Това за българския език вярно ли е?

  • 801
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 392
Ето какво получих по мейла. Някой знае ли подробности??


Цитат
Научихме, че освен всичко, което ни докараха, нашите политици искат да отменят българския език като задължителен за изучаване в българските училища. Той пак ще се изучава, но не като задължителен предмет! Това означава, че държавата ни няма да изисква от гражданите си да са грамотни спрямо официалния език в нея - българският!
Предложението за отмяна на задължителността в изучаването на български език е дело на Лютви Местан (чийто майчин език е турският) и е прието на 20 март 2009 година на първо четене - без възражение!!!
Защо не се даде публичност? Защо не беше съобщено в "Новините", например? Защото е повече от скандално! Защото ще провокира едно насила създадено етническо напрежение! Защото е поредната свръхнаглост от страна на властимащите, която ще даде повод за граждански протести в този крехък за тях предизборен момент!
Няма държава, която да не изисква от гражданите си да не изучават нейният официален книжовен език. Ние отново ставаме прецедент в историята, за жалост с безумието си! Независимо от националността си, всички трябва да се съобразяваме със законите и правилата на държавата, в която имаме гражданство. Оказва се обаче, че всеки, който поиска, възползвайки се от политическото си положение, може да ги промени. Най-грозното в случая е, че българските политици отново позволиха това да се случи, както позволиха да се случат купища още неща, разрушаващи националните ни интереси като цяло и интересите на отделния българин в частност.
Апелирам всички, които имат българско самосъзнание да подпишат петицията, за да се противопоставим на поредния циничен акт, който управляващите извършиха. Безучастието спрямо безумието е по-лошо от самото безумие.
На долупосочения електронен адрес можете да подкрепите българския език, като така подкрепяте България и себе си.

Гледах последните законопроекти, но мартенските не успях да намеря. Някой по- оправен може ли да ме ориентира, вярно ли е това или някой не е  в час и просто е вдигнал миналогодишната ни петиция? newsm78

# 1
  • София
  • Мнения: 11 127
N-тата тема ...

# 2
  • Мнения: 4 392
Не съм влизала в Клюто скоро. Светнете ме и да пиша да я заключват тогава.

# 3
  • Мнения: 54
И аз получих същото писмо.   Thinking Ще се радвам на малко повече инфо.  bouquet

# 4
  • София
  • Мнения: 1 324
Споко! Никой няма да ни пипа книжовния български език
27.04.2009 10:23   
Форумите в интернет луднаха по миналогодишна петиция, качена в мрежата, която призовава българите да защитят езика си.

До момента близо 130 хиляди души са положили подписа си в защита на българския език, след като миналата година политици и общественици съобщиха за идеята на шефа на парламентарната комисия по образование Лютви Местан да отпаднат стандартите за изучаването му.

Петицията беше инициирана през лятото на 2008 г. заради предложението за отпадане на държавното общообразователно изискване за усвояването на книжовния български език – чл.16, т. 4 от Закона за народната просвета.

Тогава огромна част от сънародниците ни разтълкуваха случилото се като отпадане на изискването да се изучава книжовният език, но всъщност няма такова нещо, защото учебните програми по български език и литература за всеки клас и етап съдържат подробно и конкретно разработени стандарти.

Ето какво пише в закона:

Г л а в а   в т о р а

ДЪРЖАВНИ ОБРАЗОВАТЕЛНИ ИЗИСКВАНИЯ

Чл. 16. (Изм., ДВ, бр. 36 от 1998 г.) Държавните образователни изисквания се отнасят за:

1. предучилищното възпитание и подготовка;

2. степента на образование, общообразователния минимум и учебния план;

3. учебно съдържание;

4. усвояването на книжовния български език;

5. системата за оценяване…

В Закона за народната просвета има още една клауза, която защитава изучаването на книжовния български език:

Чл. 8. (1) (Изм. - ДВ, бр. 36 от 1998 г.) В детските градини, училищата и обслужващите звена официалният език е българският. Училищното обучение осигурява условия за усвояването на книжовния български език.

Още едно доказателство, че българският език няма да бъде заличен, са думите на образователния министър Даниел Вълчев, казани през август 2008 г.:

 "Няма да отпадне държавното образователно изискване за задължително изучаване на български език в училище", каза той.

Тогава Вълчев заяви, че е готов да инициира и участва в подготовката на закон за българския език.

"Важно е, да се знае, да се говори правилен български език", подчерта Вълчев.

В заключение:

Гореизброените факти са достатъчно доказателство за това, че стандартите за изучаване на книжовен български език няма да отпаднат.

Въпросът е бил на дневен ред през лятото на 2008 година и също тогава е бил решен.

Петицията, която в момента истерично обикаля форумите в интернет, всъщност не е актуална, нито необходима.

# 5
  • Мнения: 4 392
кльомба , благодаря за разяснението.
И на мен ми мина първо през главата, че някой просто е "вдигнал кокалите " на старата петиция, но реших да питам все пак знаещите.  bouquet

И все пак, защо са сложили тази дата: 20. март 2009  ? Идеи? За по- голяма достоверност ли? ooooh! Whistling 

# 6
  • Мнения: 4 586
Само дето няма стандарт, даже и дефиниция що е то книжовен български език.

# 7
  • out of space
  • Мнения: 8 574
Аре стига бе братче!  Stop
Днес е третата такава тема.

Общи условия

Активация на акаунт