седемте рилски езера

  • 41 599
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 3 328
Котенце, извинявай, че сега отговарям - нямах достъп до интернет тези дни.
От хижата, т. е. почти от лифта има два маршрута - единият е по-стръмен, другият - по-лек и заобикалящ. Ние тръгнахме по по-стръмния - да сме вървяли 10-15 мин. до първото езеро. Трудно ми е да преценя, не съм поглеждала часовник, честно казано. Като тръгнахме, видях часа, и като се прибрахме в хижата - също. А и по пътя спирахме - детето държеше да види и пипне сняг през лятото, а освен това успя и да се изпързаля по потъмнялата от прах пряспа, та се и преобличахме... Simple Smile
Определено този път, който избрахме, беше доста по-труден, в сравнение с другия - по билото /по него се върнахме/. Но пък именно по по-трудния маршрут срещнахме човек, който насред планината продаваше...сладолед. Радост за деца и големи  Joy Пак оттам се минава покрай изворчето на Дънов - с неповторимия вкус на рилската вода.
Трудно ми е да преценя в километри пътя, който изминахме, за да видим пет от седемте езера, но едва ли е бил по-малко от 7-8-10 км. А в планината, казват, цифрата се умножава по две, заради пресечения терен. До последните две езера, най-горе в планината, се стига и най-трудно, а има и високи места, от които могат да се видят всичките седем - хора, които се връщаха оттам, разказваха, че гледката е много вълнуваща. Ние не посмяхме да подложим детето на такова изпитание, а и времето вече беше достатъчно напреднало - рискувахме да слизаме до хижата по мръкнало, затова си обещахме, че ще се изкачим дотам следващ път.
Като пристигнете на място, огледайте се и бързо ще се ориентирате за двата възможни варианта на маршрута, за които писах. Възможно е да има и други, които пък ние да не сме видели, затова бихте могли и да попитате стопаните на хижата - да ви упътят най-точно.

# 16
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Днес ходихме на езерата. Обиколихме всички и съм много доволна. Качихме се с лифта от х. Пионерска, в 10 ч. бяхме горе и вече имаше страхотна навалица (някой каза, че прилича на бул. Витоша). Тръгнахме по долната пътека, много е стръмно изкачването по нея. На второто езеро продаваха сладолед, много добре ми дойде Simple Smile Върнахме се по по-полегатата. Гледката отгоре е фантастична! В 15 ч. бяхме на лифта за надолу.

# 17
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Качих снимките (но нямах много памет и качеството не е добро): http://www.renikg.snimka.bg/album.php?album_id=406934&view=2

# 18
  • Мнения: 161
благодаря на всички ви за отговорите, снимките също са страхотни, задължително трябва да се отиде дотам, изглежда невероятно, а сигурно живо е още по- незабравиума ледката, стискайте палци да се организираме и да отидем Simple Smile

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
Здравейте!
И ние в неделя се качихме на езерата  Laughing. Всички в семйството сме много щастливи. На всички пожелавам издържливост, да успеят да стигнат до най-горното езеро ,гледката е неописуема!
 Иначе ние тръгнахме пеша от Пионерска. Бяхме решили да е истински поход. За около час и половина стигнахме до станцията на лифта. Там / както някой преди мен беше писал/ беше като на събор.
Хора ,хора ,не можеш се размина. Ние питахме една група и водачът им ни каза ,че е по-добре първо да се изкачим по билото , а после да се върнем през хижата. Наистина ,за мен това беше по-добрия вариант /осъзнах го като се върнахме/. Пътят е труден, особено от Бъбрека нагоре, но си струва. Изкачихме се докрая, бараар с малкия. Всички се чудеха как катери камънаците към Сълзата като козле  Joy. Чак и аз не повярвах, че ненавършилото 6 год. дете изкара целият път без да мрънка. Наистина всичко си заслужаваше. Няма думи ,които да опишат чувството да се качиш там, високо и да се насладиш на откриващата се гледка. Върнахме се през хижата ,където обядвахме и надолу - пак пеша. Вярно ,накрая коленете ме боляха ужасно ,но бях толкова щастлива ,че всичко ми се струваше незначително.
 В заключение да обобщя - целият път пеша, от оставянето на колата до връщането при нея беше около 8 часа.
 Това от мен. Снимките още не съм качвала ,но те не могат да покажат истинската магия на Седемте Рилск езера!

# 20
  • Linz
  • Мнения: 11 619
kotenceto, да- на живо красотата е още по-впечатляваща. Предварителна организация не е необходима- ние го решихме от днес за утре, а и ние не сме големи туристи.
Нашият водач ни поведе през по-трудният път на отиване (а трябва да се мине и през него защото покрай него са няколко от езерата)- така било по-добре, въпреки, че 90% от слизащите от лифта тръгваха по другия- дясната пътека.
Ali_sun, значи сме се разминали някъде по пътеките. Ама и вие много път сте минали ooooh!Наистина имаше и малки деца горе Peace Аз обаче предпочитам моите да порастнат още малко преди да ги водя там Simple Smile

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
Рени , на риск тръгнахме и ние. За големият бях сигурна ,че ще издържи. На 12 г. е и според мен възрастта му е съвсем подходяща / за 1-ви път ги качих на неговата възраст/. Малчо - няма кой да го гледа и трябваше да го водим. Ако не беше издържал, единият щеше да изчака с него някъде по пътя.  На края излезе ,че аз съм най-зле от цялото фемили  Joy. Днес още ме наболват краката !
Моят мъж сподели ,че в детето е вярвал повече ,отколкото в мен  Laughing!

