второ дете или кариера

  • 8 138
  • 137
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 179
В момента съм бременна с 2ро.И при първата бременност ми се наложи да изоставя много добре платена работа в чужбина, сега след като почти 2год. се борих за кариера съм бременна с второ, но не съжалявам.Наистина понякога си мисля, че с първата бременност избързах и , че по друг начин  може би щяха да са нещата, но като си погледна принцесата разбирам, че няма по важни неща от нашите слънца.За 2ро дете съм. Peace

# 46
  • Бургас
  • Мнения: 675
Ако сте готови да имате още едно дете, нищо не би ви спряло.  Hug

Ние бяхме убедени, че искаме второ дете, даже много го искахме. Преди да получим второто ни съкровище, имахме и два неуспешни опита. Sad Но, не се отказахме. Не съм преставала да работя, но тя и моята работа е такава, че когато има, трябва да се свърши, а може да има и известно време изобщо никакви ангажименти да нямам. С второто ни дете забремянх точно когато изпълнявах сериозен ангажимент, но не съм и помисляла да сравнявам кариерата с детето ни. С каката изоставих кариера на 25 год. Simple Smile, всъщност за около година пак върших същата работа, но успоредно се занимавах и с друго. Майчинството определи и професионалния ми път до голяма степен.
И двамата с мъжа ми сме едниствени деца и се чувстваме пълноценни хора, но за нашето семейство пълнотата дойде с втората ни щерка. А и мераци за трето не липсват. Само да вляза във форма, че 4 бременности ме изкараха от редиците на нормално изглеждащите хора. Mr. Green

Нещата не са черни и бели. Преценете добре и дерзайте. Peace

# 47
  • Мнения: 4 292
Ти самата казваш, че искаш второ детенце. Кариерата е важна, определено, но ти нямаш много време за бебе и в един момент ще усетиш, че е станало твърде късно. Тогава със сигурност ще съжаляваш, защото си искала, но не ти е стискало.
Ще се радвам да те видя с лентичка.  Peace

# 48
Благодаря на всички за отговорите!
Както писах в началото - наясно съм, че човек сам трябва да си взема решенията и сам да си носи отговорностите,но е хубаво да чуеш и другите.
За първи път пускам тема (защото ми е наболяла) и някак си ми стана по-ясно как мисля аз самата, като чета вашите мнения.
Pasient,  много си права като казваш, че не може да се роди дете на всяка цена с надеждата всичко да се нареди.
Но сега поне съм наясно какво да правя, вие ми помогнахте - реших твърдо да седна, да поговорим с мъжа ми, но не така между другото, както до сега сме го правили, да сложим от едната страна отговорностите, които ще ни се струпат, от друга хубавите неща, които очакваме и да го притисна твърдо да вземе решение, а не "по принцип искам дете", както ми кава до сега.

