Колко струва издръжката на едно дете в България?

  • 19 141
  • 201
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 1 735
Тъй като се искаха конкретни цифри ще напиша по спомен.
Количка Саngaroo-около 260лв.И досега я ползвам и съм доволна.Повече/имам възможност/ не бих дала.Лятна количка от Джъмбо-39лв.
Кошара /същата марка/-200лв.
Порт бебе не сме купували.
Кошница за кола-65лв.
Помпа за кърма Авент-82лв.
Като начало разходите са повече,бяха ни някъде около 500лв на месец/храненето е било смесено кърмене и АМ/,после намаляха до около 300лв.Като започнат пюретата/винаги съм вземала Хип/ и съм гледала най-добрата козметика/медицинска/ пак някъде около 400лв.Дрехи вземам маркови,но когато са на разпродажба.За играчките-предимно бабите.
Може и мн. по-евтин вариант.Идеалният вариант е кърмене и е без АМ,помпи и шишета и е най-здравословно за бебето.
На сегашния етап ни излиза около 200лв на месец,като още пие АМ и и купувам пюрета/ако още я питам ще е до пълнолетие/. Mr. Green

# 61
  • Мнения: 1 800
на всеки стандарта и приоритетите са разли4ни, както и разбирането как да се гледа дете.

към автора- влез тук или тук, виж средна цена на необходимите неща- коли4ка, кошница за кола, легло, шезлонг, стол4е за хранене, скрин, корито и тн., и се ориентирай според възможностите ви. Следващия път като отидете на пазар виж средна цена на Адаптирано мляко, пюрета и памперси. Вси4ко това няма да ви отнеме пове4е от 4ас, тук само ще се объркаш.

От бебешки стоки може свят да ти се завие, но детето няма нужда от вси4ко, което се предлага на пазара.

цени няма да цитирсм, няма смисъл, тъй като където си гледам детето, вси4ко е по-евтино от Б-я.

# 62
  • Варна
  • Мнения: 25 257
Ужас Shocked На нас двамата заплатата ни не стига и за половин бебе, като чета някои от сметките тук. Камо ли пък и себе си да издържаме Mr. Green Депресирах се.

# 63
  • София
  • Мнения: 1 735
Ужас Shocked На нас двамата заплатата ни не стига и за половин бебе, като чета някои от сметките тук. Камо ли пък и себе си да издържаме Mr. Green Депресирах се.
Точно затова написах конкретни цени,че като четох някои постове,то автора направо ще се откаже от бебе. Mr. GreenОсобено относно количките.

# 64
  • Мнения: 5 370
Ами....честно казано, идея си нямам колко точно е струвало.
Като цяло е бил оборудван с неща над средно ниво, но това просто така се случи, имаме близки, които са в търговията с бебешки-детски стоки.
В периода 1, 5 г.-3,5 г. е имал и детегледачка, значи, да, разходи, и то-немалки.
Както е писано вече неведнъж, всеки се спасява с неща по неговия джоб. Има колички-уникати, но има и редови колички в магазини като Штъркел.

# 65
  • Варна
  • Мнения: 25 257
Точно затова написах конкретни цени,че като четох някои постове,то автора направо ще се откаже от бебе. Mr. GreenОсобено относно количките.

Мда, после прочетох твоя пост и започнах малко да идвам на себе си  Crazy

# 66
  • София
  • Мнения: 15 473
2004 година, аз безработна, дъщерята самотна неработила майка със 100 лева от общината.200 лева ни стигнаха за дрешки и шишета и 175лв за количката.Два месеца след раждането купихме креватче за 250 лева с матрака.Най-големия ни разход е бил за АМ - по 18 лева на седмица и памперси - по 20 лева на седмица.Проходилка - 35 лв. Като прояде пюрета по 25 лева на седмица за пюрета.Лятната количка към 10 месеца ,нова за 75 лева - издържа тригодишно возене и още е здрава.Дете може да се отглежда и с малко пари.

# 67
  • Мнения: 2 032
Количката може да ви дадат приятели с пораснали деца. И връхни дрехи също - якета и подобни. Всички гледат деца, струва си.  Важното е да имате за храна на бебето и да го водите всеки ден на разходки в парк.

# 68
  • Мнения: 22 451
За мен започват да стават странни такива изказвания - количка ще ви дадат приятели, дрешки ще ви дадат приятели и т.н.
Ами ако хората нямат семейни приятели с деца? Кой ще им даде количка, дрешки, легло?
Да, това е вариант, когато наистина човек е финансово затруднен.
Но дори и да се разбере в началото, че едно семейство чака дете....все пак има около 9месеца да се подготви. За това време все може да задели някой лев на страна, за да си купи необходимото.

# 69
  • Мнения: 4 292
Някой лев настрана е едно, а 5-8 бона - съвсем друго. Да слезем малко на земята и да се огледаме как живеят хората. Дете може да се гледа и се гледа чудесно и без човек да е с финансови възможности далеч над средните. Изобщо тук не се коментират тези, които могат да си позволят всичко или почти всичко.
На мен пък са ми смешни тези, които тикат колички за 2000 лева, но пък за сметка на това си хранят децата с кисело мляко от петия месец, а на шестия вече са го записали на кухня. Ама това си е лично, субективно мое мнение.

# 70
  • Мнения: 1 168
Направо падам от смях като ми се размятат парадно едни колчки от по няколко хиляди, или повивалници с кукувички, а да и маркови дрехи и обувки всеки месец. Да не говорим ,че темата почти се обърна на ТРЯБВА ЛИ ДА СИ ПРАВИМ СМЕТКА ЗА ПАРИТЕ ПРЕДИ ДА СЕ РЕШИМ ДА ИМАМЕ ДЕТЕ.
Затова бих дала няколко конкретни съвета на автора как да се гледа бебе /не абитуриент, че гледам и до парите за образование стигнахте/с минимум средства.
1. Количка, кошара и ако имаш кола - столче за кола са общо взето задължителните едри покупки. Търсете по познати да вземете от тях или купете втора употреба - аз напр. успях и трите да си ги набавя по този начин, т.е. излязоха ми без пари. Същото се отнася и за дрехите - и тях можете да ги съберете основно от познати. За дрехите специално можете да потърсите от складовете - там са на полин цена - вярвам, че не само в Русе има такива места - при това говоря за българска стока - напр. блуза с дълъг ръкав или боди за 3 лв. /при това за дете над 1 год./
2. Не е необходимо за бебето да се купуват много комплекти дрехи - максимум 4-5 комплекта боди и горма дреха /зависи от сезона/ за начало преди изписването. Не бива да се подценява факта, че масово хората подаряват дрехи за новородено. Аз на моето почтни не съм купувала дрехи.
3. Ако нямате възможност да заделите достатъчно пари, а ви се наложи да купувате легло, количка и т.н., може да вземете на заем, тъй като ви предстои получаването на еднократна помощ, която по настоящем не я знам колко е newsm78
4. Иначе като сложим по 1-2 нови дрешки на месец /например/, памперси, някаква стандартна козметика /мокри кърпи, олио или мляко/, ако бебето е на кърма - 100-120 лв. ще стигнат. Ако е на АМ, може да се закръглят на 200 лв.
5. Смятам ,че е добре да има 200-300 лв. заделени не за колички и луксозни атрибути, а по скоро за зор-заман. Не дай боже детето или майка му или ти да се разболеете и да трябва по-скъпо лечение. Иначе, за да боледува по-малко и да не пие антибиотици през месец, бебето би следвало да се калява като не се навлича излишно и по възможност не се държи на висока темп.

Това е моето мнение по въпроса. Моето бебе е гледано така. Изобщо не му пука какво е облечено /ако питам него най-добре голо Laughing/ нито в каква количка се вози. Пука му дали е сухо, нахрамемо, дали нещо не го боли и дали мама и тати го обичат и глушкат. Flutter

# 71
  • Мнения: 800
Бъдещ татко, щом сте решили да имате дете - правете го и си го гледайте с обич и много внимание. Едно бебе има нужда от любов много повече отколкото от маркови дрeхи.
Когато дъщеря ми се роди - купихме комбинирана количка (300 лева) - оказа се здрава, с нея отгледах и сина си. Легло ни дадоха (почти ново), кош за кола - 40 лева; цените са от 2003 г. Тя от раждането си бе на АМ - там бяха големите разходи. Със сина нещата бяха много по-лесно и дрехи и стол, скрин имахме от каката, креватче си купихме на старо  ... с нов лак стана по-хубаво от тия в магазина.Съвет от мен - сега докато работите, имате 9 месеца да заделяте по 100-200 лева на месец - така ще сте спокойни за непредвидени разходи и за всичко необходимо за бебо.

# 72
  • Мнения: 2 757
Най-интересното е как такива, които си купуват подобни колички се стискат на прилична бебешка стая. Важното е да се създава външна видимост на финансово благополучие, а у дома може в цигания.
Лични наблюдения.

Това е типичното българско мислене. Хората да видят, че имаш нищо че може и да нямаш. В много български домове е мизерия. Ама ги гледаш облечени по последна мода, по кафенца, децата пременени и в скъпи колички. И наистина създават впечатление за благполучие в очите на незапознати. Свекърва ми чак реши че българите са по богати от датчаните. И то мизерниците от пропадналия Видин.  ooooh!

По темата. Не се искат кой знае колко пари за едно дете. От приятели може да се вземат всички неща и ако се кърми и с обикновени пелени може почти беплатно да излезе. Лично аз нямам против децата ми да носят дрехи втора ръка, стига да не са много захабени, както и да ползват всичко втора употреба. Единственото удобство от което не бих се лишила с случай че мога да си ги позволя са памперсите. Голямо удобство.

# 73
  • София
  • Мнения: 622
Това е типичното българско мислене. Хората да видят, че имаш нищо че може и да нямаш. В много български домове е мизерия. Ама ги гледаш облечени по последна мода, по кафенца, децата пременени и в скъпи колички. И наистина създават впечатление за благполучие в очите на незапознати. Свекърва ми чак реши че българите са по богати от датчаните. И то мизерниците от пропадналия Видин.  ooooh!
Не съм от Видин, но ми стана криво от поста ти. За народопсихология- до някаква степен може да се говори, но всяка нация е съвкупност от индивиди. Аз като индивид, заобиколен от индивиди, нямащи нищо общо с описания стереотип, мисля, че в поста ти се крие неосъзнат комплекс, а и междудругото, за да имаш наблюдение над толкова много български домове, значи доста те канят гостоприемните българи, пък ти после ги разнасяш  Crossing Arms

# 74
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Аз изобщо не усетих финансово раждането на първото дете- почти всичко накупиха бабите и дядовците, и пари дадоха при изписването. А на погачата така ни заринаха с дрешки и играчки, че имаше достатъчно да се отгледат още 5 бебета. Щерката беше на соево мляко заради алергия, което се поемаше от здравната каса- 8 кутии на месец, а тя не изяждаше и половината... Та материално не съм го усетила това бебе. С второто положението беше подобно, въпреки, че и на нея почти всичко й беше ново, а не ползвано от каката (с изключение на част от дрешките).
До ден-днешен получават много подаръци. Толкова неизносени дрешки имаме, толкова шкафове и чували на тавана с играчки... ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт