Въпроси за Кушадасъ - конкретно и точно

  • 102 253
  • 313
  •   1
Отговори
# 225
  • София
  • Мнения: 121
Незнам но и в двете посоки минахме в събота

# 226
  • Мнения: 528
Гледам , че темата е позаспала , та да я посъживя малко:)
За пореден път се убеждавам , че едноседмична почивка в Турция е невероятно малко.И всеки път се заричаме , че следващата година ще са поне 10, но все излиза по нещо- я отпуска няма, я пари...
 За Ефезия клуб има много мнения , но да споделя и аз моето. Бяхме в началото на юни и все още не беше съвсем пълно, та имаше места и в ресторанта, и по шезлонгите ; не се налагаше да ставаме рано да „запазваме”. Храната- прекрасна ; не може да се каже , че е разнообразна, но то при такова изобилие , то почти е невъзможно. Имаше баклавички /това във връзка с постовете в др. тема за Турция, че тази година липсвала баклава по хотелите/ , една вечер имеше даже свински пържоли Simple Smile , плодове- череши, дини, портокали, кайсии...
Анимацията на ниво- забавна и ненатрапчива.Едната аниматорка е българка, така че ако детето ви е по-контактно може да намаже повече от анимацията.Моето е залепено все за мен:))
Плажа- пясъчен , дъното на морето също, и е плитко.
За пързалките – голяма зарибявка са /скъсахме по един чифт бански от пързаляне/ Laughing
Като минус мога да отбележа почистването -  на плажа често имаше водорасли, понякога фасове и др. боклуци....Други години съм виждала как всяка сутрин заравняват и чистят плажа, тук явно ги понамързяваше. Стаята редовно се сещаха да ни я чистят към 2-3 ч. следобед, когато спяхме, та няколко дни пропуснахме дезинфекцията.Минерална вода в мини бара, ако не им напомниш изрично, просто забрави...
За термалния басейн – очаквах да е топъл , но може и аз да не съм се информирала правилно.
Като цяло бих отишла пак, но все пак моя фаворит за Кушадасъ си остава „Пайн бей”.
А , за пътуването пропуснах да напиша, че на връщане хванахме изборния им ден и имаше полицаи през няколко км, та се караше много бавно. За магистралите- на тази от Измир до Кушадасъ не се качихме , нямаше смисъл да купуваме карти и т.н. Пътят е успореден на магистралата, еднопосочен, двулентов и се шофира прекрасно. А магистралата от границата , която заобикаля Одрин е безплатна, така че за нея карта не ви трябва  Peace
Приятна почивка на всички , на които тепърва им предстои!

# 227
  • Варна
  • Мнения: 495
Някой скоро минавал ли е през Гкпп Лесово ? Как е пътя преди и след границата? Чака ли се много?

# 228
  • Мнения: 1 286
Aз лично не знам, даже и не съм го чувала:) Но, за да "съживя" темата:
Май тези, дето ще почиват в Кушадасъ пишат в други теми:)
 Мен лично ме вълнуват въпроси относно самостоятелно разглеждане на Ефес- някъде из форумите четох, с едно такси четирима човека ще дадат по-малко пари, отколкото ако използват организираната екскурзия,която е май 35 евро. Ние ще сме 4 души , а разстоянието до Ефес от нашия хотел май е 36 км. Някой може ли да ми каже дали ще е по-изгодно да си вземем такси? Дали ще успеем да разгледаме всичко? Ефес не е голям град, би трябвало да успеем. Ще има ли хора за Атлантик клуб? Силно се надявам да ни хареса, дано и водата в морето е достатъчно топла за плуване. Вие как мислите?

# 229
  • Мнения: 4 423
Валя такситата там не са евтини ,но все пак ще е по-евтино от организирана екскурзия,но пък гид няма да имате,за таксито малко пазарлък и на входа продават книги за Ефес,да знаете ,че уличните търговци имат и на български докато в магазина официалния няма!

# 230
  • Мнения: 284
valya_bl,

Ефес не е никак малък за разходки. Не се заблуждавай. Освен това към екскурзията е включено и екскурзоводска беседа, която осмисля доста ходенето до там. Освен това към същата тази екскурзия е включено посещение на къщата на Дева Мария, има спирка на едно от седемте чудеса на света и също така посещение на селце и фабрика и фирмен магазин на артикули, изработени от зехтин. Та струва си.

# 231
  • Мнения: 515
valya_bl,
Ние ползвахме точно този вариант -с такси ,за да посетим Ефес.Взехме го пред хотела,закара ни до къщата на Дева Мария,изчака ни да разгледаме,после  с таксито слязохме до горния край на Ефес.Разгледахме го спокойно /около 2-3 ч/ и излязохме в долния край.Там ни чакаше таксито най-търпеливо.Върна ни в хотела точно за обяд,така си спестихме част от голямата жега.Ефес се разглежда спокойно без екскурзовод,за него има много информация ,може да се подготвите предварително а и вътре на всякъде има чудесни надписи.Таксита има и в града-непрекъснато пледлагат Ефес.Ние бяхме двама,хотела ни беше  на около45-50 км от Ефес и ни излезе 100 лири . Това беше преди 2 год., не знам сега дали не са по-високи цените,но винаги може да се пазарите.Шофьора беше много приятен,разказа ни на руско-английски много неща и платихме точно според официалния курс в евро.

