колко парички за подкупи да си приготвим

  • 11 705
  • 123
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 429
Определено доста ни куца здравеопазването ! Тъй като имах възможност да ползвам и немкса клиника , ще ви разкажа как точно ни " прекарват " нас българите в собствената ни държава .
Аз естествено си плащах , защото не се осигурявам по техните закони , но като влезеш в болницата и хайде пред теб ясно обозначени цени за различните процедури , свободни лекари и стаи . Абе всичко просто и ясно написано . Да не говоря , че всички лекари са професионалисти и не ти се налага да се молиш на някой да те прегледа . Приемат те и те настаняват в стаята . Стаята няма да описвам , защото мисля , че всеки може да си представи хотелска стая . Плащаш , когато напускаш болницата НА КАСАТА , а ако си останал в болницата повече от 5 дни ти правят 40% отстъпка , защото си сериозно болен и са сметнали , че се нуждаеш от пари ... , а и това си е тяхната политика .
Цените в болницата за мен бяха високи , но за жител на Германия , получаващ средна заплата, не са .
А тези , които се осигуряват плащат само 30% от сумата по тяхното лечение .
Не е нужно да плащаш за предварително ангажиран лекар или за единична стая .

Ясно ми е ,че България е доста по-малка страна , но проблемите ни могат да се решат . Ако вместо да даваме тези пари на корунпирани лекари , а правим дарение за болницата , ще има по-голям ефект . Не че в България и болницте са на ниво и служителите не си прибират даренията , но това е друго нещо...

# 46
Аз също съм на мнение, че не е нужно да се плаща.....ОБАЧЕ....какво ми казва един познат(лекар!!!):"По-добре си плати" Изумено питам Защо?Нима няма да се отнесат човешки с мен...., а отговора е:"Разбира се, че ще се отнесат човешки и няма да те оставят, но ако раждането ти е нормално те и няма смисъл да правят нещо кой знае какво, но в случай че се налага нещо друго....,те ще си свършат работата свеждайки я до НЕОБХОДИМОТО, но не чакай нищо повече".
За моралното - не е морално!!! Обаче потърпевшата съм аз. Не съм чула някое мамче да са го изнудвали лекари за пари. Парите решаваме да ги дадем или не единствено и само ние. С тях си купуваме най-вече спокойствие. А решението за това си е наше. Няма върната родилка, но когато има усложнения и не си доволен нещо, как да упрекнеш лекаря, който ти казва "Направихме всичко, което се иска от нас." Дали това е достатъчно......

# 47
Не искам да подкрепям КОРУПЦИЯТА, но искам да раждам спокойно, все пак не съм като циганките, които раждат едва ли не всяка година....Ще родя само няколко пъти в живота си (дай боже повечко) и съм склонна да дам пари, за да си осигуря спокойтвие, както и чиста съвест, че съм направила всичко възможно, за бебо и за мен. А иначе съм в подкрепа на мнението, че трябва да се плаща само в частните клиники, а в държавните да е е безплатно.
Ама то и в момента си е точно така!
А това, че някои плащат - нормално!!! Те си плащат за ЕКСТРИ все пак.

# 48
  • Мнения: 365
Изобщо не съм склонна да си плащам. И какво означава "да съм спокойна". Когато ти е за първи път ти всъщност не познаваш лекаря и колко може. И тогава ако нещо все пак се обърка, а пък ти си си платила да не се обърква нищо - какво като си била "спокойна" плащайки си. И ако след това се постави въпроса "ама аз нали си платих, за да няма проблеми", но "бедния" доктор толко си може.... тогава какво? В края на краищата никога нищо ли не се е обърквало при "спокойните" раждания? Целия ми трудов стаж ме дерат за здравни и др. - нема не искам, нема недей, ами после да давам още пари на някой за да си свърши работата, за която вече и без това съм платила. Вместо да ги похарча за бебето в прекия смисъл - е трябва да съм мръднала. Не искам да обидя никой, който иска да се чувства "спокоен" - просто изказвам лично мнение. Майка ми също иска да е "спокойна". Обещавам, че направи ли подобна глупост(да плати) ще си загуби спокойствието на мига.

