Повръщане при новородените и кърмачетата

  • 136 853
  • 517
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 8 585
Здравейте отново Бърди,

съгласен съм, макар и не съвсем. В интерес на истината повечето водещи педиатри у нас избягват да препоръчват Мотилиум. Аз гледам да не им се бъркам в работата. Но мога да разкажа за много отчаяни майки на по-големи деца, които възкръсват след даването на това лекарство.

Като говорим за цивилизования свят там също няма еднозначно мнение за прокинетиците. Същото се отнася и до широката гама антиацидни средства. Ясно е, че начинът на живот и хранене са основно определящи подхода към рефлукса.

Мога да споделя друга крайност - в Щатите масово извършват лапароскопски антирефлуксни операции на малки деца при засилени прояви на повръщане.

Както и по-рано съм Ви споделял, не съм привърженик на доктринерската категоричност. Жизненият опит ни учи на индивидуален подход към проблемите.

Привети от България  Hug

Що се отнася до бебета, рефлуксът там се овладява с консервативни средства много добре и изцяло.
Прехранването, използването на ниско качествени биберони и лошо качествени АМ от уж "известни фирми", както и не добре подбрани биберони (на шишетата), са в 90% от случаите причина за тежък рефлукс при деца. И лесно отстраними. Смени на памперса след хранене, с високо вдигане на крачката на бебето, са причина за персистиране на тежкия рефлукс също.
Дупченето или изобщо, практиките по "разширяването" на бибероните с ножица, е ОСНОВНА причина за тежък и персистираш бебешки рефлукс. Много лесно се отстранява с подбирането на качествени биберони- "НУК', например, като стандарт за качествен и добре конструиран биберон. "НУК" въобще е водеща фирма по отношение качество и стандарт на бебешки биберони, шишета, прибори за детско хранене.


Мотилиум ( домперидон) е старо, "мухлясало" лекарство, с руски "корени" на употреба.
Защо руски? ами погледнете само тук:
http://medi.ru/doc/f4809.htm
http://www.piluli.kharkov.ua/drugs/drug/motilium/
https://www.motilium.ru/producty/tabletki-motilium/tabletki-dlja … anija-instrukcija
http://www.rlsnet.ru/tn_index_id_2172.htm

https://health.mail.ru/drug/motilium

Показанията му са само повръщане и гадене. Изобщо не рефлукс, или лечение на рефлукс. Още по-малко при бебета.
По принцип, противоеметичните средства при деца днес са приложими само в случаи на онкотерапия. Но дори и там, се ползват съвременни средства-ондансетрон, например.

Както се вижда и от пресни Европейски препоръки:

http://www.ema.europa.eu/ema/index.jsp?curl=pages/news_and_event … C0b01ac058004d5c1

Както ;
ще видите и тук:
http://www.nppg.scot.nhs.uk/news/Domperidone%20NPPG%20final.pdf

"...The  2014  Cochrane  review  of  the  pharmacological  treatment  of  children  with  gastro-
oesophageal  reflux could  not  find  robust  randomised  controlled  trial  evidence  to  support  the  use  of  domperidone,  and recommends that further studies on prokinetics are needed, including assessments of erythromycin."


употребата на домперидон ( Мотилиум) в Европа при деца вече е почти забранено.
Както ще видите също от този документ, употребата на каквито и да е било прокинетици ( мотилиум, Церукал) при деца до 1 год възраст е АБСОЛЮТНО забранено.



Основните насоки, що се касае до лечение на рефлукс при големи деца е драстичното намаление на мазнините в тяхната храна, и използването на  висококачествени рафинирани мазнини при приготвянето на храната им. Например- широката употреба на зехтин в домашната кухня, намаление на хляба като основна храна в детското хранене, и пълното изключване на запръжки и мазни меса в диетата ( толкова любими елементи на Бг национална кухня). В този аспект, Бг ниско качествено рафинирано слънчогледово "олио" е източник на всички беди- този вид мазнина в повечето Европейски страни се използва само и изключително за пържене, и във фритези, а не за пряка консумация.

Както много пъти съм писал, време е в Бг да се почне да се работи по утвърдени стандарти.
Въпросът е в безопасността на децата ни, а също и в това, да се разделим с руския манталитет в медицината ни, който както се вижда, не само е дълбоко вкоренен в Педиатрията ни, но стана вече и наше второ алтер-его там.

