Европейска здравна карта- що за животно е това и за какво служи?

  • 17 495
  • 82
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 062
Това са страните, за които важат тези карти ( на норвежки, ама се разбира  Mr. Green ):
Belgia, Bulgaria, Danmark, Estland, Finland, Frankrike, Hellas, Irland, Island, Italia, Kypros, Latvia, Liechtenstein, Litauen, Luxembourg, Malta, Nederland, Norge, Polen, Portugal, Romania, Slovakia, Slovenia, Spania, Storbritannia og Nord-Irland, Sveits, Sverige, Tsjekkia, Tyskland, Ungarn og Østerrike.

Нашите НЕ покриват транспортни разходи, когато се налага връщане в къщи и престой в болница в някои случаи. Затова се препоръчва да си имаш и застраховка.
Но пък нашите карти важат 3 години Mr. Green

# 31
  • Мнения: 2 786
Чета от известно време някакви статии в Интернет, че от 1 април малките сини европейски бла-бла карти щели да станат задължителни и ако не покажеш такава на границата, няма да те пуснат да излезеш от страната.
Каква е тази простотия?
Кой им дава право да ме задължават да вадя карта, която важи единствено за спешна медицинска помощ и за нищо друго?
Ами ако имам частна частраховка, която покрива много повече от здравната карта, защо тя да не важи?
Ами ако много отдавна съм се отписала от българската здравна система?
Знаете ли нещо по въпроса?

# 32
  • Мнения: 630
Здравейте,а знаете ли дали след като си плащам здравните осигуровки в чужбина от няколко години,имам карта тук,но в Бг имам да плащам здравни за няколко години и там съм с прекъснати права,трябва ли да си вадя такава карта или тя е за тези които не са с постоянно пребиваване в чужбина?Благодаря ако някой отговори

# 33
  • Мнения: 2 980
Аз нищо не разбрах. В края на краищата картата право ли е или задължение??? Няма как да бъде и двете  newsm78

И това означава ли, че ако това лято, на път от Щатите за конференция в Испания, мина през България, за да си видя семейството, няма да ме пуснат да си продължа пътуването, защото нямам тази здравна карта?  Crazy

Аман вече. Отщя ми се да се прибирам.

# 34
  • Мнения: 341
При нас тази карта е абсолютно безплатно, поръваш я по интернет и ти я доставят по пощата, така че изобщо не е проблем. Проблем, обаче беше когато опитах да я използвам в България. Детето имаше ангина и висока температура, а тамошната педиатърка ме гледаше като извън земно и беше особенно разочарована като разбра, че няма да изкара 20 кинта. Така че нема лошо да си имаш картичка, само лекарите да се научат да я ползват.

# 35
  • Мнения: 1 473
Аз доколкото разбрах, тази карта се изисква за хората постоянно пребиваващи в БГ и здравно застраховани там.
За бг. граждани, които имат здравни карти и застраховка, там където живеят постоянно, бг. здравна карта не се изисква.
И защо да се изисква от туристи, които посещават БГ за кратко?

# 36
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
Здравейте,а знаете ли дали след като си плащам здравните осигуровки в чужбина от няколко години,имам карта тук,но в Бг имам да плащам здравни за няколко години и там съм с прекъснати права,трябва ли да си вадя такава карта или тя е за тези които не са с постоянно пребиваване в чужбина?Благодаря ако някой отговори
Щом имаш европейска карта, в БГ няма нужда да плащаш. Ако ти се занимава, иди да се отпишеш от БГ системата, но и да не го направиш, все тая е.

# 37
  • Мнения: X
щастлива, мисля, 4е тукашните карти са ни достатъ4ни
вся пак не се осигуряваме в БГ за да ни изискват такава бг карта
все си мисля, 4е на теория би трябвало да приемат при нужда шведската ми такава

апропо, вижте си сроковете на картите
ние слу4айно открихме, 4е на нашите са изтекли сроковете и поръ4ахме нови
картите важяли само 3года, ние бяхме забравили този факт

ина4е си имаме и семейна застраховка, която покрива и такива проблеми
винаги си нося с нас нова разпе4атка при пътуване

пу пу да не се налага да се ползват

# 38
  • Мнения: 703
 ooooh! #Crazy Луда станах вече!
Сега последно:това се отнася само за тези,които са "временно пребиваващи" в чужбината бълг.граждани,нали?Без подобна карта от държавата,в която пребивават,така ли?
 Thinking

# 39
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
ooooh! #Crazy Луда станах вече!
Сега последно:това се отнася само за тези,които са "временно пребиваващи" в чужбината бълг.граждани,нали?Без подобна карта от държавата,в която пребивават,така ли?
 Thinking
Да  Simple Smile Но ако си извадиш местна карта, българска не ти трябва.

# 40
  • Мнения: 2 980
Ами ако живея извън ЕС??? Няма как да си извадя местна - т.е. щатска карта в ЕС никва работа не върши по смисъла на статията. С какво точно ще удостоверя, че съм постоянно пребиваваща в чужбина и пред кого? Няма как да мина за туристка в страна, на която съм гражданка.

# 41
  • Мнения: 2 786
Ако не живееш в ЕС, то тогава тази карта изобщо не те засяга  Grinning
Не е логично да ти я искат при условие, че там, където отиваш, тя не важи  Whistling

# 42
  • Мнения: 2 980
Ако не живееш в ЕС, то тогава тази карта изобщо не те засяга  Grinning
Не е логично да ти я искат при условие, че там, където отиваш, тя не важи  Whistling

Не е точно така. Аз живея в САЩ, но това не изключва възможността да пътувам и из Европа, нали? Не съм длъжна да си ограничавам пътуванията само по линия САЩ-България и обратно. В моя случай аз наистина ще пътувам това лято САЩ-България за два дни-Испания за три дни-България за седмица-САЩ. Тоест точно по средата на пътуването си ще бъда в ситуацията "български гражданин, отпътуващ от България за страна в ЕС". Как ще доказвам на границата откъде съм, каква съм и защо нямам европейска карта?  newsm78

# 43
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 694
Ами ако живея извън ЕС??? Няма как да си извадя местна - т.е. щатска карта в ЕС никва работа не върши по смисъла на статията. С какво точно ще удостоверя, че съм постоянно пребиваваща в чужбина и пред кого? Няма как да мина за туристка в страна, на която съм гражданка.

По принцип за България удостоверяваш с паспорта си, че живееш навън. Аз имам адресна регистрация в Германия, на паспорта си, така че с това удостоверявам, че живея извън страната. Осигурявам се в Германия, българска здравна карта не ми трябва.

# 44
  • Мнения: 2 980
В Щатите няма адресна регистрация. В паспорта ми не пише къде живея, записан е адресът ми в България към датата на издаване на паспорта.

Общи условия

Активация на акаунт