За изплащането на болничните

  • 2 435
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 2 298
да нещо не го рабрах

Защо 90% от 1500 а не от 1600 ?
защото осигуровките и данъците се плащат върху брутната в случая 1600.
 
И като си гледам фиша никаде не виждам някакъв праг 1500 лв , това което аз знам е че от брутната заплата се вади минималната заплата и от получената сума се започва изчисляване на данъците и осигоровките?

А къде го има посочен този таван 1500 лв за болничен, мисля че премахнаха закона за таван на сума върху болничен ?
Данъците наистина плащаш върху 1600, но осигуровките са върху 1500, така е по закон (от началото на тази година, преди това беше 1200). Всъщност този праг се оределя като 10 минимални работни заплати. Никъде не го пише по фиша, то не му е там мястото.

Няма логика да няма таван върху болничните, те са свързани с осигуровките. Не може да плащаш осигуровку върху 1500, а да ползваш болнични върху 1600. ДОД е нещо друго, винаги се плаща върху брутото, но няма нищо общо с осигуровки и болнични.

# 16
  • Мнения: 4 428
Данъците наистина плащаш върху 1600, но осигуровките са върху 1500, така е по закон (от началото на тази година, преди това беше 1200). Всъщност този праг се оределя като 10 минимални работни заплати. Никъде не го пише по фиша, то не му е там мястото.

Няма логика да няма таван върху болничните, те са свързани с осигуровките. Не може да плащаш осигуровку върху 1500, а да ползваш болнични върху 1600. ДОД е нещо друго, винаги се плаща върху брутото, но няма нищо общо с осигуровки и болнични.

Съгласна съм с всичко, но от тази година прага го промениха от 1200 на 1300, само се говореше за 1500 и от догодина може и така да е.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 298
Данъците наистина плащаш върху 1600, но осигуровките са върху 1500, така е по закон (от началото на тази година, преди това беше 1200). Всъщност този праг се оределя като 10 минимални работни заплати. Никъде не го пише по фиша, то не му е там мястото.

Няма логика да няма таван върху болничните, те са свързани с осигуровките. Не може да плащаш осигуровку върху 1500, а да ползваш болнични върху 1600. ДОД е нещо друго, винаги се плаща върху брутото, но няма нищо общо с осигуровки и болнични.

Съгласна съм с всичко, но от тази година прага го промениха от 1200 на 1300, само се говореше за 1500 и от догодина може и така да е.
Права си, аз излязох в болнични в началото на годината, преди да го променят (май беше от 01.02.2005) и съм запомнила какво се предлага. Сега попитах в счетоводството, наистина е 1300 и вече не е по правилото за 10 минимални работни заплати, както беше дълги години.
Извинявам се на Амбрекс за грешката, но механизма на смятане е този, който съм и го описала.

# 18
  • Мнения: 184
Е значи болничният че е върху 1300:(
надявах се да вземам малко повече парички , но какво да се прави, и бонуса ми явно не играее, не съм ползвала болничен през тези 6 месаца.
 Та правилно ли разбрах ще вземам 90% от 1300 лв ==1170, което е тавана за брутна  заплата  над 1300 и ДОД в моя случай не играе

# 19
  • София
  • Мнения: 2 298
Е значи болничният че е върху 1300:(
надявах се да вземам малко повече парички , но какво да се прави, и бонуса ми явно не играее, не съм ползвала болничен през тези 6 месаца.
 Та правилно ли разбрах ще вземам 90% от 1300 лв ==1170, което е тавана за брутна  заплата  над 1300 и ДОД в моя случай не играе
Правилно си разбрала, това е положението и трябва да се примириш. ДОД не играе.
После за раждането - ако искаш по-добри условия, плащаш, никой не те пита колко данъци си внесъл.
После с майчинството още по зле - 130 независимо от заплатата и платения ДОД. Ако ти изнася. Аз защо мислиш, че зарязах бебка на 3.5 месеца майка ми да я гледа и се върнах на работа - хем да си запазя работата, хем по финансова причина, тия 130 са трохичка от заплатата ми, а искаме бебка да не я лишаваме от нищо (не става въпрос да купуваме глезотии и изгъзици, но всичко необходимо и качествено е далече от тези 130 лева...)
абе не ми се говори въобще на тая тема, че само се ядосвам...
Важното е бебчето ти да се роди живо и здраво, другото се подрежда някак си...

# 20
  • Мнения: 184
Аз съм на същото положение , и при мен ще се наложи да се върна рано на работа, след като ми изтече болничният, след това смятам да си взема отпуската която ми е останала за да мога да я отръскам още малко . Живот и здраве само и всичко да е на ред.
 ти кърмиш ли я твоята бебка или си на адапте?
Мен този въпрос живо ме тормози , заштото ми се иска да я кърмя колкото се може по вечко

# 21
  • София
  • Мнения: 2 298
Аз съм на същото положение , и при мен ще се наложи да се върна рано на работа, след като ми изтече болничният, след това смятам да си взема отпуската която ми е останала за да мога да я отръскам още малко . Живот и здраве само и всичко да е на ред.
 ти кърмиш ли я твоята бебка или си на адапте?
Мен този въпрос живо ме тормози , заштото ми се иска да я кърмя колкото се може по вечко
И аз исках да кърмя, ама не се получи. Започнах да вдигам кръвно и доктора вика "ще действаме, да не стане някоя беля и с бебето и с тебе", секцио и бебка се появи 15 дни преди термина. Затова не я зарязах на 3 месеца, а на 3 и половина, като родиш преди термина, после си полваш остатъка от тези 45 дни дето са за преди раждането. След секциото обаче вдигнах още по-високо кръвно и минах на лекрства, а бебка на адапте, тогава ми потече коластрата, но заради лекарствата не можех да я кърмя. Като се прибрахме от болницата, за около 10 дни кръвното ми се нормализира, през това време нещо се цедях с помпа, ама то не е като бебе да задърпа силно. А беба се бече научила на лесно с биберона, слагам я на гърдата, тя не може да дърпа и пищи от глад. Цеда с помпа, сипвам с шише и давам с биберон. Ама не тече много, мъжа ми купува боза, бира, ядки, аз се наливам, но така и не потече като хората. Отказах се и беба мина изцяло на адапте. Нищо й няма расте като гъба и аз престанах да се тормозя, колко деца са отгледани на адапте, та и моето ...
Тръгнах на работа като ми изтече болничния, а месец и половина след това си взех отпуск и ходихме на море, на нея много и хареса и се чувстваше прекрасно. Оставих си 10 дни за около Коледа, пак да си попстоя у дома и да й се порадвам за по-дълго. Ако знаеш как ми е мъчно през деня ...

# 22
  • Мнения: 200
Здравейте скъпи мами!Имам питане.Моя позната свърши отпуска за отглеждане на малко дете. С Работодаетля има договор за минималната работна заплата-150лв.Тя смята да излиза в болнични.Каква сума ще и бъде изплатена ако целия месец е била в болнични?Имам предвид при минималната работна заплата ,пак ли се начисляват 80% от брутното вузнаграждение или ще получи цялата сума от 150лв.?!?

# 23
  • Мнения: 2 381
Болничните се изплащат от РУСО.Трябва да имаш поне 6 месеца стаж.Щом те осигуряват на 150лв, значи ще получиш 80% от 150лв.Важно е какво пише в трудовия ти договор, а не каква сума си получавала до сега в действителност.Патологичния болничен(45 дни преди термина) се изплаща на 90%.

# 24
  • Мнения: 934
Има и аз едно птане с тея болнични съвсем не ми е ясно. Ето ква е хавата от началото на годината до сега са ми превеждани следните усигуровки

                                                                                                        Осиг.  доход /лв./:
месец 1  | Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица дни- 21 | 380.53 
месец 2  | Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица дни- 20 |  380.16 
месец 3  | Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица дни-  22|  382.75 
месец 4  | Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица дни-  21|   382.76 
месец 5  | Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица дни-  08|  161.16 
месец 5  | Пенсия                                                                    дни-  16|  0.00 
месец 6  | Пенсия                                                                    дни-  30|   0.00 
месец 7  | Пенсия                                                                    дни-  31|   0.00 
месец 8  | Пенсия                                                                    дни-  31|   0.00 
месец 9  | Пенсия                                                                    дни-  15|   0.00 

а от 15.09 до 14.10 имам граждански договор на крупната сума от 200 лв, а от 14.10 съм на отново и то естествено фиктивно на трудов договор за 150 лв.
имам си преди това 6 цели години усигуровки на трудов договор с пълно усигуряване. Та питането ми е следното има ли смисал да се напъвам за някакви болнични при условие, че имам един от 21.10 за 10 ден и след това ми започва този за 45 дена преди раждане.
Съжалявам отново, че ви занимавам ама пишман станах за тея прослувути болнични. То не са документи то не е чудо. Ясно ми е, че дори и да ги получа няма да са много ама все пак са си пари.
Благодаря предварително
 
 

Общи условия

Активация на акаунт