Разкажете ми как е зад граница.......

  • 30 312
  • 238
  •   1
Отговори
# 60
  • Norge
  • Мнения: 2 311
се разни сосове, грилва се сериозно...
странното е, поне за мен, че като грилват не ядат месото от чиния, а от дървени кръгли дъски newsm78


Така сервират по заведенията и в Чехия, на нас ни хареса, та си купихме за вкъщи и дъсчици - кръгли, и четвъртити  Simple Smile. Ако ни дойдете на гости, обещавам да ти дам чиния  Laughing

Знам поне едно заведение във Варна, където също скарата се сервира в подобни плата.

# 61
  • Мнения: 653
италия
принципно като каниШ някой се уто4нявате дали става въпрос за ве4еря или за след ве4еря
за ве4еря: ако искаШ готвиШ първо, второ и про4ие, ако не ти се занимава поръ4вате пици
обикновено жените готвят, но много рядко правят домаШни десерти, най_4есто гостите купуват и носят десерта
ако не ти се занимава с ве4ери, се каните директно след ве4еря_ тогава може да се предложи кафе и след това вино или ракия/уиски .... с неЩо от типа на 4ипс, но не е задължително
всъЩност ниЩо не е задължително, не рискуваШ някой да ти се обиди за неЩо, а ако има неЩо си казват, не правят намеци

първия път, когато дойде водопровод4иk в нас му предложих бира по наШенски, 4овекът ме изгледа все едно съм алкохоли4ка. с триста зора успях да му пробутам 4аШа вода
ве4е ниЩо не предлагам, само ако видя,4е много страдат, предлагам вода

Последна редакция: пт, 27 фев 2009, 18:04 от gioia.

# 62
  • Мнения: 3 932
Канада - Кебек

Каненето преди гостито е задължително, даже mоже и да пратят някои и нструкции по е-mеил, ако приmерно вечерята е някаква теmатика. Наприmер известен тип вечери са от типа 'вино-сирене', та всеки гост се приканва да донесе сирене или вино, това се случва на ниска mасичка, после обикновено се mестиm в трапезарията. Друг вид аперитиф е mартини, или някакъв твърд алкохол, кракери, mаслини, mоже и чипс..
Оттук нататък иmа два сценария-
1). Доmакинята е кулинарка   chef
Типично е да се започне наприmер с пъпеш, прошуто и mоцарела - тук се сервира вино
После mоже риба или mесо със зелена гарнитура - вино
Десерт - чийз кейк наприmер с ликьор, конак или уиски и кафе
2) Доmакинята я е поmързяло или пък не и е  характера, та се почва с чипс, бира или др. алкохол
После mоже някакъв полуфабрикат - лазаня, пица и сладолед за десерт.

Характерно за гостоприеmството тук е, че действието се развива доста бързо, захвърчават блюда и напитки, та за половин час основната част е поприключила Rolling Eyes
Едно сеmейство, което ние бяхmе канили на гости 'по български' оцениха mного как отделяmе повече вреmе за салатката...даже по едно вреmе взеха да
подпитват кога ще е вечерята Mr. Green

# 63
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
американките са се разписали, ама и аз да си кажа...
понеже тука има много етноси и раси, има и големи разлики все пак
имам приятели от Латинска Америка, децата ми - от Индия и при тях е по- различно. Много хора пазят културната си и етническа принадлежност в някаква степен. Та някои може и да ядат пред вас и да не ви дадат, но има и такива, които биха си разделили сандвича.
Иначе масово са разпространени полуфабрикатите, сандвичите, замразените храни, барбекюто.
Споменахте за нарязаните зеленчуци, мъжът ми най- редовно си купува нарязана зелена салата, измита, смесена с моркови, зеле и пр. Отваряш пакета, изсипваш в купа, изсипваш си дресинга- супер бързо и здравословно  Laughing

Това, което много ми харесва тука, е че на празници (не лични, а национални или други), когато има събирания, домакинята не е длъжна да сготви всичко за целия народ. Всеки носи по нещо за ядене и/или  пиене, домакините предоставят терена.

Имаше нещо за ресторантите- има и добри, и лоши ресторанти. Никъде не съм се чувствала нежелана, напротив, понякога мисля, че децата ми са прекалявали и не са се държали прилично, но никой никога не ни е правил забележка и не е показвал, че това не е прието. Към децата са страшно толерантни- и в ресторанти, магазини, навсякъде.

# 64
  • Мнения: 67
Здравейте,страхотна тема от в4ера я следа.,много интересно...аз дълги години живях в щатите и по то4но във Флорида та за там си е нормално да те поканат на рожден ден в заведение и да си платиш накрая квото си пил и ял.,или да отидем на гости и да се наредим на дивана с хартиената 4иниика но ок,тогава не съм обръщтала кой знае какво внимание на тези неща.,от няколко години живеем с мъжът ми и детето в Англия и тъй като си стоя вкъщи да си гледам детето смятам за нормално да сготва обяд и после разли4но за ве4еря.,една от познатите ми англи4анки тук се шокира.,ама как така той нейния мъж бил доволен и на сандви4.,да не говора за полуфабрикатите с който си тъп4ат децата.,колкото пъти сме били на гости сме яли китайско доставка по домовете.,нямам претенции че съм голяма домакиня но винаги унас има сготвено,ако идват хора на чай винаги правя мъффини или кекс.,бащта ми беше на гости скоро и се хвана за главата като му ливнах мляко в чая по инерция.,има много неща които са ми странни като например защо си правят пяна в едното разделение на мивките и там хакат мръсните чинии???но в края на деня всеки си прави това на което е свикнал и навсякъде е различно и интересно в това е красотата да живеем  Hug

# 65
  • Мнения: 994
Бях забравила за самообслужването, когато си на гости, но потвърждавам, че това важи само за голямо и неформално парти. Иначе съм присъствала на вечери, когато си те обслужват домакините. За голямо парти са много популярни чинии, чаши и прибори за еднократна употреба. Има си и много тематични такива.
А и забравих имам и няколко познати семейства, в които главния готвещ е мъжа, независимо че жените им не работят. Казват, че не умеят да готвят Simple Smile.
Настърган кашкавал е много удобен за ползване, но има и некашкавалени съставки и спрях да го купувам.

# 66
  • Мнения: 27 524
Настърган кашкавал е много удобен за ползване, но има и некашкавалени съставки и спрях да го купувам.

Така ли?  Shocked

# 67
  • Мнения: 994
Настърган кашкавал е много удобен за ползване, но има и некашкавалени съставки и спрях да го купувам.

Така ли?  Shocked

да, има някакви си вещества, които пречат да  не се залепва - на тукашните опаковки са го споделили този факт и понеже не желая да ги ям, вече си стъргам сама.

# 68
  • Мнения: 27 524
Мерси за инфото. Ще проверя и тук как е и ако е също така - и аз ще спра да ги купувам  Simple Smile

# 69
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


 За Англия мога да допълня, че една от любимите им закуски е боб от консерва намазан на филийка.Трът - пръц и газове от устата не е неприлично, следва едно "сори" и всичко е о.к. PartyНаистина готвенето не е любимо занимание.Много пъти съм виждала семейства пред магазините да лапат на крак полуфабрикати.Ходила съм на игрални групи с посетители деца и майки.Любимо занимание е хапването.Не ги пазят като нас от сладки, шоколади и сокчета в огромни разфасовки за по 1лв.Един път имаше на посещение готвачка, която показваше рецепта за сладки на майките.Никога няма да я забравя  Simple SmileЕдна кутийка маргарин, малко брашно и портокалова есенция.Всички след това бяха много щастливи от получения резултат.

   От източноевропеец трудно биха пробвали храна....но като се престрашат вече няма проблем.Един път една жена поиска тутманик за вкъщи, стана ми приятно.Донесе великденски кекс, но никой от нас не можа да преглътне повече от едно малко парче...сладкооооооо и ужасно на вкус, но това е въпрос на традиции и вкус.Имах смелостта да кажа, че готвя свинско с кисело зеле и от отсрещната страна превъртяха очи.Предложиха ми да сготвя броколи с още нещо, но аз им върнах физиономията.Като идват хора в нас(майстори, техници и т.н.) винаги предлагаме чай и кафе.В началото се учудват, но приемат с усмивка.Аз така не се и научих да правя с чай с мляко.Един път имах желанието, но станаха едни изварени парцали в чая...........проблема е, че не мога да приема тази комбинация за напитка.

# 70
  • Мнения: 11 607
се разни сосове, грилва се сериозно...
странното е, поне за мен, че като грилват не ядат месото от чиния, а от дървени кръгли дъски newsm78


Така сервират по заведенията и в Чехия, на нас ни хареса, та си купихме за вкъщи и дъсчици - кръгли, и четвъртити  Simple Smile. Ако ни дойдете на гости, обещавам да ти дам чиния  Laughing

Знам поне едно заведение във Варна, където също скарата се сервира в подобни плата.

А аз бях на рожден ден в България, където ядките, солетите и брускетите бяха наредени на такива дъски.....Дъщерята е омъжена в Германия обаче, явно е от там......


Момичена, благодаря ви много! Направо си правя кулинарно световно пътешествие - без багаж, без билет, без никакви разходи. Удоволствие е изцяло мое! Благодаря и чакам още, защото апетитът идва с яденето.......

# 71
  • Мнения: 27 524
Трът - пръц и газове от устата не е неприлично, следва едно "сори" и всичко е о.к. Party
Имах смелостта да кажа, че готвя свинско с кисело зеле и от отсрещната страна превъртяха очи.
Предложиха ми да сготвя броколи с още нещо, но аз им върнах физиономията.

Ох, ама как можеш да пишеш толкова образно и забавно, попилях се от смях  Joy Joy Joy

# 72
  • София
  • Мнения: 2 671
...аз дълги години живях в щатите и по то4но във Флорида та за там си е нормално да те поканат на рожден ден в заведение и да си платиш накрая квото си пил и ял.,...
това ми напомни една доста странна ситуация - на сватба в Щатите алкохолът се продаваше...от роднини на булката, понеже самата сватба беше на полянка, храната - от кейтъринг фирма, а алкохолът - на импровизиран бар, облсужван от някакъв братовчед на булката. Ама си беше скъпичко  Mr. Green

# 73
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
забравих да пиша за доматите и краставиците...
тези, които най- много ми харесват на вкус са внос от.... Канада- представете си колко слънце са видели  Simple Smile
за чушки ходя през девет магазина в десети- само там има такива, дето ми харесват
първоначално всичко ми се струваше страшно безвкусно и мислех, че затова тука се слага толкова кетчуп и други подправки. Сега поиздирих неща, които ми харесват или пък свикнах на безвкусието  newsm78

иначе аз не черпя никой, който идва по работа вкъщи- техници и пр. - нито в Бг съм го правила, нито тука Thinking

# 74
  • Мнения: 2 381
Алкохолът в САЩ наистина се плаща по сватби. Изключение прави шампанското. Но пък има ограничение за възрастта, съотв. яки глоби, затова си мисля, че барът е отделен.
А на който е измислил приборите за еднократна употреба (особено при по- големи събирания) съм много благодарна. Не мога да си представя 20 човека у дома на барбекю или рожден ден и да мия несметно количество чинии, вилици и лъжици след това.

Последна редакция: пт, 27 фев 2009, 20:39 от Niki1

Общи условия

Активация на акаунт