ИЗРАЕЛ 16 - Ханукия извадете, от прах я забършете!

  • 36 121
  • 295
  •   1
Отговори
# 180
  • T"A
  • Мнения: 2 515
И аз туко-що научих за празника - веднага се сетих за Аничка-баничка  Flutter

Миши
, да ти е честита именичката и да си носи името със здраве! Да успява във всичко и да и се случват само хубави неща, каквито и вие и пожелавате!




Едно не му разбирам на този празник - защо идват гости без да се канят?

# 181
  • Мнения: 2 952
Как бе , не се ли канят ?  newsm78

# 182
  • T"A
  • Мнения: 2 515
В нашия дом не са се празнували имени дни, може би само майка ми е отбелязвала, но така знам традицията - че не се канят  Peace
В тази статия: http://www.bgreporter.com/index.php?n=read&id=12522 пише така:
Цитат
На имен ден гости никога не се канят. Колкото повече неканени гости дойдат - толкова повече си уважаван. Именниците не работят на именния си ден, а само се веселят, за да не профанизират и осквернят празника с всекидневни битови занимания.

Една статийка от блог, разсмя ме: http://asktisho.wordpress.com/2008/01/08/bezdelnici/  Grinning

# 183
  • Мнения: 558
честит имен ден на празнуващите днес! Да ви е живо и здаво името!

Как бе , не се ли канят ?  newsm78
е, вече никой май не ходи на гости без покана.
Но в нашето семейство на имени дни идват( и ние ходим) роднини и приятели без покана.

По принцип традицията повелява на имен ден вратите на къщата ти да са отворени за всички хора, идващи да почетат именика и ангела-закрилник, който го пази.

Според старите вярвания всеки човек си има ангел-закрилник, който ни придружава по земния ни път и ни помага в тежки моменти, а когато умрем придружава душата ни в отвъдното и я представя на Господ. Вярва се още, че той е прошепнал на родителите с какво име да кръстят детето си. Та  тоя ангел стои на дясното ни рамо, а на лявото стои пратеникът на дявола. Ако ангелът е слаб, то човекът е лош и болнав и обратно, ако ангелът е силен, човекът е добър и здрав. И за това трябва да се почита тоя ангел, за да сме здрави, силни и добри.

# 184
  • T"A
  • Мнения: 2 515
pepelja6ka, да знаеш книга на английски, която да разказва и обеснява тези традиции?
Сега,  четейки за имените дни, ми се прииска да купя такава книга на любимия... В Интернет намерих за някои празници, но акцентът пада върху християнските обичаи и смисли, а точно българската традиция има много езически  обичаи и тълкувания - напр. това, което пишеш за добрия и лошия ангел - в статията, която  четох, пише, че това е от езически времена; или "гадаенето" по орех на Бъдни вечер, баницата с късмети, която и аз правя на 1 януари и нося за изумление на родата у свекърва ми... Много ми се иска да намеря тази информация концентрирана  Peace Ако попаднете на нещо, пишете, моля  Praynig

За Коледа намерих това: http://www.investbulgaria.com/BulgarianChristmas.php
Повечето неща от статията вече съм му ги разказвала, а за имените дни нещо не успях да му обесня  newsm78

# 185
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Честит имен ден на малката Аничка-баничка!Да расте здраво, щастливо и жизнерадостно дете!
Миши, честита именичка, много да ви радва 
bouquet

# 186
  • Мнения: 1 410
Благодаря за поздравите по повод моята БЛАГОДАТ (Анна)!

Аз лично съм избрала за нейн имен ден 3 февруари- Анна Пророчица!

Вижте какво сътворих днес  http://elfyourself.jibjab.com/view/YpgNI0SvlCS8/26NmKNutNw3ZO5QsxpTAfr5K  има и за Ханука!

Мента,права си ,че българските традиции са пълни с езически елементи.НА тази тема може да пишем много.Опитвам се да ги избегна ,когато мога ,но си навличам гнева на близките - едва ли не съм родоотстъпничка.Но не се отказвам да се боря!

