Призовка от КАТ...........?

  • 9 827
  • 79
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 101
И още нещо се сетих - по повод това, че може да не е собственика на колата на снимката. Приеха май миналата година някаква поправка, която гласи, че ако собственика на МПС-то не каже кой е шофирал, когато е направено нарушението, то в такъв случай се счита, че той е направил нарушението.

# 16
  • Мнения: 4 195
Но пък от друга страна някъде из нета мернах, че доказателствата, които са снимкови или видеоматериали не могат да се обжалват.
Точно снимковите и видео трябва да могат да се обжалват.
мармашотка, иди, но не е задължително да кажеш, че си била ти - може да е бил друг с твоята кола по това време.
А може и да не идеш - бащата на съпруга ми не отиде, и вече 2 месеца никой не го е търсил.
а полицаи спирали ли са го за проверка през това време Rolling Eyes
защото ако го спрат и проверят в системата - наказанието е доста по - сериозно Peace

# 17
  • Мнения: 3 880
Вътре в призовката си пише какви са санкциите, ако не се явиш.

Това за санкцийте, ясно, но се питам дали са "ефективни"?
Защото по какъв начин се доказва кой е карал колата? Все пак глобата трябва да е персонална, а не на колата.
Ами може би точно за това те викат, за да разберат ти ли си, комшийката ли е и т.н., да се изяснят нещата.

Тук за снимки не ни викат лично в полицията (то ще стане егати народното стълпотворение ако всеки сниман отиде да се представи лично hahaha), но пращат снимчицата + останалите подробности (кога, къде, с колко си привишил и колко ти е глобата), като ти дават срок, в който да реагираш и ако има нещо объркано да се разгледа още веднъж случая, ако не- си плащаш доброволно. Това е моментът и да споделиш дали си ти това на снимката или някой друг, за да си получи той наказанието.
Най-вероятно целта на посещението ти ще е точно такава. Обади се и им кажи, че не можеш тогава, а в друг ден, може да ти дадат друг "час"...

# 18
  • Мнения: 2 180
Скоро имаше репортаж, че 1/3 от глобите са на таксиметрови шофьори, та по този повод казаха и колко стотин е глобата за неявяване в КАТ. Не помня дали казаха 200 или 300 лв.
Но аз защо си мисля, че ги пускат тези призовки като препоръчани писма, т.е. срещу подпис. В кутията слагат само известие "Моля, явете се в еди кой си пощенски клон". Естествено, че хората се усетиха и никой не "се явяваше в клона" и сега са взели да ги пускат направо. И ние имахме такова известийце, ще се чуе като отиде на ГТП и да плаща данъци.

# 19
  • Мнения: 101
Мармашотка, прочети в Закона за движение по пътищата от чл. 186, ал. 4 до чл. 188.
Поне аз това открих, там пише за видеоматериалите, макар че пише също така, когато ставало дума за маловажни нарушения с глоба до 50 лв. То маловажни нарушение вече май няма, но както и да е, прочети си го там.

# 20
  • Мнения: 4 555
много умно.
това, че някой от незнание, задава смешни за знаещите въпроси, не е повод да му се посмеем.
Посъветвай я да прочете Закона, за да си знае задълженията и правата, ама пък хайде да и се посмеем дружно - ТъпО Confused

Не мисля, че става въпрос за незнание.
Тя си каза, че е карала с превишена скорост, а в призовката си е написано какви санкции следват при неявяване.
Иска просто да разбере ще мине ли номера, ако не отиде и се направи, че не го е получила.

Иначе ми се стува страхотна идея да се процедира по този начин с глобите. Избягва се момента с почерпката, а и мисълта, че те гледат и могат да те снимат, дори и да не виждаш самата полицейска кола, може да доведе поне до частична промяна в поведението на пътя. Макар че като гледам логиката на авторката, малко се съмнявам...

# 21
  • Мнения: 835
Heltah, много ти благодаря  bouquet Точно такава информация търсих.
А все някой ще се намери да се позаяжда за губене на време.

Звънях на приятел адвокат, който каза, че призовката за да е валидна трябва да е връчена лично. newsm78За това се чудя какво става ако не отида изобщо.А и друго се чудя ако отида дали няма да ми вземат книжката или отнемат точки???
сега ще търся тези чл. да видя какво пише.Пак благодаря за бързите отговори, много сте ми полезни newsm74

# 22
  • София
  • Мнения: 3 099
...
няма значение кой кара колата, по видео/снимковия материал, глобата отнася собственика на колата Peace
...

Не е така. Пишат акт на шофьора. Аз съм с такъв. Не могат да пишат акт на собственика, ако сам не потвърди, че е бил той. Питат си най-официално.
Пишат и за минимално пресичане на стоп-линията.

Не знам как стои въпросът с неявяването... Моя приятелка не се яви - адвокат ги консултирал, че давностния срок е кратък и няма да имат проблеми... Рано е да се каже, обаче.

# 23
  • Мнения: 575
Да, глобата отнася този, който е карал колата. Ако кажеш, че не си ти, то трябва да представиш, човека който е, или такъв който да поеме вината.  И ще напишат акта на него.

А и друго се чудя ако отида дали няма да ми вземат книжката или отнемат точки???

Е, със сигурност ще ти отнемат точки.

# 24
  • Мнения: 101
За да не спорим по този въпрос, чл.188 гласи:
Собственикът или този, на когото е предоставено моторното превозно средство, отговаря за извършеното с него нарушение. Собственикът се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение, ако не посочи на кого е предоставил моторното превозно средство.
  bouquet

# 25
  • Мнения: 3 880
А и друго се чудя ако отида дали няма да ми вземат книжката или отнемат точки???

Tова зависи от това с колко си превишила. Ако е само малко ще минеш само с глоба...

# 26
  • Мнения: 1 110
Звънях на приятел адвокат, който каза, че призовката за да е валидна трябва да е връчена лично.

Верно ли така ти каза колегата!!!???? Явно няма практика ... иначе не мога да си го обясня.
С две думи - поканили са те, ако не се явиш - глоба. Ако не можеш да докажеш, че не си шофирала колата ти - отнасяш си санкцията.
Успех!

# 27
  • Мнения: 835
Ами то стана много сложно вече, защото колата пък е на инвалид?

# 28
  • Мнения: 1 110
Вероятно собственика е показал копието от пълномощното ти за управление на МПС-то. Ако степента му на инвалидност не позволява той да шофира, какво те учудва, че призовават теб?
Ако скоростта ти е била много над превишената и/или имаш навика да нарушаваш поне веднъж дневно ЗДП - потърси съвет от адвокат. Не мога да ти помогна повече.
Пак успех!

# 29
  • Мнения: 4 195
Прави сте, наистина го промениха, ако кажеш кой е - той

Общи условия

Активация на акаунт