми няма нито да отвори прозореца (на 9 етаж живеем), нито да включва печката, нито да си играе с ножове, нито каквото друго опасно се сетиш. Просто си е такова дете, което не прави щуротии и като обещае нещо може да му се вярва. Защо да не го оставям сам при това положение? Той много се кефи, че остава сам понякога. Сигурна съм, че и 2 часа да ме няма, пак ще се занимава - ще си строи, ще си чете, ще яде, но засега на мен ми е неспокойно да го оставям за повече от 40 мин. - 1 час. Ако отглеждах някоя хала, много ясно, че нямаше да го оставям сам и да треперя дали няма да се претрепе. На 5 години е.

Само добавям, че в момента живеем в къща, така че може и през прозореца да прескочи ако стане нещо в къщата.

Общи условия

Активация на акаунт