Португалия и Лисабон - дайте съвети, впечатления и хрумки

  • 125 887
  • 810
  •   1
Отговори
# 615
  • София
  • Мнения: 9 509
Привет на всички в тази прекрасна тема! Hug Hug Hug

Завърнахме се вчера в късният следобед от слънчева Португалия Simple Smile!

Ще се опитам да обобщя и систематизирам инфото по-надолу за да послужи на онези, които все още не са достигнали това кътче на Европа!

На първо място държа да благодаря на всички вас, дали толкова полезна информация на страниците на тази тема! Това беше нашият основен пътеводител в Португалия, които четяхме и препрочитахме всеки ден!  bouquet  bouquet  bouquet Ще се опитам по-долу да допълвам казаното по-горе и дано ви е полезно то! bowuu

Пътуването беше с прекачване на Шарл де Гол, Париж и късен полет от Париж до Лисабон.
Пристигнахме в Париж с полет на Еър България на най-огромното летище в Европа, на което съм била до сега! Французите са грандомани и това определено си личи още тука. Багажа по направление си го получаваме директно на летището в Лисабон, та тука с раничка на гръб и слънчеви очила се отправихме към Париж за да оползотворим 7часа престой в града, които имахме до полета до Лисабон. Отправихме се излизайки от терминала и следвайки табелките на ляво към на близката станция на РЕР-а. От там –директно слязохме с влакчето без да прекачваме никъде на Denfert Rochereau, за да сме в района на Монпарнас, понеже от миналото пътуване до Париж остана да се качим на кулата Монпарнас, та сега попълнихме този пропуск за сумата от 29Е за двамата.
След това с метро излязохме на Шанз Елизе, и минахме по традиционните туристически места, завършвайки с любимият ми Сен Жермен и бутилка розе на Сена. Да не ви занимавам с Париж, все пак в темата за Португалия, изтъквам възможност само за един чудесен ден там, между двата полета.
С РЕР отново се върнахме от Спирка Сен Мишел на Нотр Дам до летището и се качихме на борда на Еър Франс за Лисабон в 20:50ч. местно време.
Още при кацането 22:20ч усетихме вятъра над Лисабон, понеже разтресе доста машината и ушите ми щяха да се пръснат от болка, заради налягането.
В Лисабон с метрото на синята линия, бяхме за няколко спирки до хотела, който се намираше в Салданха. Спокоен, тих и много изискан квартал, недалеч от големият им търговски център или МОЛ по нашему- Ел Корте Инглес.
Имахме 3 нощувки Лисабон, 2 Порто и отново същият хотел с още 3 нощувки в Лисабон.
Първото нещо, коеото направихме за нашият престой е да си вземем
билети за червеният сайтсиинг бус шатъл, за 18 евро на човек, с който за 48 часа имахме достъп както до западната, така и източната част на града. Видяхме много, научихме много от радио тур гайда на автобуса.


горещо препоръчвам обаче на тези от вас, които ще се решат на тази услуга да вземат не като нас червеният, а жълтият автобус, понеже осъзнахме по-късно грешката си, че не сме избрали него. Жълтият автобус
минава много по на често и така се печели повече време, ние чакахме доста по спирките нашият червен автобус и беше изнервящо особено под палещото слънце -32° на сянка. Освен това жълтият автобус, по-късно схванахме бил официалният им тур сайт автобус и струва 15 евра и отделно дава предимства и намаления на туристически места.
Кулата Белем видяхме първият ден с тура на автобуса и манастира Жеронимо. Кулата ми хареса, чакахме доста в неделя там.
Манастира, ще ме прощавате, но това ми бяха най- излишната инвестиция от 10 евро на калпак ooooh!. Аз ли пропускам нещо или освен двора на манастира и голямата катедрала с купула няма какво да се види там Thinking. Лично ние съжалихме за инвестицията, но…свършен факт. Имаше в неделя километрични опашки в жестокият пек. Отидохме в 5 вечерта и нямаше никой, просто платихме на каста директно и бях много любопитна за какво е била тая тълпа от хора. Спокойно може да се пропусне.
Нас лично ни впечатли арабската крепост в Алфама много повече, защото гледката от крепостта е дъхоспираща. Работи до 21ч. Спират да продават билети след 8,15ч вечерта.
Гледахме финала на световното на поляните на Маркеш Помбал. Еуфория голяма беше. Целият град - младежта и туристи на едно място.