# 49
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Близо 5 години и аз си задавах същия въпрос като теб. Имах вече едно дете, студентско бебе, отгледано много трудно, с много лишения и компромиси. Точно се отпуснах да започна работа от която не трябва да изчезвам всеки ден в 5 и да ме гледат криво колеги и шефове, точно спрях да ползвам всеки месец болнични и мъжа ми поиска второ дете. Не исках и да чуя. Не исках всичко отначало. Само който е работил с малко дете в частна фирма на отговорна работа знае колко е трудно всеки ден да успяваш да оставиш всички които чакат нещо от теб и да си тръгнеш в 5. Независимо от събранията, шефовете, проектите и клиентите. На мъжа ми никога не съм могла да разчитам защото неговата работа пък е още по-ангажираща. Не исках отново да напускам и да си търся каквато и да е работа с малко работно време на която не ме взимат защото съм прекалено квалифицирана и знаят че или ще искам много пари или ще си намеря по-добра работа и ще избягам. Подчертавам че по образование съм програмист, но никога не съм работила това. Точно защото при двама програмисти в къщи няма място за дете. Не ме оборваите защото знам как работят програмистите и знам как нито една колежка на мъжа ми не смее да роди. Работех като уеб дизайнер и избирах винаги по-лека работа като правех компромис със заплатата, но с уговорката че няма да оставам до среднощ в офиса и няма да работя в почивните дни. И пак имах проблеми. Пак се е случвало шефа да ми каже че моето дете му пречи на бизнеса а колегите да питат защо аз си тръгвам а те остават. Мислила съм вариант бавачка, но не съм се решавала защото винаги съм мислела че детето има нужда от майка си а не от чужда жена която освен да го нахрани и облече друго няма да свърши. 
След много мислене за второто дете се реших да родя. Знаех от самото начало че живота ми ще се завърти обратно на часовника и ще се върна в изходна позиция. Но мъжа ми искаше дете, печелеше добре и аз махнах с ръка на кариерата ми. Уж вече имам две баби пенсионерки около мен (с големия и свекървата и майка ми работеха), уж имам и голям син който ми помага когато може, уж мъжа ми вече е на утвърдена позиция и също може да го гледа ако се наложи, уж имам пари и гледачка да взема и уж, уж си напуснах работата. Две години майчинство си казаха думата. В офиса вече имаха друго момиче. Аз бях изостанала с работата. Изобщо и не направих опит да се връщам там. Започнах да си търся друга работа обаче, с малко дете, на 37 години, три години почивка и условия за трудов договор, болнични, работа до 5 и почивка в почивните дни, познай колко лесно си намерих. И понеже аз самата не съм мотивирана да започвам работа в частна фирма защото не искам да се повтарят уговорките за работа до 5 и т.н  изкарах курс за маникюрист и започнах работа в един салон до детската градина. Сега сама си определям часовете за работа и ако имам след 5 мога да си взема детето и да го сложа до мен в салона да играе. Ако е болно просто не си записвам часове и си го гледам. Е и там градя кариера Simple Smile))) но като карам курсове за грим и се уча да правя интересна ноктопластика. Мъжа ми първо каза че съм луда после видя колко е удобна такава работа за всички и най-вече за него Simple Smile. Майка ми не казва какво работя на хората които знаят за какво съм учила, а на останалите разправя че това е само временно докато малкия поотрасне. А уеб дизайна...... остана ми като часпром от къщи, но рядко и повече като услуга за приятели. Не знам дали някога ще се върна пак на такава работа. Много ми се иска защото много си обичах професията, но наближавам 40 а и в трудовата ми книжка вече пише маникюрист. Надали някога някой ще ме вземе.


Въпреки това не съжалявам нито ден че съм направила така. Сега оценявам колко е хубаво човек да си е с детето. За големия нямах нито време нито търпение притисната от ангажименти или безпаричие.

Дълго стана, за което съжалявам.

# 50
  • Мнения: 89
По темата е доста трудно да се даде катгоричен отговор, аз мисля че детето трябва да идва, когато човек го иска, а не защото трябва или остарява или други ограничаващи външни условия ... И че наистина е мнго важно как и с какво е се гледа и да има едни спокойни и щастливи родители .. От друга страна човек цял живот прави планове и очаква нещо да се случи и да е хепи, я да отслабне, я да има по-добра работа, я нещо друго и тези очаквания отлагат "истинския" живот ...
Martisun много ми е интересна твоята история и решение ... Радвам се, че ги сподели   bouquet . Бях срещнала и в друга тема твой пост, където споменаваш за драстична смяна на професията, но чак сега прочитам the real story Simple Smile Аз не разбрах точно, щастлива ли си сега ? Интересна ли ти е все пак новата професия, пак е нещо творческо ... Това че майка ти не споменава какво работиш, означава ли че и ти и тя се притеснявате (срамувате) от това ... Питам защото често ми минават през ума мисли от рода на да зарежа уж успешната си, но изнервяща кариера и да отворя бар на плажа примерно Laughing Също нямам деца, защото се чудя къде и как ще ги гледаме, колко средства ще са нужни и т.н., както и дали ще искат родители бармани  Joy

# 51
Според мен още едно детенце отгледайте!

обикновено съм била свидетел на зверски скандали между сестри защо едната е взела шнолата на другата.
но различни хора-различни мнения.с най-добри чувства!

И аз съм била свидетелка - между собствените ми деца.  Но сега един без друг не могат.

Ние сме три деца в семейството - имам брат и сестра. Карали сме се, били сме се, но не мога без тях! Винаги сме били задружни и се подкрепяме! И аз съм научена да се съобразявам. Моята половинка е едно дете - ами личи си, моля никой да не се обижда, но егоизмът е налице. Колкото и да ти обясняват и да те възпитават, само живота с други деца около теб може да те научи да се съобразяваш, да правиш компромиси, да отстъпваш понякога! Така че и от възпитателна гледна точка е по-хубаво да са две дечица!
Дилемата мисля, че не е дилема - детето е по-голяма ценност от кариерата, въпреки че избирайки едното изобщо не значи, че трябва да се откажеш от другото!!! Разбира се, важно е да прецениш можете ли да го отгледате спокойно, без да се тревожите за всеки разход. Не е без значение и това!

