Мнения за 167 ЦДГ Малкият принц?

  • 56 681
  • 298
  •   1
Отговори
# 105
  • София
  • Мнения: 335
Именно заради коментарите в тази тема, миналата година мъжа ми постави въпроса за смяната на учителките.Обидено ни отговориха, че такова нещо няма...
Извинявам се, но подписката не съм я виждала,не е стигала до мен, а много ми се иска да участвам.
Arksi, ще ти пиша на лични!
Иска ми се да вярвам,че ще имаме успех!!!!!

# 106
  • Sofia
  • Мнения: 523
Без значение какъв ще е крайния резултат, важното е да се покаже, че имаме мнение и заемаме позиция по въпрса.  Peace

# 107
  • Мнения: 11
Случаят ми напомни как преди много години, в една друга детска градина аз лично се бях заела да пишем подписка в подкрепа на едната детска учителка в групата на дъщеря ми. Съкратиха я , а тя очевидно за всички се грижеше по - добре за децата, повече я обичаха, беше мила и сърдечна...
Беше подписана от родителите на всички деца в групата единодушно, но така и не постигна нищо. Остана си другата госпожа, която продължава да работи във въпросната градина и явно има връзки по - дебели от корабни въжета.
Пожелавам успех и дано заетата позиция доведе до резултат. Simple Smile

# 108
  • Мнения: 6
Без значение какъв ще е крайния резултат, важното е да се покаже, че имаме мнение и заемаме позиция по въпрса.  Peace
Rolling Eyes :roll:Za]o Не е ли по-добре да потърсим помощ от по-нагоре...Чувала съм . че от столична община веднага тръгват на проверки и помагат в полза на децата, а ние искаме само това-те  да са добре и да са спокойни.

# 109
  • София
  • Мнения: 335
Може и да е борба с вятърни мелници,но на мен ми хрумна друго. Тъй като основното ми притеснение е относно това, че новата госпожа много ще отсъства /тя дори още не е дошла,а в понеделник идва трета/, според мен е добре на базата на изминалата година /живот и здраве,месец май/ да се обърнем отново с молба да ни върнат госпожа Маринова.Първо, тогава все още няма да са изготвени въпросните образци, второ - ще имаме основателен повод за сериозна критика.
Зная, че се боря с вятъра,но честно да ви кажа моето дете го преживява.
И пак казвам,особено ми е притеснено,че ще си разчитаме на една единствена госпожа, която  колкото и да е добра,не може да се клонира.

п.п.След срещата с директорката,смятам, че за момента и за тази конкретна година тя няма да реагира по никакъв начин.

# 110
  • Мнения: 6
 градини и ясли в Столицата     
В детска градина "Малкият принц " Триадица децата ни са стресирани от смяната на учителки.ТОВА СТАВА ВСЯКА ГОДИНА.Защо ВИЕ не обръщате внимание???Моля за съдействие.Директорката е на мнение , че прави най-доброто за градината , но децата не обичат промените и това ги разстройва.Ние родителите от групата няма да позволим да има сълзи в детските очи.
---
Публикувано: 27/09/2011 10:05:49
Към мнението са публикувани 1 отговора. ivanova - анонимен
   
Госпожо,кадровата политика е работа на директорката.Тя процедира съобразно нуждите на детското заведение и интересите на децата.Не се бъркайте в работата и.Ако можете с нещо помогнете на групата.И не заплашвайте,че"няма да позволите да има сълзи в детските очи".Децата много бързо свикват с новите педагози,повярвайте!Говоря Ви от опит.
---
Публикувано: 28/09/2011 16:51:59  Нелина владимирова - анонимен
            (това го видях в СТОЛИЧЕН ФОРУМ!!!!!!!!)

# 111
  • София
  • Мнения: 335
Доли,благодаря че сподели този форум.

п.п./ http://www.sofia.bg/forum.asp?show=39&sub_open=13030&nxt=0 /

Последна редакция: вт, 04 окт 2011, 14:14 от ДАНИ_Б

# 112
  • Sofia
  • Мнения: 523
интересно четиво ....

Последна редакция: вт, 04 окт 2011, 14:27 от arksi_

# 113
  • Мнения: 6
http://blog.sofia.bg/?p=1614&cpage=1#comment-2127
На Вашите въпроси отговаря Христо Ангеличин, заместник-кмет на Столична община по направление „Култура, образование, спорт и превенция на зависимости” (26.09.2011 – 30.09.2011)




Очаква Вашите въпроси, които са под разпореждането на Столична община. Здравейте г-н Ангеличин,

Въпросите ни са свързани с началото на учебната година в детските градини, и станалото традиционно събиране на допълнителни средства от „родителите-победители“ в класирането.

Според „НАРЕДБА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ И АДМИНИСТРИРАНЕ НА МЕСТНИ ТАКСИ И ЦЕНИ НА УСЛУГИ, ПРЕДОСТАВЯНИ ОТ СТОЛИЧНА ОБЩИНА“, Раздел III, Чл. 38. За ползване на детски ясли и детски градини от родителите или настойниците се събират месечни такси, съгласно Приложение № 2. Раздел III, завършва с Чл. 55, според който: „Когато сумите по този раздел не покриват реалната издръжка на заведенията разликата е за сметка на бюджета на Столична община.“

Защо се налага родителските настоятелства да взимат решение за ремонти на помещенията на детските градини и да събират допълнителни средства? Като стопанин на детските градини, и предоставящ услугите институция, не е ли задължение на Столична община да предпише нужните ремонти, да осигури фирма изпълнител, според изискванията и да поеме разходите за ремонт. Събират се допълнителни средства и за закупуване на играчки, пердета, килими, минерална вода, санитарни и хигиенни материали и дюшеци за децата.

Ако е нужно да се събират допълнителни средства от родителите, нека те да бъдат регламентирани и отчетени в общинския бюджет, и да не създават впечатление у родители, че трябва да платят без възражение, само защото са сред щастливците, с деца приети в детско учебно заведение. Ако е нужно нека бъде променена месечната такса.

Помислете върху възможността да се регламентира „Встъпителна такса“, която да покрие и регламентира, средствата заплащани от родителите за подпомагане и ремонт на детските градини.

А как и кой следи за допълнителните занимания, предлагани от външни фирми в детските градини? Реално ли е билет за детски спектакъл в Националната опера да струва 6 лева ( с известни режисьори, артисти, костюми и осветление), а половин часово куклено предтавление с двама актьори, да е на цена 3 лв? Пример мога да дам и с никому неизвестните балетни школи, предлагащи занимания по класически и модерен балет с осемнадесетгодишни преподаватели, без педагогически подход. Как един такъв преподавател може за 30 минути да укроти деца от 3 до 7 години и да прикове вниманието им към занимания. Да направи загрявка и разтягане на мускулите, да направи сюжет на танца в балета или стратегия на игра при футбола? Не е ли това заблуждаване на родителя, че детето спортува или развива някакви навици и таланти у себе си, а същевременно родителя заплаща такса, за 2 астронимически часа общо за целия месец, съпоставима с частен урок при специалист?

Писмото ни е продиктувано от разговори и оплаквания от страна на родители, с които общуваме, за събиране на допълнителни средства във всички детски градини, в началото и по време на учебната година. На родителите освен текущи и благоустрояващи ремонти им се налага да заплащат хигиенни материали и минерална вода. И когато ХЕИ предписва да не се използват вече хавлиени кърпи предоставени от родителите на всяко дете, а хартиени, кой би следвало да го регламентира, и съответветно да заплаща за санитарни материали, почистващи препарати и вода.

Добри, умни и отговорни деца се отглеждат с много любов и внимание. Имам две деца, отговорността за отглеждането им е моя и на съпруга ми. Попадаме в групата съвестно работещи родители, осигуряващи се на реални заплати, с брак и съответно не ползващи никакви други субсидий от държавата. Децата са социално адаптирани и без проблеми в развитието. Предпочитаме сами да им преподаваме английски и приложни изкуства на тази възраст, а заниманията по балет възлагаме на утвърдено име. Първото ми дете посещаваше детска ясла и първа група на детската градина, заплатихме допълнителните средства за закупуване на килим, пердета, материали и играчки в – без възражения. Детето няколко пъти се оплаква от отношението на едната госпожа, отначало решехме, че ще свикне, след това, че си измисля, но положението не се промени, а се влоши. Като загрижени родители, след няколко опита и разговори за да се променят нещата, преместихме детето в частна детска градина, от страх, че ако го преместим в друга градина на територията на район „Младост“, то може да бъде малтретирано, заради изискванията на родителите му за нормално отношение към него. Вече е първи клас, и се надявам споменът за неприятни моменти от детството, все някога да бъде забравен.
Втората ни дъщеря стартира в първа група и това стана повод да си зададем тези вупроси.