# 232
  • София
  • Мнения: 13 172
Друг вариант е кола под наем. Малките коли вървят около 35 евро на ден (не сме наемали там, но предполагам, че не се различава много). При тези малки разстояния, дори и при скъпия турски бензин от 4 лири и нещо на литър пак не можете да изхарчите още 35 евро. И ще обикаляте където ви се иска целия ден. Съществено значение има билетът. До миналата година повечето забележителности струваха по 20 лири, а тази са вдигнати на 25-30 лири. Ако билетът е включен в цената на организираната екскурзия се получава горе-долу еднаква сметка. Ако се доплаща на място - сами ще ви излезе много по-евтино. За Ефес ви стигат 2-3 часа. Къщата на Дева Мария е наблизо и с кола не е проблем да се отиде. Там нямаше входна такса, ако не се е променило.

# 233
  • Мнения: 1 286
Благодаря ви за точните и изчерпателни отговори. Най-вероятно ще решим на място, но е добре човек да си има предварително план , даже и резервен план:) Това с колата под наем много ми допада, непременно ще проверим дали има такава възможност- все пак за 4-ма ще излезе много изгодно. Пожелавам на всички много слънце и положителни емоции!!!

# 234
  • Мнения: 284
С кола под наем е много добър вариант. Може да наемете и до Памуккале също.

# 235
  • Мнения: 0
Здравейте, понеже се обърках доста, ще Ви помоля за съдействие.
Ще пътуваме с кола до Кушадасъ с междинно преспиване в Чанаккале. Четохме, че пътя от София до Кушадасъ се взима за около 12-13-14 часа, това са около 1000 км., а повечето пишат, че от Чанаккале до Кушадасъ стигат за 9-10 часа, това разстояние е около 400км., излиза, че 5-600 км. се взимат за 3-4 часа. Не знам дали ме разбрахте, но колко трае все пак пътуването при относително нормални условия.
Благодаря на всички предварително

# 236
  • София
  • Мнения: 13 172
Здравейте, понеже се обърках доста, ще Ви помоля за съдействие.
Ще пътуваме с кола до Кушадасъ с междинно преспиване в Чанаккале. Четохме, че пътя от София до Кушадасъ се взима за около 12-13-14 часа, това са около 1000 км., а повечето пишат, че от Чанаккале до Кушадасъ стигат за 9-10 часа, това разстояние е около 400км., излиза, че 5-600 км. се взимат за 3-4 часа. Не знам дали ме разбрахте, но колко трае все пак пътуването при относително нормални условия.

Зависи кой кара  Wink. Ние разделяме пътя на две, защото обичаме да спираме и да разглеждаме. Ако този, който кара не спира, може да стигне до Кушадасъ и за 13-14 часа. Последния път от Кушадасъ тръгнахме около 10-11 часа, спирахме в Айвалък и вечерта спахме на Дарданелите, но в Европа. Друг път пък сме спирали, за да разглеждаме Троя. В общи линии тази част от пътя е по-завоеста и не може да се кара много бързо.

# 237
  • Мнения: 5 741
Някой да има отзиви за хотел "Вера Санта Мария"?

# 238
  • София
  • Мнения: 121
Здравейте, понеже се обърках доста, ще Ви помоля за съдействие.
Ще пътуваме с кола до Кушадасъ с междинно преспиване в Чанаккале. Четохме, че пътя от София до Кушадасъ се взима за около 12-13-14 часа, това са около 1000 км., а повечето пишат, че от Чанаккале до Кушадасъ стигат за 9-10 часа, това разстояние е около 400км., излиза, че 5-600 км. се взимат за 3-4 часа. Не знам дали ме разбрахте, но колко трае все пак пътуването при относително нормални условия.
Благодаря на всички предварително

Ние обикновенно пътуваме около 12-13 часа като спазваме ограниченията и ако не чакаме на краницата и ферибота. Но пътуваме през ноща тогава няма голямо движение. Чакането на границата и ферибота също и спиранията одължават времето на пътуване. Приятно изкарване.

# 239
  • Мнения: 8
Здравейте!   bouquet
Аз на скоро почнах да следя темата, защото обмисляме лятна почивка в Кушадасъ и бих искала да Ви попитам някой от вас пътувал ли е с автобус от Хасково до Измир и от Измир има автобуси на половин час до Кушадасъ? Понеже нямаме възможност да пътуваме с кола, този вариант ни се струва приемлив, но никъде в нета не намирам информация за фирми и съвети или пък някакви препоръки? Ако някой може да помогне много ще бъда благодарна!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт