Машина за хляб - 15 част

  • 73 216
  • 897
  •   1
Отговори
# 195
Здравейте! Хареса ми Вашата рубрика  и мненията изказани по повод на "Готварски рецепти" и по - специално "Машинката за хляб"и
нейните възможности! Аз също съм една от Вас, която експеримиентира с тази техничка и тя все повече ми харесва.
Със нея замесвам доста видове теста,от които едни са сполучливи. а други - не, но тя ме улеснява максимално- и тъй като обичам да готвя, радвам близките си хора със вкусотии.Използвам машинката за хляб да меси тесто /програма -9 за 1.30h/ но не пека в нея, а пека в готварска печка!
Нека Ви предложа една рецепта която много често използвам.- от нея се получават:хляб,мекици,тутманици,сиренки - с една дума
тесто за всичко!
Продукти:1ч.чаша вода;1ч.чаша пресно мляко;1ч.чаша кисело мляко;1 кафена л.сода бикарбонат;3с.л.олио;1с.л.оцет.1с.л.коняк/може и ракия/  2 с.л.захар , 20г.мая и 7ч.чаша брашно.
Всичко това поставям в машината - и тя ми приготвя чудесно тесто.  chef

# 196
  • София
  • Мнения: 1 476
Ще пусна сега пак един и ще го следя да видя какво ще е тестото при първото разбъркване...не че му разбирам какво трябва да е  Embarassed
Предполагам че трябва да като една топка, не прекалено твърда и не лепнеща  newsm78

# 197
  • Мнения: 4 358
Предполагам че трябва да като една топка, не прекалено твърда и не лепнеща  newsm78
Точно така.Сега пак опекох този хляб и пак добавях бращно.
Не трябва тестото да маже под бъркалките.Трябва лопатките добре да го обират от стените е не като тесто за кекс да се точи.Компактна топка тестенце - това се търси като ефект.Дано ме разбра, че не обясних май добре Embarassed

# 198
  • Мнения: 11 607
Бъни, добре си обяснила.

Хайде и тук да си тупна хляба - идеална е тази форма за хляб - http://i120.photobucket.com/albums/o195/rdjvl/P1050099.jpg, http://i120.photobucket.com/albums/o195/rdjvl/P1050102.jpg, http://i120.photobucket.com/albums/o195/rdjvl/P1050107.jpg

На мен страшно много ми допадна тази кексова форма да я използвам за хляб. Хляба е с натурална закваска, но този път и с прясна мая. Ето готова натурална закваска - http://i120.photobucket.com/albums/o195/rdjvl/P1050095.jpg - готова за бой е! Много хубави хлебчета се получават - пухкави и вкусни. Брашното е смес от ръжено, типово, грахам и бяло.

Днес си напарвих нова доза натурална закваска, пак първо с ръжено брашно, после слагам само бяло. За около 1 седмица се получава добра закваска. Благодаря на Джемма, Гелева, Лабрекс за превода на линка на Джемма, научих нещо много хубаво от вас!  bouquet

# 199
  • Мнения: 4 358
Ето пак хляба на Дж.Оливър.Този път и разрязан го снимах.Много ми харесва този хляб.
За тая натурална закваска тотално съм изтървала #Crazy.Ще ходя утре да диря да чета - не мои така аз да съм изтървала hahaha

# 200
  • Мнения: 9 776
Бъни, супер ти е хляба, и вчерашният и днешният. Незнам защо вчера ти е станал малък. Винаги ми се е получавал голям, с изключение на един път, когато реших да го пробвам на друга програма / май за сандвичи беше newsm78 и нещо не се получи/. И освен това тази рецепта при мен е една от най-точните. Т.е. само веднъж ми се наложи да добавя малко брашно. Иначе както съм си я копнала /нали знаеш, че е от Милена/, точно спазвам рецептата. Явно си зависи от много неща. Даже и от влажността на въздуха в кухнята май. Топло, студено и какво ли още не.
Маме, за формата да ти кажа. Хубаво е да се прави хляба в такава, че после си го режеш на нормални филийки. А пък в машината става висок. Аз лично го режа през средата по височина и после всяка половина вече режа на филии. Ама пак ми стават по-големи, отколкото ми се иска да ги ям Laughing. Пък като е в такава продълговата форма стават стандартни филийки. И аз имам такава, но пък ми се иска машината да си върши всичката работа.

# 201
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Да ви кажа, с типово брашно хляб - по бързия начин за 1.40 супер става. И това го разбрах, след като все ми падаше и няколко пъти като прекъснах втасването и ставаше по-добре, но днес по кратката програма стана супер.

# 202
  • Мнения: 4 358
Поли въпреки моята корекция с още малко брашънце хляба е чудесен newsm10.Пък е малък щото..............ами то в къщи всеки хляб е малък ooooh! ooooh! ooooh! лами сме  hahaha

# 203
  • Мнения: 471
Ще може ли пак да повторите за натуралната закваска - как се прави и на коя програма се пече?
Извинявам се, но да не търся назад.

# 204
  • Мнения: 11 607
Ще може ли пак да повторите за натуралната закваска - как се прави и на коя програма се пече?
Извинявам се, но да не търся назад.

Натуралната закваска се прави от равни количества брашно и вода. Трябва да минат няколко дни, докато узрее. Всеки ден се подхранва с брашно. Трябва да кипи най-накрая образно казано. Пише,че се използва като мая. Пробвах, но не стана нищо. Така че слагам и мая и правя по обичайния начин. Но хляба става по-вкусен, разкошен според мен. Сега си направих нова закваска - но, защото сложих и от старата - 1-2 лъжици - и веднага кипна. Това е по-скоро една каша от 3-съставки - вода, брашно и въздух. Периодично се разбърква закваската и затова и въздуха е фактор. ето линк на руски - http://www.carina-forum.com/carina/index.php?topic=7639.0

# 205
  • Мнения: 471
Мерси много, а после колко от закваската използваш, може ли така приготвеното тесто да се опече във фурната или само я използваш за месене?
Кои програми използвате за печене с брашно Грахам и с ръжено брашно? Може ли да се опече хляб само с черни брашна без бяло?

# 206
  • Мнения: 11 607
Мерси много, а после колко от закваската използваш, може ли така приготвеното тесто да се опече във фурната или само я използваш за месене?
Кои програми използвате за печене с брашно Грахам и с ръжено брашно? Може ли да се опече хляб само с черни брашна без бяло?

На око използвам, но някъде около 1/4 от буркана, в който бе при мен закваската направена. Да, тестото го пекох във фурната. Трябва да е в някаква форма,че ако е в тава се разлива. Затова използвах продълговата за кекс.  Използвах лично аз - 50:50 тъмни и бяло. Като тъмните ми бяха микс от грахам, ръжено, типово. Колкото общо от тях сложих - толкова и бяло сложих. Черни брашна без бяло не правя. Правила съм, резултата не ми харесва. Аи домашните все пак трябва да ядат.....Та се съобразявам и с техния вкус.

# 207
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Закваската тук Джема е превела http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=379179.135

# 208
  • Мнения: 9 776
Искам да ви споделя нещо, приятелки мои Laughing! Какво ми се случи тая нощ.
Пуска нашта /аз/ машината да прави хляб. Дотук добре. Даже и хляба стана Laughing. Обаче като го извадих и какво да видя Shocked - едно парченце от бъркалката липсва, счупило се. И не мога да си обясня какъв толкова зор е видяло да се отчупи това парче Thinking. И почвам да мисля откъде, аджаба Laughing, ще си търся нова бъркалка. И дали пък няма да мога да я ползвам тая и счупена newsm78. Едни такива мисли ме налегнаха, ужас, и се чудя какво да правя. И в следващият момент - се събуждам hahaha Joy Joy Joy. Ей, луда работа. Подлудях с тая машина вече.. Laughing. Нали не съм само аз newsm78? Признайте си, моля Laughing.

# 209
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Искам да ви споделя нещо, приятелки мои Laughing! Какво ми се случи тая нощ.
Пуска нашта /аз/ машината да прави хляб. Дотук добре. Даже и хляба стана Laughing. Обаче като го извадих и какво да видя Shocked - едно парченце от бъркалката липсва, счупило се. И не мога да си обясня какъв толкова зор е видяло да се отчупи това парче Thinking. И почвам да мисля откъде, аджаба Laughing, ще си търся нова бъркалка. И дали пък няма да мога да я ползвам тая и счупена newsm78. Едни такива мисли ме налегнаха, ужас, и се чудя какво да правя. И в следващият момент - се събуждам hahaha Joy Joy Joy. Ей, луда работа. Подлудях с тая машина вече.. Laughing. Нали не съм само аз newsm78? Признайте си, моля Laughing.

Хе-хе,Поли,развесели ме. Hug
Аз още не съм сънувала машинката си,но пък сън не ме лови понякога,когато реша нещо да правя.Събуждам се рано-рано,само за да измайсторя нещо с нея.

Общи условия

Активация на акаунт