Съществува ли Дядо Мраз / Коледа?

  • 1 214
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
В няколко теми видях различни начини, по които "колегите" родители са подходили към този важен въпрос. Понеже не намерих такава тема, а тя e особено важна и актуална, реших да я пусна за самосиндикално обсъждане.

В моето детство Дядото се наричаше Мраз. Видял съм само хубави неща от него и въпреки отношението ми съм онзи период от историята ни, не мога да се накарам да го маричам Коледа. А и в детските песнички си е Мраз, така го знае вече и синът ми, така че надолу ще го наричам така. Ще почна с нещо, което постнах в друга тема, но то е отговорът на въпроса:

През 1897-ма осем-годишната Вирджиния О'Ханлън пише писмо до редактора на New York's Sun и отговорът се появява почти веднага. Негов автор е  Francis Pharcellus Church, редактор във вестника. Този отговор става най-препечатваното писмо на всички времена, появява се в много вестници, книги и филми, на плакати и пощенски марки.

"Скъпи г-н редактор,
Аз съм на осем години. Някои от моите малки приятели казват, че няма Дядо Мраз. Татко каза, че ако го пише във Вашия вестник, значи съществува. Моля Ви, кажете ми истината: има ли Дядо Мраз?
Вирджиния О'Ханлън"


ВИРДЖИНИЯ, приятелите ти грешат. Те се влияят от скептицизма на нашето време. Те не вярват в нещо, ако не го видят. Мислят, че не съществува нищо, което малките им умове не разбират. Всички умове, Вирджиния, и на големите хора, и на децата, са малки. В огромната вселена умът на човека е като мравчица, сравнен с необятния свят около него и с разума, който би могъл да побере цялата истина и цялото знание.

Да, ВИРДЖИНИЯ, Дядо Мраз съществува. Това е толкова сигурно, колкото че има любов, щедрост и преданост, а ти знаеш, че тях ги има и че внaсят в живота ти най-голямата красота и щастие. А колко грозен щеше да е светът, ако нямаше Дядо Мраз. Толкова грозен, колкото ако нямаше ВИРДЖИНИИ. Тогава нямаше да има нито детска вяра, нито поезия, нито любов, за да направят света добър. Нямаше да изпитваме наслада, освен от нещо видяно или вкусено. Вечната светлина, с която детството изпълва света, би угаснала.

Не вярват в Дядо Мраз! Все едно да не вярваш във феи! Дори ако баща ти наеме хора, за да следят всички комини в Коледната нощ, и не видят Дядо Мраз, какво ще докаже това? Никой не го вижда, но това не значи, че той не съществува. Най-истинските неща на света са тези, които нито децата, нито големите виждат. Виждала ли си някога по поляните да танцуват феи? Разбира се, че не си, но това не значи, че не са там. Никой не може да си представи или да разбере всички невиждани и невидими чудеса на света.

Можеш да разглобиш детска количка и да видиш какво трака вътре. Но невидимият свят е покрит с воал, който нито най-силният мъж, нито даже общата сила на всички най-силни мъже, които някога са живели, може да разкъса. Само вярата, фантазията, поезията, любовта, романтиката могат да отместят тази завеса. Само тогава можем да видим божествената красота и блясък зад воала. Съществува ли всичко това? О, ВИРДЖИНИЯ, на света няма нищо по-истинско и вечно.

Няма Дядо Мраз? Слава Богу, той съществува и ще живее вечно. Дори след хиляда години, дори след десет пъти по десет хиляди години, той все ще радва сърцето на детството.

------------------

Към това мога да добавя само, че наистина най-хубавите и ценни неща са невидими. Приятелството, любовта, щастието, здравето, надеждата. (Може би само усмивката и смехът правят изключение.) Не ги виждаш, но ги има. Не можеш да ги пипнеш, но те топлят.