Порто –дяволският град

3 часа и отгоре път с влака от спирка на метрото Ориенте, от където се взема влак за Порто. 88-99 евра варира цената на билета отиване и връщане от-до Лисабон, в зависимост от часовата зона. Взехме най-добрият възможен вариант, разбира се.
Понеже имахме време до влака, остана време и за разглеждане на района на Океанариум, който е в непосредствена близост до Ориенте-гарата за Порто. Там видяхме един различен Лисабон, понеже туристическият автобус не минава директно по пешеходните алеи, сега имахме възможност за снимки и разходка по алеята. Разкош! Футуристични сгради стил Барселона определят ландшафта в този край на Лисабон. Пешеходната алея е километрично дълга, като и тук има закрит кабинков лифт по протежението на реката. До Океанариума видяхме гребна база, в която тренираха бъдещите мореплаватели, цели детски градини се изсипваха там и децата по лодките-учат гребане. Традициите, все пак, там са -за да се спазват. Португалия е дала толкова много на света и явно се поддържа мореплавателска дух във всяко едно дете. Сладко ми се видя.
Порто е толкова различен от Лисабон, че ми спря дъха като излязохме пред гарата. Мексико, Боливия, Перу. Това си представете. Каубойски град от филмите. Няма такъв контраст, такава внушителна диаметрално противоположна разлика с Лисабон. Бях потресена в първият момент. Идеалният декор за пуерторикански филм!
Хотелът много приличен се оказа за 2те си звезди. Близо до гарата.
Порто е известен с  6те си моста над реката, които са основната атракция там. Най-впечатляващ е моста Сам Луис със 76 м. височина над реката в средната си част. Минава трамваят през него двупосочно, както има и  пешеходна зона в двете си страни и на нивото на реката и 76 м. над нея. Ужасно високо, но няма такъв гледка!
От там взехме закрита кабинка-5E/човек, която от височината на моста те сваля директно долу в крайбрежната пешеходна зона на Вила Нова де Гайа, която вече е друг град-квартал за мен на Порто- пълна с ресторанти, винарни, лунапарк и от там тръгват туристическите корабчета.
С билетите за това телеферико-както се казва кабинковият лифт-апропо-страхотни снимки стават от кабинката ти дават и талончета –покана за безплатно тестване на порто в близка винарна изба. Възползвахме се, разбира се.
Взехме туристически лодка от пристанището на Нова де Гайа за по 10Е на човек, която минава през 6 моста и отива до океана почти, но се вижда голямата вода със сигурност. Пак получихме талонче за дегустация, което, за жалост не можахме да ползваме и двата дена-защото винарната приключи с шоуто в 7,30ч. вечерта, та не се класирахме за там.
Порто беше изходната точка за следващите две места. Брага и Гимараеш.
Брага ни хареса много, спокойно и тихо местенце.
От Брага се пътува до Лусада, от където се изчаква 1час за влака до Гимараеш. През това време искахме да видим поне центъра на Лусада-ами нямаше такъв. Пихме бира и кафе до идването на влака.
Гимараеш е град под защитата на Юнеско, нещо между нашата Копривщица и Несебър, но със сигурност магнетично и романтично местенце. Понеже е в териториалната част на страната горещината беше мъчителна.
Апропро с картите ни за Порто само зареждахме на касите за пътуванията до Гимараеш и Брага.
Пътуванията до Синтра, Кашкаиш и Ещорил- върху Лисабонската карта за транспорт.
Порто- защо дяволски, ами защото през този месец се наблюдава едно особено явление, типично за романите за Шерлок Холмс, специално аз се пренесох в сцените на „Баскервилското куче“. Към 7-8 вечерта от океана в посока реката, съответно към двата бряга на реката се разстила гъста непрогледна мъгла, която изглежда така все едно има пожар някъде и димът се стеле над брега на реката(бях до последно убедена, че нещо не е наред и все очаквах да чуя сирени на пожарникарски коли, но не би). Накрая се осмелих да попитам сервитьора ни какво се случва и има ли нещо нередно. Той разказа, че по това време на годината в късните следобеди се повтаря това всеки ден. Пред очите ми, отсрещната страна на реката изчезна като на филм, Просто гъста мъгла скри от очите ни, всички ресторанти, пристанището, лодките, всичко изчезна. Правихме снимки на това явление, още ме потръпват тръпки, като се сетя. Гларуси пищят и се събират в една точка и кръжат тревожно в кръг над реката. Абсолютно дяволско пейзаж. Липсваше ми някой трол само да подаде глава от реката! Впечатляващо наистина! Не бях виждала до сега подобно явление.
В самия си център Порто наподобява Мадрид. Изискан, елегантен, бял, претенциозен! Самият град също е на хълмове като Лисабон и има непрекъснато качване и слизане по улиците.

Апорпо в Лисабон и Порто маратонките са задължителни! Не си и мислете за сандали, токчета и платформи. Не съм виждала на друго място толкова туристи със навехнати, счупени, гипсирани лакти и колена.  Прави впечатление, просто по улиците. Терените са стръмни и тротоарите са покрити с гладки лъскави павета, които се пързалят,  ако се спускаш особено надолу. Опасно си е.

От Порто обратно в Лисабон, през Ориенте отново.
От там с метрото в хотела.
Лисабон ни очакваше отново горещ и пълен с туристи. Макар и 2 дена с автобуса да обърнахме хастара на града и мислех, че вече съм видяла всичко, разбрах, колко съм се лъгала в следващите 3 дена.
Който писа по горе в темата, че Лисабон може да се мине за 1 ден, му пращам най-сърдечно много здраве и мога да го уверя, че сме се смели всеки ден с това изречение, катерейки стръмните улици на Алфама и Байро Алто.
Крепостта, строена от арабите в Алфама -São Jorge Castle(Св. Георги както го превеждат в пътеводителите в интернет) беше следващата ни цел. 7,50Е на човек е входа. С метрото се стига бързо и лесно навсякъде. Уредено е всичко и е много разбираемо направено. Гледката от там е умопомрачителна.

Синтра- Лисабонските карти за метрото, се зареждат на гишетата на самата гара или автоматите за 4,30-4,60 Еворо за зона 4-отиване и връщане.
От гарата в Синтра с автобуса 434 за 5 евро се качвате до двореца Пена. От там 14 евра входа +3 евро още за автобусчето, което ви качва директно пред стълбите на стръмният замък. Не се колебайте да дадете тези 5 евра до замъка. Няма изкачване. Все едно да катерите Банско от центъра до Бъндерица пеша. Забравете. Naughty
За двореца Пена всичко е казано вече.
Върнахме се по еко пътеката до Синтра, пихме кафе и отново на следващият автобус 403-до Кабо де Рока. Билета, противно на очакванията ни за 2,50Е на посока, се оказа 4,20 на човек за посока. Толкова е и връщането. Много завои, много нещо до това Кабо да Рока! ooooh! Пригответе се да ги клатушкате прави в градският автобус, няма места на отиване обикновено.
Сертификата е 11 евро на човек. Получава се от туристическото бюро до самата спирка на Кабо да Рока. Няма нужда-имаме снимков материал Mr. Green.

Кашкаиш и Ещорил. От гара Росио си заредихме отново Лисбоа картите отново за зона 4 за същата цена като до Синтра. 4,30Е на посока/човек.
Връщането от Португалия беше пак през Париж, само че с 2 часов престой и от там с Еър Франс до София.
Португалия асоциирам с много слънце, чистота и гостоприемност!
Съвсем различна страна, доволни сме много и щастливи, че имахме честта да се докоснем до културата, кухнята и историята на тази страна!
В хотела ни изпратиха с думите- See you next time!
Пожелавам си го още от сега! Hug

# 616
  • Мнения: 3 993
Чудесен пътепис! Браво, kopche, много хубаво умееш да пишеш! Такива разкази за пътешествия обичам да чета, написани с чувство и емоции. Като те чета, няма как да не ми се ходи в Португалия... Simple Smile Пожелавам ти да се завърнеш там!  Hug 

# 617
  • Мнения: 282
kopche,чудесен разказ и много полезен! Hug

Момичета,моля кажете ми този хотел на добро място ли е http://www.booking.com/hotel/pt/mercador.bg.html?aid=304142;sid= … f5e9bb2229;dcid=1 ?

# 618
  • Мнения: 11 122
Да, ОК е мястото.

Копче,
много ме изненада и плени с тази мъгла в Порто Simple Smile ще се ходи и там (само в Лисабон и околности съм била).

# 619
  • Sofia
  • Мнения: 4 586
копче,
И аз останах очарована от разказа за мъглата! Ще се ходи в Порто, то се е видяло..

# 620
  • Мнения: X
 Mr. Green Еднакви усещания и желания имаме. Благодаря за разказа   bouquet

А това с мъглата само през юли ли е? И инцидентно ли е или трайно явление?

Много ми е мечтана тази Португалия!

