КЛУБ "РОДИТЕЛИ-ЧАСТНО ОБРАЗОВАНИЕ" 13

  • 41 630
  • 329
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 252
Благодаря за интересната информация.   bouquet

# 16
  • Мнения: 186
май Simple Smile , много информация си събрала!   bouquet

И аз се записвам в Клубчето, даже гласувах. Simple Smile

Разказът на девойката за различните училища в Щатите ми напомни и за няколко приятелски семейства във Великобритания. И там има добри и лоши училища. Има унифицирана система за проверка и всяка година на всяко училище се присъждат точки. Всичко това се публикува в интернет и на всеки му става ясно кои са престижните училища. При нас обаче май все още действа системата с разпитващите майки. Rolling Eyes А малко или много информацията не е много обективна, да не говорим, че с годините и смяната на ръководствата нещата се променят драстично.

Някой от вас чул ли е нещо за подобна система за оценяване? (Имаше идея т.н. матури да вършат тази работа, но от МОН не си направиха даже труда да обработят и синтезират информацията.)

# 17
  • Мнения: 967
И мен ми се струва много ценен този разказ за Щатите, защото не е обичайното синтезирано инфо, а от първа ръка и през погледа на ученик! Вижда се ясно, колко различно е всичко там!

# 18
  • София
  • Мнения: 1 108
Моето училище "Egg Harbor Township School" се води едно от най-добрите училища в този район. Тук правилата и системата са доста строги. Но ако отидеш в някои от съседните градове, където има училища само за черни, можеш да видиш всичко. Там е много по-зле даже и от българските училища. Там децата се бият, тормозят учителите, даже се стрелят и т. н..


Според мен, в разказа на девойката се сравнява едно сравнително добро американско училище с едно явно недотам добро бълг. училище, в което тя е учила преди това.

Май, благодаря за новата тема!   bouquet

# 19
  • Мнения: 1 347
Май, благодаря и аз за обобщената информация. Разказът за американските у-ща доста ме заинтригува Peace

# 20
  • Мнения: 4 877
Аз си мисля, че това за обр. тук и там са по-скоро клишета, а не лични разсъждения. По-ценни за мен бяха самите факти за обучението там - например, колко е продължителността на часовете, междучасията...



Едностранчиво ми е как там учат, защото няма на къде и не завършват годината иначе, но пък зубрят механично. Докато в БГ получаваш по-широки знания, но не учиш понеже знаеш, че можеш да минеш и без да си учил  newsm78 Аз ли се обърках, тя ли  Crazy С една дума лашка се леко в двете крайности и някак писанието й не е изчистено. Може би, защото е тийн разказ все пак, но ми изглежда написан на прима виста без да е обмислен и редактиран.

# 21
  • Мнения: 3 271
Нещо такова казвах и аз, май. Още в началото споделих, че ми е било много интересно да го прочета. Просто много неща ми направиха впечатление и ги споделих.

Колкото до ранкинга на училищата, знам как се прави на основните училища тук и да ви кажа честно никакво мерило не е, напротив. Доста зле се отразява на някои училища, които съответно после имат по-малък бюджет и т.н.
Дълга тема. Просто съм в родителското настоятелство на училището на децата ми, а и знам как точно такива ранкинги гледах през лятото като го избирах, накарая не можахме да отидем в това, което исках (дълга история), а сегашното не е много високо в класацията. Та покрай това се позапознах с някои неща.

Та това имах предвид за разказа. Че се казва, че в Американското е по-добре от БГ като наистина се сравнява едно елитно американско с едно средно българско. Интересно е да се види гледната точка и кои неща правят впечатление на ученика тийн. Това ми беше особено любопитно.

----

Опс, сложих редакцията в грешния пост.

Последна редакция: ср, 18 фев 2009, 20:23 от Millena

# 22
  • Мнения: 4 877
Миленка, а при вас така ли са пак часовете - различно времетраене? И защо?

И как се изготвят рейтингът на у-щата при вас? Има ли ЧУ там?

# 23
  • Мнения: 3 271
Не, тук часовете са дълги, точно както учителката в частното ни училище в Бг казваше, че е по-добре. Тук са 9:00-10:25, 10:45-12:00, 12:45-2:45

Частни училища има, разбира се.
А рейтинга се прави според едни тестове, които тъкмо стартираха при нас. Много нагласена история, защото се тестват всички от определено възрасти. На няколко части е, общо в 2 седмици, на 4 пъти по около час. Въпроса е, че има много училища, които предават абсолютно еднакви напълно верни тестове. Отделно, че знам за няколко, които след Нова година САМО за това се готвят, всеки ден! Не играят, не правят друго. За да се класират по-високо. Никой не го признава това гласно. Уж е, за да се покаже нивото на децата, НО... Аз миналата година като търсех училище първото, което гледах беше именно класацията. Тогава никой никъде не обясни как са класирани децата, само ставаше ясно, че по-високо класираните са с по-високо ниво. Хммм... Исках едно много добро в района, но не можахме да наемем жилище в района, за който е. А ако си извън него заминаваш в листа на чакащите. Така че в крайна сметка избрахме това, в което сме, имах причини да го харесвам, но и минах през огромна дилема.
Много се разписах.

Имам доста приятели в САЩ. Те споделят, че нещата са много близко до това при нас. Така че предполагам разликата е, че нашето училище е начално/основно, т.е. до 7-ми клас. А девойката пише за средно. Не съм питала и проучвала, но имам близки приятели тук с дете на 14, ще ги разпитам повече като се видим каква е разликата между предното и сегашното.
Това с час от 43 мин ми беше наистина странно и забавно Simple Smile

P.S. Само да кажа и друго, което ме изненда. И при тях има dress code за прилично обличане. От няколкото споделени реплики ми се стори, че е същия като тук или поне сходен. От друга страна девойката е много секси голо коремче на снимката  Wink Тук това определено е извън приличното облекло в училище Wink И на една снимка е със съученичка с потниче с тънки презрамки. Вярно, че е  с блуза отгоре, но...

И другото, което ми направи силно впечатление, как всички слушат, пишат си домашните и се учат. Все едно са роботи. Не знам за нейното училище конкретно, но по принцип не е така Simple Smile Децата са си деца, има и старателни и не толкова Simple Smile

Не се хващам за думата или нещо. Беше ми приятно да чета, особено частта за толерантността и т.н., което е точно така и е много важно и ценно! Имаше и други много хубави неща в разказа. Вероятно реагирах най-вече на крайностите в сравненията. Аз лично едва ли някога бих могла да кажа коя система е по-добра като знания. Иначе тук има много плюсове, но си има и минусите. Именно толерантността, както и социалните умения, които им дават намирам за особено ценни!

Последна редакция: ср, 18 фев 2009, 20:31 от Millena

# 24
  • Мнения: 3 479
Четох на едно място, че дългите часове са много по-качествени от късите. Детето има време да се настрои, да се задълбочи в темата и много по-дълго време е качествено концентрирано в сравнение с късите часове.
На мен тази теория много ми допадна, ще се помъча да намеря къде съм я чела.
Аз мислех, че само в Евростар работят на този принцип, а се оказва, че и друго училище има.
А да, сега се сетих, че в гимназията на Пепи първите два часа по английски са блок, всички останали са по един.

# 25
  • Мнения: 3 271
Галя, да, нашата учителка така правеше, понеже бяха в частно училище и имаше право на това си решение. Но искам да подчертая, че е много важно учителя да може да намира баланса в заниманията и ритъма. Ужасно важно! Защото дете като Вики по никой начин не може да остане седнало и концентрирано на едно място 2 часа! Имаше големи проблеми с едната си учителка по този въпрос. Поговорихме си, тя опита да смени последователността и нещата започнаха да вървят в пъти по-добре!

# 26
  • Мнения: 7 263
В ПЧМГ часовете са също на блокове. Тоест един час по даден предмет е всъщност в рамките на 2 учебни часа. Намирам го за много добро попадение. Първо защото децата наистина имат време да се съсредоточат в дадения предмет. Има време и за нов материал и за препитване или тест и за беседа.
Отделно, че така за даден ден готвиш уроци по 2 или 3 дисциплини, а не по 5 ако имаш 5 различни часа. Това от своя страна също повишава според мен качеството на подготовката.

# 27
  • Мнения: 186
Лени, изпревари ме! Joy
И аз го намирам за голям плюс. Макар че не съм сигурна как би се отразило на първокласници например. Но за деца на тази възраст е много удобно. Не са открили Америка - и аз съм учила така в гимназията. Проблемът беше само когато учителят реши, че тези два часа ще изпитва - страшно бавно минаваха тези часове. Laughing

# 28
Аз самия уча в Англо-Американското училище и там часовете са по 65 минути. Не блок, а час. И да ви кажа хич не ми писва - напротив даже, по-лесно и повече помня. Блокове има много рядко,  но обикновено гледат да не ни тормозят 130 минути  Crazy  Mr. Green

# 29
  • Мнения: 4 877
Аз самия уча в Англо-Американското училище и там часовете са по 65 минути. Не блок, а час. И да ви кажа хич не ми писва - напротив даже, по-лесно и повече помня. Блокове има много рядко,  но обикновено гледат да не ни тормозят 130 минути  Crazy  Mr. Green

И как е в новата сграда? Simple Smile
Разкажи повече за вашето у-ще.  Hug

Общи условия

Активация на акаунт