# 22
  • Мнения: 1 047
...уж искат да ходят в планината, ама ако може да е с транспорт...
Споделям.

Бяхме там на 25/07/2009г. Все едно имаше панаир. Казаха, че колите наброявали към 1500 на ден. Покрай езерата като на манифестация.
От Сапарева баня към Паничище с кола, после към хижа Пионерска пак с кола. Има паркинг.
Лифта тръгва от там и стига до най-ниско разположеното езеро - "Долното езеро".
За лифта казаха,че се чака около час и 1/2 към 10 часа. Двупосочен билет струва 15лв.
За връщане пак толкова се чакало.
През седмицата е друго, разбира се.
От 6 часа сутринта имало хора да чакат, а лифта работел от 09 до 21часа.
От "Долното езеро" до най-високото "Сълзата", пеш е около час и 1/2, но зависи от темпото на ходене, почивки, снимки и др.
Има много коне, които се наемат за такси.
Благодарение на тях целия път ухае на конски...тор.
Има и няколко проходими коли, които движат по протежение на лифта, но не знам от къде и как се наемат.
За спане не мога да кажа, но предполагам, че в хижа "Пионерска" и хижа "Седемте рилски езера" няма да е проблем.
По принцип е забранено за палатки при езерата, но имаше опънати.
На поляната пред хижа "Пионерска" като че ли имаше изложение на палатки. Точно тогава хижата имаше годишнина.
Пеша от хижа "Пионерска" до всички езера, с почивки, снимки, покрай хижа "Ловна" и до хижа "Пионерска" ни отне около 10 часа.
Спахме близо до хижа "Пионерска". Росата беше великанска.
Успех!

# 23
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Моите деца са на 8 и 5 и мисля, че преходът е тежък за тях. Особено върхът от който се виждат всички езера. Не толкова качването ще е проблем, колкото слизането. Притесняват ме най-вече търкалящите се камъни.
Конската тор не ми пречеше за разлика от прашните пътеки- при стъпване се образуват облаци прахоляк.
Съмнявам се да е забранено за палатки около езерата, защото поляната около хижа "7-те езера" цялата беше покрита с палатки (поне 50-тина).

# 24
  • Мнения: 2 821
Жена се е изгубила край Седемте рилски езера
 Confused Дано е добре жената..Като чух това и веднага се сетих за тази тема...

Като знам ние миналата година какво време случихме ...от Мальовица към езерата..суграшица ни пра и ужасен вятър...истинско безумие е да си в планината в такова време...Изкарахме късмет, че не се случи нещо...С планината шега не бива Sad

# 25
  • Мнения: 1 047
Намерена е вече.
За един ден в планината времето ни показа четирите годишни времена.

# 26
  • Мнения: 2 821
Слава Богу!

# 27
  • Мнения: 934
И ние взехме, че посетихме езерата точно в мъглата! Не че беше голям проблем, но гледка не се видя Sad Само от време навреме се вдигаше за по малко.
Късмет  ooooh!- да идеш на Седемте езера и почти да не ги видиш!
Минахме по дясната пътека, която се качва направо на Бъбрека, после надолу през останалите езера. Пътят не е чак толкова дълъг, четиригодишната ми щерка си го извървя без проблем. Е, с доста почивки в стръмния участък Wink

Лифтът хич не ме впечатли - двуседалков, мноооого бавен и скъп. На това отгоре не можахме да слезем с него, защото поради техническа неизправност спря и не го пуснаха вече. Та слизахме пеша до долу, заваля проливен дъжд... ама слязохме, де. Преживяване си беше!

# 28
  • Мнения: 1 047
...точно в мъглата...гледка не се видя ...да идеш на Седемте езера и почти да не ги видиш!...Лифтът - двуседалков, мноооого бавен и скъп. ...спря и не го пуснаха вече...слизахме пеша...заваля проливен дъжд...
Както каза, късмет.

# 29
  • Мнения: 114
Здравейте,бяхме в неделя на езерата и за да се качим на лифта чакахме близо 2 часа!!!Такава навалица не бях виждала отдавна!НЕ  се сетихме обаче за кончетата ,каквито имаше в изобилие,оказа се че  цената им е като на  като  на   лифта , малко по бавни са  ,  но поне не чакаш на километрична опашка за да се качиш!А иначе прехода  не е толкова труден ,ние бяхме с дете на 4 г. и успяхме да обиколим 5 от езерата...другите следващия път Peace

Общи условия

Активация на акаунт