Интервюто за работа - как да се представим в най-добра светлина?

  • 12 135
  • 54
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 111
Кексче, влез в сайтове за подбор на персонал от типа на JobTiger и в сайта на Капитал Кариери - там има съвети как да се държиш на интервю, как да се облечеш и т.н.

# 16
  • Мнения: 4
Напоследък и аз ходех по интервюта, моя съвет е да си пийнеш нещо успокоително, за да не се притесняваш, и много, много да не ти пука.
Така отговаряш без да се замисляш и звучиш естествено. Аз обикновенно си приготвям предварително въпросите и по скоро аз ги интервюирам и разбирам много неща, които ме отказват в повечето случаи от конкретната работа. Трябва да имаш самочувствие, така разбират, че знаеш и си наясно за какво си там и че ще се справиш. При мен поне работи, при всеки е различно. Успех!

# 17
  • Мнения: 2 111
Напоследък и аз ходех по интервюта, моя съвет е да си пийнеш нещо успокоително, за да не се притесняваш, и много, много да не ти пука.
Така отговаряш без да се замисляш и звучиш естествено.

Този съвет за успокоителните ме разсмя. Ако все пак решиш да го използваш, внимавай с вида и дозата на успокоителното. Нали не искаш да изглеждаш като зомби или наркоманка Grinning.

# 18
  • Мнения: 61
Декември месец ме врътна шайбата и една сутрин станах и си казах "трябва да си намеря вече работа"(сина ми е на 2 и половина) семестриално съм завършила право,остават ми 3,4 изпита  Mr. Green и държавните,та плановете изобщо не бяха сега да започвам,а и винаги съм мислила да се дипломирам и да търся нещо по специалността.Та като ме осветли тази мисъл,с нея дойде и другата:няма да разнасям папките на някой адвокат за 300лв,ще си търся нещо с езиците поне докато завърша.На майтап още същия ден влезнах в JOBS и ZAPLATA,направих си CV и кандидатствах за всички обяви с език и се почна купона-интервюта до припадък  Laughing но нали уж на майтап тръгнах,изобщо не ми е пукало.То не бяха психо тестове,интервюта на 2 езика,то не бяха тъпи въпроси и още по забавни отговори.
Какво възнаграждение очаквате?този ми е любимия(тук се проверява предварително какви са заплатите на компанията за поста за който кандидатстваш и ако си сигурна в уменията си,заявяваш около най-високата освен ако спешно се нуждаеш от работата)Колкото повече,толкова по-добре
Какво ви е хобито?Да се уча  Crazy Joy
Навсякъде ме питаха дали след година, когато ще съм дипломиран юрист,ще напусна.Отговорих честно,че ако отговоря че ако ми се отвори по-добра възможност,ще я откажа и ще се пенсионорам при тях,ще ги излъжа...Май оцениха откровеността ми
В крайна сметка след всичките ми весели отговори ме одобриха
Забравих да кажа, че определено не трябва да се пренебрегва облеклото,ръцете и тн., но из и-нет има доста инфо по темата
ВАЖНОТО Е ДА НЕ ТИ ПУКА И ДА ТРЪГНЕШ С МИСЪЛТА ЧЕ АКО НЕ ТЕ ВЗЕМАТ,ЩЕ ЗАГУБЯТ!ПРИТЕСНЕНИЕТО САМО ВРЕДИ,
УСПЕХ  Praynig

# 19
Мерси пак, момичета, прочетох всички ви. Давате ми кураж и позитивизъм. Mr. Green  bouquet  bouquet

# 20
  • Мнения: 1 064
Успех утре! Simple Smile

# 21
  • Мнения: 206
За въпросите, които задават по време на интервю няма точен и верен отговор, който се очаква.
Целта на тези въпроси е да се разбере мисленето и мнението на човека за дадени теми. Следователно се разбира, на каква позиция би се чувствал най-добре, както за него така и за компанията.
Лъжеш ли хората, всъщност лъжеш себе си.