# 187
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Миши, не знаех, че има два празника на името на Аничка  Thinking За Алексадра ми бяха казали, че са три!  ooooh!
На мен тези езически елементи са ми интересни, оцеляли са толкова години! Някои са трансформирани в християнските обичаи, но и самите езически за мен са си български, правят българската култура специална, различна от другите  newsm18 напр. суровакането и мартеничките и те май са с езически корени  Thinking Та, така, не е като да няма традиции, само са позабравени някои...  Confused Ние в моето "смесено" семейство с модерни възгледи не сме спазвали много традиции, но да чета и да научавам за тях винаги ми е било интересно  Peace

Тук не престана да вали днес buria, а и захладня  cold Явно израелкови са се покрили някъде... аз с все още наболяващите ме крака и с прегракнало гърло съм доста вързана вкъщи Sick

# 188
  • Мнения: 2 952
O, цял ден сме си вкъщи ....вали бе , студенко бая .....Нека вали обаче , това е добре ....И в деня на пристигането в Париж ще ни вали според прогнозите , вечер  е ...май ще си останем в хотела .....  Whistling .....Или ако сме  смели ще  се запътим към някое заведение ....Израелците сме лигави  и сме свикнали с коли на 2 крачки масово .... Ужасни направо ! Забравили сме какво е студ ....Години наред си   ходим до БГ  есен ...Сега ще ни замръзнат  д*тата .... Опа! Зима искате - на ви !

Мента , ти си голяма картина значи !  -  "аз с все още наболяващите ме крака и с прегракнало гърло "   hahaha И нас ни болят гърлата ....брех ...15 градуса и ще пукаме от  студ  hahaha

 Лайла тов !

# 189
  • Мнения: 323
момичета,препоръчвам ви една страхотна певица да слушате казва се Nana Mouskouri.Невроятен глас и песни.Пее предимно на френски и немски,както и арии от различни опери.

# 190
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Мише, да ти е жива и здрава именичката, дори и да не празнувате днес.
Честито и на всички останали именици!
Адаш к`во се жалваш от 15 градуса - тук е към 10. И мирише на сняг. Поне днес не духа. Приятно изкарване в Париж!

# 191
  • Мнения: 2 952
Ми разлигавила съм се кат' една досущ израелка , адаш!  ooooh! Ужас !  Свиква човек ли к'во?   Шегувам се ....

Къде  е Анди ?Да не е с бан пак това дете и защо ?

Криси, как ти привлече вниманието тази  гръцка певица , 34 - ти набор ....Продала е над 230  млн.  плочи ....Енда от най-продаваните изпълнителки в световен мащаб (ка прозвуча) .... Пяла е на толкова много езици ...Интересна жена !

С Хулио Иглесиас  Flutter  :
http://uk.youtube.com/watch?v=eTilsr8nprw&feature=related

Иначе на младини е била такава красива жена .....тя всъщност и на старини е красива , но ...все пак .... Simple Smile

Уж казах лайла тов .....




 

# 192
  • Мнения: 2 952
Ей, вчера последна  , днеска - първа  Simple Smile !

Днес пече леко слънце ...иначе  хладно ...Навлякох Саги за градинка ....Дано не му е жега пък сега , дали ще се сетят да му свалят  едната блузка ...Шахар я взеха свекърите  , ще ходят у братовчеди - децата да си играят  Party .

Пускам тук  един албум - сборни снимки ....Има там снимка на "плашилото" на Саги , картина от лепени свещички за Ханука! Интересно в този сайт не виждам опция  да дам линк към една снимка - исках една да пусна ...Дава линк към цялата поредица , целият албум  Rolling Eyes .

Ето  ни :
http://www.kodakgallery.com/ShareLanding.action?c=bic80xm.oxwokf … mp;localeid=en_US

Хайде,  днеска  - успешен ден на всички ! Hug

Да ви е сладко, лабриут !

# 193
  • Мнения: 323
Случайно попаднах на нейн албум тук в Австрия и ми хареса,после влезнах и в ютуба и там допалнително намерих инфо за нея.Впечатлиме гласа на тази жена.

# 194
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Пете, много сладки снимки! Саги не ми се вижда променен, но Шахар - страшно много е порастнала и все повече заприличва на теб!
Ти си качила снимки и от албумите на снимка.бг, нали? И аз вчера до късни доби качвах и редях снимки, но понеже са около 200 не знам дали някой ще има търпение да ги разглежда, иначе са от сватбеното пътешествие. И аз много се чудих дали не ги местя в друг сайт за снимки, че понякога снимка.бг малко ме нервират с промените, които правят...


Поздравявам ви с песен на Аркади Духин - "Тя не прилича на никоя друга"  Flutter (това е името на песента Peace)
http://uk.youtube.com/watch?v=zXbcP3-wQhQ
"Тя не прилича на никоя друга,
на никоя, която минава по улицата.
Тя е различна и когато говори,
ме кара да се чувствам близък"

Общи условия

Активация на акаунт