Гърция- 21

  • 31 483
  • 305
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 15
stroumfaki , много благодаря за бързия отговор   bouquet. Видях, че има отделна тема за желаещите да учат гръцки  в ДИС(хоби), така, че ще им поставя въпроса и там. Тенденцията е по-често да прескачаме до вас, така, по съседски, защото цените и качеството на доста продукти е несравнима с нашенските. А и винаги откриваме интересни места. Планираме да посетим пещера на северо-изток от Солун, където са намерени следи от първобитно общество. Само пътят до Кулата да беше по-широк...

# 211
  • Мнения: 2 786
За намаленията, на нас ни направиха доста намаления в много магазини за дрехи в центъра на Атина преди месец.
Като видят, че се заглеждаш по нещо и веднага ти предлагат 20% отстъпка в цената.
Аз мислех, че такива неща са характерни само за открити пазари като Монастираки, но и в съвсем обикновени магазини се случваше  Thinking

# 212
  • Мнения: 94
пиперония Здравей,

стана ми интересно като попита за зехтина и после и мнението на stroumfaki , че зехтин-extra virgin може да е само търговски трик за заблуда на клиентите, позаинтересувах се и ето какво открих: има няколко вида зехтин, но като най-добър се смята точно този към, който си се насочила, а именно virgin olive oil - extra, на гръцки се пише Παρθένο ελαιόλαδο-Εξαιρετικό или έξτρα.
Каква е разликата между него и другите видове зехтин: в начина на обработка и производство, той е студено пресован, без топлинна обработка и има киселинност-олеинива киселина-ελαϊκό οξύ или οξύτητα НЕ по-голяма от 1g/100g. Мисля, че това трябва да е написано и на продукта за да го вижда потребителя.
Четох и една статия според която учени от Филаделфия са отккрили, че само в този зехтин има някаква съставка, която предпазва от някои видове рак и вероятно от Алцхаймер.
Как се познава въпреки надписите върху етикетите дали наистина това е virgin olive oil - extra? Като го вкусиш на върха на езика ти трябва да ти остане чувство на "щипене", дано го обяснявам точно.
В зависимост от киселинността има и други видове зехтин, зехтин, на който киселинността е по-голяма от  3,3g/100g е неподходящ за консумация.

И за бадеми с черупки, за които питаш мисля, че не съм виждала в супермаркетите, но ако се интересуваш за сурови бадеми има, аз купувам редовно. Казват се Ωμά αμύγδαλα.

Последна редакция: пн, 13 юли 2009, 22:08 от Kidman

# 213
  • Мнения: 2 923
stroumfaki  е права, всичко е трик.
Вече не не се произвежда студено- пресован зехтин.
Παρθένο ελαιόλαδο/девствен зехтин буквално/ има естествено- така се нарича зехтина, произведен от първите маслини-преди да паднат на земята.
Добрия зехтин се познава по цвета и вкуса.
Ако е пресен е зелен и ако е много киселинен пари и щипе при преглъщане.
Доброто леко нагорчава

Най-добрия зехтин се прави в областите Ахая, Коринтия и Илия.
Това  са области Пелопонес.
В супермаркетите няма хубав зехтин- всичките надписи са легенди:)
Всеизвестно е,че в тези зехтини/ предлаганите по супермаркетите/ се смесват различни зехтини, а и доста от тях не са и гръцки.

# 214
  • Мнения: 1 372
В супермаркетите няма хубав зехтин- всичките надписи са легенди:)
Всеизвестно е,че в тези зехтини/ предлаганите по супермаркетите/ се смесват различни зехтини, а и доста от тях не са и гръцки.
Аз умишлено не бях толкова откровенна, за да не я разочеровам съвсем, но явно ти си решила да кажеш цялата истина до край. Не е лошо, но е травмиращо.
Лично аз ползвам домашен, но ако ми се е налагало да купувам съм ползвала долуизброените марки и съм сравнително доволна
 /впредвид, че не става ясно с какъв състав са/ поне на вкус са приятни.

# 215
  • В подножието на планината
  • Мнения: 813
  Само да допълня,че зехтинът на Минерва (extra virgin)  го има в супермаркетите в България.
  Намаления вече има в доста магазини.Все още се намират повечето размери дрехи.
  Едра сол съм виждала в мелнички в супермаркетите(не знам точно каква е- морска или каменна).

# 216
  • Мнения: 83
Здравейте, мами!
Намесвам се при Вас с молба...мои познати ще ходят към Гърция.
Какъв зехтин бихте ми препоръчали да ми купят, съответно и цена? Ако може да се вмести до към 15 лв бутилката...
Благодаря!  bouquet

Ако ти се наложи в бъдеще да купуваш, ако може някой който живее в някоя област по-близка до България и има контакт с производител на зехтин да ти даде координати и да си вземеш домашен. Тук на Крит всяко село си имат нещо като цех, в който цялото село си носи реколтата, изкарват първият зехтин - истинският extra virgin, вземат си за вкъщи, след което количеството, което не им е нужно го продават на едро на фабриките, които бутилират и правят "другия extra virgin" Simple SmileМоят мъж има няколко дръвчета и понеже ми беше интересно, един ден ходихме специално да видим как се прави зехтина.
Преди две години заради едно застудяване беше загинала цялата реколта на мястото на дръвчетата ни и си купихме от съседа, който ги имаше в друга област. Купува се около декември - януари - зависи от сорта маслини и областта.

