Гърция- 21

  • 31 538
  • 305
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 372
Неки, връзката е че тук децата имат официално име и кръщелно свидетелство след кръщаването. А иначе се ходи в КЕП и се записва там детето и след като му се запише името с документа за име се минава през същата процедура. Аз лично минах през нея и след това кръстихме детето, но ако някой е решил да си я спести и да мине първо през кръщене не пречи. Гражданството не губи давност и може да се вземе до 18 годишнината на детето.

# 61
  • Мнения: 213
Azalee, ти си направила икономически удар  Laughing  Peace
Този Миконос... наскоро се върна една колежка на мъжа ми от почивка там и само разправяше колко нежно се обичали мъжете, той си умря от смях, пък аз предложих да й покажа как нежно се обичат софийските гейове, но както и мъжът ми твърди, те не са толкова екстравагантни  Wink  Joy

То човек да се размечтае направо покрай гърците на Миконос (и за тях  Laughing). Ама хетеросексуалните гръцки мъже стрелкат с поглед  Crazy

# 62
  • В подножието на планината
  • Мнения: 813
  Е, след като за европейски представители се гласува без предварително записване,защо за парламентарните избори трябва да се изпраща заявление?
  Против комарите-има тубички с крем (казват,че са подходящи за малки деца,но аз съм мазала само 2-3 пъти,когато сме излизали)
 Крилен се казва крема.Аз купих лепенки(с цитрусов Аромат,има ги в аптеките),които се залепят на креватчето или количката.
 Отделно използвам и таблетки против комари.Засега Алекс не е нахапан.

# 63
  • Мнения: 2 149
Аз използвам таблетки за през нощта,а за малката спрей от аптеката на Прополин Wink

# 64
  • Мнения: 2 924
Неки, връзката е че тук децата имат официално име и кръщелно свидетелство след кръщаването.
Не е така.
Според закона в Гърция има два начина на даване на име на дете --чрез  ονοματοδοσία и βάπτιση.
Първото е , когато се дава име в ликсиархиото и в този случай е необходимо присъствието и на двамата родители или заварено пред нотариус пълномощно от неприсъсваящия.
При кръщенето в църква това не се изисква.
Малко гърци всъщност знаят , ч е без кръщаване в църква може, но без заверяване на името на едно дете в ликсархиото- не.
И е логично, защото след като има свобода на вероизповеданията тук
не може единствено ортодоксалната църква да е отговорна за името на един гръцки гражднин.

# 65
  • Мнения: 1 567

Да допълня само, че след кръщенето, тапията се носи в ликсиархиото, за да се впише името. (иначе де факто, детето е все още без има)
 А за имаш тапията, пак си трябват подписите на двамата родители...
И не с тази процедура придобиват малко имае, защото фамилията си я имат...

# 66
  • Мнения: 83
И аз това си мислех. Не е логично да трябва да кръстиш детето.
Аз питам, че може да ми се наложи да пътувам няколко месеца след като родя бебето, а за това, трябва да му изкарам и паспорт.

# 67
  • Мнения: 2 924
neky,
когато родиш веднага може да направите и документите на бебето.
В някои болници дори има и ликсархио. Но дори и да няма като се приберете в къщи ще го направите.
Успех ти пожелавам и едно здраво и спокойно бебче:))

# 68
  • Мнения: 83
Благодаря ти, Хипатия  Hug

# 69
  • Мнения: 1 312
Момичета, знаете ли къде е бэлница Thiassio в Атина?
Рових с Гугъл и нищо не ми излиза, пък знам, че така се казва.

И втори въпрос.
Скъпи ли са такситата в Гърция и как да ги разпознавам?
Жълти ли са на цвят?

# 70
  • Мнения: 15
Hakiba да не би да е Tzanneio я опитай в гугьл или може да греша newsm78?

# 71
  • Мнения: 558
Скъпи ли са такситата в Гърция и как да ги разпознавам?
Жълти ли са на цвят?
във всеки град такситата са различни на цвят- в Атина са кремави. Имат надпис/табела TAXI. В ГР не са така популярни фирмите за таксита; повечето са ЕТ и често се случва, да откажат да те качат, ако не им пасва посоката или пък ако смятат да правят почивка  Laughing


а тук са изброени болниците в Атина по квартали.

Последна редакция: пт, 12 юни 2009, 03:02 от Azalee

# 72
  • Мнения: 2 924
Момичета, знаете ли къде е бэлница Thiassio в Атина?
Рових с Гугъл и нищо не ми излиза, пък знам, че така се казва.

И втори въпрос.
Скъпи ли са такситата в Гърция и как да ги разпознавам?
Жълти ли са на цвят?

Мисля, ч е ти трябва болницата в Елефсина- Thriassio.
Елефсина е град , разположен на 20км от Атина, на магистралата Атина–Патра.
Ето по тази карта горе-долу можеш да се ориентираш
https://melissa.reserve-online.net/resources/maps/L110.jpg

ЕТо сайта и
http://www.thriassio-hosp.gr/index.cfm
За съжаление е само на гръцки

А такситата навсякъде са различни. Тук в Патра са червени.Но едно е едно и също- винаги са големи лимузини- за да побират повече пътници вероятно:)
Цени фиксирани има , но рядко ги спазват- особено, когато се качи чужденец . А ако се взема такси от автогара, гара или летище си е направо грабеж.
И имай на предвид, че това ,ч е ти първа си ангажирала едно такси не значи , че таксидвията няма да качи и други пътници.
Случвало ми се е да викам такси да ме вземе от къщи или някъде другаде и независимо, че плащам и такса повикване, която е някъде 1,70 евро пак да съм имала компания .
Таксиметровите шофьори тук/ не всички, разбира се/ са по -нагли и от българските:)

Последна редакция: вт, 16 юни 2009, 13:29 от Дивиана

# 73
  • Мнения: 334
Абсолютно точно, само едно уточнение: жълти са си, не са кремави (освен ако нямаш предвид лимонов кремGrinning)
Ето ти един номер за поръчка, предполагам, че говорят английски:
2105323300
Таксата за повикване е 5-6 евро, но си струва, защото работят на ниски фиксирани цени, като гледам ценоразписа, там някъде е, нямам бележка да погледна, освен това е изключено да ти направят панорамна обиколка на града с цел надуване на сметката, защото возят по най-краткия маршрут, иначе можеш да се оплачеш.

# 74
  • Мнения: 1 312
Много благодаря на всички за обясненията.
Малко ми е притеснено и искам да се подготвя предварително с информация, понеже утре летя за Атина , а все още нямам представа нито къде точно се намира болницата, нито в кой хотел ще отседна.
Разбах, че е много близо до нея, но все пак разстоянията са относително понятие за различните хора и искам да знам ако ми се наложи да ползвам такси, то за какви суми да съм готова.
Не мога да преценя и с какви пари да тръгна/ ще съм там 4 дни, самолетните билети и хотела са ми платени/.
Ще ми трябват джобни/за храна и транспорт/.
Дайте ми съвет.

Ориентирах се по картата, явно не съм записала правилно името на болницата, въпреки, че ми го диктуваха буква по буква- изпуснала съм "Р-то".
Предполагам, че е тази, понеже знам, че се намира извън града, на запад от Атина, а тук така е описано.
И последен въпрос Blush
Голям град ли е Елефсина?

Общи условия

Активация на акаунт