Будене с писъци през нощта

  • 46 672
  • 101
  •   1
Отговори
  • Мнения: 130
Здравейте, мами,

Дъщеря ми е на 2 г. и 2 м. Това се случва за четвърти път през живота й – буди се през нощта или след следобедния сън с писъци и нищо не може да я успокои много дълго време. Тези епизоди продължават средно около 30 минути, продължавали са и 1-2 часа. Като беше малка си го обяснявах със зъбите – силни болки нощем. Това продължава 3-5 дни и се повтаря след няколко месеца. Държи се странно, неадекватно, пищи и не дава да я пипнем, понякога иска да ляга на замята и започва да се гърчи (не е гърчове!!!, а истерия)...Когато беше по-малка искаше да я пуснем на земята и бягаше към някой ъгъл, в който лягаше и пищеше. Сега се буди с рев в около 3, 4, 5 часа през нощта и пищи и се гърчи. Каквото и да й предложим пищи "Не искам". Питаме я какво иска и тя не ни казва (а иначе доста говори за възрастта си). Последните 2 ноши проявява и лека агресия - хвърля предмети, удря ме и ме скубе (не мога да преценя дали това е глезене, защото вижда, че това ме ядосва и аз й правя забележка). Друго също ми направи впечатление - последните 2 нощи като започне да плаче веднага я вземам в ръцете си (тя се извива и пищи) и я водя до прозореца, за да я разбудя. тя ми казва, да я пусна долу, аз я пускам и тя отива до кошарката си и иска да си легне там. Аз я слагам, тя ми казва да й дам сок (по принцип от малка заспива със сок) и се успокоява по-бързо...но това ми прилича на ритуално поведение, което ме плаши...Няма никакви други странни прояви. Но има 2 неща, които малко ме протесниха - това макар и съвсем леко "ритуално" поведение и начални признаци на агресия. Друго ритуално, което наблюдавам напоследък е, че много неща иска да прави сама - напр. не аз да й подам коликата за бебето, а тя сама да я вземе...Знам, че това е нормално, но сега го отчитам с другите симптоми. Сега, последния път, това се появи по време на боледуване (или малко след) – гнойна ангина с много висока температура. Има 2 големи афти в устичката, които явно са много болезнени...Гледа я детегледачка от 1 годишна възраст. Не посещава детска градина. Не я гледат други хора (нямаме баби и т.н.). По принцип имам доверие на детегледачката – много я обича и се гушка в нея...Не мога да преценя дали са писъци от болка или са кошмари и нощни страхове! Правя равносметка на това, което й се случва през деня, но не мога да разбера дали нещо я плаши. Не й разказваме страшни приказки, не гледа страшни филмчета по ТВ – слушаме само приказки, песни на ДВД-то и гледаме бате Енчо и бебеТВ (и то рядко!).
Предварително благодаря за споделените мнения!

Последна редакция: ср, 23 юни 2010, 14:49 от helenblondy

# 1
  • Мнения: 1
Да не би да е уплашена от нещо- защо не я заведете да и леят куршум?Дъщеря ми беше така до 1 год.и 2 мес.,но всяка вечер и след като и ляха куршум слава богу всичко е наред.Имах голяма уплаха по време на бремеността и и я бях предала. Другия вариант е да я боли нещо много силно-един преглед мисля,че няма да и навреди.Спокойна нощ ви пожелажам!!!

# 2
  • Мнения: 58
helenblondy, опитвала ли си да я оставиш за малко сама в такъв момент? Или да се скриеш някъде  в стаята и да я наблюдаваш оттам. Един френски психолог съветва, че ако детето плаче 40 мин. няма нищо тревожно. Ако има хистерична симптоматика, както описваш, може само да я контролираш скришом, за да не се нарани.
  Желая ти бързо рарешение на този проблем.

# 3
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Здравей.Възможно е детето да сънува един и същи сън отново и отново...Когато едно нещо се повтаря става все по-ужасяващо и травмиращо. Другият вариант са така наречените "нощни страхове". Можеш да прочетеш и за тях. При всички положения ако това нещо продължава се обърнете към психолог. Успех! Peace

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 1 854
Според мен все още неможе да преминава лесно от различните фази на съня, затова се буди. Ядосва се, че се е събудила, нервно и е, защото и се спи, достатъчно будна е за да не може да заспи лесно, а в същото време е ужасно недоспала, за да се чувства свежа Simple Smile
Моята дъщеря правеше подобни сцени, но на следобедния сън, когато махнахме биберона.

# 5
  • Мнения: 1 230
Точно на тази възраст се случваше и при моята дъщеря. Така и не можах да разбера от какво е - нито е имало стрес, нито сме тръгвали на ясла (тя си ходеше отдавна), нито е имало проблем. Докато се опитам да разбера и за няколко месеца (6-7 пъти се случи общо) отзвуча и не се е повтаряло до сега  Peace

# 6
  • Мнения: 6 442
Стига с тези куршуми!  ooooh!

При нас също имаше подобно изпълнение.Повтаряше да не го правя  Rolling Eyes Тогава обвиних лелите в яслата, че го удрят.Бях откачила защото в продължение на месец и повече подоно нещо се повтаряше всяка нощ.
Пусках и тема тук  и повечето отговори бяха, че това е някакъв етап, който се преминава.

Обяснението на Ханна ми звучи най-логично.
Според мен правилното е да я успокоиш, да не я стряскаш(защото моят беше полубуден) и да се опиташ да я събудиш внимателно(ако и тя е полубудна).

# 7
  • Мнения: 18
Все едно е описана ситуация с моята дъщеря, която сега е на 2,6 г. Точно около две годишна възраст и тя правеше така, абсолютно идентично поведение, със всички подробности, които описва авторката. Аз също мисля, че Ханна е права. При нас нещата отминаха за няколко месеца и напоследък не й се е случвало да се държи така нощем.

# 8
  • Мнения: 6 713
Хелънче, и мойто е на такива периоди. Tired Досега на няколко пъти се е случвало, и като захване тая серия продължава поне 4-5 нощи. Значи буди се с рев, ама рев... Whistling После нищичко не може да я успокои, нито аз, нито баща й, мляко, вода, хвърля, абе нищо. Оставяме да пореве сама - в коридора или в другата стая (веднъж я събух боса на плочките Rolling Eyes гадно, ама тя просто изпадна в истерия), да се "освести" един вид... Thinking И после примерно имаше момент, когато млякото ако й го подадеш (така заспива с шише мляко да си цокне малко) - директно го хвърля, някак трябваше сама да си го вземе! Абе лудница... Сега сутрешното мляко иска да й го носи баща й, пък не иска да го вземе от него. ooooh!  Tired
Просто ще отмине според мен, няма начин да продължи така да се буди и да реве, то е изтощително и за нея, и за вас. Мисля, че е някаква гневна реакция, поне мисля че така беше при мойто дете. Защото като се буди от страх, ако нещо е сънувало - тогава се гушка и се успокоява моментално.

Но има 2 неща, които малко ме протесниха - това макар и съвсем леко "ритуално" поведение и начални признаци на агресия. Друго ритуално, което наблюдавам !
Нали с тези ритуали преди лягане било всичко нормално?! Или друг вид ритуали да търсим? А началните признаци на агресия какви са?

# 9
  • Мнения: 1 192
Синът ми е имал инцидентно такива моменти. Винаги бибата е била решението, а аз съм си го обяснявала с никнене на зъбчета.

Дъщеря ти извадила ли е вече последните 4 зъба (вторите кътници)? Кътниците боляли много като прорязват, понякога доста преди да се покажат.
 Изключваш ли някакъв друг вид болка, примерно в коремчето?

# 10
  • Мнения: 2
Здравейте, при мен в момента е същият проблем.Сина ми е на 1г и 3 м не е агресивен , но се събужда и близо час плаче,бута шишето с вода и продължава ако го гушна в мен спира ,оставя ли го пищи -незнам какво го боли , но не спи - може и зъбки да са.Но сетра му,която сега е на 3 годинки не беше така .

# 11
  • Мнения: 3 066
И дъщеря ни е така от месец и нещо,буди се към 12;30 или 3 и пищи .Като вляза в стаята й стои седнала в леглото,стиска си мечо и плаче като гледа към тъмният ъгъл. Точно преди рождения й ден бяхме много навалица у нас с майка ми,племенника го гледахме за 10 дни и ние и тя се прревъзбуди. Всичките й нови играчки светят и пищят и тя ги гледаше със страх (особено едната тоалетка която се отваря с дистанционно и се появява Барби и пее от огледалото, тя направо обезумя от страх),махнах й всичките играчки,купих и нощна малка лампа за контакта,но пак плачеше като я видеше .Просто вечер преди да си легна й светвах лампата в коридора и ИЗпод вратата й имаше светлинка която ако се събуди й позволяваше да огледа стаята си и да се успокои.Иначе когато плаче само влизах,давах й водичка,гушвах без да вадя от леглото и казвах,че всичко е наред,мама и тате спинката и е време за сън,и тя си гушва мечо и не се буди вечер. Така е почти всяка нощ след роденият й ден и периода с многото емоции,но само това правя,влизам,вода,прегръдка и няма проблем.Иначе плаче доста докато не отида и все гледа към единият ъгъл.Не плаче много вече,защото когато влезна веднага се престава и заспива,но не искам да е уплашена,купих и книжката от поредицата за Зайчето което е уплашено и как а се реагира и я четем през ден преди заспиване и е доста по спокойна,но все още се буди,а е дете ,което не се е будило от 6 седмична вечерите. Мисля че е нормална промяната към по-голяма осъзната възраст със страхове и нови неща ,които повече й правят впечатление!

# 12
  • Мнения: 130
Tanyatais - мисля, мила, че при теб е различно! Ти успяваш да я успокоиш, на мен не ми дава да я пипна...както повечето споделени мнения тук. При теб става въпрос може би за кошмари, NIGHTMARES, а при мен става въпрос за т. нар. NIGHT TERRORS.
Вчера за първи път се запознах с това състояние. ще го наричам за кратко NT. Те се различават от кошмарите по няколко неща:
1) обикновено се проявяват между 3-8 години. Рядко са извън тези граници, но се срещат и преди 3 години (и под 18 месеца, а при моята дъщеря първото състояние беше на около година) и много рядко продължават до 12 годишна възраст.
2) детето НЯМА СПОМЕН за тях
3) те не са точно сънища (за разлика от кошмарите), те са нещо като преживявания, като истински преживявания, но точно ве тази фаза на съня мозъкът не е устроен така, че да остане спомен и те не могат да бъдат запомнени
4) кошмарите са през фазата на съня REM (rapid eye movement, когато очите ти трепкат и човек сънува), а NT са през друга, различна фаза на съня (non-REM, нарича се и по друг начин, но не мога да схвана думата на англисйки каква е точно - това го гледах по youtube)
5) NT се характеризират  с писъци, безпомощност, полубудно-полузаспало състояние (точно както Хана го разказва!), невъзможност детето да бъде успокоено по какъвто и да е начин
6) Препоръчва се детето да не се пипа, да не се закача, да не се правят кавито и да е опити да се успокои. Това можело само да му навреди , да го накара повторно да влезе в тази фаза същата нощ и да се събуди съвсем недоспало (е, това вече аз не мога да го направ...къса ми се сърцето!!!)
7) не се знаят точните причини за NT. Предполага се, че е по-чувствителна, незряла нервна система (подобно на коликите - някои бебета имат, други-не) и това не позволява на детето да премине без препятствие от едната фаза на съня в другата. Това се проявява като болезнено състояние, подобно на преживяване, изпълнено с гледка, с чуване на звуци и най-различни представи, образи и т.н.
Sunglasses препоръчва се спазване на определен режим за сън и на повече сън (а не да бяга и тича до посред нощ, та да се измори и да "спи хубаво детето"). напротив! ПРЕПОРЪЧВА СЕ ДА СПИ КОЛКОТО СЕ МОЖЕ ПОВЕЧЕ. Това състояние, NT, по принцип пречи на съня и прави детето още по-предразположено към NT за през следващата нос.
9) препоръчва се при хронично протичане да се определи точното време на проява (обикновено е по едно и също време) и 15-30 минути преди това детето да се буди. Счита се, че за около 2-3 седмици така състоянието на детето трайно се стабилизира.
10) пропуснах нещо много важно - това се случва в първата фаза на съня, т.е. рано през нощта, към 00 часа до 2 часа. При моята дъщеря се случва и в 3, или в 5 часа което ме кара да се съмнявам дали е това. но пък от клипчетата на деца в подобно състояние в youtube - картинката е доста сходна Sad
11) та схемата от т.8+т9 е следната - първо се изгражда стройна система за слагане на детето в точно определен час да спи и после се гледа кога точно се случват тези пристъпи. Ако са винаги в 1,00 - детето се буди примерно към 00,40, за да се предотврати
12) други подпомагаши мерки са: спокоен режим, да няма скандали в семейството и в средата, в която живее, да няма много нови хора, празненства, играчки и събития, да се избягват страшни приказки, филми, животни, да не се кара детето да гледа с интерес хипопотама, ако то пищи пред него и други бля-бля известни на всички вам простотии...