# 52
  • София - Бургас
  • Мнения: 2 193
Защо искаш съвет???
Постъпи така както иската двамата със съпруга ти...Това си е изцяло ваше лично желание...

# 53
  • Мнения: 174
Естествено, че второ дете. Работа винаги ще има, стига да ти се работи. Wink

# 54
  • Мнения: 2 563
Времената не са лесни. Добре си направете сметката. Много е гадно да гледаш дете с огорчение, че те е спряло да правиш нещо. Или просто притиснат от безпаричие и недоволство да му се нервиш за всяко нещо.

# 55
  • София
  • Мнения: 2 952
Времената не са лесни. Добре си направете сметката. Много е гадно да гледаш дете с огорчение, че те е спряло да правиш нещо. Или просто притиснат от безпаричие и недоволство да му се нервиш за всяко нещо.
Знаеш ли, откакто съм завършила училище времената все не са лесни. Преди това не се говореше, а и аз не знаех за какво иде реч  Laughing
Голямото ми дете е родено в най-гладната година от промените. Трудно ми е да сравня сегашната криза с хиперинфлационните 96-97. Отне ми повече време да поискам второ дете, но НИКОГА не съм съжалила за кариерните компромиси.
Не съм срещала човек, който да гледа децата си с огорчение.

# 56
  • на майната си
  • Мнения: 425
Аз не знам дали ще ти помогна - от тези, които са взели твърдо решение да останат с едно дете съм.
На мен не ми е пусто, но трудно преживявам всеки път, когато дъщеря ми спомене за братче/сестриче.
Не растат егоисти, до дете и възпитание е.
Аз също не мога без работата си, но не е това проблема. Просто гледам мащабно на нещата и преценявам за себе си, че не е това голямата ми мечта.
Ако имах желание за второ дете - работата не би ме спряла. И аз съм в частна фирма, работя от както се помня и никога не съм имала проблем дори, когато беше малка да си сменям местоработата - за протокола родих на 29 и не съм млад кадър Simple Smile.
Ако фирмата ти е сериозна и уважава кадрите си, не мисля че ще имаш проблем.
Вземи правилното решение за себе си. Ако го искаш - ще се справиш.

# 57
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Много е гадно да гледаш дете с огорчение, че те е спряло да правиш нещо. Или просто притиснат от безпаричие и недоволство да му се нервиш за всяко нещо.

подкрепям 100%: това са много лични ситуации и решения, лесно е всички да запеем 'дете, другото няма значение'. Различни са хората: някои жени се чувстват пълноценни когато градят кариера редом до детето, за други е напълно достатъчно времето с децата. И двата 'вида' могат да бъдат страхотни майки, както и много калпави. Когато ти напира да се доказваш на работа не знам дали е уместно да искаш бебе само притисната от времето, а след това да мислиш 'ех, ама само ако бях останала на работа' и бебето да ти е криво. За всяко нещо трябва време и всяко нещо с времето си.

Детето е компромис с кариерата,  а кариерата е компромис с майчинството - за кой от двата си готова? Ако работиш на читаво място, то евентуално би могла да минимизираш компромиса, но няма начин да го избегнеш...или поне аз не знам за такъв.

Аз съм в същата дилема, но засега изчаквам (т.г. ще стана на 32г., надявам се да мога да си позволя чакането)

Не съм срещала човек, който да гледа децата си с огорчение.

това разбира се не значи, че такива няма (може би огорчение е малко силна дума), най-малкото защото едва ли някоя майка ще афишира, ако я гризе отвътре какво е пропуснала по отношение на професионалното си развитие  Peace

Последна редакция: вт, 17 мар 2009, 18:40 от Loreley

# 58
  • На гарата
  • Мнения: 163
Ох тази дилема стои и пред мен.Вече съм на 34 и ме е страх че няма да се справя.Отвикнах от смяна на памперси и ставане на 3 часа.Като се сетя за всичко това косата ми настръхва.

# 59
  • Мнения: 37
Дете! Аз трябваше да направя такъв избор. И не съжалявам нито за миг! Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт