Къде в България може да се ражда активно?

  • 3 079
  • 46
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 735
Здравейте!
Споделете моля ви има ли място, болница, клиника в България (градът е без значение), където жените могат да родят активно, ако желаят!
Ако има такъв/ава доктор/ка, напишете име и координати!   bouquet

Под активно раждане визирам:
- без системи с питоцин
- без лежене по гръб през цялото време
- раждане в удобна за родилката поза, а не за лекаря
- слагане на бебето да суче веднага след раждането
- поне старание за избягване на епизиотомия
- затъмнено помещение и недирижирани напъни
- човешко отношение през цялото време
- възможност за присъствие на бащата

Едва ли съм се сетила за всичко, но това е в общи линии.

П.П: Към спамерите: спестете ми философски разсъждения за това, дали и колко невъзможно е това, което искам и ако нямате отговор на въпроса, моля ви, просто не пишете в темата.  Simple Smile

# 1
  • Мнения: 9 814
Ами да ти кажа честно казано- никъде, поне не с тези всички изисквания, които поставяш.
Може би след предварителна уговорка с лекар-да, иначе, ако отидеш да родиш при случаен екип нямаш шанс.

Иначе горе-долу родих по подобен начин:
- без системи с питоцин- сложиха ми система, защото контракциите ми спряха, а вече имах голямо разкритие
- без лежене по гръб през цялото време- движех се през цялото време, доре ме насърчаваха до последно
- раждане в удобна за родилката поза, а не за лекаря- родих на родилното легло, но определено ми беше удобно
- слагане на бебето да суче веднага след раждането- бебето засука пет минути след раждането
- поне старание за избягване на епизиотомия- имах една епизотомия, нямаше шанс да се избегне, въпреки старанието от страна и на мен и на лекаря
- затъмнено помещение и недирижирани напъни- напъните след първия си ги дирижирах сама,само ги предупреждавах,че започвам да напъвам
- човешко отношение през цялото време- имаше такова, дори повече от очакваното
- възможност за присъствие на бащата- в почти всяка болница има такава опция, аз не съм се възползвала от нея

Последна редакция: пн, 22 юни 2009, 17:30 от Франческа Салиери

# 2
  • София
  • Мнения: 44 326
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=355493.msg9496731#msg9496731
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=355493.msg9490509#msg9490509
виж тази тема....пишат за ВМИ пловдив....и зала за активно раждане.

http://www.estestveno.com/node/80 може би ако се свържеш с тази мама ще може да ти помогне, да ти даде координати и на нейната лекарка....

Последна редакция: пн, 22 юни 2009, 20:42 от Angel_Dust

# 3
  • Мнения: 1 735
Франческа Салиери, Angel_Dust , благодаря ви за отговорите!!!   bouquet

Ами да ти кажа честно казано- никъде, поне не с тези всички изисквания, които поставяш.
Може би след предварителна уговорка с лекар-да, иначе, ако отидеш да родиш при случаен екип нямаш шанс.

За съжаление, най-вероятно си права, но нали знаеш... все пак надеждата умира последна.  Grinning
Ще ми се да има поне един д-р в цяла България, който практикува активно раждане (или за да съм по-точна, оставя родилките да го практикуват).

Иначе моето първо раждане беше доста успешно в тази насока, която търся. Проблемът е, че е частна клиника, която най-вероятно няма да мога да си позволя този път, най-малкото защото вдигнаха двойно цените.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=355493.msg9496731#msg9496731
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=355493.msg9490509#msg9490509
виж тази тема....пишат за ВМИ пловдив....и зала за активно раждане.

http://www.estestveno.com/node/80 може би ако се свържеш с тази мама ще може да ти помогне, да ти даде координати и на нейната лекарка....

Благодаря за линковете, прочетох цялата тема, но ВМИ с тия системи не ми вдъхна доверие.
Ще се опитам да се свържа с майката от естествено.

# 4
  • Мнения: 2 110
И двете ми ражданя бяха такива. Първото в "Шейново",второто в бившата "Тина Киркова"- при случаен екип от лекари !

# 5
  • София
  • Мнения: 44 326
Си-си♥ - дали ще можеш да разкажеш малко по-подробно...или ако си го правила вече да дадеш линкче...ще ми е интересно.....

# 6
  • Мнения: 1 735
И двете ми ражданя бяха такива. Първото в "Шейново",второто в бившата "Тина Киркова"- при случаен екип от лекари !

Сиси, помниш ли имената на тези лекари поне?
И наистина, ако си разказала някъде за ражданията си, би ли подала линкчета?   bouquet

# 7
  • Мнения: 2 746
Здравейте!
Споделете моля ви има ли място, болница, клиника в България (градът е без значение), където жените могат да родят активно, ако желаят!
Ако има такъв/ава доктор/ка, напишете име и координати!   bouquet

Според мен навсякъде можеш да родиш активно, но имай предвид, че много зависи как ще тръгне раждането. Евентуално някакви проблеми ако възникнат в хода на самото раждане, които ти самата няма как да ги диагностицираш /ако не си лекар/. Също така изобщо не е задължително да ти слагат системи и т.н. процедури - има много случаи, при които родилката отива в отделението "готова" тъй да се каже, с почти пълно разкритие, и бебето се ражда много леко  и безпроблемно. Просто имай предвид, че е много важно как ще почне родилния процес. Успех и сладко розово бебче ти желая! Peace

Последна редакция: вт, 23 юни 2009, 15:25 от viva_nova

# 8
  • Мнения: 1 394
Аз раждах така и двете си деца! Peace...Каквото е желанието ти,ще ти го изпълнят лекарите!Точно всичко както описваш...точно така раждах аз,с изключение на присъствието на таткото и  недирижираните напъни...това е невъзможно,а и на всичкото отгоре да не се стига до епизиотомия.Повечето епизиотомии са направени,точно защото родилката си е напъвала както иска и не е слушала указанията на акушерите...Това само е невъзможно,защото никоя майка не е "експерт" в раждането... Wink...затова и ходим в болница...иначе щяхме да си раждаме сами вкъщи.А що се отнася до това да ти дадат бебето веднага да го сложиш на гърда...повечето болници и родилни отделения вече го позволяват,наричат ги още :"Болници приятели на бебето!"Това също ми позволиха!...Бащата също може да присъства на раждането почти навсякъде /е,срещу някакво заплащане ,разбира се/,но този вариант го избегнах аз лично-умишлено,защото било голяма психическа травма за самият баща....ние някак си го преживяваме и дори е нещо велико за нас,но мъжката психика е съвсем различно нещо....
А за системите и т.н....понякога просто се налага....,което не зависи от теб...
Но пак казвам-точно така според твоите изисквания раждах,защото настоях и го исках /естествено бях съгласна на всичко останало,ако нещо в хода се обърка...не ми се умираше все пак.../
Раждах в МБАЛ -Пловдив!  Peace

# 9
  • Мнения: 6 274
И второто и третото бебче родих така в "Шейново".  Peace
Вярно е, че раждах с позната акушерка   bouquet (чието име по нейна изрична молба не споменавам във Форума), но съм чувала и за други такива раждания, а и тук, в самата тема също пише за такива.
Освен това, ако отидеш като мен с пълно разкритие  Mr. Green, няма да има време за нищо от горе изброените "екстри", така че ще ти трябва само човешкото отношение, в лицето на доктори, които, мисля могат да ти препоръчат другите мами.
Аз лично,  втория път родих без лекар, защото лекарката беше решила, че много й се спи и няма нужда да се занимава с мен.
От което пък аз бях много доволна.  Wink
Третият път родих в присъствието на д-р Вътев или Вътов (срам, не му запомних на човечеца името Embarassed), от когото съм безкрайно доволна.
Не само, че не е привърженик на епизиотомиите, ами и се шегувахме през цялото време, докато раждах.
Ако те интересуват по- подробно ражданията ми, пуснала съм и тема, където съм разказала за тях.
 Peace

П.С. Ето ти и линк, да не ровиш:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=355917.0

# 10
  • София
  • Мнения: 44 326
мда...за мен пък е тъпо, че за да имаш активно раждане, то трябва да отидеш с пълно разкритие едва ли не, така че просто да няма време за намеса.....
мен лично ще ми е доста притеснено да стоя и да чакам в къщи....
много ми се иска наистина да има лекари и места, където да мога спокойно да си отида и да си раждам нормално и активно, ако ще да съм влязла с 5 см и да трябва да протече 12 часа раждането.....
но май единственото приближаващо се до това все още у нас е водното раждане.....(имам спомен че не е задължително да е предизвикано за да е такова...поне в тина киркова...).

dodyniki - ти къде ражда???

# 11
  • Мнения: 6 274
мда...за мен пък е тъпо, че за да имаш активно раждане, то трябва да отидеш с пълно разкритие едва ли не, така че просто да няма време за намеса.....
мен лично ще ми е доста притеснено да стоя и да чакам в къщи....


Хич не ми беше притеснено, бях супер весела, защото осъществявах плановете си, а именно - да си празнувам Нова Година с децата, пък после да ходя да раждам.  Party
Аз за това и на никой не казах, защото знаех, че ще ми дадат зор да тръгвам, и по този начин ще ми развалят удоволствието.
 Laughing

# 12
  • Мнения: 391
.. присъствието на таткото и  недирижираните напъни...това е невъзможно,а и на всичкото отгоре да не се стига до епизиотомия.Повечето епизиотомии са направени,точно защото родилката си е напъвала както иска и не е слушала указанията на акушерите...Това само е невъзможно,защото никоя майка не е "експерт" в раждането..Бащата също може да присъства на раждането почти навсякъде /е,срещу някакво заплащане ,разбира се/,но този вариант го избегнах аз лично-умишлено,защото било голяма психическа травма за самият баща....ние някак си го преживяваме и дори е нещо велико за нас,но мъжката психика е съвсем различно нещо....
А за системите и т.н....понякога просто се налага....,което не зависи от теб...

Очевадно е че нямаш грам идея що е то активно естествено раждане, от какъв зор разливаш такава кофа глупости, не мога да разбера.

Инфинити, извинявай за намесата (изморена съм и явно ми е писнало от всезнайковци, които нищо не знаят). Не мога да помогна с нищо, но се надявам че можеш да намериш подходящо място. Би трябвало да е в правата на всяка жена да роди така. Успех.