Та това е, което открих, мили мами...Много, много благодаря за споделеното на всички вас! наистина! Искрено се надявам, това да отмине. Пропуснах нещо много важно - приема се за ФИЗИОЛОГИЧНО СЪСТОЯНИЕ, което отминава с времето. не се налага лечючение. никой не споделя, че е нужен психолог. Аз за всеки случай понеделник ще направя консулт с детски психолог и  ще ви докладвам...пак повтарям, че го свързвам с болка (сега като се замисля, не съм сигурна, наистина, дали последните кътници са изкарали newsm78, а иначе изчетох всякакви простотии за NIGHT TERRORS в нет-а  Wink). Целууууувки! И ЛЕКА нощ на всички! Hug

П.С. Ето един линк - типична картинка за това състояние...при нас беше толкова драматично при предния епизод...не е преувеличено...Не се препоръчва за хора със слаби нерви Wink
http://www.youtube.com/watch?v=sjqVkpEy9cE

Последна редакция: ср, 23 юни 2010, 21:10 от helenblondy

# 13
  • Мнения: X
При малкия ми син беше точно, ама буквално точно като състоянието, което описва helenblondy . Рових се в нета, но така и не успях да попадна на нещо смислено по въпроса. Пък то си имало термин. Страшно е, стряскащо е за родителя много. Хубавата новина е, че sе израства, с възрастта това отминава. При синът ми беше от 2 години и половина до 3 и 4 м. Обикновено се случва след ден с много преживявания, натоварен ден с емоции, когато не е успял да спи добре следобед или си легне превъзбуден, ядосан или много весел.

# 14
  • Мнения: 7 640
 и при сина ми имаше описаното от helenblondy- благодарности за точното и подробно инфо Simple Smile

# 15
  • Мнения: 3 034
Съвсем нормално за тази възраст и всъщност е началото на един период, който може да продължи години. При някои деца нощните кошмари изчезват чак в училищна възраст. Въпрос на емоционалност.

# 16
  • ВАРНА
  • Мнения: 210
моята дъщеричка и тя много често реве на сън,но като я гушна и се успокоява.

# 17
  • Мнения: 1 144
Видях, че сте прочели вече, точно щях да напиша, че вероятно става дума за Night Terrors бях превеждала едно филмче за сомнамбулизма и там стана дума за това състояние при децата, та ми стана интересно и се разрових да прочета. Защо не опитате да го взимате при вас в леглото? Това не е медицински съвет, разбира се, но ми се струва, че ще помогне и на детето и на вас. Знаете ли, че бебетата, които спят в легло при майка си, не получават СВДС например и по-рядко страдат от кошмари. Правени са изследвания, че сърдечният ритъм на майката и малкото дете и дишането им се регулират взаимно и сънят е много по-спокоен. Можете да опитате и този вариант.

# 18
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 751
И дъщеря ми прави понякога така. Мисля че сънува нещо,а и скоро тръгна на ясла,което си е голям стрес за детето.

# 19
  • Мнения: 130
Хубавата новина е, че от 4 нощи този кошмар прекъсна! Всичко продъкжи и този път 5 нощи (предните пъти продължава около 3-5 нощи). Въпреки това днес посетихме детски психолог - дамата и тя беше на мнение, че всичко това е свързано с някакво субективно изживяване на болката. акто ви казах, всички тези епизоди винаги си свързвам с телесно неразположение/разболяване (зъби, афти, висока Т и кнойна ангина и т.н.). Така и не съм сигурна, дали това не са т. нар  night terrors...попитахме я затова, но мисля, че тя чу от нас за това. Няма лоо, явно това е нещо сравнително ново о малко хора са чували за това.

Та от 3 нощи спя спокойно - пак се буди, но тя си се буди от малка по няколко пъти нощем, но няма нищо общо като преди...Николаева, мила, не знаеш за какво става въпрос - аз НЕ мога да я пипна, когато е в това състояние, камо ли да я вземам при нас в леглото...тя е в истерия, разбираш ли...дано никога не ме разберете, мили мами!!!
Успех на всички и ще се радвам ако мога да помогна на някой в моето положение...не знам при нас какво беше разковничето, но аз напук на всички съвети НЕ Я ОСТАВЯХ ДА ПЛАЧЕ САМА...опитвах се да й говоря (макар че това я дразнеше), да я утеша, да я разбудя, водех я до прозореца (не съм я разтрисала или нещо такова), показвах и разни неща (докато тя се гърчеше в мен) и й показвах, че аз съм мама, че съм силна и че съм до нея, че не се страхувам от това й поведение, че я обичам и че заедно юе попедим всичко...днес психоложката също ми каза, че е много важно винаги да показваме на детето си, че ние сме СИЛНИТЕ!!!

Успех, мили мами!!! Пжелавам здрави и спящи дечица!

# 20
  • Мнения: 4 393
Моята дъщеря тази нощ се събуди с писъци към 12:30 и ми отне доста време да я успокоя. Но тя, освен че пищеше и не ми даваше да я пипна, риташе с крака и мяташе ръчички. Видях се в чудо! Накрая включих телевизора, и тя се разсъни и поуспокои, и заспа отново гледайки го  Shocked и седейки...направо не знам какво да мисля, няма някаква промяна, ходи на ясла от миналия септември и доста бързо се адаптира, има още 4 кътника да избият, но аз някакси не мисля, че причината са зъбите.
Сега е вкъщи, баща й я гледа и се притеснявам дали и следобедния сън ще мине по същия начин.

# 21
  • Мнения: 4
Helenblondy, и аз искам да изкажа благодарности за полезната информация, която си публикувала по темата. При нас това се случи за пръв път, когато детенцето ни беше на 2г. и 3м. и последно през миналата седмица / сега е на 2г. и 9 м. /. Страшна работа....Хубавото е само, / ако въобще може да се каже, че има нещо хубаво в това /, че не се случва в поредни нощи, а през големи интервали. За тези 6 месеца, се случило около 4-5 пъти. Спим с детето в една стая, леглото й е долепено до нашето, но както казваш не дава да я докоснем - рита, удря, хвърля каквото докопа...в единия от случаите си издра лицето. Ужасна история!!! И аз като теб се опитвам да я водя до прозореца, отварям да я лъхне по-хладен въздух, да гледаме светлинките, но нищо не помага.  Дори в един от случаите, нарочно и подавах предмети, които да хвърля, за да се освободи по- лесно от тази агресия. Баща й също трудно я удържа, но интересно, че към него е по-предразположена. В едната от нощите мен ме гонеше - викаше ми "махни се" и аз изпълних това нейно желание. След около 5 мин. се успокои и аз влязох отново в стаята. Заварих ги да се гушкат с тати си и той като я попитал дали е сънувала нещо страшно, тя казала "Да". А като ме видя, че влизам се усмихна...Единственото, което бях намерила по темата преди време е това, което Ханна казва за преминаването от една фаза на съня в друга и това, което ме успокои е, че казват, че тези състояния не травмират детето, защото не ги помнят. Интересното обаче е, че на следващия ден, дъщеря ни знаеше, че "тя си е издрала лицето Thinking" Аз не исках по никакъв начин да я подсещам за среднощната случка, но когато я взимах от ясла, сестрата ми каза, че я питала "кой и е издрал така личицето, котето ли?", а тя отговорила "Аз"
Извинете ме за дългия пост. Желая успех и сила на всички родители в справянето със ситуацията!!!

# 22
  • Мнения: 4
Пропуснах да споделя, че когато изпадне в такава истерия, много често повтаря "искам падна" и се опитва да "слезе" от леглото с главата надолу - независимо дали си е в нейното или нашето легло ooooh!. Понякога си мисля, дали проблема не е в това, че в един момент детето вече се чувства голямо, иска да прави всичко само, а ние като едни "досадни родители продължаваме да помагаме и да се опитваме да го предпазим". И това дразни децата, а може би си мислят, че ги подценяваме и изживяват това по драматичен начин / по-чувствителните /. Защото признавам си, че една от най-често използваните реплики от моя страна е "внимавай, ще паднеш", не така, ще паднеш" и такива подобни. Но не мога да не го правя, при положение, че все иска да скача от високо, да прескача огради и други такива според мен опасни за нея неща. Оф, малко объркано стана, но се надявам, че сте ме разбрали newsm78. Просто се опитвам да свържа нейните реплики "искам падна" с моите забележки, които правя в ежедневието.

# 23
  • Мнения: 4 393
шантавелка твоето допълнение ме подсети нещо - моето дете като заплака, почна да повтаря, че ще падне (това се случва ако преди това при обръщане се е доближила до ръба на леглото, но в никакъв случай не толкова близо, че да е имало реална опасност да падне) и се придърпа към средата на леглото, продължавайки да обяснява, че ще падне...колко усилия ми костваше да я убедя, че няма да падне не е истина  Cry Ох, дано е единичен случай и не се повтори никога вече  Praynig

# 24
  • София
  • Мнения: 5 079
Случвало се е със сина ми. Отдавам го на кошмари/отреагиране на емоциите през деня. Tired

# 25
  • Мнения: 3 034
Stella Maria , нощният терор не се лекува със спане в едно легло, а СВДС е в сила до годинката. След това единственият резултат от спането заедно е трудно отказване по-нататък. Нощният терор иска търпение, успокояване и емоционално стабилна среда - нещо доста трудно в днешно време.

не знам при нас какво беше разковничето, но аз напук на всички съвети НЕ Я ОСТАВЯХ ДА ПЛАЧЕ САМА...опитвах се да й говоря (макар че това я дразнеше), да я утеша, да я разбудя, водех я до прозореца (не съм я разтрисала или нещо такова), показвах и разни неща (докато тя се гърчеше в мен) и й показвах, че аз съм мама, че съм силна и че съм до нея, че не се страхувам от това й поведение, че я обичам и че заедно юе попедим всичко...днес психоложката също ми каза, че е много важно винаги да показваме на детето си, че ние сме СИЛНИТЕ!!!

Успех, мили мами!!! Пжелавам здрави и спящи дечица!

Поздравления, че си се държала в разрез с тотално остарелите разбирания за детска психология в България. Съвети от рода "остави я да плаче" са не само безумно тъпи и медицински изостанали, но и емоционално безотговорни. Детето има един свят и основна фигура в него е майката. Ако то се чувства изоставено/предадено от тази майка, всичко останало тотално губи значение. Не знам защо толкова прости (и медицински доказани) факти не успяват да влязат в дървените глави на масата медицинско съсловие в България. То бива бива безотговорност и неграмотност, ама тяхното е...  ooooh!

# 26
  • Мнения: 4 393
Ох, ние тази нощ пак имахме случка, обаче, към 5 сутринта беше, а миналата нощ се случи към 12...чудя се какво е. Майка ми иска днес да я води да й леят куршум. Интересното е, че постоянно се притеснява да не падне от леглото, вчера и на баща си така е казала на няколко пъти - че ще падне. Мисля си, да не би да е падала от плота за сменяне на памперси в яслата, иначе не виждам логиката все да е притеснена, че ще падне. Сега се чудя какво да правя.

