КЛУБ "РОДИТЕЛИ-ЧАСТНО ОБРАЗОВАНИЕ" 13

  • 41 701
  • 329
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 7 263
Мисъл, извинявай, но не мога да разбира дали в крайна сметка си за или против АК и финансовата им политика.

Това си остана загадка за всички ни Wink. И щях да пиша, че явно твоят тинейджър обяснява далеч по-добре. Започвам да се замислям, явно все пак дават добро образование в АК  Flutter Laughing Laughing

# 256
Цялата дискусия тръгна от всеобщото възмущение защо следели кое дете от какво училище и семейство идва. Е сега на всички е ясно. Значи не е грубо според вас да бръкнат дълбоко в семейния ви бюджет, а просто аз грубо го обяснявам. Диалога беше супер, на всички се изясни новата финансова политика. Аз съм твърдо за, вие сте против. Мнението ни е без значение, това са новите условия.
Не се хващайте за думата от всеки пример, ниви днес няма да се продават, защото пари не носят, но ще е финансов удар за много хора да изучат децата си, независимо в кое училище и в коя образователна степен. Мисля си, че всички ме опонират със социални доводи които не играят роля в държава като нашата.
Открих ви вчера случайно и ми беше приятно да си початим, бях болна и свободна. От утре съм пак по 12 часа на работа, нали ме чакат новите такси за плащане.

# 257
  • Мнения: 4 877
Mисъл, може би не е зле, за да се разберем, да напишеш цялостно тезата си за новата финансова политика на АК и АК, защото покрай дискусията се накъсаха мненията ти.

А кога се определя дадена стипендия - след като си записал детето си вече или преди това, още докато е сред приетите, можеш да кандидатстваш за стипендия? Защото ако е първият вариант, пак се режат доста хора.

..............................................

Скоро трябва да пуснем нова тема и може би е добре да пуснем анкета от сорта: "Каква такса сте склонни да платите за частно образование (за година)?"


# 258
  • Мнения: 7 263
май Simple Smile ако позволиш по-скоро бих го формулирала
Каква такса бихте могли да заплатите за обучение на година в ЧУ? / с варианти за 1 и 2 деца да речем /.
Иначе и за мен остана неясен момента, като ме приемат / хипотетично/ в АК и се окаже, че по една или друга причина няма да ме одобрят за редуциране на таксата и аз избера вариант 1 на misal  - а именно да си събера багажчето и да си търся друго училище.... то какво става с моето място?
Заема го някой с далеееч по-оскъдно умствето багажче, защото другите кадърни и неприети одавна вече са се записали по другите училища и са останали само разни безнадеждни случаи.
Изобщо има още празноти в действието на самия механизъм, но предполагам скоро ще научим как точно стоят нещата така и така нашите младежи са още малки и имаме време до АК / в случай, че изобщо опрем до него/, че то с тези такси по-скоро бих пратила детето в Швейцария или Германия или Англия, май ще мине по-тънко.

# 259
  • Мнения: 4 877
Лени, да, важно е да се уточни броя на децата. Аз мисля да сложим само за 1 дете, защото с повече е трудно да се определят опциите. Ако човек има повече деца, ще си разпредели сигурно бюджета за всяко от тях. Не знам - кажете. Иначе с няколко опции е доста сложно. Sad Не като изпълнение, а като анализ.

# 260
  • Мнения: 119
[Изобщо има още празноти в действието на самия механизъм, но предполагам скоро ще научим как точно стоят нещата така и така нашите младежи са още малки и имаме време до АК / в случай, че изобщо опрем до него/, че то с тези такси по-скоро бих пратила детето в Швейцария или Германия или Англия, май ще мине по-тънко.
[/quote]

Това е верния път, аз мисля по него да тръгна, писна ми да експериментират върху децата ми и да ме изнасилват финансово всяка година все повече и повече. И аз да търпя , защото видите ли хванала съм се на хорото ще го играя докрая. Завършваме 7 клас и се махаме от тази шантава държава. Таксите са безобразно високи за българския стандарт, като ще е запад поне да е истински.

