16-та лятна финландска

  • 15 406
  • 288
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 703
А аз се питам какво ли стана с това момиче Sweet Puppy,направо потъна в дън земя... newsm78,странно изведнъж спря да пише....
И Маргито също......
и cote.....
и МОФИ.....

Липсват ми всички и чакам да се върнат скоро.Хайде,момичета,обадете се! 

# 16
  • Мнения: 312
Привет и от мен  Hug

Пчели много благодаря за новата темичка и да ни е честита  Hug  bouquet Аз нямах достъп до нета  Cry и затова така се получи. А как се случи това с твоя крак? Да не си ритнала мъжо  Mr. Green. Шегувам се , но се надявам, по-скоро да ти се калцира,че знам, колко е кофти да си с гипс на крака. По принцип може да ходиш на плаж с гипса само не го мокри и няма да имаш проблеми. Но пък ако можеш не го мести много много на този етап,че да не вземеш да го кривнеш и да ти зарастне на криво.
Иначе си много права за тези изчезнали девойки  Thinking Предполагам,че се забавляват по българските земи,а ние с теб само ги мислиме. Само за Марги се притеснявам,че тя не беше в добро настроение напоследък и така като не влиза да каже как е..  Confused
А песничката за Финланд много ми хареса  Peace много оригинално  Joy ама и шведската си я бива   hahaha


Щастливче,странно,но ти сега като си на почивка имаш повече време да пишеш отколкото преди  Mr. Green Издържа ли се жегата в Атина? Аз май доста съм отвикнала на високи температури и миналата година като си бях за кратко в България се криех през деня и само вечер на кафе с приятели.

Лека нощ пожелавам на всички Hug

# 17
  • Мнения: 703
ДОБРО И СЛЪНЧЕВО, ПРЕКРАСНО, НОВО, НАИСТИНА ЛЯТНО УТРО НА ВСИЧКИ!
Aйде сега по едно кафенце и един музикален поздрав за всички девойчет´я Laughing пишещи тук..


Едно парче отпреди години:
http://www.youtube.com/watch?v=Pyly3JtXoy4&feature=related

# 18
  • Мнения: 2 999
Добро утро девойки мили  Hug
Мила сладка Пчеличко  Hug не тъжи - ние сме тук и ще те забавляваме  Peace мерси за кафенцето и музикалния поздрав  Hug

Няма да пиша много, че трябва да почвам с основното чистене на къщата, което включва миене на прозорци и пране на пердета, гладене, миене на шкафове и т.н.
Хайде до скоро и много ви  Hug
Марги, мисля е че е в БГ, а Пъпи май бори финския, дано се включат да кажат две думи. newsm78

# 19
  • Мнения: 2 786
Рали  Hug
Преди покрай изпитите наистина нямах време, а и желание да пиша, но сега има малко време Simple Smile
Както писах вече в друга тема - за приятелите време винаги ще намеря  Wink
Сядам пред компютъра предимно заради тях, че постоянно искат снимки и разкази  Laughing
Пък и вашата компания ми е приятна   bouquet
Вчера вечерта се видях с една мама от форума и си поприказвахме много приятно Simple Smile
И аз поотвикнах на жеги в Норвегия, но не се оплаквам Simple Smile
Единственото лошо на Атина, което забелязах до момента, е че е много прашно.
Но пък ние сме тук обикновено само вечерите.
След малко ще идем да видим новия музей, който отвориха наскоро.
Лек ден на всички!   bouquet

# 20
  • Мнения: 77
Пчели,защо в началото на темата половинана от информацията не може да се отвори? newsm78Там където е транспорт,образование,работа.
Щастлива още колко време ще останете в Гърция?Не ви ли омръзна вече? Wink
Целувки на всички ви!  bouquet

# 21
  • Мнения: 57
Здравейте и от мен. Най-после да се порадваме на малко хубаво време Simple Smile Сигурно няма да е за дълго, но все пак.

# 22
  • Мнения: 2 999
Ехо какво правите милички?  Hug

Да не сте хукнали на плаж  Joy
Тук на острова е цели 19 градуса и народа е хукнал бос и гол,та дори и на плаж  hahaha вече се разхождат с червени лица като домати. Със сандали, по презрамки и изобщо са така облечени все едно е 35 градуса  hahaha
Да ви кажа им завиждам, защотоне са зиморничави като мене, а си гледат кефа и на 19 Party
Пчеличко какви ги вършиш? хайде целувки и гушки за теб, а и за всички вас момичета- кокичета  Hug

# 23
  • Мнения: 2 786
сейка, не мисля, че ще ни омръзне скоро  Laughing
То човек от хубавото не бяга  Peace
Още седмица ще стоим, докато почернеем съвсем Simple Smile

Пчеличке, как се чувстваш днес?
Чета, че и при вас има слънчице  Hug

Слънчеви поздрави на всички  Hug

# 24
  • Мнения: 25
Привет снежинчици мили  bouquet.
Тук е направо лято (за датчаните де ..иначе е към 20-22С). Всички са полу-голи..да не кажа голи. Днес парка и всички полянки, покрай които минах, бяха запълнени с хора по бански..някои направо по бельо Wink.
Иначе днес се празнувал Денят на най-кратката нощ (нещо такова ми преведе мъжо)..има концерти, пият..и след това палят клада, на която има вещица.
Май е подобно на това, което беше при вас.

