Бели шведски нощи

  • 40 685
  • 746
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 69
aboicheva аз съм в Гьотеборг. Ако искаш може да се видим да пием по кафе някъде.

deepinshadow Кажи ми моля те за този сайт.

Астарта BVC е като нашата детска консултация. Всеки район си има BVC - според адресната ти регистрация. Можеш обаче и да се запишеш в друг район, ако са на кеф. Те се занимават с ваксините и уреждат медицинските прегледи при нужда. Лекар да види детето ти не ми се вярва, освен ако не е дошло време за някой профилактичен преглед или не е бил с 39 градуса най-малко за 3 дни, или някакви други сериозни причини. С всичко друго се занимават сестрите в BVC. Ако си се записала там ще получиш писмо, но както ти е казала и Анита -
Цитат
.. а и всичко става бавно.

 В по-стари теми мисля , че сме коментирали недостатъците на здравеопазната система, особенно за децата. Трудно можеш да се добереш до лекар, но и частен такъв да намериш е мнгоо трудно.


А сега се сещам да пиша за Гьотеборгските мами, намерихме още един частен педиатър www.klasnygren.se  . Още не ни се е налагало да го посещаваме слава богу, но да е под ръка. Ако на някой му се налага.

 Laughing Днес времето беше разкошно. Хората откриха плажа. Ние бяхме само на пикник Simple Smile. Утре сме на Грил. Ох обичам слънчицето.

Целувки

# 16
  • Мнения: 2 786
Здравейте, съседки!  Hug

Дидич, малката Георгия колко е пораснала  Heart Eyes

# 17
  • Мнения: 2 171
Дидич, всичко това за лекарите и прегледите, което разказваш, ме хвърли в голям смут и размисъл Rolling Eyes. Малкият ми син преди 3 седмици поддържа няколко дни висока температура, отидохме в поликлиниката и обяснихме на регистратурата, че искаме да бъде прегледан от лекар, поискаха ни единствено персоналния му номер и го прегледаха. Сега да чакам ли някаква извънземна сметка за този преглед Tired? Точно тогава се отбихме и до BVC, където една много мила жена си записа данните ни (може и да е била педиатрична сестра, въобще не разбрах).
Сигурно ви изглеждат абсурдни и глупави въпросите ми, но се чувствам все едно някой ме е изтърсил на Луната Crazy.

Пускам ви малко снимки, за да се представим, нали още не се познаваме Simple Smile

http://picasaweb.google.com/natalykr77/QdonNF?authkey=Gv1sRgCIe6 … p;feat=directlink

# 18
  • Мнения: 69
Няма да чакаш никаква сметка. За децата е безплатно, не се тревожи. Явно такива проблеми , за които аз писах има само в по-големите градове. Тук за да вземеш час за преглед трябва да си взел-дал, или след седмица две ще ти дадат. Същото беше и в Стокхолм. Специално на мен въпросите ти не ми изглеждат абсурдни. Аз самата съм все още ненаясно с много неща и вероятно все още задавам смешни понякога въпроси. Но всеки се учи нали Simple Smile.
Много сте сладки  Laughing, а малкия направо ти е отрязал главата .

щастлива добре дошла. Как е при вас временцето? Малката Гея много порасна. Всеки момент я очакваме да проходи. Simple Smile Вие не планувате ли някой малчуган?

# 19
ДИДИ4 ще изчакам моя да се върне днес от работа и ще ти кажа сайта.
приятен ден на всички

# 20
  • Мнения: 2 171
Честит 1-ви юни на всички деца и на всички, които се чувстват още деца! Пожелавам ви много слънце и усмивки!

# 21
Тай дидич вижте в сайтовете на колите дето искате и там може да изчислите колко ще е застраховката

# 22
  • Мнения: 2 786
дидич  Hug
При нас е лято, жега, слънце и малко облаци за цвят  Flutter
Много хубаво време е тия дни, по цял ден съм навън  Sunglasses
Но го дават захлаждане другата седмица, пък да видим  newsm78
Ние заминаваме на почивки насам-натам и целия месец няма да ни има.
А малчуганите са планувани, ама няма да кажа за кога  Sunglasses
Сега се наслаждаваме на семейния живот без деца Simple Smile

# 23
  • Мнения: 69
И тук времето е прекрасно тази седмица. Дано да се задържи така повечко време Simple Smile.
Пожелавам ти приятна почивка. Да си изкарате супер.
Наслаждавайте се и си изживейте пълноценно тези прекрасни години. Като дойдат малчуганите също е прекрасно, но по друг начин. Има хора, които никога не разбират колко е прекрасно да си родител, защото страдат по неизживяните си младини. Затова е важно  да си узрял за този момент. Но съм убедена, че ти точно ще разбереш кога е дошло това време. Изобщо правиш впечатление за един много интелигентен и пълен със съдържание млад човек  Hug.

deepinshadow мерси. На мен ми казаха, че е много важно точно в коя компания се прави застраховката, защото имало големи разлики в цените.