# 217
  • Мнения: 15
Благодаря за допълнителните отговори. Пишете, че ползвате домашно приготвен зехтин, което си е нещо наистина ценно, но едва ли всички домакинства в Гърция могат да си го набавят. Бихте ли споделили кои марки са на почит при вас. Търся наистина чист и качествен зехтин, защото го ползвам и за лечение на рефлукс(киселини) в  стомаха. От лекарствата се отказах окончателно след месеци прием - сега съм добре само с билки и зехтин. Благодаря ви много.    bouquet

Последна редакция: ср, 15 юли 2009, 15:12 от пиперония

# 218
  • Мнения: 15
neky  Hug писали сме заедно. благодаря ти

# 219
  • Мнения: 5 251
и аз благодаря за отговорите  Confused

# 220
  • София
  • Мнения: 747
Здравейте,
живея в Бг, но имам нужда от малко информация.
Моя позната гъркиня се жени в Солун. Поканиха ни на сватба. Не съм на ясно с традициите и обичаите, знам само че подобни тържества са много официални и пищни. Рових из интернет, но отговори на въпросите не намерих - а те са най-вече за подаръка на младоженците - какво се подарява /знам за листите с подаръци от специални магазини, но ние сме в БГ - неприложимо е/, кога се подарява? въобще ако се сетите за нещо, което трябва да знам относно гръцките сватби - ще съм ви много благодарна.

# 221
  • Мнения: 83
Аз съм ходила на доста гръцки сватби, ходила съм на сватба и в Солун.
Ще ти кажа мои наблюдения - подаръкът зависи колко са ти близки. По принцип на сватба се оставя малък плик с пари - поне 50-80евро, ако са ти по-близки и повече. Това е най-лесно и най-възприето като подарък. Слага се в пликче голямо колкото визитна картичка и  си надписваш на него нещо от типа като сем. Мария и Иван Петрови или някои семейства си имат готови за тези случаи визитни картички на семейството и слагат просто картичката заедно с парите.

Имай в предвид, че традиционните гръцки сватби са с много гости - 500-1000, страшно скъпи, много семейства правят списък след сватбата с кой колко пари им е дал, разходите които са направили, за да видят колко им е печалбата. Звучи грозно, но е точно така. Когато попитах една възрастна гъркиня защо правят така, тя ми отговори " За да събера обратно всичките пари, които съм дала през годините на чуждите деца"  Grinning

Ако решиш, че не искаш да сложиш пари можеш да избереш нещо друго - абсолютно по начина, по който би взела и на някой приятел в България - кухненски уред, комплект скъпи чинии, комплект луксозни чаршафи .... и т.н., но не е особено възприето. Ако се спреш на подарък - най-добре е да попиташ приятелката ти какво иска. В Гърция има обичай ако не ти хареса подаръка, да ходиш да го смениш в магазина и тъй като ако го вземеш от България това не може да стане, по-добре тя да ти каже какво иска. Имай в предвид, че десените, които са обичайни за България, често за Гърция са необичайни, така че може да погледнеш в интернет някой гръцки магазин какво продават.

Някои семейства правят 2-3 дни преди сватбата така нареченото "кревати" - всички отиват в дома, в който ще живее семейството, постилат леглото на младоженците и всеки хвърля на леглото пари. Ако те поканят и там е хубаво да си си приготвила някое евро и за там. Обикновено го правят в четвъртък. На сватбата, на която бях в Солун имаше събиране и в петък за най-близките хора в къщата на младоженката на малка почерпка.

Хубаво е предварително да се осведомиш за пълната програма на сватбата, за да знаеш какви дрехи да си носиш. На самата сватба обикновено жените носят вечерна рокля или някакъв костюм, мъжете риза и панталон или костюм, ако ти се наложи да ходиш на "кревати" или на още някое друго мероприятие може да си вземеш черен панталон с хубава официална блуза или с две блузи ако трябва да излизате две вечери. Хубаво е да измиете колата - поне 10 евро струва, има ги доста в Солун. Помисли и за косата дали сама ще си я правиш или ти трябва фризьор.
Това е което се сещам.

# 222
  • Мнения: 1 372
В общи линии Неки е била доста изчерпателна /това за списъка с "приходи-разходи" не го знаех/. Ако отивате директно в деня на сватбата е хубаво да сте официално облечени тип "български бал". Както те е посъветвала или питай приятелката си какво иска да и купиш или парите които си предвидила превърни в евро и сложи в плик.

# 223
  • София
  • Мнения: 747
ей страхотни сте
макар и рядко да се виждаме с приятелката ми, макар и езиковата бариера - тя е кръстница на едното ми дете, тъй че - да близки сме, от деца се познаваме, родителите ни са семейни приятели от над 30 години.
това за "креватите" го четох в интернет, но реших че се е правело преди години /статията беше за обичаите на гръцките сватби през вековете/, всъщност не сме запознати с програмата, но мисля че ще пристигнем в Солун на самия ден или предишната вечер и малко вероятно е да ходим на такова събиране - пък ако ходим - няма лошо  Simple Smile
По принцин аз лично съм страшно против даването на пари в плик - много безлично ми е...обичам да избирам подаръци, да измисля как да са опаковани, картички...детайли, но в крайна сметка ако така е по-прието - ок. А в ресторанта ли става подаряването?
това за вечерната рокля ала БГ бал май се досетих и аз, била съм веднъж в Солун и случайно видях събиране по повод кръщане пред една църква - страхотни рокли, прически, обувки......и тогава само предположих какво ли правят за сватба  Simple Smile
Цветя за булката се носят нали?

Благодаря ви отново са споделената информация.

# 224
  • Мнения: 334
Това с цветята и то не се прави май Embarassed На моята сватба (която обаче си беше скромен граждански брак) свекърва ми попита майка ми защо носи цветя и на кого ще ги подарява Joy
Не знам, за подаръците, ако ти се виждат грозни парите в плик и ако знаеш какво би се харесало на младоженците (тук бих заложила на вещ-уникат, произведена в BG), не мисля, че би сгрешила. Peace

Общи условия

Активация на акаунт