Ха, ама у нас снощи, 23 дни преди Коледа, беше на гости Дядо Мраз! В яслата, в която ходи Иво, вече има украса и пеят зимни и новогодишни песнички. Когато го вземах вчера, докато го преобличах, разгледахме и обсъдихме подорбно една картинка на стената - елха с много подаръци и украса и разбира се - с Дядо Мраз. Иво може да е още малък, но както каза той - "Това Дядо Мраз, донесе Иво мноооооого подаръци". (Вече знае най-важното, хехе.) По пътя до вкъщи говорихме само по темата, а като се прибрахме, пуснах зимни песнички, пяхме с тях, рисувахме елха, снежен човек, елха, подаръци... Е, и един кран, но той е за да може Дядо ви Мраз по-лесно да се качва. И така - около 3 часа. Иво си беше усмихнат и щастлив през цялото време и въодушевено обясняваше как и колко мноооооого подаръци ще му донесе Дядо Мраз. Както казах, Негова Милост ни беше на гости.

Така че съществува и има смисъл да му се пише. Пишете, надявайте се, мечтайте.
ВИНАГИ има смисъл.

Весели празници на всички!

Последна редакция: пн, 07 дек 2009, 11:42 от Weingro

# 1
  • София
  • Мнения: 622
Много сладка тема  Heart Eyes Благодаря bouquet Весели празници на всички  Hug

# 2
  • Варна
  • Мнения: 957
Не бях чела това писмо. Но тази година ще го ползвам. Голямата ми дъщеря вчера ме пита: "Мамо, всъщност няма Дядо Коледа, нали?" Е, това писмо (но подписано от Дядо ви) ще намери на 25-ти до възглавницата си.
А вчера само й казах, че на нейната възраст и аз съм се съмнявала, но вече съм абсолютно сигурна, че има Дядо Коледа/Мраз/Клаус...Тя с облекчение ми повярва. Докога ли?

# 3
  • Брюксел / София
  • Мнения: 2 500
Разбира се, че има дядо Коледа, дядо Мраз и Ст Никола... Дъщеря ми, която скоро ще навърши 7, миналата седмица написа писмо на Ст Никола. Обикновено той идва на 6 ти декември, т.е. вчера. Цял ден тя беше толкова щастлива, че е получила мечтания подарък. Тази седмица ще напише писмо и на дядо Коледа и пак ще тръпне в очакване дали той ще получи писмото й, дали ще успее да изработи за нея точно подаръка, който тя иска, дали в зимната нощ на Коледа ще успее да дойде и да го остави под нашата елха. Постоянно пита мен и татко й дали и ние сме написали нашите писма, дали сме си пожелали нещо... И не знае милата, че за нас най-голямото щастие е да гледаме как блестят очите й в очакване и как се усмихва, когато сутринта на Коледа нетърпеливо тича към елхата, за да види какво има там...
Вярвам, че има дядо Коледа, искам и детето ми винаги да вярва, че добротата, милосърдието, любовта са най-прекрасните неща, които не е задължително винаги да виждаме, но е много важно ВИНАГИ да усещаме със сърцата си. Весели празници!

# 4
  • Мнения: 289
Аз вярвам в Дядо Коледа по-чистосърдечно и от децата,
Вярвам дори, че шоколада го правят мечетата и бобърите в онази гора.. ама да не се отплесвам  Laughing
Детето ми за съжаление не проявява особен интерес към темата, явно един наивник вкъщи стига засега Wink

Зная обаче, че така се живее по-лесно - защото чудеса наистина се случват! И не само на Коледа.

# 5
  • Мнения: 122
За кой питате... за онзи с бялата брада, червените одежди и чувалчето с подаръци ли... да, има го... даже веднъж когато бях малък в новогодишната нощ го дебнах около 30 мин. пред блока... нашите едва ме прибраха... ИМА ГО... ДА...  Heart Eyes

# 6
  • Italia
  • Мнения: 1 059
Има го, естествено. В България по-големия проблем се оказва съществуването не на един, а на цели два. И в детската градина на моите хубостници бяха обяснили, че Дядо Коледа и Дядо Мраз са братя. Оставаше да включат и Клаус и съвсем щеше да запричила на тримата братя и златната ябълка... Добре, че госпожите не са обяснявали как си поделят Снежанка горните три персонажа  Mr. Green

# 7
  • Мнения: 2 035
Това писмо го бях чела сега наскоро в подписа беше като линк на една потребителка от  форума...останах впечатлена и много ми хареса  Heart Eyes


"Най-истинските неща на света са тези, които нито децата, нито големите виждат.
......
Нямало Дядо Коледа? Благодарим ти, Господи, той е жив и ще живее винаги."



.....та и аз вярвам и ти благодаря Господи, че го има!  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт