Има ли връзка между боледуването на детето и кърменето?!

  • 3 388
  • 95
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 393
Не съм сигурна коя опция да избера за сина си. Кърмен е до 1 годинка.  Не е боледувал сериозно, но има проблем с носа още от новороден- борим стрептококи и в последствие трета сливица. Та от там и честите хреми, но като цяло сериозно боледуване до сега не е имал(да чукна на дърво) Един единствен път се опита да направи по-сериозна кашлица, беше стигнала до дробовете, но включихме навреме антибиотик и се оправи. Иначе вирусчета в детската си хваща в нормално количество, и много лесно му се изостря хремата, когато е контактен с някое болно детенце.

# 31
  • Мнения: 4 965
Защо темата е преместена тук? В общи линии почти никой от некърмещите не влиза в този подфорум - затова я пуснах в "Майки"-те... newsm78

И аз мисля, че анкетите е по-добре да са в "Майките"... newsm78

И аз съм на това мнение, защото в този подфорум влизат основно кърмещи майки и няма как анкетата да даде реални резултати - освен ако не цели точно това. Peace

# 32
  • Мнения: 1 924
Ама не са поставени коректно нещата.Твърдението,че кърмените деца боледуват по-рядко,не ми се струва като съпоставяне между кърмени или некърмени деца.
По-скоро става дума за това,че моето дете боледува по-малко,защото е кърмено,а ако беше на изкуствено хранен,вероятно би боледувало повече.Т.е.са доста хипотетични нещата.
А в една по-късна възраст,след захранването,е мнооого важно с какво и как се храни детето.Ако ще и кърмаче да е,ако го тъпчем с кюфтета и чипсове,ще си боледува детето и това е.Храненето е много важно.

А за местенето на темата обратно в "МАйки"-внимавайте какво си пожелавате.Просто отсега надушвам накъде ще се изроди темата Twisted Evil

# 33
  • Мнения: 14 654
A как да гласуват тези, чиито деца са кърмени повече от месец, но по-малко от 6-7 месеца  Wink Или те не се броят.
пп: нали си знаете, че тези резултати тук статистическа стойност нямат, всъщност не показват абсолютно нищо.

# 34
  • Мнения: 8 999
Дъщеря си кърмих до края на шестия месец, а сина си - до края на третия. От двамата, определено момчето ми е по-здраво, по-рядко боледува и по-кратко и по-леко от момичето ми. Но и двамата в общи линии са здрави деца - основното им заболяване е хрема с кашлица, досега на два пъти се е наложило да бъдат лекувани с антибиотик, защото не овладяхме кашлицата само със сиропи.
До тръгването на детска/ясла не са боледували изобщо, след това започнаха да подсмърчат по-често, до края на втора група в детската. От 5 г. насам нямат нито едно отсъствие по болест. Най-много някой летен вирус да ги удари на морето, но от това не може да се предпази нито кърмено, нито некърмено дете/възрастен човек.

За да е вярна тази статистика трябва едно и също дете да бъде родено два пъти и да бъде отглеждано при еднакви условия, единствената разлика трябва да бъде в кърменето/храненето с АМ. И да бъде проследен здравния му картон до края на живота му. Ето тогава можем да твърдим, че Х е здрав, защото е бил кърмен или пък, че същият този Х е болнав, защото не е бил кърмен.

# 35
  • Мнения: 712
Нямам дете, за да гласувам, но чистата логика ми подсказва, че кърменето няма как да предпази детето от настинка или нещо такова... Кърмата съдържа имуноглобулини и антитела, които организмът на майката е произвел и ги дава на готово на бебето. Т.е, тя представлява защита на бебето само срещу болести, срещу които майката си е изградила имунитет.
Затова едва ли има много случаи на бебе на кърма, болно от заушка, например, ако майката има имунитет срещу тази болест (изкарала я е или е имунизирана). Но как може да помогне кърмата срещу вирусна пнермония, например, или дори обикновен бронхит?
А още повече, че този имунитет се изчерпва малко след като майката спре да кърми...
Моля да ме поправите ако бъркам  Peace

# 36
  • Мнения: 2 658
Ама не са поставени коректно нещата.Твърдението,че кърмените деца боледуват по-рядко,не ми се струва като съпоставяне между кърмени или некърмени деца.
По-скоро става дума за това,че моето дете боледува по-малко,защото е кърмено,а ако беше на изкуствено хранен,вероятно би боледувало повече.Т.е.са доста хипотетични нещата.
Горе долу това исках да кажа и аz. Така си е.. Това е общо вzето въzможно най_правилното, което можем да мислим. Иначе "мойто боледува по_малко/повече от съседчето.." не става  Peace
Иначе не мога да гласувам. Синът ми е кърмен почти никак, боледува... средно може би. Дъщеря ми е още малка, zа да мога да отговоря.

# 37
  • Мнения: 6 274
Няма абсолютно никаква връзка.
Най- малко кърменото ми дете, е най- здраво от трите.
Имам приятелки, чиито деца (и кърмени, и некърмени) затвърждават мнението ми.

# 38
  • Мнения: 236
То и аз не виждам някаква връзка между кърменето и боледуването.Детето ми никога не е кърмено и мога да кажа ,че до сега почти не е боледувало от често срещаните простудни заболявания. Но имаше доста продължителни стомашно-чревни проблеми още от малък. Тук може да си е казало думата и липсата на кърмене-не знам. Важното е при какви условия се отглежда детето-никога не съм го пазила особено от метеорологичните условия,но в същото време той няма контакт с много деца така,че и рисковете от заразяване са по-малки.

# 39
  • Варна
  • Мнения: 11 340
A как да гласуват тези, чиито деца са кърмени повече от месец, но по-малко от 6-7 месеца  Wink Или те не се броят.

Я пак разгледай опциите в анкетата (3-та и 4-та)! Party

Казвате, че няма абсолютно никаква връзка, но знаете ли колко майки са буквално стресирани от това, че по някаква причина не могат да кърмят, защото детето им щяло да бъде болнаво. Явно и лекарите, и роднините, а и форумите го натякват, въпреки, че първите и вторите нищо не правят по въпроса да подпомогнат майката да успее да кърми.

# 40
  • Русе
  • Мнения: 11 922
Осиновихме нашето дете на 10 месеца.
Биологичната му майка, го е оставила веднага след раждането, така че изобщо не е кърмен
Много здрав е. Почти не е боледувал, много рядко се е случвало и то нищо сериозно.Най сериозното беше тази година - шарка и след нея един вирус.
На ясла ходеше една година, сега ходи редовно на градина.
От 11 месечен го водим на море и на планина - на палатка, с нас пътува когато сме командировка и на 1 година имаше изминати повече от 1000 км за 2 месеца.

# 41
  • София
  • Мнения: 39 798
Съдейки по моя опит, с две деца... не намирам голяма връзка м/у кърмене и здравословно състояние на бебето.
"Здравето" е комплекс от много предпоставки.
Пак ще се повторя.
Дияна, 5м. 1ва лека хрема - 7м. До 6г - отити 2 пъти годишно. Без настинка не може поне веднъж в годината.
Алекс, 5м. За сега никакви проблеми. Да се надявам и за в бъдеще.

Април Дияна се разболя от гнойна ангина. Тогава направихме пътека до джипито. Идеше ми да се гръмна по едно време. Лекарката ме успокоява "вие не сте от редовните. Случва се от време на време".

Не мисля, че 5м е един дълъг период на кърмене. Но децата са ми здрави.
Има здрави деца, които не са кърмени. Има здрави деца, които са кърмени малко.
Има болни деца, които са кърмени много.

Аз съм кърмена, но съм боледувала доста. Писах в една друга тема - оправи ме плуването.

# 42
  • Мнения: 219
Ами аз все още я кърмя, досега изобщо не се е разболявала. За в бъдеще ще видим  Rolling Eyes

# 43
  • Бургас
  • Мнения: 10 351
Кърмих три месеца, сина ми боледува доста, но само като е на ясла.В къщи при контакт с болен не се е разболявал.

# 44
  • Мнения: 4 555
С такава анкета няма да получиш реалистични резултати. Статистиката се прави сред много голяма бройка деца, гледани при приблизително еднакви условия, за да се избегне влиянието на други фактори.
Освен това не виждам коя майка ще каже "Не кърмих и боледува доста". Дори да е така, тя никога няма да си го признае пред себе си в прав текст, просто ще вижда реалността по различен начин.

В България майките (и особено бабите) имат някаква невероятна склонност да навличат децата с 80 ката дрехи дори през лятото, а през зимата да са като на северния полюс. Според мен болестите се дължат много повече на това, отколкото на кърмене/некърмене.

Общи условия

Активация на акаунт