Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 10 част

  • 69 614
  • 898
  •   1
Отговори
# 15
Привет,
Първо искам да благодаря на мамите, които внасят светлина в тунела  Hug
И на болежката ми - счетоводителя на фирмата тепърва ще се запознава с промените по платеното майчинство и съответно не ми приема документите. Аз съм в заварено положение с изтекли 315 дни преди 01.01.2009. Въпроса ми е какво мога да направя за да не губя парички от незаинтересоваността на счетоводителя.
Благодаря Ви предварително!
Първо трябва да подадеш заявление при работодателя, за разрешаване на отпуск за бременност и раждане за остатъка до 410 дни. Към него се прилага Приложение 7 от НРВПО. След това ти в срок от 3 работни дни от разрешаване на отпуска трябва да представиш при работодателя Приложение 12 за промяна на обстоятелствата, а той в 7 дневен срок от получаването му трябва да го занесе в НОИ.
Накрая попълваш Приложение 2 , което работодателя пак носи в НОИ до 2 дни след изплащане на заплатите.
Тук можеш да видиш Приложение 12 http://www.account-bg.info/e107/e107_plugins/links_page/links.php?cat.6, останалите ги има по надолу в темата.
Анита, благодаря за отговора! Позволявам си да питам и още нещо - от коя дата ще изплащат обезщетенията? От датата на подаване на декларациите или независимо кога си ги подал, считано от 01.01.2009г.
Мисълта ми е следната - средно на месец получавах около 380лв. и ако ще ги изплащат в зависимост от датата на подаване ще ми се обезсмисли попълването.

# 16
  • Мнения: 123
Прочтох новите условия, но отново някои неща не ми станаха ясни. Затова ще задам и моя въпрос (дано да не се повтарям): до декември миналата год. ме осигурява университета (студентка съм редовно обучение 3-та год.), от януари тази год. съм назначена на работа във фирма на по-висока заплата, щастливото събитие се очаква да е след около 6 месеца - въпросът: ще получавам ли майчински и как ще ми ги изчислят (не знам университета как ме осигурява) или е по-удачно да си остана редовна студентка и да получавам обещетение в размер на минималната работна заплата за страната? Вече започнах доста да се обърквам Sad

Благодаря предварително!

# 17
  • Мнения: 32
Много благодаря на anii_ta  Hug

# 18
  • София
  • Мнения: 1 352
Привет,
Първо искам да благодаря на мамите, които внасят светлина в тунела  Hug
И на болежката ми - счетоводителя на фирмата тепърва ще се запознава с промените по платеното майчинство и съответно не ми приема документите. Аз съм в заварено положение с изтекли 315 дни преди 01.01.2009. Въпроса ми е какво мога да направя за да не губя парички от незаинтересоваността на счетоводителя.
Благодаря Ви предварително!
Първо трябва да подадеш заявление при работодателя, за разрешаване на отпуск за бременност и раждане за остатъка до 410 дни. Към него се прилага Приложение 7 от НРВПО. След това ти в срок от 3 работни дни от разрешаване на отпуска трябва да представиш при работодателя Приложение 12 за промяна на обстоятелствата, а той в 7 дневен срок от получаването му трябва да го занесе в НОИ.
Накрая попълваш Приложение 2 , което работодателя пак носи в НОИ до 2 дни след изплащане на заплатите.
Тук можеш да видиш Приложение 12 http://www.account-bg.info/e107/e107_plugins/links_page/links.php?cat.6, останалите ги има по надолу в темата.
Анита, благодаря за отговора! Позволявам си да питам и още нещо - от коя дата ще изплащат обезщетенията? От датата на подаване на декларациите или независимо кога си ги подал, считано от 01.01.2009г.
Мисълта ми е следната - средно на месец получавах около 380лв. и ако ще ги изплащат в зависимост от датата на подаване ще ми се обезсмисли попълването.
Ако 315 дни са изтекли преди 02/01/2009, но преди 410 дни се подава нова молба-декларация като датата на отпускане може да е всяка една, стига да има заповед за разрешаване на отпуска от същата дата т.е ако заповедта за разрешаване на отпуск е от примерно 12.01. то от тогава се пише Приложение 2 и от тогава ще започне изплащането на обезщетението за бременност и раждане, а до тази дата ще ти се плати обезщетение за гледане на дете. Говори със счетоводителя, ако има вариант да ти издадат заповедта със задна дата т.е от 01.01.2009 г., или ако не поне да се съобрази със срока за подаване на Приложение 12 и да върнете толкова дни назад, за да може от по задна дата да започне изплащане на обезщетение за бременност и раждане за остатъка до 410 дни и да има някакъв смисъл.