– Моля да предоставите информация, какво покрива заплащането на ежемесечна такста от 60 лева в детското учебно заведение и какви други плащания трябва да поемат родителите?

– Моля за информация, какви ремонти са нужни на помещенията, както и кога са правени последните такива.

– Кога са закупувани дюшеци – по думите на родители с деца завършили четвърта група, тази пролет – те са закупили дюшеци.

– Кой заплаща на фирмите доставящи минерална вода, по 28 лева за 4 кега и за колко време стига тя?

– Кой осигурява охраната на детските заведения? Охраната градинар ли е, или градинаря е охрана? Или функциите им са взаимно заменяеми?

Допълнителните средства, който родителският комитет взе решение да се платят, са 100 лева за учебници + учебник по „Безопасност на движението“, за материали за занимания на децата и играчки, а остатъка да се използва за поставяне на ламиниран паркет, и ако е нужно да се съберат ОЩЕ допълнителни средства за заплащането на стойността му, и на фирма за поставянето му. Тъй като сградата е на Столична община, не е ли тя унституцията, която трябва да вземе решение за ремонт на помещението, както е написано по-горе и да избере изпълнител? Към тези средства през учебната година ще се плаща минералната вода по 28 лева на месец и закупуване на пълен набор хигиенни материали веднъж годишно по списък.

Съжалявам ако писмото ни има емоционален оттенък и разчитам, че въпросите който задаваме няма да станат повод за дискриминиране на детето ни в детското заведение, поради несъгласието с доброволното решение на родителския комитет. Естествено, че като покажеш на един родител разпокъсан дюшек и балатум, той ще предпочете да осигури на детето си по-добра среда за отглеждане.
В 64 ЦДГ „Вяра, надежда и любов“ район „Младост“, която посещава дъщеря ми, се радваме на добро отношение от страна преподавателките и директорката.

Не сме подавали възражение, тъй като това е решение на родителския комитет.

С Уважение,
Владислава Шаламанова

Отговор:
Уважаема г-жо Шаламанова,
Таксите в детските градини са регламентирани в „НАРЕДБА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ И АДМИНИСТРИРАНЕ НА МЕСТНИ ТАКСИ И ЦЕНИ НА УСЛУГИ, ПРЕДОСТАВЯНИ ОТ СТОЛИЧНА ОБЩИНА“. Реалната издръжка на едно дете в детска градина струва 182 лева месечно, като родителите заплащат 60 лв. Тези средства покриват само 1/3 от издръжката. Останалите се заплащат от Столична община.
Само за това лято Столична община е извършила ремонтни дейности в 37 детски градини, като средствата за тях са близо 4 млн. лева. Ремонтните дейности включват подмяна на дограма, ремонт на покриви, санитарни възли, ел. инсталации и топлоизолации.
Относно събирането на пари многократно дирекция „Образование” е обръщала внимание на директорите, че в никакъв случай не следва да се събират пари от родителите за консумативи, вода, ремонти и други. Това може да стане само с решение на родителските настоятелства и то изрично по воля на родителите.
Конкурсите за избор на охрана на детските градини се провеждат от районните администрации.

9.Диманова каза:
септември 30th, 2011 в 8:49
Въпросът ми е свързан с работното време на общинските детски градини в София. Как се определя то? Кой го контролира? Какво налага определянето на работно време от 6,30 до 18,00ч. на детска градина в район Средец, при стандартно работно време на родителите до 17,30ч.? Може ли да се направи проверка колко деца се явяват в градината във времето от 6,30 до 7,30ч.?

Отговор:
Уважаема г-жо Диманова,
Работното време на детските градини се определя в Правилника за вътрешния трудов ред. Той се утвърждава от директора след обсъждане на Педагогически съвет и общо събрание на детската градина. Детските градини работят от 07.00 до 19.00 часа, като сутрин има дежурен, който да приема деца, чиито родители започват по-рано работа. Ще извършим проверка по Вашето запитване и ще Ви предоставим отговор.

# 114
  • Мнения: 2
здравейте,

дъщеря ми я приеха тази събота при текущото класиране с 8,1 точки. Имаше обявени само 2 места - текущо незаписани и и не мога да повярвам че най накрая стана. дори се учудвам, че нямаше наплив, защото обикновено като пуснат няколко бройки се появяват изведнъж деца с по 10+ точки.
но както и да е моля ви дайте мнения , препоръки.....
нямам каквато и да е информация за тази градина......
дето ми е набор 2007г, т. е. приемат ни в 2-ра група. какви са госпожите, каква е базата, добре ли се грижат за децата, какво се плаща допълнително?
до колко часа е работят вечер? или правилният въпрос е до колко ч. трябва да взимаш детето , за да не ти се цупят?
изобщо дайвайте всякакви напътствия Simple Smile

# 115
  • Мнения: 6
 smile3501
В детска градина "Малкият принц " Триадица децата ни са стресирани от смяната на учитеки.ТОВА СТАВА ВСЯКА ЦОДИНА.Защо ВИЕ не обръщате внимание???Моля за съдействие.Директорката е на мнение , че прави най-доброто за градината , но децата не обичат промените и това ги разстройва.Ние родителите от групата няма да позволим да има сълзи в детските очи.
---
Публикувано: 27/09/2011 10:05:49
Към мнението са публикувани 3 отговора. ivanova - анонимен
   
Госпожо,кадровата политика е работа на директорката.Тя процедира съобразно нуждите на детското заведение и интересите на децата.Не се бъркайте в работата и.Ако можете с нещо помогнете на групата.И не заплашвайте,че"няма да позволите да има сълзи в детските очи".Децата много бързо свикват с новите педагози,повярвайте!Говоря Ви от опит.
---
Публикувано: 28/09/2011 16:51:59  Нелина владимирова - анонимен
     
Повярвайте,децата не свикват чак толкова лесно,а какво става в душичките им само заинтересованите и засегнати родители усещаме!Особено ако става въпрос за една постоянна смяна на учители,само за два месеца моето дете ще се сблъска с общо три нови госпожи, поради някакви много "обясними" причини!!!!!!!!!!!! И моля Ви,оставете назидателния тон, с който ни казвате какво се случва с Нашите деца!Моля за уважение!Смятам,че ние като родители можем да преценим по-точно колко се справят децата и какво им коства това! Присъединявам се към молбата за съдействие! В тази детска градина това е практика, повярвайта!
---
Публикувано: 04/10/2011 11:25:50  kirilova - анонимен
     
Много се извинявам, но и моето дете е в същата детска градина. За жалост е в подобно състояние, като на госпожите по-горе: тъжен, вял и с нежелание тръгва всяка сутрин. Миналата година само усмивки имаше по децата ни, а тази!? Няма как, колкото и да не съм педагог, да не забележа разликата. Ако кадровата политика е работа на директорката, значи просто не си върши добре работата. Не ми я защитавайте! Тъкмо да свикне детето с ""новата"" заместничка, идва втора, а след нея кой знае колко... И най-важното, това не е прецедент, т.е. практика е в тази детска градина така да се процедира. Чудя се как директорките на другите детски градини така и не са попили опит от въпросната и да ротират ежегодно (в нашия случай ежемесечно) персонала в групата!
---
Публикувано: 04/10/2011 11:57:44  Йордан - анонимен
 

# 116
  • Мнения: 6 031
doli_05 мисля, че линка, който си дала е достатъчен, за да прочетат интересуващите се.
Няма нужда през един пост да цитираш неща, които всеки може да прочете там. Дори половината от това, което сега публикуваш, вече си го публикувала.
Ако имаш нещо лично да споделиш, ще се радваме да го прочетем.  Wink

Нека не натоварваме темата. Simple Smile

# 117
  • София
  • Мнения: 335
В групака ни нещата отиват извън всякакви рамки, но вече нито ми се пише нито ми се влагат емоции...
Не мога да повярвам, че се позволяват подобни неща с децата ни!  Twisted Evil

# 118
  • Sofia
  • Мнения: 523
Дани, думите са излишни .........

# 119
  • Мнения: 799
Е, напишете с пет приказки какво става, не се знае кой с какво и кога може да съдейства.

Общи условия

Активация на акаунт