А има ли желаещи да ни учат на немски език ?

  • 178 408
  • 770
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 6 390
Има ли някъде инфо кое как се чете на немски  Blush
Започвам сега с езика, и за разлика от анг., ме шашна това че не намирам транскрипция в повечето учебници, и се чудя от къде да хвана...
Утре ми е първия частен урок де, но си мислех че и сама ще мога да се обогатявам за по бързо...
Ако някой има идеи, да казва - мерси

# 541
  • Мнения: 3 675
Има ли някъде инфо кое как се чете на немски  Blush

Има 
Ето тук.

Тази страница е една от любимите ми.

Последна редакция: вт, 06 апр 2010, 15:36 от B & C

# 542
  • München\Добрич
  • Мнения: 192
Здравейте момичета!
Дойде време за нови уроци!
 Надяваме се не сме изгубили феновете си! Ще се радваме на коментари, критики и препоръки от вас. Молим да ни извините за забавянето!

Урок №8
Урок №9

# 543
  • München\Добрич
  • Мнения: 192
Имам следния въпрос: Има ли някакъв трик /програма, сайт или .....др/ за определяне на рода на съществителните. Голяма мъка са ми....  Tired
Досега намерих това:

Например думи завършвашти на : -ung , -tät, -e са от женски род или думи произлизащи от глаголи са от среден род: например: essen и das Essen.

Примерно всяка дума завършваща на -ung е от женски род а на -zeug среден род
(die Zeitung, das Flugzeug) и т.н.

наставки (женски род):
-heit (die Freiheit)
-keit (die Möglichkeit)
-ei (die Konditorei)
-ung (die Verbreitung)
-tät (die Realität)
-schaft (die Freundschaft)
-ion (die Dimension)
-in (die Ärztin)

настакви (мъжки род):
-ling (der Schmetterling)
-er (der Bürger)
-or (der Inspektor)
-ich (не ми идва нищо наум )
-ig (....не ми идва нищо наум )

наставки (среден род):
-ment (das Experiment)
-nis (das Geheimnis)
-tum (das Eigentum)
-chen (Häuschen)
-lein (das Fräulein)


+++ наставки -chen/-lein се използват за умаляване на предмета като коренът получава умлаут на гласната (съответно ако е а,о и у,разбира се,на е не можеш да сложиш умлаут)

+++ всички сезони са от мъжки род (der Januar/Februar..съoтветно im Januar -през януари)

+++ всички дни от седмицата са от мъжки род (заради tag)
(der Montag/Dienstag der Sonnabend също е от м.р.съoтветно am Montag/../.. в понеделник)

Колкото до производните думи-например das Flugzeug (самолет) е съставена от 2 думи- der Flug i das Zeug; гледате на последната съставна дума корена и го пишете на новата das Flugzeug

Ще е полезно ако се включат тези с майчин немски /Татяна, хелп  Hug/.

# 544
  • Sofia
  • Мнения: 4 015
Благодаря много  Wink

И на мен родовете са ми голям проблем и търся някаква логика, защото не мога да ги уча всички наизуст.

# 545
  • Sofia
  • Мнения: 4 015
хора искам да попитам някой знае ли сайт, откъдето да мога д аси сваля учебниците Berliner Platz ???   bouquet

# 546
  • Мнения: 1 687
Здравейте.
gadelinka, ето едно невероятно място поне за мен. От тук съм вадила спрежения на глаголи, определителни членове и т.н. Има и готови изречения. НАдявам се да е от полза.

# 547
  • Мнения: 1 677
Здравейте,
Хексилина, линка който си дала е полезен, благодаря!
Аз ползвам често и това.

# 548
  • München\Добрич
  • Мнения: 192
Здравейте.
gadelinka, ето едно невероятно място поне за мен. От тук съм вадила спрежения на глаголи, определителни членове и т.н. Има и готови изречения. НАдявам се да е от полза.


Danke!!   bouquet  Страшно полезно! Направо ми иде да те разцелувам!

# 549
  • Мнения: 307
Запис в темата, че съвсем назад е отишла.
Ако ви трябва помощ от филолог с немски език - свиркайте!
  Peace

# 550
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Аз имам нужда от помощ. Мислех, че вече са ми ясни падежите, ама не...
Vor ihr steht ein Tisch.
Защо тук е използван номинатив? Според мен трябва да е акузатив- предлога и глагола го изискват.

# 551
  • Мнения: 7 605
Акузатив няма в това изречение, масата е номинатив, а тя е датив. Пред нея стои маса - на български пак е така, или?  newsm78

# 552
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Оф... разбрах. Мерси.
Никога няма да се науча да употребявам падежите в речта... толкова е завързано всичко ooooh!

# 553
  • Русе
  • Мнения: 11 918
Аз имам нужда от помощ. Мислех, че вече са ми ясни падежите, ама не...
Vor ihr steht ein Tisch.
Защо тук е използван номинатив? Според мен трябва да е акузатив- предлога и глагола го изискват.
  Защото масата е подлога или този който извършва действието, а именно да стои.
Ако даваш на някого маса, тогава ще е акузатив.

# 554
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Усетих се, ама кел файда? При разговор трябва да съобразя родът на съществителното, предлогът и евентуално- глаголът, ако и от него зависи... е не мога, обърквам се. Ако чета или пиша, пак разполагам с повече време (и ето чек пак се оплитам), но при разговор ми е пълна каша... Тия падежи ми бъркат в здравето Tired

Общи условия

Активация на акаунт