# 19
  • София
  • Мнения: 1 352
Прочтох новите условия, но отново някои неща не ми станаха ясни. Затова ще задам и моя въпрос (дано да не се повтарям): до декември миналата год. ме осигурява университета (студентка съм редовно обучение 3-та год.), от януари тази год. съм назначена на работа във фирма на по-висока заплата, щастливото събитие се очаква да е след около 6 месеца - въпросът: ще получавам ли майчински и как ще ми ги изчислят (не знам университета как ме осигурява) или е по-удачно да си остана редовна студентка и да получавам обещетение в размер на минималната работна заплата за страната? Вече започнах доста да се обърквам Sad

Благодаря предварително!
Университета те осигурява само здравно. Имаш ли някакъв друг осигурителен стаж от преди години, освен този който ще имаш от януари до излизане в болничен 45 дни преди термин. Кога излизаш в болничен 45 дни преди термин?

# 20
  • Мнения: 41
Првет Ани, много ти благодаря за информацията,
Всъщност термина все още не е точно определен, но грубо ще е в самото начало на юни, т.е. ще се вземат възнагражденията ми до м.май включително.
Доколкото разбирам ако остана на тази работа, понеже вече от 2 месеца, а и до раждането ще ползвам болнични това чувствително ще се отрази при изчисляване на майчинството в отрицат.посока щом се изчислява и нетната заплата и в крайна сметка се взема тя?
И още едно въпросче- мога ли докато съм в платен отпуск да се осигурявам на още едно място? newsm51

# 21
  • Мнения: 123

Университета те осигурява само здравно. Имаш ли някакъв друг осигурителен стаж от преди години, освен този който ще имаш от януари до излизане в болничен 45 дни преди термин. Кога излизаш в болничен 45 дни преди термин?
[/quote]

От 2006г. и 2007г. имам общо 10 месеца стаж, с различна заплата обаче. За болничен не знам кога ще излизам, още е далеко и не сме мислили и говорили за това, пък и все още не съм много наясно как стоят нещата.

# 22
  • София
  • Мнения: 1 352
Првет Ани, много ти благодаря за информацията,
Всъщност термина все още не е точно определен, но грубо ще е в самото начало на юни, т.е. ще се вземат възнагражденията ми до м.май включително.
Доколкото разбирам ако остана на тази работа, понеже вече от 2 месеца, а и до раждането ще ползвам болнични това чувствително ще се отрази при изчисляване на майчинството в отрицат.посока щом се изчислява и нетната заплата и в крайна сметка се взема тя?
И още едно въпросче- мога ли докато съм в платен отпуск да се осигурявам на още едно място? newsm51
За месеците, в който си в болнични, в базата за изчисление на обезщетението за бременност и раждане се взима не изплатеното обезщетение, а доходът от който е изчислено това обезщетение т.е взима се средно дневно брутно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението по работните дни в съответния месец т.е според мен няма да се отрази значително при изчисляване на обезщетението за бременност и раждане.

По време на платения годишен отпуска можеш да работиш по втори трудов договор, ако в основния ти трудов договор не пише че е забранено.

# 23
Привет,
Първо искам да благодаря на мамите, които внасят светлина в тунела  Hug
И на болежката ми - счетоводителя на фирмата тепърва ще се запознава с промените по платеното майчинство и съответно не ми приема документите. Аз съм в заварено положение с изтекли 315 дни преди 01.01.2009. Въпроса ми е какво мога да направя за да не губя парички от незаинтересоваността на счетоводителя.
Благодаря Ви предварително!
Първо трябва да подадеш заявление при работодателя, за разрешаване на отпуск за бременност и раждане за остатъка до 410 дни. Към него се прилага Приложение 7 от НРВПО. След това ти в срок от 3 работни дни от разрешаване на отпуска трябва да представиш при работодателя Приложение 12 за промяна на обстоятелствата, а той в 7 дневен срок от получаването му трябва да го занесе в НОИ.
Накрая попълваш Приложение 2 , което работодателя пак носи в НОИ до 2 дни след изплащане на заплатите.
Тук можеш да видиш Приложение 12 http://www.account-bg.info/e107/e107_plugins/links_page/links.php?cat.6, останалите ги има по надолу в темата.
Анита, благодаря за отговора! Позволявам си да питам и още нещо - от коя дата ще изплащат обезщетенията? От датата на подаване на декларациите или независимо кога си ги подал, считано от 01.01.2009г.
Мисълта ми е следната - средно на месец получавах около 380лв. и ако ще ги изплащат в зависимост от датата на подаване ще ми се обезсмисли попълването.
Ако 315 дни са изтекли преди 02/01/2009, но преди 410 дни се подава нова молба-декларация като датата на отпускане може да е всяка една, стига да има заповед за разрешаване на отпуска от същата дата т.е ако заповедта за разрешаване на отпуск е от примерно 12.01. то от тогава се пише Приложение 2 и от тогава ще започне изплащането на обезщетението за бременност и раждане, а до тази дата ще ти се плати обезщетение за гледане на дете. Говори със счетоводителя, ако има вариант да ти издадат заповедта със задна дата т.е от 01.01.2009 г., или ако не поне да се съобрази със срока за подаване на Приложение 12 и да върнете толкова дни назад, за да може от по задна дата да започне изплащане на обезщетение за бременност и раждане за остатъка до 410 дни и да има някакъв смисъл.
Благодаря много за разясненията   bouquet