# 261
  • Мнения: 1 144
Е, Алва, как ще се разделиш с детето си, аз съм мислила за такива варианти, и броени минути ми трябваше да ги отхвърля. Трябва да си много спокоен и уверен човек, за да пратиш детето си в чужда държава на тази възраст. Не че не се прави, но специално за нашата култура е голяма рядкост. Ние сме свикнали децата да са наоколо доста дълго, поне до следването. Не мога да си представя моя тинейджър сам в Швейцария например. Той си има нужда от постоянен надзор. Не че той не иска на пансион, даже по едно време преговаряше да сме го оставили на пансион в АК, но не бих го пуснала. На тази възраст са по-опасни отколкото на 7-10 години, ако питате мен, но това е въпрос за друга тема.

А относно таксите - според мен първо кандидатствате в АК, като евентуално трябва да си правите сметката, че ще можете да плащате таксите по някакъв начин, и ако детето изкара висок резултат, а вашите доходи примерно не са твърде високи и действително ще трябва да се лишавате от разни неща, за да учи детето там - кандидатствате за стипендия. Предполагам, че нещо такова се има предвид. Или пък детето учи там две години и на третата в семейството се получават някакви финансови затруднения - тогава решавате и кандидатствате за стипендия. Не знам, не ми е съвсем ясно как ще става, ако някой е наясно, моля да сподели.

Май, колко съм склонна да плащам... не знам, за Теди бях подготвена за 5000 евро такса, защото честно казано, не очаквах да влезе на ниската. Мисля, че психически не бих приела такса над 5000-6000 евро, но ако увеличават таксите постепенно, човек свиква с тази мисъл и си настройва бюджета според нея. Но има и много странични фактори - например ако имаме някакви сериозни финансови затруднения, (никой не е застрахован срещу това) първо бих сменила ДГ на малките с държавни вместо частни, докато колежът е по-важен според мен. А преди ДГ бих намалила средствата, които отделяме за почивки и пътувания, което при нас е голямо перо от бюджета. Като последна мярка, да както каза Мисъл, може би бих продала някакви имоти, но само за колежа, не за ДГ. Изобщо не ми се мисли в тази посока, по-скоро бих мислила как да увелича приходите, не да намаля разходите, аз съм от типа хора, които виждат чашата с вода наполовина пълна. Simple Smile))

# 262
  • Мнения: 1 144
Лени, въпреки цялата си бюрокращина, американците имат много справедлива и неподкупна система за помощи и тн. Ако отговаряш на критериите, няма начин да не получиш финансова подкрепа. Не става дума за теб, конкретно, дай боже да сте добре и да си плащате таксите без да ви е проблем, но понеже ти изрази притеснение, адресирам отговора до теб. В АК всичко е много подредено и стройно като организация, макар и по моя вкус много бюрократско. Но поне нещата са урегулирани и като спазваш правилата, нямаш грижи.

# 263
  • Мнения: 119
Нямам намерение да ги пращам сами, аз тръгвам с тях, професията ми е силно конвертируема и ще мога да се устроя почти навсякъде. Просто ми писна да робувам на предразсъдъци от сорта на родна страна, планини, реки, родители, приятели. Домът е там където се чувстваш спокоен и където има някаква предвидимост за утрешния ден.

# 264
  • Мнения: 7 263
май Simple Smile права си, че анализа не би излязъл коректен, ако базата е различна затова нека да е за едно дете за една учебна година.
Alva абе да ти кажа аз не като да  не съм го мислила, но и аз за жалост като Stella Maria трудно си го представям да ги пратя в чужбина.
Моята професия принципно също е доста конвертируема, но пък са много малко местата като цяло за подобна позиция и шанса да намеря свободно точно в държавата, в която харесам и училище е по-скоро в сферата на мечтите. От друга страна професията на съпруга ми пък е доста по-застопорена в България и тук той е много силен, а излизайки навън ще трябва да започне от 0 - не е желателно с оглед на постигнатото тук от него.
Изобщо сложно е....
Stella Maria супер е това за АК, което пишеш и им прави чест, ако е така наистина. Единственото което искам да си изясня е наистина къде минава границата, за да се кандидатства за стипендия, защото за сега такава информация липсва. Аз и преди съм писала, че определено не са в челото на списъка ни. Но пък имаме още 2 години за размисъл, наблюдение и анализ, така че не се знае. Определено се впечатлявам от доста неща там, както и доста не ми допадат ще видим накъде ще се наклонят везните в крайна сметка.