# 27
  • Мнения: 4
Инсп. Гаджет, да не би детенце наистина да е падало в яслата? Поговори с възпитателките...всъщност, едва ли някой ще си признае ако е имало подобен инцидент, но опитай. И ние прекарахме тежка нощ Cry. Пак се случи същото, само че снощи малката принцеса не искаше да пада, а искаше на вън. Успяхме с тати и да я удържим за кратко да гледа през прозореца и това като че ли този път и повлия добре, макар и съвсем минимално. Другата разлика беше, че след много усилия от страна и на двама ни, предпочете мен пред тати си и след много милване, приказки и опити за гушкане, ме прегърна и се поуспокои. Интересното обаче е, че не ми позволяваше да легна с нея, а искаше да се гушкаме седнали. Не знам какво е това чудо - че е терор, терор е! И за децата и за родителите. На "куршуми" не вярвам, по скоро си мисля и аз да се посъветвам с психолог. А нали тука, в сайта има такъв - дали да не пуснем един линк към нашата темичка, да видим какъв съвет ще даде по въпроса психолога на сайта. Но аз не съм от активните форумци и не съм много на ясно. А иначе се сетих нещо друго - направих клип някъде преди месец, който да покажа ако евентуално се стигне до посещение при психолог. Вярно, че в такъв момент на човек хич не му е до правене на клип, но все пак да можем да покажем за какво става въпрос, защото представите на всеки човек са различни.

# 28
  • Мнения: 4 393
Да докладвам с продължението при нас, вчера й ляха куршум, според бабичката била уплашена, стресът бил от преди месец. Абе нещо не вярвам много, по-скоро си мисля, че миналата седмица е паднала, ако изобщо е паднала. С възпитателките не искам да говоря, защото ми е ясно, че няма никой да си признае, а реално аз не искам да обвинявам, със сигурност ако е паднала, не е било нарочно. При мен веднъж падна, като беше на 6 есеца, камо ли сега, когато не може да си седне на дупето, та ми е ясно. Въпросът е друг-спа при баба си, по нейно желание и не е имало викове или крясъци, на 4-5 пъти се е пробуждала с мрънкане, но пак е заспивала.
И вече съм в шах!!! От месец и половина сме с нова спалня, да ви кажа, мирисът на латекса още не е напълно изчезнал, и в момента обмислям дали пък тази миризма не я дразни.  Thinking
Леле, побърках се направо, иначе Ния днес пак е на градина, както всеки път си влиза с усмивка, спокойна е, не се страхува или да показва признаци на стрес там...ох, дано бързо мине.

# 29
  • Мнения: 2 784
Дъщеря ми, голямата имаше такъв период, който продължи около година и беше просто кошмарен. Нищо не помагаше, нито гушкане, нито разтърсване, говорене, крясъци, опити да я събудим, нищо. С мъжа ми ходехме като зомбита денем от недоспиване. После всичко изведнъж секна до миналата година, когато пак взе да изпада в същите нощни истерии. Този път, обаче, забелязахме, че ревнува от бебето и определено се опитва да привлече внимание към себе си, дори да е негативно. И започнахме да не обръщаме внимание на истериите и, да не ги коментираме пред нея, с нищо да не и показваме че ни е държала будни цяла нощ. За сметка на това гушкахме повече и се стараехме да има поне малко "свое" време с всеки от двама ни.И тя спря.

# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 1 854
Helenblondy, поздравления   bouquet

Преди няколко дни и при нас се случи подобна нощна случка.
Но беше в резултат на прекалени емоции през деня, бяхме на море и т.н.
Това, което ни помогна като с магическа пръчка беше като и тикнах ipoda с някакво филмче в ръцете. Въобще не го загледа, но просто веднага спря да плаче и след няколко минути затвори очи. Иначе и аз това и говоря, че мама е тук, че я обичам, но нищо не може да я успокои.
Та може да пробвате това да пуснете ТВ както каза някоя мама, или телефон или нещо от този род Hug

# 31
  • Мнения: 1 144
Радвам се, че детето се е успокоило.

Моят най-малък син и досега (вече е на две и половина) става през нощта (всяка нощ) и идва в при мен в спалнята. Не плаче и не е разстроен, но в полусънно състояние просто се премества, изглежда буден, дори ми говори, иска мляко или вода, но всъщност не знам дали е буден или в просъница. Понякога по някое време става и отново се връща на неговото легло. Веднъж го намерих на долния етаж, беше слязъл сам по стълбите без да го чуя, макар че стаята му е до нашата и умишлено оставям вратите отворени, седеше си в хола на дивана по пижамка и си бърбореше нещо. Малко се безпокоя дали няма някаква форма на сомнамбулизъм, макар и лека. Понякога насън си бърбори разни неща, сякаш си играе с някого. По принцип е много спокойно, усмихнато и жизнено детенце и не се притеснявам за него, но ако това обикаляне по стаите продължи и след 3 г. може би ще търся консултация със специалист по съня. Сложила съм си 3 г.  за граница, защото дотогава се водят бебчета и може би просто наистина му се пие мляко и затова се буди.


Симплиейвън, знам, че СВДС е до годинка, ако си забелязала, писах, за бебетата, че се успокояват от спането с мама, не за децата изобщо. Все пак благодаря за инфото. Simple Smile

# 32
  • Варна
  • Мнения: 71
И малкият ми син на 2г.и 3м. от 4 нощи е в същото състояние- будене към 3 часа с адски писъци и рев, скачане в кошарата, блъскане по стената и опити да прескочи решетката.Първо искаше мляко, после да пусна тв и накрая легна при мен.Като през цялото време не иска да му говоря, да го пипам и само пищи и се дърпа.И изведнъж всичко минава и пак си заспива и това поне 2 пъти на нощ.Направо съм в шок и ужас и незнам какво да го правя.Добре, че видях темата,  та малко инфо да получа.Сега съм на нокти какво ще е тази нощ.Малко дълго стана, благодаря че ме изтърпяхте!

# 33
  • Мнения: 1 710
helenblondy, и аз сърдечно благодаря за споделената ценна информация.
Моята дъщеря имаше подобен кошмарен период, който ни извади от равновесие от притеснение и безсъние. Имаше дни, в които се буди и плаче неутешимо, а други, в който проплаква насън, без да се буди, но го правеше на всеки 20-30 минути. Аз също бях решила да посетим детски психолог. Правили сме консултация, по друг повод, но беше преди повече от година, така че това беше на дневен ред в списъка със задачите ми. Междувременно при едно изследване се установи, че има умерено количество бактерии Кандида във фекалиите, а вероятно има и във влагалището. Ако е така, сигурно много я дразни и сърби и макар че не показва, би могло това да е една от причините за неспокойния сън. Започнахме да правим бани с антибактериален шампоан и почти мигновено нощните ревове спряха. Едновременно с това обаче, решихме да и даваме от капките на д-р Бах. Посетихме лекар, който прецени кои ще й подействат най-добре на емоционалното състояние и започна да ги пие. За да избегна всякакви негативни влияния на телевизията, спряхме да включваме ТV-то и я лишихме дори от любимите й филмчета.
Тъй като и трите мерки ги взехме в един и същи ден, не мога да преценя кое точно даде резултат, но е факт, че детето има несравнимо по-спокоен сън, спи повече и е по-бодро. Все още има нощи, в които проплаква, но само по веднъж или два пъти и се успокоява веднага след като й предложа сок и заспива спокойно. Или пък може би този период е отминал от самосебе си.

# 34
  • Мнения: 22 437
Здравейте на всички.
Не съм мислела, че ще пускам такава тема, но....дойде ми до главата.
От около седмица дъщеря ми става по някое време през нощта 00ч-01ч-03ч и започва да плаче. Ама то е страшен рев, придружен с тръшкане. В един момент започва да кашля (от рева) и продължава да реве и да се друса, хвърля и тръшка по леглото.
Абсолютно никакви приказки не помагат, все едно говоря на стена, даже става и по-зле, започва още по-силно да реве и да пищи.
Ако я хвана да я натисна на леглото и да я гушна на сила има ефект от около 10сек, при което пак ме изблъсква и продължава с рева.
Това трае около 20-30мин, след което някак си сама се успокоява и хълцайки заспива. Съответно се върти като пумпал поне още 1час и пречи и на двама и с баща и да спим (това се разиграва на нашата спалня).

Това нещо започна в къщи, след което за 3нощи бяхме при роднини на гости и там същата работа. Като се повтаряше и при след обедният сън. Вчера се прибрахме у нас и вечерта в 00ч пак стана изведнъж и започна с ревовете. Та към 00.45ч заспа.

Ако някой има идеи как да се справя с това чудо ще съм много благодарна да сподели. Защото целият този рев ме изморява страшно много и сутрин аз съм като парцал, а щерката усмихната се събужда без никакви проблеми.
Даже си мисля за някакъв бебешки чай за успокояване от тези на Хип, мисля че имаше някакъв такъв.

# 35
  • Мнения: 1 062
При моето дете се случваше нещо подобно - само че тя си спеше и плачеше.....Давах й малко мляко ( в началото разреден сок) в шише и след него се успокояваше веднага. Това спря от само себе си на 2,6 години. Сега е на 3 и се случва изключително рядко - но пак млякото е спасението. Децата просто преживяват нещо, което се е случило през деня. Да добавя, че детенце си спи в собствена стая от 2 год възраст.

# 36
  • Мнения: 1 547
Къде спи по принцип дъщеря ти, при вас ли?

# 37
  • СОФИЯ
  • Мнения: 185
И при нас имаше период на нощен плач и тръшкане, стигащо до истерия, точно както описваш. Започна миналото лято след ходене на море и гостуване при баба и дядо, т.е. след промяна и повече емоции. Продължи доста дълго почти година, но почти спря от само себе си. Мисля,че има такъв период точно в тази възраст 2-3г. Дори не знам дали децата помнят и осъзнават какво става, плачеше като насън, гледа ни,но не ни вижда, не дава нито да я гушнем, нито да я успокоим. За нас беше истински кошмар - всяка нощ по няколко пъти. Много се бях притеснила, мислех да ходим на невролог, психолог, но от прочетеното в нета разбрах,че доста често се среща. Търпение, докато го израстнете  Simple Smile

# 38
  • Мнения: 6 713
Чак на 2год и 10 месеца ли ви е сефтето? Mr. Green

При моето е като изпадане в истерия - блъска ни нас, дърпа се, хвърля ако й подам мляко,вода, чай. Нито приема, нито предава. Значи в началото постоянно се опитвха да я гушкам, успокоявам, но не става. Просто не позволява. Баща й вече я изкарва за малко в коридора да пореве, 1-2 минутки, просто да се съвземе. Не знам правилно ли е, не е ли, но нищо друго не помага. Случвало се е на периоди - няколко пъти. Минава ей така, все едно нищо не е имало.  Thinking

# 39
  • Мнения: X
Може би е свързано с някаква промяна при нея - тръгване на градина, преместване или нещо подобно? Възможно ли е да е гледала нещо по телевизията? Да се е изплашила от нещо, което се е случило - примерно да се е стреснала от куче, спирачки на автомобил, нещо, което някой е казал/направил... Някак трябва да разбереш какво я тревожи, в противен случай не знам как можеш да й помогнеш.

Дъщеря ми е изпадала в подобни нощни истерии когато беше доста по-малка, на година и нещо - успокои се след няколко дни. Но в такова състояние нищо не помагаше, просто заспиваше от изтощение.

# 40
  • Мнения: 801

Има два авида рев:
1. будна е, вижда ви и реве
2. не реагира, не ви вижда, спи

Когато ми се случи 1. на мен, съкратих предиобедния сън (14м).
На 2,5г моя син вече не спеше на обяд (само ако пожелае или сам заспи), но е в леглото в 20:30.
Случвало ми се е да е нервен, когато сме били на гости, когато някой ритуал е пропуснат, когато сме нарушили графика му, когато е натрупал преживявания.
Добре да въведеш график, който да спазваш стриктно. Децата са по- сигурни и имат по- малко страхове, когато живеят по режим. Възможно е сега лятото преживяванията през дългия ден да й идват в повече.

Ако е 2. не се притеснявай, просто преминава трудно от една фаза на съня в друга. В този случай не можеш нищо да направиш, освен да запазиш спокойствие.

# 41
  • Мнения: 22 437
Къде спи по принцип дъщеря ти, при вас ли?

От както е навършила година и нещо заспива на спалнята и след това я местя в нейното легло (което е пак до спалнята ни). Има цели нощи, в които си спи в леглото, но има и такива, в които се събужда по някое време и иска да я взема при нас.


Лурдес, хехе, да, сега ни е сефтето наистина, случвало се е 1-2пъти инцидентно преди доста време, но не ме е притеснявало.

Dandelion, няма никаква промяна, освен гостуването при баба и, но тя беше започнала 2-3дни преди това с този рев.

Реално е с отворени очи, дори на моменти в рева се опитва да каже нещо, но е напълно неразбираемо, защото се дере буквално.
Давам и вода, в повечето случаи не иска да пие, а само стиска шишето. Гушкане не помага, като и говоря ефекта е в повечето случаи обратен, започва още повече да пищи.

rila11, след обед спи 1-2часа, сама си ляга и заспива, ако не спи ще е някакъв ужас.

Предполагам, че е от повечко натрупани емоции, но мен това страшно много ме изморява и изнервя. Отделно, че си имам проблеми със стомаха и при такива напрежения веднага се обострят и се чувствам като парцал на сутринта, а на нея нищо и няма.)

Дали някакъв успокояващ чай за бебета няма да има ефект?

# 42
  • София
  • Мнения: 1 370
А аз си мислих, че само моят мъник изпада в таова състояние. Като гледам почти всички мъници, които изпадат в това състояние са на по 2г и няколко месеца.Дали това не е етап от т.нар. детски пубертет.И аз вече си мислих за детски психолог, но явно не е нужен.За мамите, които ползват капките на Д-р Бах може ли малко информация на лична?

# 43
  • Мнения: 2 784
Дали някакъв успокояващ чай за бебета няма да има ефект?
За дъщеря ми лекарката беше изписала хомеопатични хапченца Седатиф ПС, ако не се лъжа. Купих ги, след като изчетох доста за тях в интернет, но реално е изпила има-няма един блистер. Просто втория път вече доста бързо открихме, че причината е ревност към бебето и я неутрализирахме, доколкото можем. Когато беше около година и половина ни бяха предписали някакъв сироп, отново хомеопатичен, но тогава прочетох, че не се давал на деца под 2 години и се отказах да давам. Тогавашната ни педиатърка казваше, че това е период и ще отмине със или без лекарства.

# 44
  • Мнения: 66
При нас също имаше такъв период на събуждане с писъци , но той обикновено приключва , когато излизаме ваканция и не сме на детска градина. Аз си го обяснявам със стреса от детската. В такива моменти оставям сина ми сам да ме потърси и обикновено изкарваме 10 мин в кухнята на чаша мляко . След смяна на едната учителка , тези моменти значително намаляха , но последния път трябваше да си сменяме чаршафчето , защото го бяхме "намокрили " .

# 45
  • Мнения: 130
Здравейте, мили мами!

Първо да пожелая на всички едно СПОКОЙНО лято!
Върнах се към темата да препрочета отговорите и пак да отбележа, че при моето дете го отдавам на:

1) стрес, в случая при нея - физически стрес от болест и висока Т. Последните в периода с епизода са били когато  болна и с мноо висока Т (вдига ми около 40)

2) недоспиване - все повече се убеждавам, че колкото повече спи, толкова по-спокойно спи...а не, както си мислех преди, че като спи само от 13 до 15 часа и ще заспива по-рано вечер! Не! Говорих с детегледачката и решихме да я оставяме да си спи повеч ена обед. Спинка си около 3 часа (вместо 2) и така е по-добре нощем

3) и аз като другите отбелязвам, че май всички говорим за възрастта 1-3 години. При мамите на по-големите деца май не е същото...

И да добавя само за Simplyaven - това, да се отнасям с любов към детето си докато плаче, да го гушкам, да й показвам, че я обичам и т.н. (макар че е невъзможно да я гушкам в момент на криза) ме посъветваха БГ лекар. Обратно, точно в американска литература и сайтове навсякъде пише, че по време на night terror детето трябва да НЕ СЕ ПИПА и да го оставим само да реве...не съм отявлена родолюба, но просто в случая нямаше да е честно да не го споделя...

# 46
  • Мнения: 57
При нас, също го имаше този период, в тази възраст. И през деня и през нощта се будеше с рев. Но като се поосъзнаеше спирашеи лягаше самичка. Сега е на 4г. и вече близо година, спря изведнъж и от тогава не е повторила.
Аз го отдавах на кошмарите, защото на 3г. вече казваше доста изречения, и казваше, че била Джери /от "Том и Джери" и паднала и се обоцкала. Crazy

# 47
  • USA
  • Мнения: 675
Здравей, helenblondy! Преди седмица, може и повече, дъщеря ми ( на 1 годинка е) се събуди по същия начин. Реших да я накърмя, за да се успокои, но тя се извиваше, пищеше . Сложих я на земята и така си остана без да мърда. Не даваше да я докосна изобщо, като през това време се дереше и изчервяваше от болка. Махнах памперса като мислех, че нещо я е полазило или и аз не знам. След 40-50 мин. извиках бърза помощ, защото това за мен не беше нормално. Заведохме я в спешното и педиатърът след като ни зададе няколко въпроса и ни изслуша, каза че това са газове   Shocked и били страшно болезнени. Започна да ми обяснява как се държи едно дете с газове и наистина приличаше точно на това. Мислехме, че е от зъби, но той категорично отрече да е това по начина, по който се е държала. Каза, че няма връзка с храната, а просто нагълтан въздух. Вече няколко пъти ни се случва, продължава до час и й минава. Винаги се случва по време или след сън.
В една тема споделих за приспиването ни, колко е трудно и т.н. и описах точно какво прави. Едно момиче ми писа на лични, че е имала опит точно с това, каза че най-вероятно са газове. Изобщо не повярвах, но след като и педиатъра го каза-вярвам. Сега преди лягане притискам крачетата, за да се освободи и така. Твоето детенце щом говори, попитай го след като се успокои дали наистина е коремчето. Дано не се случва вече Hug!
Забравих да спомена, че при нас това е след сън сутринта или по време  и след обедния сън, но никога през нощта.

Последна редакция: нд, 01 авг 2010, 07:57 от maimun77

# 48
  • Canada
  • Мнения: 649
Здравейте, мами,

Дъщеря ми е на 2 г. и 2 м. Това се случва за четвърти път през живота й – буди се през нощта или след следобедния сън с писъци и нищо не може да я успокои много дълго време. Тези епизоди продължават средно около 30 минути, продължавали са и 1-2 часа. Като беше малка си го обяснявах със зъбите – силни болки нощем. Това продължава 3-5 дни и се повтаря след няколко месеца. Държи се странно, неадекватно, пищи и не дава да я пипнем, понякога иска да ляга на замята и започва да се гърчи (не е гърчове!!!, а истерия)...Когато беше по-малка искаше да я пуснем на земята и бягаше към някой ъгъл, в който лягаше и пищеше. Сега се буди с рев в около 3, 4, 5 часа през нощта и пищи и се гърчи. Каквото и да й предложим пищи "Не искам". Питаме я какво иска и тя не ни казва (а иначе доста говори за възрастта си). Последните 2 ноши проявява и лека агресия - хвърля предмети, удря ме и ме скубе (не мога да преценя дали това е глезене, защото вижда, че това ме ядосва и аз й правя забележка). Друго също ми направи впечатление - последните 2 нощи като започне да плаче веднага я вземам в ръцете си (тя се извива и пищи) и я водя до прозореца, за да я разбудя. тя ми казва, да я пусна долу, аз я пускам и тя отива до кошарката си и иска да си легне там. Аз я слагам, тя ми казва да й дам сок (по принцип от малка заспива със сок) и се успокоява по-бързо...но това ми прилича на ритуално поведение, което ме плаши...Няма никакви други странни прояви. Но има 2 неща, които малко ме протесниха - това макар и съвсем леко "ритуално" поведение и начални признаци на агресия. Друго ритуално, което наблюдавам напоследък е, че много неща иска да прави сама - напр. не аз да й подам коликата за бебето, а тя сама да я вземе...Знам, че това е нормално, но сега го отчитам с другите симптоми. Сега, последния път, това се появи по време на боледуване (или малко след) – гнойна ангина с много висока температура. Има 2 големи афти в устичката, които явно са много болезнени...Гледа я детегледачка от 1 годишна възраст. Не посещава детска градина. Не я гледат други хора (нямаме баби и т.н.). По принцип имам доверие на детегледачката – много я обича и се гушка в нея...Не мога да преценя дали са писъци от болка или са кошмари и нощни страхове! Правя равносметка на това, което й се случва през деня, но не мога да разбера дали нещо я плаши. Не й разказваме страшни приказки, не гледа страшни филмчета по ТВ – слушаме само приказки, песни на ДВД-то и гледаме бате Енчо и бебеТВ (и то рядко!).
Предварително благодаря за споделените мнения!
Имахме такъв период с щерката някъде около вашата възраст. Водихме я да й леят куршум и въпреки подигравките, които получихме от околните - това й помогна. 2 вечери след това спря да се буди нощем. Peace

# 49
  • Мнения: 130
Здравейте, мами!!!

Побутвам темата.
Новото е при нас - тръгнахме на ясла. 2 седмици (миналата 3 дни беше болна). Изключително тежка адаптация (демек рев). Вземаме я на обед.
Новината - отново получи такива пристъпи. Този път (за първи път) без висока температура. Може би стимул е този път емоционален? Яслата? Сигурна съм! Но е кошмарно! Вече е по-голяма и са по-разични. Отрича всичко и иска да хвърля (някои мами бяха споделили за това). Иска да й даваме предмети да хвърля (чашката й най-често)...и хиляди такива неща. Другото ново - това (или нещо подобно, защото не е NT) се случва вече и два пъти преди да заспи. Много й се спи и започва да се дразни за нещо и каскадно започва да иска 1000 неща...да, знам, може би е детския пубертет или си е лигавене и детски инат...но това го прави само преди да заспи, свързано е със съня. Иначе не е такова дете. Тази вечер излезе от банята в страхотно настроение и всичко започна с това, че не искаше памперс, после не искаше блуза, панталон...облякохме я някак си, започна да пищи, че иска да е гола...и всичко продължи повче от час. Очаквам и тази нощ включване...

Лях и и куршум ooooh! (не мога да се позная)...та така. Има ли "еволюция" при вашите пристъпи?

Успех на всички!

# 50
  • Мнения: 4 393
Аз мисля, че споделих, че и аз лях куршум (бабини деветини де), може и да е съвпадение, но имаше ефект. Не е получавала такива кошмари ли, пристъпи ли, не знам и аз какво беше оттогава, от юни месец тоест. Голямата ми пременница едно време си спомням, че изпадаше в такива състояния като й се доспи много. Имам предвид, като й дойде момента да спи и сестра ми примерно се замотае нещо и не я сложи веднага, после се превъзбуждаше и ставаше страшен рев и за най-малкото нещо. След което заспиваше много трудно, а най-лошото е, че спеше много неспокойно. Не знам какво да ти кажа, знам колко е гадно, дано бързо отмине, ако е по-чувствително детето, със сигурност ще се отрази и тръгването на ясла.

# 51
  • Мнения: 420
Ходихте ли при специалист? Има доста специфики както при NT, при болки, при нощни страхове или кошмари. Всички като поведение на детето изглеждат еднакво, но в същност не са. Логично и реакциите на родителите при всяка от причините са различни. За това попитах дали сте ходили при специалист.
Ако не се дължи на физически дискомфорт, то би могла да помислиш за протичането на деня на детето- как се е събудило сутринта, какво се е случило, кой се е грижил за нея, имало ли е нещо различно и ново, което би могла да свържеш с по- бурни емоции, какви са реакциите на възпитаващите детето по отношение на нейните прояви на самостоятелност и т.н. и т.н.
Откривайки причината, ще бъдеш по-уверена и ти как да реагираш за напред. Успех.

# 52
  • Мнения: 958
helenblondy  ти ми даде тема за размисъл. Моята дъщеря е така, отдавна, и ние го оправдавахме със зъби, но явно не е .
Буди се, пищи с всичка сила, гледа, но явно не ме вижда, не дава да я пипна, нито да я гушна, продължава около 15 минути, ляга и си спи. Какво ли не сме пробвали, не помага, писах и тука в под форума, съвети на психолог, отговори ми че най-вероятно не и узряла нервната система. Детето е много емоционално от малко, всичко преживява. Не знам и аз вече. Мъжът ми се е паникьосал, да не се повреди нещо детето. В къщи атмосферата е спокойна, не се караме, не викаме, не се наказваме, не се удряме. На градина ходи с огромно желание.

Вчера за първи път се запознах с това състояние. ще го наричам за кратко NT. Те се различават от кошмарите по няколко неща:
1) обикновено се проявяват между 3-8 години- тука сме в графата макар от по-рано.
2) детето НЯМА СПОМЕН за тях  - и тука сме
3) те не са точно сънища (за разлика от кошмарите), те са нещо като преживявания - и тук
5) NT се характеризират  с писъци, безпомощност, полубудно-полузаспало състояние (точно както Хана го разказва!), невъзможност детето да бъде успокоено по какъвто и да е начин  - и тука
7) Предполага се, че е по-чувствителна, незряла нервна система - и на мен така ми казват, всички лекари до които съм се допитвала
10) пропуснах нещо много важно - това се случва в първата фаза на съня, т.е. рано през нощта, към 00 часа до 2 часа.  - винаги в този интервал

# 53
  • Мнения: 1 174
Здравейте, мами!!!

Побутвам темата.
Новото е при нас - тръгнахме на ясла. 2 седмици (миналата 3 дни беше болна). Изключително тежка адаптация (демек рев). Вземаме я на обед.
Новината - отново получи такива пристъпи. Този път (за първи път) без висока температура. Може би стимул е този път емоционален? Яслата? Сигурна съм! Но е кошмарно! Вече е по-голяма и са по-разични. Отрича всичко и иска да хвърля (някои мами бяха споделили за това). Иска да й даваме предмети да хвърля (чашката й най-често)...и хиляди такива неща. Другото ново - това (или нещо подобно, защото не е NT) се случва вече и два пъти преди да заспи. Много й се спи и започва да се дразни за нещо и каскадно започва да иска 1000 неща...да, знам, може би е детския пубертет или си е лигавене и детски инат...но това го прави само преди да заспи, свързано е със съня. Иначе не е такова дете. Тази вечер излезе от банята в страхотно настроение и всичко започна с това, че не искаше памперс, после не искаше блуза, панталон...облякохме я някак си, започна да пищи, че иска да е гола...и всичко продължи повче от час. Очаквам и тази нощ включване...

Лях и и куршум ooooh! (не мога да се позная)...та така. Има ли "еволюция" при вашите пристъпи?

Успех на всички!

Това е съвсем нормално поведение на дете, на което му се спи. Просто го слагай да спи по едно и също време, щом й се  е доспало, трябва по най- бързия начин да я измиеш, да четете приказка и каквото там, за да може по най - бързия начин да си легне. Аз дори вечеря съм пропускала на детето, за да може да отидем да спим по - бързо. Пределно ясно ми е, че ако тръгна първо да го храня, ще се изнерви, ще плюе и ще реве, после ще се запъне и на банята, на обличането и т.н.
Като го видя, че се прозява и се оклюма, хващам за ръчичка и обяснявам: "Хайде, мамо, ще отидем сега да те изкъпя, после ще сложим нов памперс, ще облечем пижамата и ще се гушнем на леглото.". И той си знае, ако все пак веднага след банята иска да легне гол в леглото  Laughing му показвам и му говоря, че трябва да почака да сложим памперса и да облека пижамата и тогава ще се гушнем, като го повторя 2-3 пъти, хленченето престава и доброволно се оставя да бъде облечен.

Да допълня и по основната тема: имал е и моя син подобни пристъпи, 3 пъти досега - буди се към 1-2 ч. нощем с писъци, не иска да пие вода, да сучи или да бъде гушкан, блъска с ръце и плаче, гърчи се, отива в ъгъла зад вратата на детската и се скрива там да реве и след 15-20 минути силен рев и истерия се оставя насила да бъде затиснат на леглото и гушнат, за да се успокои.
А единия път котката беше спасението - отиде до малкия и започна да му се умилква, той гушна котарака и се успокои, после се наложи да спят двамата на детското легло  Rolling Eyes Тия случки винаги са били когато не е спал добре наобед, или е заспал късно вечер, след превъзбуждане от преживяни неща и т.н. Затова се стремя да има долу горе предвидим "режим", особено за съня.
Я си помислете при вес как ще е, недоспиване и превъзбуда, лош сън, вместо от преумора да спиш като труп, се случва да отвориш очи нощем и да не можеш да ги затвориш, и ставаш и пушиш цигари или играеш на компа или зяпаш филми до среднощ, а ако си малко бебе и не разбираш защо ти се спи, пък не можеш да заспиш и напук на всичко мама и тате с говоренето си те разсънват, ами ще те е яд  Wink

Последна редакция: пт, 29 окт 2010, 11:12 от rosy_bosy

# 54
  • СОФИЯ
  • Мнения: 185
Писала съм в темата и по-рано... Мислех,че сме минали периода, но с тръгване на градина, нещата започват отново, но малко по-различно: от няколко вечери дъщеря ми се буди през нощта и започва да мранка и плаче, че я боли ухото. Ходихме на лекар, няма видима причина като възпаление или нещо подобно, не би трябвало да я боли. И интересното е,че като я вземем и гушнем на дивана, спира болката  Crazy Почти сме сигурни, че си измисля болката, за да я гушкаме, но пък ако наистина я боли...!? В момента е на почти 3 год. и не знам до каква степен би могла да симулира болка  Rolling Eyes

# 55
  • Мнения: 4 393
Може да симулира, и още как...ако е поне малко като мойто, значи може. Ния като не иска нещо да направи почва да я боцка, да я боли и какво ли не, а ако си изпроси целувка и гушкане, и гледане на детско (поне за още малко), е най-добре.  Laughing
Естествено, аз бих потърсила още едно мнение от лекар, дано няма нищо притеснително.  Peace

# 56
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
...но това го прави само преди да заспи, свързано е със съня. Иначе не е такова дете. ...........
Ели, а късно ли заспива? Яде ли сладки неща вечер?

# 57
  • Мнения: 130
Дали заспива късно? Средно. Започваме да се приготвяме към 21,30 и лагаме в 22...заспива от един месец с мен (ореид ДГ, винаи е заспивала иначе сама). И се проточва страшно дълго - едно мъение е.
Не яде сладки неща по принцип...
Просто има свръхнеспокоен сън! Спи много леко винаги. Дори и да не са тези НТ (или кавкото и да е), винаги се буди и мрънка а нещо - с развиването си нещата се променят - вече иска да гледа ДВД сама в др стая в 3,00 ч. или пък супа-топчета в 5,00...но това няма нищо общо с "онези" нощи!

Ходихме вчера на детски психиатър. Изслуша ни внимателно. Не каза нищо особено. Каза, че са нощни страхове или кошмари, е нищо не можем да направим. Препоръча ни храни, които съдържат триптофан (предшестеник на серотонин-а) - мляко с какао и банани, които ще удължат  фазата на сънуване и детето ше спи по-спокойно. Препоръча ни и хранителна добавка, която обаче нарочно не я споменавам тук, защото макар и добавка е редно да се препоръча от лекар-психиатър.

Това е!

Хубава неделя!

# 58
  • Пловдив
  • Мнения: 1 854
Давам идея за нещо различно, пък ако искате вярвайте, ако искате - недейте Simple Smile
Капан за сънища
Има едни индианци-музиканти, които свирят на улицата и продават такива неща.
В момента са в Пловдив, предполагам, че обикалят и по други градове.

# 59
  • Мнения: 262
Дали заспива късно? Средно. Започваме да се приготвяме към 21,30 и лагаме в 22...
 

Helenblondy, по моето скромно мнение, това е страшно късно за едно малко дете.

Имаше време, когато и на мен ми беше чудно защо едно време детското по телевизията ни беше в 8 ч (то и сега може да е така, ако го има, не знам де...).
Голямото ми момче като по-малък лягаше, тоест слагахме го да си ляга, така късно и резултатът беше - неспокоен сън; ох, пиша баналности. 
Така де, виждам, че при вас не това е основния проблем. Но защо не пробваш да изместиш заспиването малко по малко по-рано?
Вадя си извод от моите деца: от както момченцето ми почва да умее да се наблюдава - да си казва "студено ми е, гладен съм, спи ми се" - откъм 3 години - вече стане ли 8.30 ч, или, не дай Боже 9 ч, почва да се увива около мене и да казва как му се спи, а веднъж като беше болен в 8 ч си легна директно от масата без да е мит, нищо, и на секундата беше заспал; и друго - от момента на тръгването на градина, от новите впечатления ли, какво, ужасно е уморен вечер и с час, час и половина по-рано от лятото иска да си ляга.

Не подценявайте нуждата от повече сън у децата и най-вече от по-ранното им лягане! Още повече че съм чела някъде за изследвания, че сънят е най-ценен и отморяващ от 8 до 12 ч през нощта, тогава най-много "пораствало" едно дете.

И едно последно наблюдение от бебето ми (на 7 мес. е в момента) - ако в 8 ч (по новото време 7ч!) не е в кревата за заспиване ме кара жестоко да съжалявам за това - ревът е... И си спи спокойно през нощта (да не мине котка път); за разлика от голямото ми дете; но тук влияят много фактори - нощно кърмене на поискване, докато при момчето ми бях на друг акъл - "да му почивало коремчето", как да му почива - с огромни количества изпита вода ли? Та, мисълта ми е, че човек никога не знае какво провокира у едно дете неспокойствие, но поне си мисля, че навика за ранно лягане е нещо със сигурност добро; и книжки, малко разговори преди заспиване, да има време и за тях...
Ох, все си вра съветите...

# 60
  • Мнения: 925
Записче да ви следя, че и при моят син горе-долу нещата стоят така - адски неспокоен сън- постояно пъшкане и мрънкотене, на моменти стигащо до рев. И да, доста често се буди с плач  ooooh!

# 61
  • Мнения: 798
Познато ми е.
Моето момче беше така преди години. Даже не си направих труда да чета толкова детайлно за NT. Инстинктът ми подсказваше, че има нужда от помощ и не съм си помисляла да го оставям в такова състояние. Понякога кърмене помагаше. Понякога дълги нощни разходки на вън със слинга. Ритмично люлеене, песничка...
Подобни неща са се случвали и през деня. По същия начин подхожам - опитвам се да го успокоя...
Убедена съм, че преумората, многото впечатления и късното заспиване се отразяват, но не е само това. Става дума за незрялост на НС и вероятно за някаква характерова особеност. Допълнително хомеопатията ни помогна.

# 62
  • Мнения: 1 817
И на мен ми е познато и ще се запиша да следя.
И аз си мисля, че е свързано с някаква чувствителност или незрялост на НС.
Малкият като бебе спеше много леко и постоянно се  будеше. Беше ад. Сега е доста по-спокоен вече, но като се превъзбуди или измори повече се събужда с такъв рев, нищо не го успокоява и трудно заспива. Държи сам да си взема шишето, възглавницата и ако реши някой да му помогне страшно се ядосва. Дано да е някакъв период, че това е доста натоварващо.

# 63
  • Мнения: 15
Лю, каква хомеопатия си използвала?

# 64
  • Мнения: 798
Лю, каква хомеопатия си използвала?
Консултация с класически хомеопат. Честно казано не веднага намерихме точния подход, но сега вече, като знам конституционното му лекарство - виждам значително успокоение/балансиране  Peace

# 65
  • Мнения: 753
И моят голямчо /4г1мес./ го  правил около тази възраст. Даже е говоел за разни преживяни неща от деня - мисля, че незрялата му нервна система на тази възраст си казва своето. А ни е се плашехме и ядосвахме в началото с мъжа ми. Постепенно изчезна.  Никога не е плашен от тъмно или с разни герои лоши, та не е било по такава причина.

# 66
  • Мнения: 11
здравейте момичета.И аз реших да се включа в тази толкова наболяла за мен тема.Моята дъщеря е на 4 год.и имаше такъв период преди месец.То не бе писаци и истерияСлед това започна много да заеква.И все още е така.Ходих при баячка,при логопед,нищо не помага.направо се виждам в чудо.Дайте предложения моля ви,защото това заекване се задълбочава.

# 67
  • София
  • Мнения: 7 191
И ние имахме подобни преживявания напоследък.
Проблемът се оказа в липса на достаъчно сън.
Естествено ние с таткото бяхме за бой - понеже си лягаме всички заедно, се случваше благополучно да стигнем до леглата в 11.
А на другия ден естествено с триста зора събуждахме детето в 7.30 за детска градина.
Тоест 8 часа и половина.
Плюс плуване, народни танци и други игри.
А за четиригодишно дете се оказа, че абсолютно задължителният сън е 10 часа през нощта. Спането през деня е явно по-скоро опция.
Та сега - най-късно 9 в леглото. Половин час книжки и заспиване.
Вижте дали при някои от вас не е такъв проблемът.
Моето отговаряше на всички критерии за недоспало дете (някъде в интернет ги четох).

# 68
  • Мнения: 130
Здравейте, момичета...
Аз продължавам да чета и да търсв нова инфо за всичко това...

Айде сега да ви провокирам с някои въпроси: за мамите с деца с такива нощни епизоди, наблюдавате ли пи децата си и:
- дематит, атопичен дерматит, екзема, сърбящ обрив и т.н.
- някои неприятни "навици" като хапене на пръсти, гризене на нокти, скърцане със зъби, въртене на косичката или някакви тикове

Благодаря!

# 69
  • Мнения: 3 211
Здравейте, момичета...
Аз продължавам да чета и да търсв нова инфо за всичко това...

Айде сега да ви провокирам с някои въпроси: за мамите с деца с такива нощни епизоди, наблюдавате ли пи децата си и:
- дематит, атопичен дерматит, екзема, сърбящ обрив и т.н. не
- някои неприятни "навици" като хапене на пръсти, гризене на нокти, скърцане със зъби, въртене на косичката или някакви тикове не

Благодаря!

# 70
  • СОФИЯ
  • Мнения: 185
helenblondy, и при нас няма нито един от описаните навици и кожни проблеми  Rolling Eyes

# 71
  • Мнения: 798
Ще отговоря, че се въртя и други подобни теми:
Здравейте, момичета...
Аз продължавам да чета и да търсв нова инфо за всичко това...

Айде сега да ви провокирам с някои въпроси: за мамите с деца с такива нощни епизоди, наблюдавате ли пи децата си и:
- дематит, атопичен дерматит, екзема, сърбящ обрив и т.н. - да, имаше АД
- някои неприятни "навици" като хапене на пръсти, гризене на нокти, скърцане със зъби, въртене на косичката или някакви тикове - да, обичаше да хапе - де, що види (когато е ядосан)
Благодаря!
Laughing

# 72
  • Мнения: 201
Включвам се и аз в темата.При нас нощният сън минава често пъти неспокойно-мятане,изправяне,сядане,а понякога се събужда напълно около 3 часа и заспива чак към 6-7ч,като през това време иска да играем,отвреме навреме си посуква и така докато се предаде и заспи.Рядко се е случвало да изплаче нощем.Но по време на следобедния сън сме имали преживяваията,описани от helenblondy.Изправя се,сяда и плаче истерично,като не се успокоява нито от гушкане,нито от нежно говорене,дори се държи така,сякаш не ме вижда и чува.Страшно ми е болезнено в тези моменти.Понякога дори сочи с пръстче в празното пространство пред себе си и като че ли наистина вижда нещо.Плаче така сякаш преживява нещо ужасно,а аз не успявам да му помогна.Това започна да се случва от август месец насам.Трае около седмица и после нещата се оправят,но се е случвало вече няколко пъти.
При големия имахме такива събуждания,но предимно нощем и продължиха до 4 -та му годинка.

# 73
  • Мнения: 3 211
creatura, нямаш ли обяснение от какво се появиха писъците, какво е по-различно в следобедния сън, да не играе много и да се превъзбужда? Изглежда ми като някаква уплаха, страх. На тази възраст вече се появяват кошмарите.
А е възможно да е от болка от зъбиникнене например, щом минава за седмица Thinking

На Вики следобедния сън е почти винаги на голямото легло, приспивам я с гушкане и я слагам в кошарата, но някъде след 1 час почва да реве, вземам я и я оставям на спалнята, след това се събужда още 1-2-3 пъти.

# 74
  • Мнения: 201
creatura, нямаш ли обяснение от какво се появиха писъците, какво е по-различно в следобедния сън, да не играе много и да се превъзбужда? Изглежда ми като някаква уплаха, страх. На тази възраст вече се появяват кошмарите.
А е възможно да е от болка от зъбиникнене например, щом минава за седмица Thinking

На Вики следобедния сън е почти винаги на голямото легло, приспивам я с гушкане и я слагам в кошарата, но някъде след 1 час почва да реве, вземам я и я оставям на спалнята, след това се събужда още 1-2-3 пъти.

Не знам,уж нищо по-различно няма,приспивам го както винаги съм го приспивала.Все още се опитвам да намеря обяснение.А отскоро стана и един плашлив.Питах баткото да не би да го е изплашил с нещо,да му е казал нещо, което да се му се е сторило страшно на малкия,но той отрича да е имало такова нещо.Още като по-малко бебче вечер като го приспивах,внезапно се пускаше от гърдата,обръщаше се,сякаш някой го вика и гледа или протяга ръчичка като че вижда нещо,а там всъщност няма нищо.Но тогава не се е разстройвал,не е плакал.Преди два месеца някъде,го люлеех на люлката в къщи и той се наведе напред,протегна ръчичка към ъгъла на стаята близо до вратата и започна да вика "баба,баба".Аз го попитах "къде е бабата",а той продължи да сочи в тази посока и каза "там",след няколко секунди го питах дали бабата е още там,а той отговори с не.Попитах го къде е и той ме поведе извън стаята чак до външната врата на апартамента.Не знаех да се притеснявам ли или не.Но детето тогава изглеждаше по-скоро заинтригувано отколкото разтревожено.Чудя се възможно ли е на тази възраст децата да си въобразяват нещо,което да им се струва реално.Струва ми се неправдободобно такова обяснение обаче.Не знам какво да мисля.Иначе е много весело и игриво детенце.Напоследък само е станал по раздразнителен и плачлив,но това го свързвам с АБКМ,тъй като сега е пак в труден период с безапетитие и запек.Забелязала съм,че в такива дни е по-неспокоен.

# 75
  • Мнения: 108
Здравейте, момичета...
Аз продължавам да чета и да търсв нова инфо за всичко това...

Айде сега да ви провокирам с някои въпроси: за мамите с деца с такива нощни епизоди, наблюдавате ли пи децата си и:
- дематит, атопичен дерматит, екзема, сърбящ обрив и т.н.
- някои неприятни "навици" като хапене на пръсти, гризене на нокти, скърцане със зъби, въртене на косичката или някакви тикове

Благодаря!
Да, баткото има дерматит...като малък 1-2годишен(сега е на 5) имаше такива нощни "изпълнения"(много рядко се случваха),които преминаха, сега много рядко наблюдавам: неспокоен сън, около 1ч-започва да се върти и говори нещо(може и кошмар да е),гушкам го, ако не се успокои, му казвам да се изпишка и си ляга спокоен!!!
 Малката е на 2,6г и тя е имала нощни писъци и прочие..., взимах я в другата стая докато се успокои(около 30мин обикновено).
В такива моменти са като хипнотизирани, незнам...
Иначе имам 2 прекрасни деца, развиват се нормално, нямат проблеми... Peace 

# 76
  • Мнения: 2 013
Записвам се да следя темичката,защото и дъщеря ми има такива нощни изпълнения.През няколко дена се буди нощем започва да плаче и пищи (направо се дере),гърчи се,рита,блъска ме и с нищо не мога да я успокоя.На нещата,които обикновено я успокояват,в такъв момент отговаря с "никам" и ме блъска.И тези писъци продължават около 10-15 мин,но понякога се случват и по 2-3 пъти на нощ.  Confused Опитвала съм се да я събудя,светвам лампата,гушкам я,но нищо не помага,просто след около 15 минути се успокоява сама и пак заспива.

# 77
  • Мнения: 130
Тъй като няколко мами ми отговориха, че писъите през нощта са свързани с:
- кожни проблеми - дерматит, атопичен дерматит, екзема, обриви и т.н.
- неврози - скърцане със зъби, въртене на коса, мачкане на уши, бъркане в нослето, хапене на пръсти или др. подобни тикове или компулсивни състояния;
- стомашно-чревни проблеми - запек/разстройство, колики и т.н.

От всичките си консултации с психиатър, психолог и всичко прочетено стигнах до извод: това МОЖЕ да се дължи на недостиг на:
- серотонин (или предшественика му 5-хидрокситриптофан)
- витамин В3 (ниацин, никотинамид, PP витамин, пелагра-превентинг витамин, при липса на който се появява заболяването пелагра, което (в най0грубата му форма, която не съществува сега) включва: дерматит, стомашно-чревни проблеми и психични нарушения).

Недостигът на серотонин при възрастни води до депресия, а при децата - обратно - до хиперкинетизъм, нервност и т.н. (не говоря за синдроми!). Недостигът особено се изявява през нощта - неспокоен сън. Болните с депресия често имат неспокоен сън и се лекуват с лекарства, които увеличават серотонина в кръвта. При децата е нещо подобно. За увеличение на серотонина при деца може да се набляга на храни, богати на предшественика на серотонина - 5-хидрокситриптофан (5-ХТ). Богати на 5-ХТ са банани,шоколад, мляко с какао, какао, фъстъци, риба и особено риба тон, месо и най-вече пуешко, млечни продукти и др. Някои хранителни добавки също съдържат 5-ХТ.
Основен за синтез на серотонин в организма е витамин Б3 (ниацин). При недостиг на витамин Б3 има и недостиг на серотонин.

Следователно:
към предишния си съвет за повече сън сега добавям: храни, богати на триптофан и витамин Б3.

Успех!

П.С. ако детето ви има атопичен дерматит и използвате някакви козметики, забележете, че много то тях  съдържат "ниацинамид" против сърбеж...това ме накара да навържа нещата и това, което наблюдавам при тези деца. При моето дете няма стомашно-чревни проблеми (или поне не силно изразени) - и ми беше интересно да видя, е някои мами от форума се оплакват и от това..може и всичко да е преувеличено - но може и да не е . Въпросът е просто да наблягаме на някои храни, и то на полезни храни - е, защо да не пробваме? Естествено, не мисля, че е нормално сега да почнем да тъчем децжата с шоколад преди лягане Simple Smile)))))))))

# 78
  • Мнения: 3 211
helenblondy, много интересно. Ще се консултирам и ще ви пиша, ако открия подходящи добавки за толкова малки деца.
Другото, което съм чела е, че недостигът на омега 3 (което се набавя от рибеното масло) води до безсъние или нарушен/неспокоен сън и кожни проблеми, т.е пак са свързани нарушенията в съня с кожните проблеми.

# 79
  • Мнения: 1 749
helenblondy , страхотно инфо!

Дъщеря ми е имала такива изпълнения, но причината ни е ясна - явно се страхува от къщните паяци. Една вечер ми изкара акълите с неистови писъци. Като влетях в стаята й и видях малкото паяче на стената се чудех да се смея ли или да почна да се притеснявам. Оттогава няколко пъти се събужда пищейки, без да има какъвто и да било паяк... Явно много я е стреснал и го сънува (може би). Не мога да разбера този неин страх... Имаме тарантули - от тях изобщо не я е страх. Пипа брашнени червеи без проблем. Аз лично тях не мога да ги пипам. Но види ли паяк... Дано не развие някаква фобия.

Извън това, сънят й от около 3 седмици или месец е много неспокоен. Трудно заспива (което се е случвало много рядко преди). През деня е нервна, мрънкаща, ревяща почти постоянно. Отказва да направи каквото и да било - например да се облече, да престане да тормози котката/кучето. Стана агресивна. Не мога да я позная просто Confused ... Спомням си съвсем ясно началото на това поведение - както на единия ден всичко си беше нормално, така на следващия държанието й рязко се промени. Не е имало никакви кой знае какви събития, за да кажа, че те биха могли да бъдат причината, но моята преценка никак не е точна, защото аз не мога да погледна толкова надълбоко с нейните очи...
Що се отнася до това дали получава достатъчно от споменатите от helenblondy храни - банани яде всеки ден, любими й са. Шоколад почнах да й разрешавам преди известно време - и от него си хапва от време на време, по малко. Пие прясно мляко често, какао също... На 3 и половина е, дали не е т. нар. детски пубертет?

# 80
  • у дома
  • Мнения: 965
С голямата дъщеря -  в момента на 5 и половина, имахме такива изпълнения, спорадично. След всяко, обаче, се напишкваше. Сега, когато стане и започне да плаче и да се тръшка, директно я питам - Пишка ли ти се или просто я водя в тоалетната да се изпишка /без да светвам лампата!/ и след това ляга и заспива спокойно. Но и тя не помни нищо на сутринта, обикаля стоята и плаче, казва, че я боли тялото, навсякъде...Абе, просто е ужасно  Sad

# 81
  • Мнения: 958
От около две седмици, ние сме ок, само една вечер пищя, ама малко.
Започнах един ритуал, може да ви се стори странен, в къщи ми се смяха, ама помага.
Купих една малка чашка с едно усмихнато зайче на нея. И  казах на Никол, че всяка вечер преди лягане ще изпива една чашка хубави сънища, каквото тя си пожелае, но винаги преди лягане.
И така всяка вечер пием сокче, водичка или чай, в тази чашка и при всяка отпита глътка детето си казвакакво иска да сънува.
Като направим един месец, ще пиша пак, засега много добре се справя. Единственото пищене, е било мен докато ме нямаше и татко и не и намерил чашката.

# 82
  • Мнения: 1 749
От около две седмици, ние сме ок, само една вечер пищя, ама малко.
Започнах един ритуал, може да ви се стори странен, в къщи ми се смяха, ама помага.
Купих една малка чашка с едно усмихнато зайче на нея. И  казах на Никол, че всяка вечер преди лягане ще изпива една чашка хубави сънища, каквото тя си пожелае, но винаги преди лягане.
И така всяка вечер пием сокче, водичка или чай, в тази чашка и при всяка отпита глътка детето си казвакакво иска да сънува.
Като направим един месец, ще пиша пак, засега много добре се справя. Единственото пищене, е било мен докато ме нямаше и татко и не и намерил чашката.
Добра идея. Но... няма ли да има обратен ефект? Нещо като ...хм... пристрастяване към тази чашка? Казваш, че отново е плакала, когато татко й не е могъл да й я предложи...

# 83
  • Мнения: 958
Ами не знам, чудя се и аз.
От друга страна два дена на гости на дядо си и баба си, без чашки, защото за тях това са глупости, минаха ок.
Но тя винаги при тях е спала добре, само в къщи пищи  newsm78
Чесно казано, давам мило и драго, само да не пищи, то си е инквизиция и за детето и за околните.

# 84
  • Мнения: 1 749
Предполагам, че и аз на твое място бих приложила нещо такова.
Много хубаво сте го измислили това с отпиването на хубави сънища Simple Smile

# 85
  • Мнения: 130
Здравейте, мами! Радвам се, че скоро никой не е посещавал тзи тема - явно всичко е ОК. Исках само да ви споделя, че вече със сигурност виждам връзка между тези изпълнения и пишкането нощем. Тъй като вече през деня е с пълен контрол (отдана), явно през нощта когато й се припишка се буди, но не разбира защо й е дискомфортно, има контрол и не се напишква, а изразява дискомфорта си в пишене...сигурна съм, че напоследк има връзка (преди причината беше температура и държавната ясла). Иначе от 2 седмици като се буи и иска сок и аз бързам леко и нежно да я разсъня и да я сложа на гърне. Но разликата с преди е, че НЕ се буди вднага с рев, а първо си иска сок и ако изпуснеш момена да я поразбудиш (нежно, малко, с въпроси и т.н.) - и да се изпишка - се започва...
Успех!

# 86
  • Мнения: 958
При нас писъците се разредиха, но още има. Ето снощи, събуди се с ужасни писъци, като отидох в детската, беше свита в ъгъла на леглото сочеше нещо и пищеше, успокоих я, изпишка се, и заспа. Може и това да е връзката, но пък  в други нощи, става , пишка сама и пак ляга  newsm78

# 87
  • Мнения: 2
Здравейте на всички, нов съм в форума но изчетох тази тема няколко пъти. Нашата дъщеря е на 3г и 2м и от 3месеца е в същото положение. Първо започна при дядо и баба, защото те я гледаха от средата на юни - т.к. беше болничка и трябваше да и се дават лекарства ( хомеопатия). Започнала е тогава с тези нощни събуждания и рев, но ние с жената не сме знаели. Събужданията са били и през дневния сън, като е имало случки и като се прибират към вкъщи или преминават улица - да се втурва към колите и ако те я спрат - започва пък тръшкане по земята. Ние разбрахме малко по-късно за това състояние. Колкото и да е спала при нас е имало само 2 такива състояния - и разбрахме че ако бълнува нощем и се върти - да не я закачаме. Освен всичко това и малката тъкмо проговори с повечко думи, но не всички правилно казани - започната да "обяснява" на баба си, че тати бил "пипал" някъде и тя не можела да пишка. Това се разбра погрешно естествено от всички и тръгнаха към мен страхотни обвинения. Сега детето почти не го виждам, но пак прави такива неща нощем  - не всеки ден, но ги има и на всяко такова състояние нощем ми звънят и ме питат какво съм направил на детето. Какво мога да направя на собственото си дете ? Според тях всичко започнало когато съм я гледал сам за около седмица - бях отпуск, а съпругата болна и трябваше да е отделно за да я не я зарази. В тази седмица а аз я миех, мажех отдолу, бърсах - всичко, четох книжки и т.н. Всичко каквото прави една майка и татко взети заедно. Кажете какво да правим, защото ще се побъркаме всички и най-лошото е че разделят детето от мен ... Искам да каже, че четох линка за night terrors и напълно описва нашето състояние. Ето и още един сайт, който намерих по темата - http://www.nightterrors.org/

# 88
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Последните 1-2 седмици синът ми /5г и 11мес/ се буди през нощта, сяда в леглото и почва да реве. Бързо се успокоява и заспива отново. Не помни на сутринта и не може да ми обясни какъв е проблемът.
Досега не се е случвало, не е имал кошмари и т.н. Откакто му изникнаха всички зъби, към 2,3г, спи спокойно по цяла нощ.
В момента вади нови зъби, дали има връзка с това не знам...
Съвети няма да давам /повечето неща вече са казани/.
Интересни неща сте споделили, ще ви чета и занапред.

# 89
  • Мнения: 4 393
radoo нищо не мога да те посъветвам за съжаление. Може би си чел назад в темата, при нас тези случки приключиха след леене на куршум  Embarassed Може да ви е смешно, и мен ме беше срам да си призная, но ето...няма ги вече тези изблици нощно време.
Другото, за което се сещам, е да се посъветвате с детски психолог.
Това, което е казало детето еднократно ли е? После нищо ли не е казало повече? Питам - защото предполагам, че сте задавали въпроси нееднократно.

# 90
  • UK
  • Мнения: 1 351
Синът ми е на 4 години прави това от години но или аз съм тъпа или е в реда на нормалното, че не съм се сетила. Сега когато се събуди директно го пращаме в тоалетната и проблема се решава.

 Към проблема с radoo - Когато питаш дете на такава възраст например - Татко ти къде те води днес? Прави ли ти нещо? детето моментално започва да си измисля. Не защото иска ами просто така го правят. Така че съвсем възможно е да е бил издаден точно насочен към теб въпрос и детето си е украсило нещата без да знае в каква беля те вкарва. Поговори с жена ти (ако е такава) и помислете как да решите проблема заедно.
 Успех   Peace

# 91
  • Мнения: 2
За въпроса за куршумите - и ляхме и бахме и какво ли не .... Нещата, сами спряха от само себе си както бе описано в сайта - след като детето му се развие нервната система, но аз не можах да оборя и спрях да споря с тях.... сега сме в процес на развод .... само защото някой е имал наглостта да пита едно 3г дете за незнам какви неща - защото пред мен никога не е било питано а винаги в мое отсъствие. Съвет към всички майки и бащи -  вярвайте най-вече на себе си и на тези до вас, ако се влияете от мнението на ваши родители близки - няма да е за добро!!!

# 92
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783
radoo , позволи ми да не се съглася с даденото в сайта, който си публикувал.
На 40 години съм и имам същата симптоматика, появява се при превъзбуждане на нервната система. Имам го от дете, понякога изчезва после пак се проявява. Но си има друго име- нарича се сомнамбулизъм. Наследствено е, при мен прабаба ми е била така. При мен е доказано и с записи на дейността на мозъка. Да уточня, не е болестно състояние. Просто при хората сомнамбули има център на мозъка, който в процеса на еволюцията не е закърнял. При нервна възбуда се активира. Не си спомняш нищо на сутринта, отговарям смислено, очите ми са отворени нормално, само майка казва, че в такива моменти погледа ми е бил много отнесен
Няма нищо плашещо, само трябва да се научи човек да живее с това. 

# 93
  • София
  • Мнения: 2 217
Според мен все още неможе да преминава лесно от различните фази на съня, затова се буди. Ядосва се, че се е събудила, нервно и е, защото и се спи, достатъчно будна е за да не може да заспи лесно, а в същото време е ужасно недоспала, за да се чувства свежа Simple Smile
Моята дъщеря правеше подобни сцени, но на следобедния сън, когато махнахме биберона.



Прочетох само няколко поста - не ми се преглежда всичко.
Съгласна съм с Ханна. Може да добавя и лоши повтарящи се сънища, и нещо, от което я е страх в реала....Късното лягане и недоспиване също....Негативни преживявания през деня....Незряла нервна система.....
Синът ми е на 6 и преди два месеца ми направи такава нощна истерия, че с баща му се бяхме разтреперили от притеснение......Е, оказа се, след като е ревал истерично един час почти и се държеше напълно неадекватно, че е сънувал нещо, което полека-лека си припомни и ни разказа.
Над главата му сме сложили капан за сънища (не че вярвам в тези неща), но на него му се вижда възхитително...

Последна редакция: чт, 24 ное 2011, 10:04 от GENTIL

# 94
  • Мнения: 2 405
Старата тема може да видите тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=506082.0;all

Цитат
Tanyatais - мисля, мила, че при теб е различно! Ти успяваш да я успокоиш, на мен не ми дава да я пипна...както повечето споделени мнения тук. При теб става въпрос може би за кошмари, NIGHTMARES, а при мен става въпрос за т. нар. NIGHT TERRORS.
Вчера за първи път се запознах с това състояние. ще го наричам за кратко NT. Те се различават от кошмарите по няколко неща:
1) обикновено се проявяват между 3-8 години. Рядко са извън тези граници, но се срещат и преди 3 години (и под 18 месеца, а при моята дъщеря първото състояние беше на около година) и много рядко продължават до 12 годишна възраст. - на тази възраст сме
2) детето НЯМА СПОМЕН за тях
3) те не са точно сънища (за разлика от кошмарите), те са нещо като преживявания, като истински преживявания, но точно ве тази фаза на съня мозъкът не е устроен така, че да остане спомен и те не могат да бъдат запомнени
4) кошмарите са през фазата на съня REM (rapid eye movement, когато очите ти трепкат и човек сънува), а NT са през друга, различна фаза на съня (non-REM, нарича се и по друг начин, но не мога да схвана думата на англисйки каква е точно - това го гледах по youtube)
5) NT се характеризират  с писъци, безпомощност, полубудно-полузаспало състояние (точно както Хана го разказва!), невъзможност детето да бъде успокоено по какъвто и да е начин и при нас е нещо такова
6) Препоръчва се детето да не се пипа, да не се закача, да не се правят кавито и да е опити да се успокои. Това можело само да му навреди , да го накара повторно да влезе в тази фаза същата нощ и да се събуди съвсем недоспало (е, това вече аз не мога да го направ...къса ми се сърцето!!!) - не мога да го оставя да не го пипам, къса ми се сърцето
7) не се знаят точните причини за NT. Предполага се, че е по-чувствителна, незряла нервна система (подобно на коликите - някои бебета имат, други-не) и това не позволява на детето да премине без препятствие от едната фаза на съня в другата. Това се проявява като болезнено състояние, подобно на преживяване, изпълнено с гледка, с чуване на звуци и най-различни представи, образи и т.н.
Cool препоръчва се спазване на определен режим за сън и на повече сън (а не да бяга и тича до посред нощ, та да се измори и да "спи хубаво детето"). напротив! ПРЕПОРЪЧВА СЕ ДА СПИ КОЛКОТО СЕ МОЖЕ ПОВЕЧЕ. Това състояние, NT, по принцип пречи на съня и прави детето още по-предразположено към NT за през следващата нос.
9) препоръчва се при хронично протичане да се определи точното време на проява (обикновено е по едно и също време) и 15-30 минути преди това детето да се буди. Счита се, че за около 2-3 седмици така състоянието на детето трайно се стабилизира. това още не сме пробвали
10) пропуснах нещо много важно - това се случва в първата фаза на съня, т.е. рано през нощта, към 00 часа до 2 часа. При моята дъщеря се случва и в 3, или в 5 часа което ме кара да се съмнявам дали е това. но пък от клипчетата на деца в подобно състояние в youtube - картинката е доста сходна Sad - при нас е горе долу около 12,30 не винаги, но повечето случай
11) та схемата от т.8+т9 е следната - първо се изгражда стройна система за слагане на детето в точно определен час да спи и после се гледа кога точно се случват тези пристъпи. Ако са винаги в 1,00 - детето се буди примерно към 00,40, за да се предотврати това го правим от отдавна
12) други подпомагаши мерки са: спокоен режим, да няма скандали в семейството и в средата, в която живее, да няма много нови хора, празненства, играчки и събития, да се избягват страшни приказки, филми, животни, да не се кара детето да гледа с интерес хипопотама, ако то пищи пред него и други бля-бля известни на всички вам простотии... и това правим

Та това е, което открих, мили мами...Много, много благодаря за споделеното на всички вас! наистина! Искрено се надявам, това да отмине. Пропуснах нещо много важно - приема се за ФИЗИОЛОГИЧНО СЪСТОЯНИЕ, което отминава с времето. не се налага лечючение. никой не споделя, че е нужен психолог. Аз за всеки случай понеделник ще направя консулт с детски психолог и  ще ви докладвам...пак повтарям, че го свързвам с болка (сега като се замисля, не съм сигурна, наистина, дали последните кътници са изкарали newsm78, а иначе изчетох всякакви простотии за NIGHT TERRORS в нет-а  Wink). Целууууувки! И ЛЕКА нощ на всички! Hug

П.С. Ето един линк - типична картинка за това състояние...при нас беше толкова драматично при предния епизод...не е преувеличено...Не се препоръчва за хора със слаби нерви Wink
http://www.youtube.com/watch?v=sjqVkpEy9cE
« Последна редакция: Ср., 23 Юни 2010, 21:10 от helenblondy »    

Здравейте, прочетох цялата стара тема, с моя син който е на 2 г 1 м. имаме същия проблем. Наложи се да сменим града, да живеем в апартамента на родителите ми /който го познава понеже много пъти сме им били на гости/, същевременно тръгна на ясла, аз на работа и баща му се грижи за него през времето, което не е на ясла. Знам че това са много промени за едно дете, но нямахме избор. На периоди се започва едно будене с писъци през нощта. Това започна естествено след промените. Ходихме да му леят куршум /другите мами така бяха писали/, пробвахме с гушкане, успокояване, пипахме ушите да не са те. Проверявахме зъбчетата няма избиващи в момента. Мили мами който сте се сблъсквали с този проблем, ще съм благодарна ако пишете как сте се справили. Слагам цитат от старата тема с коментар. Благодаря предварително.

# 95
  • Мнения: 1 144
Аз пак ще повторя стария ми съвет - като майка, не като медицинско лице или психолог. Опитайте да вземете детето при вас. Когато спи при майка си, сънят му е по-повърхностен и е вероятно да не изпадне в тази дълбока фаза, в която се проявява night terror. Oсвен това дишането му се урегулира с дишането на майката и спи много по-спокойно.

Радо, много съжалявам, че така се е случило при вас, много е тъжно. Но все пак трябва да има някакви други фактори, които влияят на съпругата и семейството ви, за да се стигне до такива драстични мерки. Въпросните обвинения са по-скоро повод, а не първопричина. Най-добре идете със съпругата и детето при психолог, първо, за да помогне на детето, второ, да елиминира тези обвинения, и трето - да ви помогне да се разберете със съпругата ви. Успех.

# 96
  • Мнения: 2 405
Аз пак ще повторя стария ми съвет - като майка, не като медицинско лице или психолог. Опитайте да вземете детето при вас. Когато спи при майка си, сънят му е по-повърхностен и е вероятно да не изпадне в тази дълбока фаза, в която се проявява night terror. Oсвен това дишането му се урегулира с дишането на майката и спи много по-спокойно.

Радо, много съжалявам, че така се е случило при вас, много е тъжно. Но все пак трябва да има някакви други фактори, които влияят на съпругата и семейството ви, за да се стигне до такива драстични мерки. Въпросните обвинения са по-скоро повод, а не първопричина. Най-добре идете със съпругата и детето при психолог, първо, за да помогне на детето, второ, да елиминира тези обвинения, и трето - да ви помогне да се разберете със съпругата ви. Успех.
Здравей, сега се опитваме да му обръщаме колкото си може повече внимание. Вечер си играем, пеем песнички, гушкаме се. Буквално с мъжа ми се правим на маймуни, след като всички сме се прибрали вкъщи, въпроса е детето да се чувства добре. Но същевременно гледаме да не се превъзбужда много /сложна работа Wink/. Явно има ефект - има вечери в които изобщо не се буди, вечерите в които се буди и много по-бързо овладяваме положението. Сматяме да продължим с тази тактика и се надяваме скоро напълно да изчезне това будене с писъци.

# 97
  • Мнения: 1 144
Аз пак ще повторя стария ми съвет - като майка, не като медицинско лице или психолог. Опитайте да вземете детето при вас. Когато спи при майка си, сънят му е по-повърхностен и е вероятно да не изпадне в тази дълбока фаза, в която се проявява night terror. Oсвен това дишането му се урегулира с дишането на майката и спи много по-спокойно.

Радо, много съжалявам, че така се е случило при вас, много е тъжно. Но все пак трябва да има някакви други фактори, които влияят на съпругата и семейството ви, за да се стигне до такива драстични мерки. Въпросните обвинения са по-скоро повод, а не първопричина. Най-добре идете със съпругата и детето при психолог, първо, за да помогне на детето, второ, да елиминира тези обвинения, и трето - да ви помогне да се разберете със съпругата ви. Успех.
Здравей, сега се опитваме да му обръщаме колкото си може повече внимание. Вечер си играем, пеем песнички, гушкаме се. Буквално с мъжа ми се правим на маймуни, след като всички сме се прибрали вкъщи, въпроса е детето да се чувства добре. Но същевременно гледаме да не се превъзбужда много /сложна работа Wink/. Явно има ефект - има вечери в които изобщо не се буди, вечерите в които се буди и много по-бързо овладяваме положението. Сматяме да продължим с тази тактика и се надяваме скоро напълно да изчезне това будене с писъци.

Радвам се, че се подобрявате!

# 98
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Единият от моите синове се буди с писъци от 2 год възраст до ден днешен. Сега все по-рядко, но преди почти всяка нощ. Водих го на всякакви лекари, всички са единодушни, че не е от болка или някакво физическо неразположение. Преди нищо не можеше да обясни, после (на 3-4 год) казваше, че го боли крачето. Но скоро установих, че "боли ме крачето" е кодов израз за всякакъв вид негативна емоция - глад, страх, умора и т.н. Чак сега на почти 5 год, когато вече може да обясни, разбрах истинската причина - сънува кошмари. Той е доста затворено дете, не дава много израз на емоциите си, но пък с много живо въображение. И явно всичко преживяно и измислено, което не е могъл да сподели избива в кошмари. Също не гледа страшни филми и няма видима (от наша гледна точка) причина в ежедневието му, която да го плаши. Наскоро започна да разказва сънищата си и като чувам какво е сънувал понякога тръпки ме побиват и на мен ми става страшно. Представям си на него какво му е. Мисълта ми е, че и представа нямаме понякога какви ужаси могат да се родят в детската главица. И как нещо много дребно или случайно изпусната дума може така да ги впечатли, че месеци след това да се страхуват. А докато са малки за съжаление не могат да обяснят какво си мислят. За сега още не съм открила как да се справя с това освен с много гушкане и разговори.

# 99
  • Мнения: 570
записвам се да следя. И ние сме със същите нощни изживявания  Rolling Eyes
Разсейваме се единствено с песнички на лаптопа и след това се уговаряме 1ч да си легнем пак  Tired
Изтощително е и отчайващо...
като чета, че продължава до 3г и повече  Rolling Eyes

# 100
  • Мнения: 3
Здравейте, казвам се Цветелина и съм на 17 години. От близо година пък даже и повече се случва поне 4-5 пъти в месеца майка ми да ме събуди, защото съм пищяла много силно на сън.(а аз сънувам кошмари тогава) Началото на годината ходихме при една баба да ми бае, но ефект имаше само за 1 месец и след това всичко започна наново. Бих била много благодарна ако някой може да ми даде съвет, от какво се предизвиква това и ако знае дори какво трябва да направя? Благодаря Ви предварително, за отделеното време!

# 101
  • USA
  • Мнения: 675
Здравейте, казвам се Цветелина и съм на 17 години. От близо година пък даже и повече се случва поне 4-5 пъти в месеца майка ми да ме събуди, защото съм пищяла много силно на сън.(а аз сънувам кошмари тогава) Началото на годината ходихме при една баба да ми бае, но ефект имаше само за 1 месец и след това всичко започна наново. Бих била много благодарна ако някой може да ми даде съвет, от какво се предизвиква това и ако знае дори какво трябва да направя? Благодаря Ви предварително, за отделеното време!

При моите деца е от преумора. Ако може да си водите записки когато се случва, може да откриете от какво е предизвикано. Например, след вечерта, в която се е случило, да се опитате да си припомните предния ден какво сте правил, да си запишете и така след няколко такива нощи, може да откриете връзката.

Общи условия

Активация на акаунт