ФИМОЗА!

  • 87 074
  • 224
  •   1
Отговори
# 150
  • София
  • Мнения: 592
Синът ми е на 1г и 2м. И ние по време на баня заголвахме пишлето и до 1г нямаше резултат. По настояване на педиатърката на 1г го заведохме на хиругр, докторката беше много внимателна и след процедурата ходихме 4 дни да го наблюдава. След като се увери, че няма усложнения, ни каза при къпане да заголваме и да измиваме.
Прочетох темата и разбирам, че сме направили грешка. Това, че не потърсих информация предварително го считам за мой собствен провал.
Въпросът ми е следният, след като вече е заголена главичката как трябва да се поддържа хигиената. Трябва ли всеки път при баня да се издърпва кожичката и да се мие главичката. Със сапун ли или само с вода. Ако не се издърпва и се срасне пак да се остави ли така и да се чака сама да се отлепи. Моля за отговор от Birdie, DrYonov или Др Оги. Благодаря!

# 151
Здравейте, имам двама сина на 16 г. и на 6 г. и двамата са с фимоза. Този, който е на 16 г. вече се оправи, само че там постоянствах от малко бебе и дори го бях научила като по голям в банята сам да си забелва кожичката. А по отношение на малкия не бях толкова постоянна и кожичката се срастна отново и сега е голям проблем да се опъне или каквото и да се прави. Така че като бебета е по добре да се постоянства, отколкото да се изчаква да израстне.

# 152
  • Мнения: 8 585
Здравейте, имам двама сина на 16 г. и на 6 г. и двамата са с фимоза. Този, който е на 16 г. вече се оправи, само че там постоянствах от малко бебе и дори го бях научила като по голям в банята сам да си забелва кожичката. А по отношение на малкия не бях толкова постоянна и кожичката се срастна отново и сега е голям проблем да се опъне или каквото и да се прави. Така че като бебета е по добре да се постоянства, отколкото да се изчаква да израстне.
Грешни изводи направихте. Не непрактикуването на процедурата е причина за "проблема" Ви, а практикуването и. Оставете 6 годишното дете без да го измъчвате. Ако няма други проблеми можете да поизчакате с него до 10-11 годишна възраст. Ако много бързате обаче, можете да го заведете на детски хирург. Причината за залепналият му препуциум са раните, които сте създали в малка възраст постоянно дърпайки го, а не това, че не сте били "упорита" в "процедурата".

# 153
  • Мнения: 8 585
Трябва ли всеки път при баня да се издърпва кожичката и да се мие главичката. Със сапун ли или само с вода. Ако не се издърпва и се срасне пак да се остави ли така и да се чака сама да се отлепи. Моля за отговор от Birdie, DrYonov или Др Оги. Благодаря!
Не се притеснявайте.
Ако:
*препуциумът се издърпва свободно
*това не причинява болка и дискомфорт на детето
*няма тенденция да сраства
Можете леко да издърпвате препуциумът назад (доколкото може, без прилагане на сила) и да почиствате с обикновена вода и леко сапунисване.
Ако нищо от горните три не е налице, леко издърпване (колкото да се покаже отвора на уретрата) и почистване е достатъчно.

# 154
  • Мнения: 8 585
Моят син е нап 3 год. и 4 месеца. Започнала съм забелването още докато беше малък. В момента се забелва до половината. Личният педиатър ми каза, да правя масаж с Дипрозон. Но дори и да не го правя с течение на времето пишонката сама щяла да се оправи. Изглежда ми оптимистично. Притеснена съм само от това до каква възраст би трябвало да се получи напълното забелване. smile3506
С голямо съжаление съм принуден да кажа, че е необходимо личният Ви педиатър да си опресни познанията по тази тема. Може и тук, чрез подробно изчитане, усвояване, запаметяване. Naughty

Последна редакция: чт, 13 окт 2005, 12:30 от Birdie

# 155
  • София
  • Мнения: 3 664
Добре, на моите момчета пишите никога не са имали проблем. Въпросното забелване стана постепенно във ваничките. На по 6 месечна възраст и двамата бяха с напълно забелени пишоци. Никога не е било болезнено за тях.  Да питам, нещо грешно ли съм направила? Навредила ли съм им? Всъщност те не са имали фимоза, нали newsm78?

# 156
  • София
  • Мнения: 3 189
Здравейте всички,

мненията по темата станаха много и нещата се разводниха.
Вижте по-предишните.

По принцип Birdie е прав.
Това което наричаме фимоза, всъщност е физиологично слепване на кожичката към главичката. При насилствено отделяне, възниква нарушаване на нормалната лигавица и настъпват вторични слепвания, склеротични деформации и хронично възпаление. Това именно е фимоза като патологично състояние.
Има многобройни проучвания за периодите на естественото отлепване на кожичката. До към 3-та година над 90 % всичко става нормално.

Вие не сте навредила на децата си, именно защото нежно и постепенно сте отлепвала кожичката. Това, обаче, щеше да стане от само себе си. Нужна е нормална хигиена на мястото, без търкане и прекалено сапунисване.

Изобщо кожата и лигавиците на децата са нежни и девствени, те тепърва се населват с естествено живеещи там микроорганизми. Прекалената понякога хигиена разрушава нормалната флора и потиска собствената имунна защита.

В България има много неща, които трябва да се актуализират. Това е едно от тях.

 

# 157
  • София
  • Мнения: 3 664
Благодаря доктор Оги, след всичко прочетено по темата, останах с впечатлението, че съм извършила нещо нередно.

# 158
  • София
  • Мнения: 592
Благодаря на докрот Оги и на Birdie за отговорите, сега съм по-спокойна  Simple Smile

# 159
  • София
  • Мнения: 418
Чудя се дали майките, които са яростни привърженици на "заголването" ако имат момиченца, дали не биха им разкъсали химена в ранна кърмаческа възраст, за да им спестят после "травмите - физически и емоционални" и "болката", когато станата големи и "осъзнават" какво става.  Joy

# 160
  • Мнения: 1 250
Чудя се дали майките, които са яростни привърженици на "заголването" ако имат момиченца, дали не биха им разкъсали химена в ранна кърмаческа възраст, за да им спестят после "травмите - физически и емоционални" и "болката", когато станата големи и "осъзнават" какво става.  Joy
Нещо бъркаш - при момичетата се появява срастване на срамните устни, което може да доведе до смущения в уринирането. Не при всички момичета.

Нека да кажат повече майките на момиченца - как правят тоалета им - щателно, почиствайки всички гънки, или само отгоре-отгоре.
Първата педиатърка ми каза само да поливам с вода, а сегашната - хубаво да почиствам гънките

# 161
  • Мнения: 1 586
мненията по темата станаха много и нещата се разводниха.
Вижте по-предишните.

Предлагам някой от пишещите във форума лекари да пусне нова тема с подробен материал по въпроса за хигиената на пениса на бебета и деца, която да бъде закована вместо тази. Мисля, че това е по-удачния вариант, понеже важните мнения, в които се стигна до консенсус между специалистите тук остават назад в темата, а доста хора не изчитат цялата тема преди да пишат.

# 162
  • Мнения: 5 250
Искам само да кажа, че на синът ми който е на 14 месеца съм му "заголвала" чурката 1-2 пъти като бебе, по препоръка на педиатърката.Но след като прочетох няколко статии и спрях. За което не съжалявам. Днес сутринта докато го миех забелязах, че чурката му сама се е заголила  Grinning Много съм доволна  Hug

# 163
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Здравейте на всички!
Аз забелвам пишлето на сина си по препоръка на 3-ма педиатри. Сега като чета всичко това ми се струва, че е можело да минем и без тази процедура. Но вече е почти забелено. Процедурата я правим вечер при къпане, и с леки движения издърпвам кожичката докъдето позволи, изплакваме само с вода. Тази вечер обаче забелязах на част от заголената главичка бледа пеленка, която не се махна при леко потъркване Embarassed. Повече не посмях. Моля, кажете ми тази пеленка нещо нормално ли е или е проблем? Грешка ли е било, че до сега заголеното място е мито само с вода, а не със сапун? Много съм притеснена и моля някой от д-рите, ако имат възможност да ми дадът отговор на въпросите. Благодаря ви предварително!

# 164
  • Мнения: 8 585
Здравейте на всички!
Аз забелвам пишлето на сина си по препоръка на 3-ма педиатри. Сега като чета всичко това ми се струва, че е можело да минем и без тази процедура. Но вече е почти забелено. Процедурата я правим вечер при къпане, и с леки движения издърпвам кожичката докъдето позволи, изплакваме само с вода. Тази вечер обаче забелязах на част от заголената главичка бледа пеленка, която не се махна при леко потъркване Embarassed. Повече не посмях. Моля, кажете ми тази пеленка нещо нормално ли е или е проблем? Грешка ли е било, че до сега заголеното място е мито само с вода, а не със сапун? Много съм притеснена и моля някой от д-рите, ако имат възможност да ми дадът отговор на въпросите. Благодаря ви предварително!
Не се притеснявайте-нормално е. Може би при издърпване тесният препуциум леко компресира главичката и затова тя изглежда "бледа", "с пелена"... .
Не "настоявайте" да "забелвате" по-надолу.

Леко измиване (може и с бебешки сапун) е всичко от което имаме нужда. Може да не дърпате изобщо надолу...
Останалата част сама ще се "забели" с израстването.

Общи условия

Активация на акаунт