Новата седмичка - 22.08 - 28.08 !

  • 2 165
  • 59
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 419
Пета, надали ще те успокои много, ама това явно е месеца на лелката  Crazy

Ти как си 'лекува' нямането на овулация?
Питам, защото и аз 'боледувам' от това и не знам през какво ще ми се наложи да премина  Thinking

# 46
  • Varna
  • Мнения: 1 094
Ами първо не съм много убедена че съм се "излекувала" ще видим през следващите месеци.И второ при мен липсата на овулация се дължи на високи нива на пролактин, който до скоро не беше лекуван по никакъв начин.В момента, т.е. от един месец пия билки за овулация и от 15 дни вече съм на лечение с парлодел и метформин, което трябва да продължи поне три месеца-така ми каза ендокриноложката, за да има някакъв резултат.Така че най-добре отивай на лекар и там ще се разбере защо нямаш овулация-при теб може да се дължи на нещо друго.Каквото и да е желая ти успех. newsm10 и много скоро  EFP

# 47
  • Варна
  • Мнения: 3 885
Здравейте дами!
Включвам се да ви разкажа и на вас една история (вече я пуснах в Искам бебе). Тя е за надеждата и упоритостта и много ми хареса.
Вчера се видяхме с роднина на мъжа ми и историята е на нейната майка и съответно на нея самата.
Когато майка й се омъжила започнали естествено да се надяват на бебе. Само че минали през много мъки преди да се сдобият с дъщеря си. Наложило се да чакат 11 години, през които майка й загубила 6 деца все със спонтанен аборт в шестия месец! Само че не се отказала и на 12-та година се родила дъщеря й!
Аз на това викам майка героиня и се възхищавам на жената!
Дано на никоя от нас не се случва това, но поуката е - не губете надежда!

Целувки  Hug

# 48
  • Мнения: 2 381
Таня, благодаря ти за отговора и пожеланията  Simple Smile
Аз пих Кломид този месец и предполагам, че това са странични ефекти.

# 49
  • Русе
  • Мнения: 526
   Здравейте!
   Както вече ви писах-реших да отида при друг гинеколог и го направих. Много съм доволна сега и ме е яд, че не съм отишла при него по-рано Banghead        От този човек за първи път чух вълшебните думички - пълни хормонални изследвания, спермограма, микробиология, фоликулометрия -за които само съм си мечтала преди. Той ми каза да спра всички  лекарства, освен Бромокриптина и този цикъл ще ми прави фоликулометрия да види как се развиват нещата при мен, а от следващия ще направим пълна програма на изследванията и ако трябва стимулация и отново следене на фоликулите.
   Тази седмица ходих 2 пъти и да ви кажа никога не съм била толкова щастлива като отивам на лекар Grinning Този човек от първия преглед ме успокои, че ще направи всичко възможно-изследвания, прегледи-за да се сбъдне моята мечта! Вдъхна ми много надежда и спокойствие и вече се чувствам много по-уверена в себе си и гледам смело напред Sunglasses
   А днес май има и добра новина - имам доминантен фоликул! В понеделник пак съм на УЗИ и както сигурно вече се досещате нямам търпение да видя какво е станало с въпросния фоликул Simple Smile Даже се порових из библиотеките на нашия и съседния форум, но не намерих много по темата. Всъщност ме интересува какви са нормалните размери на един такъв фоликул, те различнни ли са при всяка жена, какви максимални размери трябва да достигне?
   Мили модераторки, моля ви да постнете някой линк, където има отговори на тези въпроси! Предварително благодаря newsm51

# 50
  • Sofia
  • Мнения: 21 626
Миме , радвам се за теб , че си попаднала на този лекар . Дано наистина се окаже точния човек !
Виж тази тема , не че е много задоволителна от към инфо  ама  това е .
И аз бих искала да има такава статия за размера на фоликулите и лигавицата през различните фази на цикъла  , но не съм срещала до сега за съжаление  Sad .

Много късмет ти желая  Grinning !

# 51
  • Русе
  • Мнения: 526
   Моренка, много ти благодаря за бързата реакция Heart Eyes
   Изчетох темата най-внимателно и това, което разбрах е, че освен да расте фоликула е много важно и да се спука. Ще наблегна също на коремните преси-и без това са полезни Simple Smile Карам си редовно велоергометъра, дано и това да окаже положително въздействие.
   Лекарят ми каза, че след като правим фоликулометрия не е необходимо да продължавам да меря БТ, ама аз ще си я меря, за да сравня резултатите от графиката с тези от УЗИ.