# 49
# 50
  • Мнения: 365
Къде отиват и къде не - ПОЧТИ не ме интересува. Далече съм от мисълта обаче , че държавата не плаща подходящо за едно раждане, или за един гинекологичен преглед, или за нещо друго което се покрива от здравната каса. Не разполагам с точни цифри, но от някъде бях чула че касата плаща за един гин. преглед някъде около 30 лв. Може и да се лъжа, естествено. Мислите ли, обаче,че толкова много лекари ще се превръщат след близо 10-ина год. обучение в книжни плъхове като G.P.-та или ще се връзват със здравната каса, ако е пък ЧАК пък толкова неизгодно и неудовлетворително? Отново не съм в час с процентите, но не са ли поне 50 на 50? Във всеки случай 3/4 от лекарите с които АЗ съм говорила са обвързани с касата. Може да е и съвпадение, естествено. А ДАЛИ???

# 51
  • Мнения: 3 200
Цитат на: Лили
Къде отиват и къде не - ПОЧТИ не ме интересува. Далече съм от мисълта обаче , че държавата не плаща подходящо за едно раждане, или за един гинекологичен преглед, или за нещо друго което се покрива от здравната каса. Не разполагам с точни цифри, но от някъде бях чула че касата плаща за един гин. преглед някъде около 30 лв. Може и да се лъжа, естествено. Мислите ли, обаче,че толкова много лекари ще се превръщат след близо 10-ина год. обучение в книжни плъхове като G.P.-та или ще се връзват със здравната каса, ако е пък ЧАК пък толкова неизгодно и неудовлетворително? Отново не съм в час с процентите, но не са ли поне 50 на 50? Във всеки случай 3/4 от лекарите с които АЗ съм говорила са обвързани с касата. Може да е и съвпадение, естествено. А ДАЛИ???


Наскоро чух, че съотношението е 30:70 в полза на касата, ама дали е така, не знам със сигурност. Но представете си колко са "ощетени" лекарите, ако наистина е така.

# 52
  • Мнения: 365
Цитат на: Elfi
А изказвания от рода: да не е ставал лекар, са лишени от здрав разум.


Колко от тези, които са станали лекари са се водили от  желанието си да помагат на хората, и колко са си мислили "я, да зема да стана лекар, че луди пари падат"? Защо тогава, тези които все пак го казват на глас да са лишени от здрав разум? От всяко дърво свирка не става. Някога тези хора са били наричани лечители и всички са умирали от преклонение пред тях и дарбата им. И сигурно не са знаели значението на думата рушвет - най-важно за тях е било да помогнат. Това е призвание. Сега вече е доста опорочено и много от днешните "лекари" се интересуват първо от финансовата страна на нещата. В основата си, обаче наистина е призвание и този, които наистина иска да помага на хората би трябвало да бъде безкористен в начинанието си. Ще кажете:
 - е, да, ама сиренето е с пари - човек трябва и да живее.
И ще сте прави.
Пари се дават - и от мен, и от теб и от всички, които плащат осигуровки. За съжаление почти никой от нас не може да повлияе на разпределянето им. Парите, които давам, обаче са факт и те не са никак малко за мен. Наистина ли трябва да продължа да давам и на ръка? И докога? Тая работа край няма!

# 53
# 54
  • Мнения: 365
Ако не ми се удържаха пари от заплатата, а трябваше да ги давам САМО на ръка щях да се интересувам повече. Тогава въпросът щеше да опира до избор - дали на този лекар или на онзи. Но след като държавата ме поставя пред свършен факт и си взима колкото иска от моите пари за да ги даде на който си иска без да се интересува от моето мнение, то и да се интересувам на кой ги дава и да не се интересувам какво се променя.

Ти ЕЛФИ, например като се интересуваш къде отиват парите ти доволна ли си от избора, който държавата прави вместо теб за разпределянето им. И ако не си доволна(както личи че не си от постингите ти) какво промени ти с това, че се интересуваш.

Да, вярно е че ме лекува лекаря, а не здравната каса. Но аз съм си платила лечението. Чрез осигуровките. АКО реша, че искам да кажа "благодаря" допълнително, мисля че АЗ трябва да избера начина по който да га кажа(дори ако искам с ракия или уиски, или дори просто с благодарствена картичка). А не да бъда изнудвана. И от кога "благодаря" ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да има материален или финансов израз?  И да наистина лекарят е ДЛЪЖЕН да си свърши работата, дори ако за това му плати САМО касата. Ако не го устройва да не се обвързва с нея. Ако аз получавам заплата за това че примерно ти продавам нещо или ти нося вечерята, но не съм доволна от заплащането как това ЗАДЪЛЖАВА тебе да ми платиш повече. Ако заплащането не ме удовлетворява, аз просто напускам, а не те изнудвам да ми доплащаш ти(като ТИ в случая си клиент, пациент или каквото там). Поради причината, че не мога да променя факта че ми се удържат пари за здравни без да мога аз да ги разпределям при нужда, аз ИЗБИРАМ да се обвързвам с лекари, на които вече съм платила(тези, които работят с касата)веднъж и да не плащам втори път. И избирам да не им позволявам да ме изнудват. Ако все пак се опитат твърде на сериозно да ми обясняват как "няма да ме погледнат", ако не си платя - много кофти им се пише. В един от форумите един баща(Шаркан или нещо такова) се оплакваше, че въпреки че са си платили в Шейново са е...ли м...та на жена му и сега се чуди дали да ги съди или да ги бие наред. И си е платил. След като е плащал и с осигуровки. И за какво е платил питам аз? За благодарност? Или щото е искал "спокойствие"? Аре мерси за това "спокойствие".

И от къде по дяволите ти хрумна, че не уважавам труда им? Аз им отдавам нужното уважение(най-малко като съм ги избрала). Но наистина не мисля, че за уважение като и за благодарност ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да се плаща - не парите най-точно изразяват уважението и благодарността.

Стана малко дълго, извинявам се за което. Дали не трябва да си платя някъде - ей така за извинение?

# 55
# 56
  • Мнения: 365
въпроса е в това че нито аз нито ти можеме да правиме оценка на това кой е ниско и кой висококвалифициран и кой да взима повече-кой по малко пари-нали така?
и сега от друга страна аз си плащам за лекар и мене ме касае той да може да ми постави диагноза "вярна с оригинала" и да ме лекува правилно-нали така?
щото друго е например мъжа ми да иде на майстор и оня да каже-опс-извинявай-грешка-ще го смениме...
по мене и по тебе няма нищо за сменяване!
и лекаря носи ЦЯЛАТА ОТГОВОРНОСТ ЗА РЕШЕНИЯТА СИ! нали така?
и сега ако той иска пари за да спаси живот-това поставя според мене адски прямо въпроса за ПРОФЕСИЯТА и ПРИЗВАНИЕТО които за мене са 2 различни неща! не може ти да си лекар и да не си свършиш работата-това го може майстора но не и лекаря защото последствията са трагични повечето случаи! и парите нямат нищо общо-ей тука е тънката червена линия между професия и призвание!
и все си мисля че ако не може да повлияеме на разпределянето на средствата в касата-не бива да подкупваме лекарите защото ги извратяваме да не поглеждат пациентите си без пари и по тоя начин те вече не са лекари а майстори...

# 57
# 58
  • Мнения: 2 641
Brei tuk prochetoh dosta interesni mnenia. Iavno poveceto misliat che pari za cigari i alkohol mogat da se davat vseki den, a da si plastash zakonno ne.Znachi moze da si platite toka , parnoto, GSM na monopolni ceni, a za zdraveto kwoto ostane ako ostane nesto??? Kakvo znachat rushvetite? Te znachat che TI dobrovolno si se navil da gi dadesh vmesto da osadish daden chovek kato saberesh dokazatelstva - ama ne TI stiska choveko nali? Za tova si plastai stom mozesh. A tova che lekarskia trud e super mizerno zakonno platen i che lekarite praviat infarkti po na 40 g. i tovache sa prez vecer dezurni, a GP-tata vseki den sa dlazni DA SA TI  na razpolozenie iavno nikoi ne go otchita. E stom mozesh primerno da si platish rushvet za da si predvizh dokumentite v obstinata nevizdam kav vi e problema pri nashata sistema korumpirana da si platite i malko za zdraveto. A tova che ima moshenici koito hem vi obirat parite, hem ne vi lekuvat........ami vie ste si gi izbrali i edva li sa vi opriali pistolet v garba da si im platite.

# 59
  • Мнения: 2 641
A sto nekazete nesto za zabarite? Interesno kak si plastete za edna plomba 50 lv sredna cena, ne vi davat kasova belezka i ne roptaete???

Общи условия

Активация на акаунт