# 265
  • Мнения: 1 144
Нямам намерение да ги пращам сами, аз тръгвам с тях, професията ми е силно конвертируема и ще мога да се устроя почти навсякъде. Просто ми писна да робувам на предразсъдъци от сорта на родна страна, планини, реки, родители, приятели. Домът е там където се чувстваш спокоен и където има някаква предвидимост за утрешния ден.

Така е, съгласна съм с теб. За пансион наистина съм против, но щом си с тях... Хайде, ще споделяш мнения после.

Лени, има много хубави частни училища освен АК. Има и държавни нелоши. За АК бях много пристрастна и чак ревах като го приеха моят младеж, защото освен всичко друго имат и уникална база, с този парк, зеленината, всичко, за което съм си мечтала винаги, много разнообразни и интересни извънучебни занимания, всякакви клубове по интереси, а и средата... На всичкото отгоре държат на дисциплината много, ама много, което за моя тийн е много съществен елемент, защото си пада малко бунтар и лесно може да се изпусне, ако няма контрол. Но всеки си има някакви мечти и пристрастия, в крайна сметка е важно и детето къде ще се чувства добре, къде ще ви устройва и финансово, и като пътуване, и какво ли не още, фактори много при избора на училище. Може пък всичките му приятели да отидат в математическа гимназия, тогава как ще го убедиш, че АК е по-добро място за него? Едно време баща ми отиде да ми подаде документите за изпита в Американския университет в Благоевград, а аз дори не се явих на изпита, защото не исках да уча там и да се разделям с гаджето (настоящ съпруг). Така че много е относителен изборът на учебно заведение. Сега се опитвам моят син да го убедя да кандидатства за някой наистина престижен университет в Англия, а той ми обяснява, че щял да учи психология на Хаваите.

# 266
  • Мнения: 7 263
Сега се опитвам моят син да го убедя да кандидатства за някой наистина престижен университет в Англия, а той ми обяснява, че щял да учи психология на Хаваите.

Ох  Joy Joy Joy hahaha hahaha hahaha Joy Joy сори за офф-а, но синът ти наистина е невероятно хлапе!!! Peace
Целта му определено е толкова примамлива, че чак на мен ми се прииска да съм на мястото му!
Ще го пуснеш ли? Mr. Green
п.с. и се замисли специалността е много переспективна - само от тези форуми, ако натрупа клиантела ще стане милиардер  Flutter Crazy

# 267
  • Мнения: 1 144
Да, и на мен ми е забавно с него, ама понякога ми е толкова забавно, че чак вече не е забавно Simple Smile))
Не знам дали ще го пусна, сега е още девети клас, имаме време. За психологията съм ок, щом му е интересно. Но защо пък на Хаваите точно?

Както и да е, и аз се извинявам за спама.

# 268
  • Мнения: 4 877
Докато дискутираме финансовите въпроси около АК, забравихме да стискаме палци - нали днес излиза класирането в АК.  Успех! И после да споделяте. Simple Smile

# 269
  • Мнения: 4 877
ето критериите за пълна стипендия в АК
http://www.acs.bg/en/scholarship2009.php


КРИТЕРИИ ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ПЪЛНИТЕ СТИПЕНДИИ

1. ОДОБРЕНИ ДОКУМЕНТИ ЗА ФИНАНСОВА ПОМОЩ

2. РЕЗУЛТАТИ ОТ СЪЧИНЕНИЕ - ОТГОВОР НА ВЪПРОС. КАНДИДАТИТЕ ЩЕ БЪДАТ ПОКАНЕНИ ДА НАПИШАТ СЪЧИНЕНИЕТО В КОЛЕЖА.

3. ИНТЕРВЮ С КАНДИДАТИТЕ, ИЗБРАНИ ПО РЕЗУЛТАТИ ОТ СЪЧИНЕНИЕТО.

4. ОБЩ РЕЗУЛТАТ ОТ ПРИЕМНИЯ ИЗПИТ.

Общи условия

Активация на акаунт