# 13
  • Мнения: 1 394
Цитат
Очевадно е че нямаш грам идея що е то активно естествено раждане, от какъв зор разливаш такава кофа глупости, не мога да разбера
Аз пък очевидно си имам мнооого голяма идея от активно раждане,защото и двете си деца родих така!!!
-БЕЗ УПОЙКИ
-В СПОКОЙНА СРЕДА
-САМ САМА/ЦЯЛОТО ВНИМАНИЕ БЕ НАСОЧЕНО КЪМ МЕН/
-БЕЗ СИСТЕМИ
-БЕЗ ОБЕЗБОЛЯВАЩИ
-БЕЗ ЕПИЗИОТОМИИ
-ЕКИПА БЕШЕ СТРАШНО ЛЮБЕЗЕН И НИКОЙ НЕ МЕ ОБИДИ НИТО ВЕДНЪЖ!
-НАПЪЛНО АКТИВНО СИ УЧАВСТВУВАХ И В ДВЕТЕ РАЖДАНИЯ БЕЗ НАМЕСАТА НА ЛЕКАРСТВА,УПОЙКИ И ОБЕЗБОЛЯВАЩИ!!!
-ДЕТЕНЦЕТО МИ ГО ДАДОХА НА ГЪРДА ВЕДНАГА ЩОМ ПРЕРЯЗАХА ПЪПНАТА ВРЪВ!
-ЛЕКАРКАТА ИДВАШЕ ОТВРЕМЕ НА ВРЕМЕ ДА МЕ НАБЛЮДАВА!
-аБСОЛЮТНА ТИШИНА!
НИКАКВА АПАРАТУРА!
-НАКРАЯ СИ НАПЪВАХ САМА,ТЯ САМО МИ МАХВАШЕ ЛЕКО С РЪКА,КОГАТО ТРЯБВАШЕ ДА ПРЕСТАНА И МЕ ОКУРАЖАВАШЕ...
И за тези ,които не знаят-вече е право на майката сама да си поиска това...никой няма да и откаже!
.....................Така,че ...айде да не ме учиш какво е активно раждане,защото цели две дечица съм родила по гореописаният начин и то не защото нямам право на упойки или някакви обезболяващи...епидурална анестезия и т.н.....,защото не исках да раждам по този начин и настоявах екипа да се съобрази с мен! Просто исках да родя,като нормална жена,по естественият начин,който е отредила природата
....
А това за повечето епизиотомии ми го каза лекарят който ми акушираше.Цитирам:"Около 70 % от епизиотомиите ги правим поради това,че майките по време на активната част от раждането изобщо не слушат акушерката,която ги напътства кога да напъват и кога трябва да спрат.Останалите 30% са по други причини,възможно е и при теб да се стигне имайки предвид големината на плода,но не е задължително!"...
Това беше отговорът на въпросът ми,дали е възможно при такъв едър плод да се стигне до епизиотомия.
Така,че мила,незнам ти как си раждала,но "кофи глупости" каза точно ти,защото не разбрах всъщност смисъла на поста ти...Или се познавате с авторката и реши да блеснеш...тъпо е...пробвай и и пиши на лични!  Peace
На кое всъщност му казваш ти "глупости"???На това,че мъжете колкото и да се подготвят за раждането при 80% от тях остава някаква психична травма,след като присъстват на раждането...Прочети и ще видиш,че е така...това не съм си го измислила аз... Peace
ПП-Ооо,сори!Сега ти прегледах публикациите и видях,че си раждала вкъщи! Peace...Само,че нали знаеш тука в България как е?Никой не се наема да те разражда в къщи,защото им е рисковано...Авторката пита:"Къде в България мога да родя активно?" ,а не може ли в България някой да се съгласи да ме разроди в къщи?...Така,че твоето раждане и моето са две коренно различни неща...Така,че не спори!  Stop
Но моето е изпълнимо в България и то абсолютно безплатно,а твоето раждане ти струва нещо,нали...въпреки,че е било активно...и "модерно"/във вода/  Wink...За различни държави говорим и за различни раждания! Peace
Ако става на въпрос при твоето раждане,дори майката сама издърпва детето си!Нея просто я наблюдава екип без да учавствува в самото раждане...той е там "за всеки случай"...Само,че тук такъв филм-няма! Peace...И най-добрият вариант е този ,който аз посочих!/за момента/...Чувала съм /дори имам познати/,които искаха да раждат,като тебе,но никакъв екип срещу никакво заплащане не се съгласи...две майки бяха през един месец им бяха термините....обиколиха всички държавни и частни клиники и накрая си родиха в болницата....

Последна редакция: ср, 24 юни 2009, 01:25 от dodyniki

# 14
  • Мнения: 276
Съгласна съм, че може и да зависи от майката, но зависи на какъв екип попадне, ако не си е ангажирала доктор и както знаем не всички са особено мили. Само това за 80% травма при мъжете от къде го извади незнам ако може източник. Моя мъж присъства на раждането като ми държа ръката през цялото време и изобщо не е травмиран и дай боже като имам второ пак иска да присъства. В Сащ е нещо нормално бащата да присъства на раждането, че даже и децата, те тогава почти всички трябва да са травмирани по твоята статистика. Поне от всичките ми познати тук никой не е травмиран, само да споделя че детето си съм го раждала в Русе. Късмет на всички бременни, важно е да родят здрави бебчета пък другото ... Hug

Общи условия

Активация на акаунт