Поздрави и пожелания за здраве, успехи и душевно блаженство и спокойствие!

Последна редакция: сб, 25 юни 2016, 09:17 от Birdie

# 451
  • София
  • Мнения: 3 188
... В интерес на истината повечето водещи педиатри у нас избягват да препоръчват Мотилиум. Аз гледам да не им се бъркам в работата. Но мога да разкажа за много отчаяни майки на по-големи деца, които възкръсват след даването на това лекарство...

Цитирам себе си заради някои доволни и благодарни майки.

# 452
  • Мнения: 8 585
... В интерес на истината повечето водещи педиатри у нас избягват да препоръчват Мотилиум. Аз гледам да не им се бъркам в работата. Но мога да разкажа за много отчаяни майки на по-големи деца, които възкръсват след даването на това лекарство...

Цитирам себе си заради някои доволни и благодарни майки.
Тежките и дълго нелекувани рефлукси, наистина се нуждаят от лечение.
Но дори и там, протонните инхибитори са и по-резултатни, и по-безопасни.

# 453
  • Мнения: 1 080
Бърди, виждам препоръки за хранени с АМ бебета, а как стои въпроса с кърмените? Все пак доста бебета се кърмят и все повече се настоява за това.

# 454
  • Мнения: 8 585
Бърди, виждам препоръки за хранени с АМ бебета, а как стои въпроса с кърмените? Все пак доста бебета се кърмят и все повече се настоява за това.

При кърмените бебета има редица подробности, помагащи да се справим.  И особености

* Не прехранваме, следим за добри тактики на кърмене, при които има добър контакт със зърното така, че бебето да има добър вакуум. Особено следим да не прехранваме!! Това предполага разреждане на кърменето след 1-я месец - около 6 до 7 хранения дневно. Не работим с часовник, НО и не храним хаотично, през половин час, например. Едно добро правило е че, добре кърмено бебе издържа 2 часа като минимален интервал до следващото кърмене (край-начало). Всякакви реклами за кърмене " на поискване" са актуални, ако не са под 2 часа ( след 1-я месец). Следим също да поставяме бебето на гърда, когато е спокойно и не силно гладно-става с регулиране на интервалите между храненията.
* Следим да има добро оригване - или в средата на кърменето, или в края << това е строго индивидуално за всяко бебе. Някои бебета не могат да се нахранят пълно, ако не се оригват по средата на храненето, при смяна на гърдата. За други- това не играе роля, и ако се оригват по средата, повръщат повече.
* Трябва да се различава повръщане от недобро оригване от повръщане от рефлукс. Всяко бебе под 3-4м, ако не се оригва добре е склонно да повръща когато само се опитва да се оригне в края на храненето. Но това не е рефлукс.
* Ако наистина има рефлукс при кърмени бебета, това много трудно може да се спре без спиране на кърменето- кърмата не може да се сгъстява с бебешко оризово брашно. Помага много ако в НАЧАЛОТО на кърменето, в рамките на 2-3 хранения ( особено вечерните тук) се даде 40-50 мл Хумана АР, след което се продължи с кърма. След няколко дена се намаляват тези 40-50 до 10-20, а след още няколко- се спират.

Има много подробности тук. Ако отворят тема, ще мога по-подробно да пиша.
Правят се невероятни глупости.

