За френдките, моловете и още нещо....

  • 6 266
  • 156
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 4 585
На калпавия оратор думите му пречат.
Демостен, как репетира
В момента тече парламентарен контрол по Хоризонт, направо ме побъркват.

# 76
  • Мнения: 2 032
Не, не ме дразнят. Улесняват ме даже. Например много харесвам думите: уикенд, логнах се, суичнах. Няма с какво да ги заменя.

# 77
  • Мнения: 5 370
Ела в чужбинския подфорум, ще си говорим пак.  Wink
Точно! Веднъж посетих форумчето, нещо питах за инфо , и попрочетох тук там....особено по отчетните е красота. Ама който както намира за добре, така да пише/говори.

# 78
  • Мнения: 2 386
Че на никого не пречим.. Говорим както ни е добре и се разбираме - няма да седна на ''тот-а''да казвам ''пластмасова кутия за багаж'', за да разбира някой си.. Който трябва - разбира.
Думите ми бяха ирония. Оп, ирония е чуждица, исках да кажа (не)заядливо чувство за хумор. Ама и хумор не е наша дума, предавам се.  Laughing

# 79
  • Мнения: 5 370
Че на никого не пречим.. Говорим както ни е добре и се разбираме - няма да седна на ''тот-а''да казвам ''пластмасова кутия за багаж'', за да разбира някой си.. Който трябва - разбира.
Думите ми бяха ирония. Оп, ирония е чуждица, исках да кажа (не)заядливо чувство за хумор. Ама и хумор не е наша дума, предавам се.  Laughing
А така сега!!! Mr. Green Видя ли, една качествена мисъл на български не можеш да изразиш, каква българка си ти Mr. Green
А какво е тот? Стана ми любопитно да го видя, ама Гугъл дали ще даде?

# 80
  • Мнения: 4 300
Мисля, че не трябва да се намесва професионалния "жаргон". На работа също използваме много английски думи, просто защото е по лесно. Софтуеъра, контрагентите в някои сфери са английскоговорящи и е много по удобно да се ползва английската дума, вместо да се търси български аналог, който след това всеки да се чуди къде аджеба се вписва в матрицата.

# 81
  • Мнения: 54
Не става въпрос за утвърдили се чуждица, а за манията всяка втора дума, която използваме да е английска. Ами тогава да си говорим на английски в България. Да ни видят колко сме ЕнтЕлЕгентни. Но защо да задълбаваме? Няма да открием топлата вода. Паисий го е казал много отдавна.

  А предавания като Огледала трябва да имат освен развлекателна също възпитателна и образователна роля, в противен случай защо не сложат камерата в един моден магазин да се заснеме какво е модно и да послушаме улична реч. По-евтино ще им излезе.

   Дразни ме и английския начин на изписване. Всички основни думи да се изписват с главни букви.  Веждам как бавно и полека бсичко българско се видоизменя и изчезва. Това целенасочена политика ли е? Къде е СЕМ?

# 82
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Руснаците като по-неподдаващи се са измислили доста думички - определено употребяват железо, то и на български се среща доста, звуковая дорожка, рабочий стол - декстопа, ссылка - линк.

Руснаците ме кефят много в стремежа си да не използват чуждици, но понякога прекаляват. Електронньй ящик например ме разби.  Grinning
Думите, които са свързани с компютърните технологии и изобщо електронната индустрия, не си заслужава да се превеждат, тъй като тази сфера се развива така бурно, че термините са остарели  още преди да влязат в масова употреба. Това в повечето случаи важи и за всички други професионални сфери и не ме дразни. Но когато е за фукня... ей богу, дразни ме - френдове, фейсове, менове, тишърти, килъри ме докарват по  #Cussing out

# 83
  • София
  • Мнения: 38 553
Мен лично, като един полу-лингвист Mr. Green, не ме дразни толкова уличния жаргон и използването на английски думички в него.
Езикът се развива и това е една от посоките. Никой не може да повлияе на този процес, защото всъщност всички сме в него. Crazy
Обаче като излезе някой костюмар с претенции за образование по телевизията и изтърси някоя чуждица и то даже не на място, направо полудявам! #Cussing out

# 84
  • Мнения: 738
Еее, ама големи сте хейтъри Crossing Arms Mr. Green

# 85
  • Мнения: 101
... и лузъри. Rolling Eyes

# 86
  • София
  • Мнения: 3 422
Дразнят ме всички с беден речников фонд.
Умението да употребяваш езика, казват е изкуство.
В този ред на мисли, употребата на чуждици, или други форми на заигравка с езика, ако мога така да се изразя, направени на място, могат да бъдат изключително забавни, интересни и интригуващи.
От друга страна, употребата им от лица с беден речников фонд, които плесват по нещо, чуто от някъде, само и само, за да "фиешън", ме дразнят и са ми безкрайно нелепи.

# 87
  • гр.София
  • Мнения: 380
Дразни ме, но в разговорна реч мога да го приема-то е един вид жаргон, но особено ме дразни в реклами и вестникарски заглавия.

# 88
  • София
  • Мнения: 900
Преживявам някак чуждиците,
ползват се масово  Twisted Evil

Вбесяват ме суичъри, тишъртки, но фаворит са ми .... кецовете  ooooh!
ходи обЕснявай що е то кец ил маратонка  Twisted Evil

И до днес милата ми майчица
не разбра що е плеймейтката Златка - звучало ѝ като подметката  hahaha

# 89
  • Мнения: 738
Е между кец и маратонка има разлика - кец е висока спортна обувка. Аз друга дума за това не се сещам...

Общи условия

Активация на акаунт