Бъди себе си Peace
А, ако не се харесваш и се срамуваш да бъдеш себе си, тогава започни да работиш върху себеразвитието си Wink
Успех  bouquet

# 22
  • Мнения: 112
Кексче, здравей. Надявам се интервюто ти да е минало много добре. Ще ми се все пак да дам един-два съвета за хора на които се налага да кандидатстват за работа или се явяват на интервю в няколко кратки стъпки:

1. Напишете си CV-то грамотно! На Кирилица, или на Eng / Fr / De - зависи от фирмата (най-добре и на 2-та)То е като снимката ви за HR-а или Работодателя. Можете да приложите и ваша снимка към него стига да не е от лятната ви ваканция, последната бурна вечер, или вчерашното ви кафе с тайфата (Все пак за работа кандидатстваме, а не за Мис/Мистър Купонджия... Simple Smile )

Не преувеличавайте качествата си - лесно биха могли да ви хванат на интервюто и това в повечето случаи значи край на кандидатурата ви в тази фирма.

2. Поинтересувайте се за фирмата, в която кандидатствате, както и за заплащането за желаната позиция.

3. Бъдете точни за интервюто и не го отлагайте освен ако наистина не е спешно - в такъв случай се обадете най-малко час преди уговореното време и предупредете. Иначе изглеждате несериозни и няма да ви поканят пак.

4. Явете се в адекватно за позицията и спретнато облекло. (Няма да повярвате колко трудно се провежда интервю на човек, който изглежда като току-що събудил се след тежка вечер... и понамирисва по подобен начин newsm78).

5. На интервюто бъдете вежливи, но не флиртувайте с интервюиращият.

6. Отговаряйте на въпросите кратко и ясно. Старайте се да не се впускайте в обяснения или емоции.

7. Не злословете за бившия си работодател. Дори и да е гадта-която-бих-удушила-с-голи-ръчички  #2gunfire

8. Бъдете уверени в себе си - за да ви поканят вече сте спечелили първия рунд Wink



Станах по-обстоятелствена, отколкото предполагах, но се надявам да съм била полезна.   bouquet

Последна редакция: вт, 27 яну 2009, 13:23 от Memoria

# 23
  • Мнения: 89
Почти всички са дали чудесни съвети, присъединявам се към призива за естественост и откровеност. А за притеснението, това са пазарни отношения, няма нищо за притеснение, работодателя и кандидата са две равностойни страни, срещнали се за преговори, както трябва кандидата да бъде одобрен, така и обратното. Аз винаги казвам това което мисля на 100%, предпочитам още по време на кандидатстването да се разбере допадаме ли си или не.
На въпроса "защо мислите, че трябва да ви наем", отговарям по следния начин: Моята цел не е да ви убедя да ме наемете, моята цел е да се представя максимално искрено с предимствата и недостатъците си, а дали ще ме наемете или не след моето представяне, е въпрос, който вие трябва да решите. И това е, до момента не е имало негативна реакция на този отговор.  Peace
Друго важно според мен, май някой беше споменал,са въпросите, които ти ще зададеш. Те говорят много за теб като човек, както и за това дали предварително си направила усилия да проучиш и помислиш. А и ако още на интервюто, забележиш неубедителни отговори на въпроси за работно време, отпуски, конкретни задължения или ясна йерархия, можеш да си направиш подходящите изводи. Дори и интервюираща да не попита дали имаш въпроси (което не говори добре за тях), винаги възпитано можеш да си ги зададеш. Ако не ти дадат шанс, то значи от самото начало отношенията тръгват неравноправно и това ще се задълбочи и в бъдеще  Peace.

# 24
  • Мнения: 1 064
Memoria, поздравления!   bouquet

# 25
  • Мнения: 800
много хубава темичка.

Напоследък мисля и аз да се огледам за друга работа, в смисъл по-добре платена.
 Терзанията ми  са породени  главно от липсата на самочувствие и притеснението от непознати хора   Embarassed   Като чуя интервю и си представям кръстосан разпит, на който искат да ме разкъсат на парчета   Confused  А като се има предвид и бедния ми трудов опит....   Embarassed


Приятелките ми отиват на интервю надъхани, наперени и успяват, дали това не е ключа към успеха, излъчването, което имаш  Rolling Eyes

# 26
  • Мнения: 89
много хубава темичка.
Напоследък мисля и аз да се огледам за друга работа, в смисъл по-добре платена.
 Терзанията ми  са породени  главно от липсата на самочувствие и притеснението от непознати хора   Embarassed   Като чуя интервю и си представям кръстосан разпит, на който искат да ме разкъсат на парчета   Confused  А като се има предвид и бедния ми трудов опит....   Embarassed
Приятелките ми отиват на интервю надъхани, наперени и успяват, дали това не е ключа към успеха, излъчването, което имаш  Rolling Eyes
Със сигурност това е ключово ! Етапа по търсене на нова работа е част от кариерата на всеки и начина, по който се подготвяш и държиш на интервю показва професионализма ти. От какво те е страх по-точно ? Какво най -лошо може да се случи (да не те вземат на работа, е има и други)? Какво могат да ти направят интервюиращите ? Защо си мислиш, че си по-долу от тях? Всички сме хора, на интервюто сме хора, които се срещат да преговарят за бъдеща сделка. Можеш ли да кажеш при една покупко-продажба, кой е по -слабата страна, купувача или продавача ? Направи си анализ, помисли за интервюто като шанс, който и да не се осъществи, значи така е по-добре за теб, защото няма нищо случайно.
Надъхай се и ти с неща, които те правят уверена. Помисли предварително всеки детайл, какво ще облечеш, как ще стигнеш до интервюто, помисли си за някои важни въпроси, които би искала да обсъдите. Постави се на мястото на бъдещия работодател, какъв човек би искала да срещнеш на интервюто.
Никой не иска да те разкъса, в някой сектори особено е такъв дефицит на кадри, че ако знаеше, колко много се притесняват HR те дали ще намерят подходящи хора, едва ли щеше да се притесняваш и наполовина.
Деня преди интервюто си визуализирай ситуацията, как се развива в положителна за теб посока, усети чувството на спокойствие, удовлетвореност и радост след успешното му преминаване. Ако ти зададат въпроси, които те притесняват много или са много лични или не знаеш отговора, съвсем любезно казваш, че предпочиташ да не обсъждаш този въпрос или че информацията е конфиденциална и т.н.
Всичко зависи от теб и нищо фатално не може да се случи на едно интервю, успех   bouquet

# 27
  • Мнения: 112
Шилан & Шиар, здравей!

Ahim_sa е права - хубаво е да си подготвена за интервюто, най-малкото не би ти навредило Wink

По отношение на самочувствието и нахъсаността - ами има си хора и хора, и един добър HR  би трябвало да е наясно с това.
За позиция, която налага ежедневна комуникация с клиенти или партньори - разбира се, че по-нахаканите са добре дошли. Не зная каква е твоята сфера на професионализъм, но ако не успееш да овладееш притеснението си винаги може тактично да се извиниш за него, въпреки че според мен една добра информираност за фирмата и позицията би могла да те накара да се почувстваш малко повече в свои води.

B l a n k a, мерси   Rolling Eyes , аз това се занимавам, така че ако мога  като HR с нещо да съм полезна - ще се радвам Wink

Последна редакция: пт, 30 яну 2009, 11:50 от Memoria

# 28
  • Мнения: 800
много сте мили, момичета   bouquet

Мемориа, шефката от предишния отдел и до ден днешен ме бъзика за интервюто ми при тях  Embarassed  Още не бях завършила магистратура, и се отвори възможност да кандидатсвам за "работа по специалността"- държавния сектор.
На интервюто едни важни чичковци ме питат " Виждаме , че си завършила английска гимназия с отличен, значи английския ти е перфектен"  , а аз с глуповата усмивка: " ааа да, госпожата по милост ми пишеше шестици"  и те така   #Crazy  #Crazy  #Crazy   Обаче шефката си ме хареса, каза че ме взима при нея в международния отдел и няма начин английския ми да не стане перфектен  Joy Joy Joy   а после все ми се караше как съм могла да кажа така, хората гледали как да си повдигнат цената, а аз съм  я подбивала  Rolling Eyes

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 5 021
Четох някъде, че не е добре да се кандидатства за работа с европейския формат на CV.
Дайте идеи, моля, във какъв друг формат да си направя CV -то....

Общи условия

Активация на акаунт