# 621
  • София
  • Мнения: 9 509
Сервитьорът, от това, което успя да каже -на средно ниво английски, понеже знаете, как е с чуждите езици понякога Grinning, че това е този месец само- всеки следобед. Дори каза, че ако се качим на отсрещният хълм- има една крепост и погледнем надолу, десният бряг на реката ще изчезне пред погледа ни. Е, понеже само тази крепост не възкачихме, тя се пада на хълма на Нова Гайя от лявата страна на железният мост, сега ми е дерт, че пропуснахме това. Simple Smile
Отделно -понеже мъжът ми е любопитен като малко дете и пита за всичко, аз го играя преводач, та разбрах, че дълбочината на реката Дурo, на която е Порто (какво Перу ми е в главата ooooh!, но асоциациите управляват речта ми Mr. Green), е 75м дълбока. Сервитьорът отново ни посочи моста в най- високата му средна част и каза, че там е 76 м височината на дъгата на моста, считано от водното огледало, и че толкова е дълбочината на самата реката- -1м, т.е. 75м.
Дали е вярно, не знам, ...но и нямаше кой да го оспори. Grinning

Последна редакция: вт, 22 юли 2014, 15:56 от kopche

# 622
  • Austin,TX
  • Мнения: 9
kopche Hug, били сме по едно и също време в Лисабон. Ние заминахме на 02-07-2014 г. през Париж , и се върнахме на 17-07-2014 г. отново през Париж. Летяхме и в двете посоки с AF и билетите ни / 3-ма възрастни/ струваха малко  под 800 Е. Времето беше страхотно и изкарахме чудесна почивка.  Лисабон посещаваме за 4-ти път, но всеки път откривам все нови и нови места  Crazy, а Синтра е място, което задължително трябва да се види. Ходихме и до Кабо де Рока, взехме сертификат на малкия.

# 623
  • Мнения: 109
kopche страхотен разказ  Hug и много полезен  Wink
Искам да попитам дали може да се стигне с кола до самия замък в Синтра?

# 624
  • Мнения: 731
Искам да попитам дали може да се стигне с кола до самия замък в Синтра?

Може. Пътят е асфалтиран, но доста тесен и с изключително остри завои. Колкото по-малка колата - толкова по-добре.

# 625
  • София
  • Мнения: 9 509
Да, качват се и с коли. Макар, че ако някой реши да прави маневри по тесният път или да търси да паркира се събира колона за отрицателно време.
Същото беше по пътя Синтра-Кабо да Рока. Особено в селцето, непосредствено преди Кабо да Рока. Тесни улици, като на Палеокастрица, Корфу. За да мине нашият автобус, отсрещната страна правят колона за да се разминат.
Хич не ми се мисли за коли и паркиране по тези места. За мен би било много натоварващо, затова никога кола и рента кари по такива места.  Naughty
Паркирането е цяла наука в Лисабон направо. Особено по стръмните улички и отвесни наклони, с 15 см. разстояние от капака на колата. Naughty
Направи ми впечатление характерен сценарий за паркиране в Лисабон. Хората изкарват пари от това Grinning. Има човек, който търси на улицата празно паркинг място, застава там и причаква търсеща място кола. Задава се кола и търси да паркира. Човекът излиза на улицата и започва да помага на шофьора с насоки и жестикулирания да паркира умело на свободното място. Шофьорът му се отблагодарява с дребна сума на ръка. И така сценарият се повтаряше всеки път.  Simple Smile
Бизнес- толкова бърз и лесен, колкото да ти почистят стъклата на светофара на бул. Евлоги Георгиев на канала примерно в час пик. Wink

Последна редакция: вт, 22 юли 2014, 21:50 от kopche

# 626
  • Мнения: 731
Относно свободните места за паркиране, съм виждала и в София на бул. "Христо Ботев" разни елементи с въжета в ръце, които уж пазят точно за вас дадено паркомясто.

Ние пътувахме за Кабо да Рока с автобус от Кашкаиш. Мисля, че бяха на 40 минути. Малко бяха правостоящите в автобуса, а след няколко спирки всички вече седяха. Завоите не бяха толкова много и страшни, колкото са идвайки откъм Синтра, както разказвате.

И аз се впечатлих от разказа за Порто. С удоволствие пак бих отишла в Португалия по всяко време. Продължавам да събирам информация от темата.

# 627
  • София
  • Мнения: 9 509
Най-накрая успяхме да свалим снимките от пътуването и тук намерих няколко кадри, с които сме опитали да запечатаме явлението в Порто над реката Simple Smile.


# 628
  • Мнения: 3 298
Порто е град на контрастите, повече просяци и дроги не съм виждал никъде вЕвропа, има страшно много рухнали сгради и като цяло не е поддържано, но си струва да се види. Не съм забелязъл и минимална прилика с Мадрид!! Бих казал, че са абсолютно различни

# 629
  • Мнения: 109
Аз мислех да отидем с влак до Синтра,послед до Кабо-то ,от него с автобус до Кашкай и от там пак с влак да се върнем в Лисабон.Понеже ще сме с детето от финансова гледна точка, с кола ще излезе по-евтино и много по-удобно...,но ще решим там на място.

Общи условия

Активация на акаунт