# 24
  • София
  • Мнения: 1 352
Университета те осигурява само здравно. Имаш ли някакъв друг осигурителен стаж от преди години, освен този който ще имаш от януари до излизане в болничен 45 дни преди термин. Кога излизаш в болничен 45 дни преди термин?
От 2006г. и 2007г. имам общо 10 месеца стаж, с различна заплата обаче. За болничен не знам кога ще излизам, още е далеко и не сме мислили и говорили за това, пък и все още не съм много наясно как стоят нещата.
ОК. Щом очакваш детенце след около 6 месеца, ако излезеш в болничен 45 дни преди термин през май, базата ще ти бъде май 2008 - април 2009 г. Щом работиш от януари до датата на излизане в болничен ще имаш 4 месеца осигурителен стаж и от миналите години 10 стават общо 14. Което означава че имаш необходимия осигурителен стаж от 12 месеца за получаване на обезщетение за бременност и раждане. Така в базата ще имаш от януари - до април - осигурителния ти доход, а за месеците май - декември, в който не си осигурявана ще влезе МРЗ.
Можеш да не ползваш 45 дни болничен преди термин и да работиш в този период, но тези дни няма да се прехвърлят за ползване след раждането. Така ще имаш още поне един месец с по - висок осигурителен доход.
Чл. 30. (1) В случай, при който бременната не се е явила своевременно за оформяне на отпуска си по бременност, но има определен термин на раждане, болничният лист се издава, както следва:
1. ако до явяването й при лекаря е работила - само за времето от датата на прекратяване на работата до термина на раждането;
(3) В случаите, при които бременната се явява по-късно за оформяне на отпуска си по бременност, тя представя на здравните органи документ от предприятието за датата, до която е работила. Документът се съхранява в ЛАК заедно с картона на бременната.

# 25
  • Мнения: 123
anii_ta, много ти благодаря за съдействието и разяснението!   bouquet

# 26
  • Мнения: 1
Имам въпрос . 3 месеца съм осигурявана на 230 лв. 3 месеца съм била в болничен и 6 месеца съм осигурявана на1500 лв. какво майчинство би следвало да получа.    Ааа и още нещо когато съм в платен годишен отпуск на какви пари ме осигуряват.

# 27
Здравейте,
и аз като всички имам въпроси за декларациите и подаването на документи за взимане на платеното майчинство до 410 дни. Детенцето ми е на 1 година и доколкото разбрах би трябвало новия закон за важи и за мен, ама не съм сигурна. Платеното майчинство от 315 дни ми изтече на 7 октомври, от тогава съм в майчинство за отглеждане на дете до 2 години. Хваща ли ме новия закон и за колко време става дума. Мога ли да взема всичките дни от 315 до 410 или само остатъка от тези 410 които са след 01.01.2009. Кой номер декларация трябва да подам?

# 28
Здравейте!Аз имам едно въпросче.Разбрах,че съм бременна в първия месец.В същото време ще започна работа.До момента имам над 12 месеца трудов стаж.Преди да започна работа бях на борсата и получавах парично обещетение 9 месеца.Искам да знам след кой месец ще мога да си взема болнични и трябва ли да имам непрекъснат трудов стаж преди да изляза в болнични и те дали ще ми се плащат.Ще съм осигурявана на 240 лв МРЗ.Колко ще вземам като детето се роди, 90% от раб.заплата ли.Значи първата година 216 лв 90% от 240лв и втората година 240 лв.
благодаря предварително

# 29
  • София
  • Мнения: 1 352
Имам въпрос . 3 месеца съм осигурявана на 230 лв. 3 месеца съм била в болничен и 6 месеца съм осигурявана на1500 лв. какво майчинство би следвало да получа.    Ааа и още нещо когато съм в платен годишен отпуск на какви пари ме осигуряват.
Няма как само с тези цифри да се каже колко обезщетение ще получаваш.
За времето на платен отпуск осигурителните вноски са върху полученото възнаграждение за този отпуск.

Общи условия

Активация на акаунт