Витоша - забравената планина

  • 7 645
  • 129
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 172
Витоша е планина, при това доста красива и интересна. Първия ми досег с нея ме отблъсна именно с прекомерната й урбанизираност. Сега я приемам такава, каквато е. В никакъв случай не мисля, че планината е запусната, забравена и неподдържана от хората от парка, което не важи за ползвателите й, които редовно я оставят в такъв вид. Мисля, че за истинското й запазване и незабравяне се борят тези хора и то доста сериозно. Една планина за мен става забравена, ако се превърне в място на лукс и удобство - тя се превръща в нещо друго, но се отдалечава от понятията за  планина,  природа, защитена територия.
От вас сега разбирам, че и по Нова телевизия е текъл дебат за това как разбирате ли ръководството на парка не си върши работата...
Но моята равносметка от последните няколко седмици показва, че след отмяната на подготвяните уволнения на неудобни шефове на природни паркове, хората които имат тази цел, си подготвят почвата за поредния удар. Миналия петък по Канал 1 в спортните новини философстваха по въпроса как не може така да не се развие по-сериозна ски база там, преди ден-два по Би ти ви се постараха да покажат гледната тиочка на политиците, поставили си за цел да отстранят някои неудобни личности, за да извадят от "забрава" планината (визирам фото изложбата), за която не знам колко радеят, но пък сигурно редовно ползват.
Явно нечии инвестиционни намерения не търпят отлагане, а и предизборно защо да не "защитят" интересите на консуматорски настроеното общество - ползите биха били големи, но не за планината и хората, а пак за определени политически и финансови кръгове. Често да ви кажа се чудя защо толкова много време и работа се хвърля в разработването на нормативна уредба след като тя е просто за украса пред лицето на Европа, а у нас явно няма статут на нещо, което да трябва да се спазва. И това се демонстрира от най-високо ниво за съжаление.

# 61
  • Мнения: 5 940
Витоша искам да остане такава, каквато я обичам. Тя не е забравена от тези, които я познават и пазят, други се надявам никога да не я открият и "облагородяват".
Най-много харесвам южната част на Витоша, Кладница, например.

# 62
  • Мнения: 2 829
Да не пипат Витоша. Така, както е сега си е добре. Не искам второ Банско.

никакво пипане Peace
Банско се презастрои ,Пампорово

стига с този бетон ,стига с това изсичане Naughty
много важно, че няма къде кебапче да изядеш

# 63
  • Мнения: 1 470
Както във всички други области,дълго време умишленно не се стопанисваха хижи и почивни станции,с цел прехвърлянето им от към частни лица без пари...Аз съм работила в почивна станция,и знам какво се правеше...

Нека старите сгради се ремонтират и да се ползват по предназначение,но никакви застроявания,и писти повече...Миналата година ходихме на Паничище,страшно е там...Не искам да се случи същото и със моята си планина...И едно е да има подръжка,съвсем друго е да се развихри онова строителство...Да се разберем,няма да стане...Слава богу има неправителственни организации които се борятн това да не се случи...Аз съм плътно с тях...

# 64
  • Мнения: 22 951

И сега има ограничения. Те са в събота и в неделя.

Няма ограничения или поне до  Златните и нагоре няма проблем да се качва с коли.Едно време имаше ,само рейсовете се движеха из планината.

# 65
  • Мнения: 335
Ограниченията са от Драгалевци до Алеко.

За едно време е ясно. Тогава планините бяха планини.


# 66
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Нещо май не се разбираме изобщо.
Никой не говори за бетониране и застрояване, а за поддръжка на съществуващите съоръжения, пътеки, хижи, заслони.
Това не е курорт, тук примерно живеят и работят хора, тук също. Пътеките за нагоре тръгват от селото - 1, 2, 3, хижа.
А това съоръжение освен от колоездачи може да се ползва и от тези, които поради здравословни или други проблеми нямат възможност да нарамят раниците и да тръгнат пеш по пътеките, а за да стигнат до него си има и прекрасен път и лифт.
А това е планината (друг е въпросът, че нашата дори е по-хубава).

# 67
  • Мнения: 2 070
Зверски ме изнерви вчера как нападаха въпросният директор и едва не му дадоха думата. Супер нагло и неинформирано държание и от Милен Цветков и там другият мъж в студиото.
Първо - законът позволява директор на институция да членува и в НПО, което те нарекоха частно сдружение и изкараха егаси проблема. Всъщност Зелени Балкани е обществена организация с идеална цел
Второ - в правомощията на този директор на влиза да застроява планината, а точно обратното - той ръководи институция, която е длъжна да се грижи за запазване на биологичното разнообразие. Сам каза, че те поддържат само пешеходната зона и заслоните и пейките, а не лифтовете и не са те тези, които трябва да сторят още ски писти.
Трето - няма такова нагло държание просто каквото беше в това предаване. Надсмиваха се над това, че зелени Балкани се грижат за определен вид птица и са усвоили пари за това и намекваха видиш ли, че човекът е супер най-важният и дългите километри от ски писти са едва ли не жизнено необходими на тая планина...абе сещайте се как винаги хората се надсмиват като им кажеш,че някоя птичка или вид растение трябва да се опазва...по важно е хората да ядат и да серат...в чисти хотели на чист въздух

# 68
  • Мнения: 1 849
Интересно министрите имат право да са от политическа партия, а един обикновен директор на Природен парк, няма право да членува в Не правителствена организация? Това нарушение на някой закон ли е?!
А Зелени Балкани им бъркат в здравето, защото именно те са подали голяма част от сигналите за злоупотреби...

Последна редакция: сб, 28 мар 2009, 19:03 от migito

# 69
  • Мнения: 1 470
Нещо май не се разбираме изобщо.
Никой не говори за бетониране и застрояване, а за поддръжка на съществуващите съоръжения, пътеки, хижи, заслони.
Това не е курорт, тук примерно живеят и работят хора, тук също. Пътеките за нагоре тръгват от селото - 1, 2, 3, хижа.
А това съоръжение освен от колоездачи може да се ползва и от тези, които поради здравословни или други проблеми нямат възможност да нарамят раниците и да тръгнат пеш по пътеките, а за да стигнат до него си има и прекрасен път и лифт.
А това е планината (друг е въпросът, че нашата дори е по-хубава).
Извинявай много,но Витоша е малка планина,и не позволява подобно развихряне...И сега има достатъчно лифтове,друг е въпросът до колко са подържани и работят...Има си и нужните пътеки,и алеи,и хижи...Не виждам защо показваш тези снимки,и тук има подобни неща но в по различни размери,съобразени със планината...А и тя е парк...За живеене и работа на хора,повярвай ми,толкова на високо са се заселили вече че...Абе да не пипат повече щото ------------....Писах по горе,работила съм в почивна станция,там старите разказваха че преди 20 години елени са идвали сутрин рогата да си чешат във декоративната ограда...А сега и мравки сигурно няма там... Crazy

# 70
  • Мнения: 4 892
CTramell, това, което сте показала много ми харесва. Говоря за поддържаните хижи, чистите пътеки.  От това има нужда на места Витоша. Едно време например на Бай Кръстьо имаше влек, ски писта, ски гардероб и училище. Локомотив тренираха там. Сега на мястото на ски гардероба има кръчма  Close Доста гнусна. Пистата е малка, но е подходяща за ски училище и за начинаещи. Хижата до пистата е беше страхотна, сега е вертеп. На последна станция на Драгалевски лифт - "Голи връх", също имаше влек, няколко даже. Там пистичките са още по-подходящи за начинаещи, особено за по-малки деца, по-надолу към хижа "Сълзица" има една по-екстремна писта. Имаше си влекове и т.н. Беше чудно, идваха да се учат студенти на ски. А "Сълзица" добре, че си я взеха военните, иначе беше станала една гротеска, почти като Щастливеца. Сега Простор е пред разпадане. В този смисъл аз съм съгласна да се възстановят и поддържат старите бази, влекове, пътеки, а настоящите кръчми пак да са ски гардероби. И нищо повече от това. Между впрочем за поддържане на пътеки, просеки и почистване могат да се включат всички. Едно време членувах в една организация "Витошко лале" - освен, че ходехме да изучаваме разни неща из Витоша, почиствахме и т.н. И сега се правят инициативи, де, но не достатъчни.
Абе според мен от малки хората трябва да се възпитават в обич към планината и природата, някак си на мен ми е необичайно да живея почти в планината и да не я познавам и пазя.

А, малко носталгично, не се сетих и за заслона "Кикиш". Там, в този район е прекрсано. Пътят до там открива невероятни гледки, минава се през морени, а наоколо "Кикиш" е чудесно за пикник, защо не. До там се стигаше за радост само пеша, от Бай Кръстьо, а ако продължиш, а не се върнеш се отива до Боянския водопад.  Преди в заслона "Кикиш" имаше чайна. Последният път като ходих беше пуст....... Sad

Един поздрав за всички, обичащи Витоша:

Витошко лале - http://4coolpics.com/pics/0073/077850073395.jpg

Един ден, ако бетонът наделее, това лале може да го няма. Уникално е, защитен вид.

# 71
  • Мнения: 1 212
Витоша е невероятна планина  Hug
Обичам я от Кладница до Железница .
Изпълвате ме с мили спомени като ви чета !

# 72
  • Мнения: 335
Брей, брей!

Колко професионално се оказва, че са подходили ПъРъ съветниците на "бизнесменът Филип Цанов и склуптора Вежди Рашидов".
Истински респектираща акция - освен по медии и насам-натам из институциите, сетили са се да пускат и темички по "опън източниците"  Laughing като този тук форум.
Че и заглавието на темата - едно поетично такова, като лого на рекламна кампания, баш като за "един бизнесмен" или "един политик": "Витоша-забравената планина".

Лично аз (понеже не гледам тивита и не чета вестници) стоплих какво всъщност става, чак след долното инфо:

Сдружение поиска ревизия на парк Витоша/март 2009 г :
Гражданско сдружение "Природата за хората", представлявано от склуптора Вежди Рашидов и бизнесменът Филип Цанов, изпрати писмо до Novsport.com,  по повод освобождаването на директори на природни паркове (Странджа, Витоша и Врачански балкан ), в което настояват за ревизия на 10-годишното управление на парк Витоша и другите природни обекти. Според сдружението еколозите защитават интересите на някои държавни служители. Освен това "Природата за хората" иска да се направи равносметка с какво се увреждат планините от ски курортите и дават за пример икономиките на Австрия и Швейцария.

Писмото, изпратено в редакцията на Novsport.com:
"Миналата седмица държавните институции освободиха трима директора на природни паркове. Става дума за държавни служители, назначени от държавата, които години наред се разпореждаха с природата в големи региони... Под претекста, че я защитават, не правеха нищо обществено значимо, но пък прогонваха всеки, дръзнал да прояви интерес към развитието на инфраструктурата и туризма в планините. Че не са правели нищо обществено значимо и полезно, ще разбере всеки, който надникне  в заглавията на проектите, развивани от служителите на природен парк Витоша, например:
Възстановяване на балканската дива коза в Природен парк Витоша, възстановяване находищата на алпийския повет, проучване на редки и консревционно значими видове мъхове, проучване на състоянието и подпомагане на популацията на мушмуловидната скоруша...
Странно е, че в защита на тези малко популярни държавни служители със странни научни интереси  се вдигнаха някои еколози.... Съмнителна изглежда тази защита на фона на занемареността и негостоприемността на нашите планини към туристите...
 
В трудните икономически времена туризмът в планините може да има огромно значение за оцеляването и просперитета на страната. Защото създава работни места, защото носи национален доход, защото върши работата на няколко здравни реформи. Точно сега, в условията на финансова криза, никоя държава не може да си позволи лукса да се отказва от работни места, здраве и приходи. Затова е недопустимо и неприемливо каузата на еколозите да бъде  съботиране на проекти за стотици милиони евро, а още по-немеслимо е държавата да става съучастник в този съботаж.
С почти всички свои  лозунги  протестиращите еколози, съвместно с уволнените държавни чиновници  манипулират  общественото мнение...

Възниква въпросът дали в Австрия, Франция, Италия, Швейцария не милеят за природата си и нямат еколози. В Австрия, която има население колкото България, има 260 ваканционни селища, 22 500 км ски писти и 3 313 лифтови съоръжения...

Столицата ни е разположена в полите на уникалния феномен Природен парк Витоша. Над 10 години той се  управлява от един и същ директор... За кого е планината – за тях самите ("повечето хора" - б.м.)  или за мъховете и  мушмуловидната скоруша...
...За да не продължи безотговорното спекулиране с голямата тема за защитата на природата, настояваме на освободените места да бъдат назначени компетентни специалисти...
 
                                                                                                           Сдружение „Природата за хората”
                                                                                                           Филип Цанов, Вежди Рашидов


Писмото без съкращения може да видите в подчертаната отпратка. Явно всички медии са заляти с въпросното писмо и нагазени от кампанията за "освобождаване на местата" на шефовете, които спират строежите.
За нас остава да гледаме докъде ще я докарат бизнесменът и скулпторът и ще успеят ли наистина да наложат своите "проекти за стотици милиони евро", вместо "лигавенето" с  "мъховете и  мушмуловидната скоруша".


ПП Дали смешните правописни грешки в писмото са на авторите му или на редакциите, където го разпращат? Не е важно, но е комично на фона на претенциите в него.

Последна редакция: нд, 29 мар 2009, 16:28 от Холограма

# 73
  • Мнения: 1 849
Интересното беше, че след като пуснаха тази постановка по медиите, много журналисти потърсиха мнението на колегите и искаха да чуят това и на Филип Цанов, но той бил в чужбина, а Вежди Рашидов отказал коментар...

# 74
  • Мнения: 2 070
Добре де
Холограма, ти си умен човек, според теб какво трябва да направим, за да изразим несъгласие с тая гавра с директора и цялата ситуация? Сериозно питам
Явно медиите са супер зле и просто си пеят песента

Общи условия

Активация на акаунт