Правило първо- при бебета, нещата много лесно се объркват, но трудно се поправят.
Правило второ- що се отнася до всекидневните грижи за бебета- работят обикновени, логични неща. Не са нужни пируети, сложни "подходи" и/или философстване. Или поклони към руската педиатрия, изкопавайки от там невероятни глупости.
Правило трето - даването на лекарства на бебета до 1 г. възраст става по МНОГО строги и ИЗКЛЮЧИТЕЛНИ показания. След много ( но бързо) мислене. НЯМА обикновен проблем от всекидневието на бебето, който да не може да се реши с традиционни средства.
Правило последно- колкото по ниско е нивото на една Педитрия- толкова "по-смели" са подходите- тук спадат и фамозните 2 годишни курсове с Аериус, и злоупотребата с млека за АБКМ, и абсурдните рецептури, предписвани на бебета за несъществуващи "заболявания". Коренът на това всичкото зло са т.нар. "тесни" специалисти. Педиатрията се работи от Педиатри. Тесните специалисти са за решаване на специфични проблеми в болнични ситуации. "Тесният" специалист в общата, амбулаторна ( частна, в повечето страни с ниво) Педиатрия е ситуация на кон с капаци. Или на човек, виждащ дървото, а не гората. Освен че "тесните" специалисти почти тотално са с липса на мярката, поради чисто егоистичен подход- в смисъл- родителя отива там като в последна надежда, плаща добре ( непропорционално на качеството на услугата), и затова "тесните" са длъжни на дадат "отговор" на ВСЯКА цена. Иначе рискуват авторитет и лице. Именно това последното води до невиждани лекарствени злоупотреби на принципа " опит-грешка".

Последна редакция: пн, 27 юни 2016, 14:06 от Birdie

# 455
  • Мнения: 752
Здравейте!Може би ще повторя нечия история...но се притеснявам и ще питам. Бебето ми е момче, сега ще стане на 5 месеца, първият месец го дохранвах и рядко връщаше храна ( но много ревеше , сякаш все беше гладен), след това мина на кърма,  и започна да връща повече. Не повръща на фонтан, но не е и просто стичане по бузката. Понякога се получават като малки локвички, просто бликва...така да се каже.Понякога връща доста след хранене като пресечено ( дори жълто), а напоследък е веднага след хранене , изправям го и повръща, и така по 2-3 пъти след хранене, понякога и повече...Има апетит, храня на 2 часа, 2 и половина, издържа и 3. През нощта се буди 1 път, яде и заспива, нямаме проблем.Ако заспи след хранене през деня...също няма проблем, докато не се събуди. Наддава добре три месеца( над килограм на месец), четвъртият около 500 гр, ( сега е около 7 кг и 500). Опитвам да е по-изправен и тн, но нищо не помага.Притеснявам се да не му стане нещо от толкова повръщане. Кърмя със силиконови зърна, не знам дали има значение, но няма друг начин, имам по-плоски зърна и иначе не може да захапе. Водих го първият месец на преглед с ехограф на коремните органи, казаха, че всичко е наред. Какво да правя-да го заведа ли пак на ехограф или на гастроентеролог? Чудя се дали да не захранвам вече, дали ще спре да повръща? Не знам има ли рефлукс бебето ми или няма, ? Повръща над 10-15 пъти на ден...Моля за съвет

# 456
  • Мнения: 8 585
Здравейте!Може би ще повторя нечия история...но се притеснявам и ще питам. Бебето ми е момче, сега ще стане на 5 месеца, първият месец го дохранвах и рядко връщаше храна ( но много ревеше , сякаш все беше гладен), след това мина на кърма,  и започна да връща повече. Не повръща на фонтан, но не е и просто стичане по бузката. Понякога се получават като малки локвички, просто бликва...така да се каже.Понякога връща доста след хранене като пресечено ( дори жълто), а напоследък е веднага след хранене , изправям го и повръща, и така по 2-3 пъти след хранене, понякога и повече...Има апетит, храня на 2 часа, 2 и половина, издържа и 3. През нощта се буди 1 път, яде и заспива, нямаме проблем.Ако заспи след хранене през деня...също няма проблем, докато не се събуди. Наддава добре три месеца( над килограм на месец), четвъртият около 500 гр, ( сега е около 7 кг и 500). Опитвам да е по-изправен и тн, но нищо не помага.Притеснявам се да не му стане нещо от толкова повръщане. Кърмя със силиконови зърна, не знам дали има значение, но няма друг начин, имам по-плоски зърна и иначе не може да захапе. Водих го първият месец на преглед с ехограф на коремните органи, казаха, че всичко е наред. Какво да правя-да го заведа ли пак на ехограф или на гастроентеролог? Чудя се дали да не захранвам вече, дали ще спре да повръща? Не знам има ли рефлукс бебето ми или няма, ? Повръща над 10-15 пъти на ден...Моля за съвет

Дете на 5 месеца не се храни на 2 часа, а на 4 и над 4. Дори 1 месец бебе не се храни на 2 часа, а на 3.
Дете на 12м трябва да тежи около 9.800 до 10 кг. Ако на 5м е 7.500- явно е че прехранваме.
Ако не поема въздух покрай силиконовото зърно- няма проблем.
На 5.5 месеца, може да захраните с плод, в ЕДНО следобедно хранене. НЕ С БУРКАНЧЕТА, а с пресен плод. Да, намират се, и не всички са "отровени".

Разредете постепенно храненията- ще Ви трябват 1 до 2 седмици за това. Но може и да стане по-бързо, ако бебето го приеме.

# 457
  • Мнения: 752
Ами аз не го храня на сила...той започва да плаче. ..Връзват му се 6 хранения някъде Sadщв го огранича някак...значи няма рефлукс?

Последна редакция: пн, 27 юни 2016, 15:37 от evianna

# 458
  • Мнения: 8 585
Ами аз не го храня на сила...той започва да плаче. ..Връзват му се 6 хранения някъде Sadщв го огранича някак...значи няма рефлукс?

Цитат
Има апетит, храня на 2 часа, 2 и половина, издържа и 3.

6 хранения? тук пишете на 2 часа... .
Всеки плач не значи глад... .

Противоречие... .

# 459
  • Мнения: 752
ами опитвам да е на 3 часа храненето, но не винаги издържа( понеяога е гладен след 2 часа, 2 и половина, затова така съм написала). А че е гладен съдя по това, че след това се успокоява ( понякога хапва малко или така ми се струва) . Затова казвам , че храненията са 6 ( 7) за деня и едно нощно, не мога да кажа точно. Значи мислите, че захранването ще помогне? Налага ли се според вас преглед при специалист? Както и да е. Благодаря !

# 460
  • Мнения: 1 080
Евиана, кърмените бебета до някаква степен е нормално да повръщат. Ако правиш всичко, което е писа Бърди по-горе и мислиш, че има проблем, според мен се консултирай със специалист.
Бърди, благодаря! И при мен става въпрос за сравнително голямо бебче, почти на 6м. Уж ги правя тези неща, не ми е първо бебе, но в случая има множество оригвания между храненията и някак като позиви за повръщане. Не съм давала лекарства, но от известно време бебчето беше много нервно и неспокойно, изходи кървава нишка и вчера дадох пробиотик. Ще изследваме днес, но явно нещо не е ок.

# 461
  • Мнения: 727
http://-spam132-/2016/08/the-time-in-the-womb-and-the-birth-are-life-changing/
Времето в утробата и раждането ни, предопределят целия ни живот!

т.е. децата може  да си повръщат по причини от ембрионалния период ...

# 462
  • ruse
  • Мнения: 175
Здравейте имам проблем с детеето ми.Той е на 8 месеца и през ноща плаче и вие от болки в коремчето захранен е вече ,но по препоръка на гастро сменихме млякото с аптамил адц и спрях глутена пие омнибиотик панда колинокс и креон вече от 2 седмици а подобрение няма.През деня му няма нищо но през ноща е някакъв ад,правиха изследвания нямаше никакви отклонения или алергий съмнявам се дали не е тих рефлукс моля посъветвайте ме какво да правя.Не сме спали вече 4 месеца

# 463
  • Мнения: 727
Здравейте имам проблем с детеето ми.Той е на 8 месеца и през ноща плаче и вие от болки в коремчето захранен е вече ,но по препоръка на гастро сменихме млякото с аптамил адц и спрях глутена пие омнибиотик панда колинокс и креон вече от 2 седмици а подобрение няма.През деня му няма нищо но през ноща е някакъв ад,правиха изследвания нямаше никакви отклонения или алергий съмнявам се дали не е тих рефлукс моля посъветвайте ме какво да правя.Не сме спали вече 4 месеца

А по голяма нужда ходи ли редовно ...Защото сега във всичко има регулатори на киселинността , които правят запек и подуване в следствие - газове . Лекарства може и да пие , но ако са по слаби от натриевия бензоат  няма полза

# 464
  • ruse
  • Мнения: 175
Да пие омнибиотик панда колинокс и креон,но ефект никакъв

Общи условия

Активация на акаунт