# 52
  • Мнения: 1 320
Мимето, Моренка,
Мисля, че Лали беше споменавала някъде из темите, че фоликула трябва да достигне 22-24 мм /дано съм запомнила правилно/, а лигавицата трябва да е над 14 мм. По спомен пак-фоликула трябвало да нараства с 2 мм на ден. Ама пак казвам, че само си спомням прочетеното и не претендирам да съм точна.Simple Smile

Последна редакция: нд, 28 авг 2005, 16:55 от Момиче

# 53
  • Мнения: 856
Мими, най-систематизираната информация за растежа на фоликулите и дебелината на ендометрума, която намерих е тази:

Endometrial Development

The cyclic changes of the endometrium during the menstrual cycle can be imaged with US. If the uterus is stretched, the imaging of the endometrium is not always successful.
The thickness of the endometrium usually is expressed as the double wall thickness including both the anterior and posterior endometrial walls.
Immediately after menstruation the endometrium is homogenous, 1- 4 mm thick. As the oestrogen concentration rises, the proliferative endometrium changes into a triple-layer structure and its thickness increases to 7-10 mm. After ovulation, the echogenicity of the endometrium begins to increase starting from the basal area, and in the luteal phase it has become hyperechogenic throughout with a thickness of 8-16 mm.

Follicle and Corpus Luteum

Several 2-5 mm follicles may be seen in the ovaries with TVS. One or more of the follicles will grow during the early cycle.
Around cycle days 9-10 the leading follicle can be identified; it has a diameter of about 10 mm. Thereafter it grows rapidly, and by ovulation it is 20-24 mm in diameter.
After ovulation the follicle collapses, and as the corpus luteum develops, the content of the cyst may have a slightly heterogeneous consistency. The wall is sometimes seen as a rather thick formation with low-level echoes. Occasionally, corpus luteum forms a homogeneous hypoechogenic thin-walled structure. The diameter of a normal follicle or corpus luteum does not usually exceed 30 mm.

Само мога да допълня, че фоликулите нарастват от 1-3 мм на ден (четох го в 2-3 статии).
От няколко дни аз също се опитвам да науча повече, така че ако някои разполага или попадне на информация по темата, моля да сподели. Ако намерим полезна, систематизирана информация, ще е хубаво да я отделим, за да е по-лесно за всички, които се интересуват от тези въпроси.

# 54
  • Мнения: 1 320
В събота ми мериха фоликула-беше 16 мм и лекарката каза, че трябва да се спука до 4 дни. Значи, ако нараства с 2 мм на ден за четири дни това прави 8 мм, а размерът му ще достигне до 24 мм. Мисля,че сме на прав път със сметките Simple Smile

# 55
  • Русе
  • Мнения: 526
   Благодаря ви, момичета Heart Eyes
   Наистина няма много инфо по темата, освен може би в някой учебник.
Мъжът ми  се смее, че вече съм специализирала гинекология, а аз просто съм любознателна Wink След утрешния преглед и аз ще докладвам колко е пораснал фоликула и какво е казал лекаря.

# 56
  • Varna
  • Мнения: 1 094
Успех Момиче и Миме newsm10.Дано вие сте следващите с  EFP тестове. newsm17

# 57
  • Мнения: 7 716
Smetkite sa pravilni Wink

# 58
  • Мнения: 1 320
Пета, благодаря, но аз едва ли ще съм следващата с две чертички. Спермограмата ни не е идеална, във вторник ще правим тест за имунологична съвместимост. В зависимост от неговите резултати ще решим какво следва по-натам. Ходих в клиниката на Щерев и гинеколожката, която ми видя спермограмата каза да опитаме, ако искаме инсеминация, но като цяло да мислим за ИКСИ. Моята гинеколожка каза почти същото, но с уговорката, че има още много мъжки изследвания, които не сме направили и сега започваме да работим в тази посока. Их, все пак спермограмата е близо до граничните стойности-не е пък чак толкова зле! Само тая несъвместимост ме тревожи, ама ще се разбере след вторника.

# 59
  • Мнения: 4 212


foliculo secundario o vesicular - второстепенен фоликул или мехур

foliculos primarios - първи4ни фоликули

foliculo primordial - първи4ен, главен фоликул

cuerpo albicans - белезникаво тяло

cuerpo luteo - кално, жълто тяло

foliculo roto - спукан фоликул

Общи условия

Активация на акаунт