Повиване (връзване) крачетата на бебе?

  • 29 232
  • 245
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 1 890
И Дияна и Алекс ги повиваха в родилното. Но това попиване няма нищо общо с "повоите" от едно време.
Бебето е облечено с блузка, по памперс, боси крачета. От кръста надолу има пелена. Най-вероятно в родилните отделения на големите б-ци, така им е по-лесно и удобно.
  Знам какво имаш предвид, нали сме раждали в една болница.  Hug Но тук авторката пита за т.н. повиване със стягане, а нашето е друго. Акушерките обличаха по една камизолка и надолу - с пеленка, като стегнатото беше само на кръстчето, а надолу широчко и имат пространство да си мърдат крачетата и да ритат.  Peace
  Доколкото знам най-много се практикува в Южна България към Родопите и в Добруджа.

# 76
  • Мнения: 1 428
Аз не съм чувала досега някой да е правил това с бебето си.Но явно много хора са го правили и правят  ooooh!

# 77
  • Мнения: 2 110
Аз също се нареждам в редиците на солените и връзвани деца.Солена съм за да не мириша,а са ми стягали краченцата с пелена за да са прави.
Не съм го правила на децата си ,защото е доказано ,че формата на краката зависи от гена.

# 78
  • София
  • Мнения: 39 761
Доколкото знам най-много се практикува в Южна България към Родопите и в Добруджа.
Баба ми е от с. Котенец. Надявам се вече да не се повиват така бебетата там. Предполагам, че вуйна ми е съвременна жена и няма да дава такива съвети на снаха си Simple Smile
Всъщност аз съм поръчала козметика за бебето. Ще напиша и едно списъче какво не бива да се прави Simple Smile А пък после... всеки според акъла си Simple Smile

# 79
  • Мнения: 2 447
И моят син,в родилното го повиха с пелени.Не така стегнато,както споменава авторката,обаче и не беше само от кръста надолу в пелена,ами целия.

# 80
  • Мнения: 9 436
В болницата,където раждах всички бебета стояха повити до изписването им.

# 81
  • Мнения: 349
Аз също съм чувала, че едно време /бабите ни / са повивали и връзвали бебетата. Сега обаче е друго, вярно и в родилното повиваха бебетата, но крачетата бяха свободни в пелената, а по- пристегнато на гърдичките. Наистина самата техника на повиване ми се стори много сложна.

# 82
  • Мнения: 8 999
Преди малко се сетих за една майка,която връзва крачетата на бебето докато спи.Това уж било за да не растат на криво.
Днес попитах една позната баба и тя ми каза,че и тя правела така с нейните бебета.
Та въпроса ми е (защото на мен ми е странно) правилно ли е това и има ли полза от него?


Напълно погрешно, дори извънредно вредно за бебето. Крачетата трябва да са като на жабе - отворени и лего сгънати в коленете.
И моите бебета бяха повивани в болницата, но около крачетата беше свободен буфан, където спокойно можеха да се разкрачат.

# 83
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Олелее..., и това нещо се случва в XXI век в европейска държава. ooooh! Между другото и аз получих такъв "безценен" съвет, когато се роди дъщеря ми. На тази, която ми препоръча въпросното средство за изправяне на крака отговорих, че ще действам още по-радикално - направо ще вържа дъщеря ми за една дъска, защото така не само краката, а и стойката й след време ще е права. Е, понамуси се, защото е интелигентна жена и разбра какво искам да й кажа. И точно това ме притеснява най-много - че на пръв поглед начетени и интелигентни жени се поддават и наистина правят такива неща. Въпросната позната действително е увивала сина си яко. #Crazy

# 84
  • Мнения: 7 474
Какво се учудвате, преди всички сме повивани с пелени.
Сега вече не се прави така  и се отрича.

# 85
  • Мнения: 4 433
Ооо заглавието променено Laughing

# 86
  • Мнения: 2 237
И ние със ссетра ми сме повивани и стягани, чи и осолявани/ по-точно казано къпани във вода със сол/.А, и сме къпни във вода с орехова шума.А най-голямата простотия е, че когато сме били с висока температура са ни къпали в гореща вода, та да се изпотим и да оздравеем  Shocked И това все по съвет на старите бабички.Ама да питаш майка ми как се е връзвала на тия дивотии ! Слава Богу, оцеляли сме и сме добре  Simple Smile
Лично аз смятам че е най-добре бебенцето да си рита спокойно и да не се стяга.

# 87
  • Мнения: 9 814
Аз съм повивана като бебе и това не е направило краката ми особено прави  Wink

Какво се учудвате, преди всички сме повивани с пелени.
Сега вече не се прави така  и се отрича.
А иначе съм напълно съгласна. Преди / и то не много отдавна/ всички бебета са било повивани. Сега дори питах майка си и тя каза, че на детските консултации са ги учили как точно да повиват.

# 88
  • Мнения: 1 372
Всички ортопеди отричат повиването.

# 89
  • Мнения: 585
да май и другите са писали вече преди мен , вредно и опасно за бебето , разкрачената поза като жабче е необходима за да заемат тазобедрените стави на бебето правилно позиция в тазобедрената ямка , всеки ортопед го казва на консултациите си , но явно тази майка ги е пропуснала  дано има кой да и го каже защото с това връзване рискува да причини луксация на бебето си

Общи условия

Активация на акаунт