Пчели, миличка, как е настроението? Как е юнака? Слуша ли?
Дънди..ами на тях 19С им се струват много, а ти като събра жеги в София..затова ти е студ Wink.. Пробвай 1-2 дена ..и ще се отпуснеш и ти Wink.
Щастлива, леко чернеене  Wink. И да се забавляваш много тази седмица.
Рали, гледам, че пак по нощите пишеш..Дано да е случайно, а не пак проблеми със съня Hug
Марги си е в България, но едва ли и е до писане на милата. Дано поне има и хубави моменти, да успее да си почине Hug.

Лека нощ и сладки сънища от мен  bouquet

# 25
  • Мнения: 58
Здравейте момичета,

Тъкмо се зарадвах на новината, че и при вас е лято и какво да прочета - 19 градуса!?! Ако това е лято, аз съм трамвай!  Shocked

И аз скоро се сетих за Пъпи, която отдавна не се е появявала. Какво ли стана с това момиче!Надявам се, че е добре. Както и останалите, които не се включват.

Тези линкове, които пуснахте за Швеция и Финландия бяха доста забавни.

# 26
  • Мнения: 312
Здравейте момичета,

Тъкмо се зарадвах на новината, че и при вас е лято и какво да прочета - 19 градуса!?! Ако това е лято, аз съм трамвай!  Shocked

А при нас беше доста топличко. Поне 23/24 С. Толкова топло,че чак не му е до работа на човек. Само време за почивка, плаж и море.... и някой друг коктейл  Mr. Green


Валенце, случайно е това по нощите. Сега съм по-добре със съня и съм 100% сигурна,че при мен беше на нервна почва. Сега се успокоих и се чувствам чудесно, спя си като нормалните хора.

# 27
  • Мнения: 0
здравейте мами,
една приятелка ме насочи към този форум понеже имам нужда от малко информация за Финландия от първа ръка и ще съм благодарна на всякакви съвети или линкове. Доста неща прочетох за Финландия, но въпреки това останаха няколко въпроса;

Случаят е следният: семейна съм с детенце на 20 месеца, занимавам се с наука и от доста години сме в Германия; шефа ми спечели професура във Финландия, Оулу и ние взехме решение да се преместим с него; Аз вероятно ще се закача за Кела с пълните права (т.е работен договор за поне 2 години), но мъжът ми в началото (а кой знае и колко дълго четейки информацията за Финландия) ще бъде без работа; финландски не говорим, ама хич Simple Smile

Сега въпросите:
1) здравна застраховка – аз като служител на Университета ще имам здравна застраховка, но не и членовете на моята фамилия; как стои въпроса със застраховката на детето и мъжа ми? Ориентировъчни цени? Има ли частни застраховки? В Германия не всеки може да е застрахован частно, необходим е определен годишен доход; има ли подобно нещо във Финландия?

2) как стои въпроса с детските консултации?

3) детски градини за да може моя мъж да посещава езиков курс, е добре джудженце да е на градина; четох, че е необходимо и двамата родители да са на пълен работен/учебен ден за да се получи място... и така питането ми е какви шансове имаме да получим място при положение, че единият ще се води незает?; има ли някакви приемливи алтернативи – частни градини, детегледачки?

4) Какви опции има за мъжът ми – регистрация за търсене на работа, някакви интеграционни курсове и т.н. ?

5) Бихте ли ми дали някакъв примерен ценови диапазон на месец за храна, за транспорт на 3-членно семейство

Мерси





# 28
  • Мнения: 312
Здравей anamezon не съм сигурна,че те разбрах правилно. Казваш,че си с детенце на 20 месеца, което ще рече,че си по майчинство(след като планираш да се запишеш за помощи в Кела). Може би за твоя казус трябва да се попита направо във Кела,защото всеки случай се разглежда самостоятелно и ако някой друг в същия случай е получил помощ, то не означава,че ти ще получиш. Това е ,което знам за системата на Кела. Незнам как стои въпроса с правата ти на помощ във Финландия след като нямаш трудов стаж в страната. Доколкото знам е нужен минимум 9 месежа стаж,за да можеш да получаваш обещетение или съответно майчинство. Разбирам,че типа на работата,която имаш в момента е със по специален статус и след като шефа ти е спечелил професура има възможността да вземе екип със себе си, не съм сигурна обаче какви права ти дава това на финска земя. Според мен е най-добре да се обадиш и да говориш директно с представител на Кела (повечето служители говорят английски).
Относно здравните застраховки- след като единия от вас има статус на постоянно пребиваващ в страната, то автоматично и съпруга/съпругата го получават. След съответните регистрации и т.н. се получава Кела карта, на базата на която се ползват здравните услуги в страната. Има възможност човек да избере да заплати 24 евро за цялата година или на всяко посещение по 11 евро . С Кела карта се получават и отстъпки в цената на лекарствата.Но мисля,че тази цялата информация сме я давали и преди.
Месечните разходи за храна е много трудно да бъдат определни от страничен човек, тъй като всеки си има определни хранителни навици и предпочитания. Незнам как са цените на месените абонаменти в Оулу, но в Хелзинки 1 месец струва около 45 евро (не съм сигурна точно колко ,защото не ползвам градски транспорт, но е ориентировъчно такава сумата). Квартирите са в порядъка на 500-600 евро за тричленно семейство.
Относно работата, сега е възможно най-кофти момента за търсене на работа във Финландия. Определено всички фирми са стреснати от заформилата се криза и масово съкращават персонала. Трябва да се провери предварително какви са шансовете да се намери работа в Оулу ,защото е доста малък град.
Аз малко песимистично го дадох в поста, но трябва много добре да проучите нещата, защото си е сериозно решението да се преместите . Пожелавам ти успех!!!

# 29

Общи условия

Активация на акаунт