# 24
  • Мнения: 69
Момичета  Hug най-накрая и аз да ви се похваля. Вчера се записах в SFI. Започваме на 15 август. Остана да ми пратят писмо в коя програма ще ме вклчат: или в някаква академична нещо си, или в някаква която е като академичната, но с по-малко учебни часове плюс практика. Накрая да не стане така , че да си остана в обикновенната програма  Laughing от много приказки вчера с младежа . Ще видим.
Остана да говори днес мъжа ми да видим дали ще може малката да е по цял ден на градинка, защото може и да се окаже, че нямам право да я давам за повече от 3 часа на ден, понеже само единият от нас работи. Тогава я втасахме. Намерихме и място в детската градинка от 15 септември. Един месец от 15 август до 15 септември все ще се оправим. Свекърва ми и без това ще идва на гости за 2 седмици от 14 август. А пък другите 2 седмици все ще ги скалъпим някак си.
Ох моля се да стане всичко както трябва, защото ми писна да гледам като теле в железница когато някой ми говори. Пък и ми се работи вече. Аман от седене в къщи.

Целувки на всички и усмихнат и слънчев ден.

# 25
  • Мнения: 2 171
Дидич, браво Hug. Успех с курса и градината Peace. За гледането като "теле в железница" те разбирам напълно. Чувствам се супер смотано като някой ме заговори на улицата. Пък тук си умират да ми говорят, все едно нарочно го правят Crazy. Обикновено се радват на децата, а аз само се усмихвам тъпо. И на нас ни предстоят същите вълнения с курса и детската градина през септември. Но аз май много искам да си се приберем в България и не знам дали да се захващам. Ако се приберем, ще е най-вероятно през март следващата година. И се чудя има ли смисъл за 6 месеца само да ходя да уча език и да пращам децата на градина newsm78.

# 26
  • Мнения: 30
Момичета моля Ви кажете ми настина ли има групово малтретиране на децата чужденци в училищата и неприемане на нашите и децата от други страни от шведите?Аз съм тук от 7 месеца.От февруари започнах SFI ,вчера ми беше устния изпит а следващия петък ми е писмения за C ниво.На устния се справих дано и на писмения се справя.Работя по 60 часа на месец но не е достатъчно да ни издържа,мъжът ми е без работа в момента и аз не знам как ще се справим.Завършила съм икономика в България и сега ми превеждат дипломите,но нещо губя надежда и постоянно си мисля дали да не си стегна куфарите ,а ако това за децата е истина -не бих ги подложила на такова изпитание,помагайте със съвети и мнения.Следващият  месец трябва да отида да ги взема,какво да правя?

# 27
  • Мнения: 314
Не се притеснявай didi4, детето има право на детска градина ако учиш, и то не само в часовете докато си на училище.
ми-ми групово малтретиране на децата на чужденци, хмм, засега не съм забелязала/чула за такова нещо като масово явление. Като се има предвид че около 20% от населението е с чужд произход би трябвало шведите да са привикнали вече  Wink Сигурно има и такива случаи. Но аз живея в среда с много чужденци, така че главно от там са ми наблюденията. 

# 28
  • Мнения: 69
Не се притеснявай didi4, детето има право на детска градина ако учиш, и то не само в часовете докато си на училище.
Мерси за отговора. Вчера мъжа ми се обадил да попита и си съвсем права - казали са хората, че щом съм записана в SFI, няма проблем да имам с градината, за колкото искам време. Макар че според нея детето няма да издържа цял ден. Това и мен ме тревожи, но ще видим кка ще бъде. Не мога да чакам още една година за да започна да уча шведски.

Момичета моля Ви кажете ми настина ли има групово малтретиране на децата чужденци в училищата и неприемане на нашите и децата от други страни от шведите?
Това да не е някакъв майтап. Кой пък ти ги е наприказвал тия глупости. То такива инциденти може и да има някъде, но като масово явление......... Хайде моля ти се. Естественно, че на чужденците се гледа като на чужденци (е не сме шведи), ама чак пък групово малтретиране.  newsm78  Аз в по-стари теми съм писала, какви програми имат за запазване на майчиния език и за по-лесната адаптация на децата от чужбина в тяхната среда. Просто съм възхитена. Вярно е че разни неприятни инциденти не са изключени, не са се и случвали до сега . Но като знаем колко сме "толерантни" ние българите, шведите са направо супер-толерантни.

Дидич, браво Hug. Успех с курса и градината Peace.  И на нас ни предстоят същите вълнения с курса и детската градина през септември. Но аз май много искам да си се приберем в България и не знам дали да се захващам. Ако се приберем, ще е най-вероятно през март следващата година. И се чудя има ли смисъл за 6 месеца само да ходя да уча език и да пращам децата на градина newsm78.
Мерси. Ами ако не се приберете?  Laughing В края на краищата курса е безплатен. Вярно е ,ч е ще има някаква такса за градината, но кога пък ще имаш възможност да учиш шведски. За 6 мес точно ще започнеш да говориш малко и няма да ти е толкова тъпо . Така ще се почувстваш и по комфортно и може да ти хареса и да останете. Знае ли човек  Hug

Много усмивки момичета.

Последна редакция: чт, 04 юни 2009, 09:28 от didi4

# 29
  • Мнения: 30
Благодаря и на двете!И на мен ми се иска да е майтап,но за съжаление не е.Едно момиче от SFI разказа как ,,спасила,, момиче /арабка/на улицата от 3 шведски момичета-14 годишни, който буквално я ритали ,събори ли я на земята,сядали върху нея и т.н Друго момиче българка след няколко дена ми разказа как престанала да ходи на училище,защото другите от класа/шведи/я обиждали всеки ден,а тя тук е от 8 години е тук,ходи на Комвукс  сега,още какво ли не чух,няма да ви занимавам,но много благодаря.Та затова реших и вас да питам.Ще потърся в предните теми на Деди.Късмет на всички!

Общи условия

Активация на акаунт