Октопод

  • 33 489
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Бургас
  • Мнения: 260
Размразявам октопода. Ако е голям го начуквам с чука за пържоли, ако са малки октоподчета няма нужда. След това ги измивам, чистя, пак мия. Слагам в голям дълбок съд и заливам със сока на 1 лимон, зехтин и соев сос. Оствям ги за 24ч. в хладилника. На другия ден ги вадя от марината и ги варя.
След това стават много хубави на тиган с масълце .

# 16
  • Мнения: 22
Размразявам октопода. Ако е голям го начуквам с чука за пържоли, ако са малки октоподчета няма нужда. След това ги измивам, чистя, пак мия. Слагам в голям дълбок съд и заливам със сока на 1 лимон, зехтин и соев сос. Оствям ги за 24ч. в хладилника. На другия ден ги вадя от марината и ги варя.
След това стават много хубави на тиган с масълце .
Това за варенето е ясно, мен по-точно ме интересува времето.Защото знам че ако се превари пак става жилав!

# 17
За да се избегне чукането на октопода е нужно да се замрази,после се размразява и се пригатвя.
Аз го правя по следния начин-намазва се със сок от един лемон и зехтин и се овива във фолио,зарива се във жарава и се задушава около един час,после се вади,реже се и се запича съвсем малко на скарата,колкото да се опуше.Сервира се със сок от лемон,риган и зехтин.Не се соли.Най-хубави са октоподите над 2кг.

# 18
  • Мнения: 213
Ето рецептата по която правя аз-октопода почистен и измит се нарязва на парчета.Слага се в тенджера заедно с 1ч.ч вода,1ч.ч вино,половин чаша олио,1ч.ч домати нарязани на ситно/може и консерва/,няколко зърна черен пипер,дафинов лист,сол на вкус,3-4 сушени сини сливи.Вари се около 30-40 минути.

# 19
  • Географският център на България-Габрово
  • Мнения: 593
От 10 годишният ми престой в Гърция се научих на много тънкости в кулинарията от тези гърци.Октоподът ако се вземе пресен първо започва да се бие на твърдо, скала или дъска около 100 пъти,за да побелее и изчистят всички негови токсини,а така също и пигмента който съдържа октопода подобен на мастило.След това се вари само в червено вино около 2 часа,като от време навреме се добавя по малко вино.Така сварен се нарязва на филийки подправя се със зехтин,лимонов сок и кромид лук,който иска по желание.Идеално мезе за узо.Друг начин е октопод на скара но преди да се направи това се държи една нощ във вода и сода за да може да омекне.След това се пече на скарата,също идеално мезе

# 20
  • Мнения: 1 085
Гледах кулинарно предаване в което казаха, че най - големият майсторлък при приготвянето на октопод е варенето. За да е крехък, трябва да се внимава да не се превари, защото при по - дълга топлинна обработка става като гума. Като гледам обаче, всички сте дали различно време за топл. обработка  newsm78

# 21
  • Географският център на България-Габрово
  • Мнения: 593
Октоподът се вари докато стане червен на цвят и омекне.Всеки вид октопод иска различно време на приготвяне.Затова този който го приготвя да проверява от време на време след 50 минута от започването на варенето дали е омекнал,ако не продължава до като стане готов

# 22
имам ПИТАНЕ ЗА ТОВА КАК СЕ ЧИСТИ ОКТОПОДА И КАКВО Е ВРЕМЕТО НА ВАРЕНЕ

# 23
Преди обработката на октопода може ли да се маринова в нещо или не?

# 24
  • Мнения: 2 323
От 10 годишният ми престой в Гърция се научих на много тънкости в кулинарията от тези гърци.Октоподът ако се вземе пресен първо започва да се бие на твърдо, скала или дъска около 100 пъти,за да побелее и изчистят всички негови токсини,а така също и пигмента който съдържа октопода подобен на мастило.След това се вари само в червено вино около 2 часа,като от време навреме се добавя по малко вино.Така сварен се нарязва на филийки подправя се със зехтин,лимонов сок и кромид лук,който иска по желание.Идеално мезе за узо.Друг начин е октопод на скара но преди да се направи това се държи една нощ във вода и сода за да може да омекне.След това се пече на скарата,също идеално мезе

Точно в Гърция се влюбихме в октопода на скара и сега имам задача да намеря рецепта, ама гръцката  Mr. Green и да си направим в БГ. Имам питане, какви подправки се слагат при печенето на скарата и само кисненето във вода и сода достатъчно ли е. Сигурно ще купим от МЕТРО някакви бейби, ама като не разбирам много, мога и по- дърт октопод да купя. Та мисълта ми е, освен кисненето, дали да не поначукам малко и нещо за вкус  newsm78

# 25
# 26
  • Мнения: 2 323
Ухаа, толкова ли са мини бейбитата. Значи сме яли тийнейджър октопод, защото не беше огромен, но си беше 1 пипало в чиния Simple Smile

# 27
  • Мнения: 27 524
Баш бейбитата са много малки. Замразени са малко по-големи от кибритена кутийка, а след сваряването и скарата стават малко по-големи от 50ст  Joy

Иначе има пак бейбита, които са по-големи, тройно някъде. Но ние харесваме най-мъничките - почти не миришат, стават бързо и са много крехки  Simple Smile

# 28
  • Мнения: 2 323
A баш бейбитата стават ли за скара? Не че имаме у дома де и за текущото готвене ще е на тиган...оребрен  Mr. Green Аз за голямата скара лятото като дойде..

# 29
  • Мнения: 27 524
Стават, разбира се. Нашата скара е електрическа и не е като истинско барбекю. Мятам ги на грил-тигана (оребрения), стават идеално. Снимката е от такъв тиган  Peace
Щипвам ги от марината, без да тръскам и изцеждам зехтина и подправките, и ги слагам на оребрения, обръщам после и готово.  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт