Световна Седмица на Кърменето 2010 - Само 10 стъпки

  • 6 458
  • 128
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 857

За поредна година отбелязваме Световната Седмица на Кърменето - ССК.

Какво е Световната Седмица на Кърменето?

Световната Седмица на Кърменето (ССК) е от 1 до 7 август и чества подписването на Innocenti Declaration, създадена и приета през 1990 от участниците в срещата на СЗО/УНИЦЕФ „Кърменето през 90-те: Глобална инициатива за защита, насърчаване и подкрепа на кърменето”. Документът изброява ползите от кърменето плюс глобални и правителствени цели. Световната Седмица на Кърменето се чества в 120 страни на различни дати.

Световна Седмица на Кърменето 2010: Само 10 стъпки

Кампанията на Световната седмица на кърменето има за цел да привлече вниманието и да ангажира цялото общестно към приноса на Десетте стъпки за изключителното кърмене. Световната седмица на кърменето тази година чества 20-годишнината на Декларацията „Иноченти”, която призовава за прилагане на Десетте стъпки във всички здравни заведения, в които се предлагат услуги за майките и бебетата. С това беше поставено началото на инициативата „Приятели на бебето”.

Инициативата „Приятели на бебето” (BFI) е глобална програма на УНИЦЕФ и Световната здравна организация (СЗО), стартирала през 1990-1991 година в отговор на Декларацията „Иноченти”, приета през 1990 година. Насочена е към подобряване на практиките на здравните услуги за защита, насърчаване и подкрепа на кърменето, за да се увеличи процента на изключителното кърмене. Всяка жена, която ражда има потенциален ресурс да кърми детето си. Богати или бедни, високо образовани или неграмотни, всяка майка може да даде най-добрата храна за детето си – майчиното мляко. Чрез инициативата “Приятели на бебето”, жените по света могат да се възползват от този ресурс, който отговаря на правото им да кърмят, за тяхното собствено и здравето на техните деца. Малко други интервенции връщат такива високи дивиденти в здравеопазването, с такива ниски разходи. В същото време, бебе-приятелски практики гарантират, че жените, които не кърмят, също ще получат безпристрастна информация и подкрепа за избора на хранене на детето.

Как можете да се включите в честването на Световната Седмица на Кърменето у нас?

Разгледайте програмите по градове и се присъединете към активностите във вашия град; помогнете програмата да достигне до повече хора, като разпечатате и разпостраните копия. Може би някое събитие не ви се струва толкова важно - но може да е важно за някоя бъдеща майка или настояща майка, която би се облагодетелствала от вашия опит и знания!

София (цветно/Ч-Б), Сливен (цветно/Ч-Б), Пловдив (цветно/Ч-Б), Стара Загора (цветно/Ч-Б), Димитровград (цветно/Ч-Б), Русе (цветно/Ч-Б), Шумен (цветно/Ч-Б), Бургас (цветно/Ч-Б), още мероприятия в Бургас, Пазарджик (цветно/Ч-Б), Варна (цветно 1-2/Ч/Б 1-2), Габрово (цветно/Ч-Б), Казанлък (цветно/Ч-Б), Добрич (цветно/Ч-Б), Карлово (цветно/Ч-Б), Велико Търново, Павликени
Програма за всички градове (към 29.07.)

Изтеглете Идеи за действие за ССК 2010 - Цветно/Ч-Б - разгледайте и вижте няма ли неща, които бихте могли да направите на локално или национално ниво!

Заявете желание за участие в предстоящата серия уебинари. Тя се открива с много важният и насочен тематично специално към Седмицата на Кърменето у нас уебинар 'Важността на стъпка 10' с лектор Даян Уийсингър, IBCLC, LLLL.
Уебинарът /онлайн семинар/ е със свободен безплатен достъп след регистрация и дискутира в детайли Десетте стъпки за успешно кърмене като теория и практика, нуждата от тях и начини за реализацията им. Уебинарът е удобен и съвременен начин за обогатяване на знанията, който позволява да се гледа и слуша презентацията дистанционно, без физически да се излиза от дома. Ще бъде последван от няколко уебинара, насочени към бъдещите майки, които нямат възможност да посетят лекциите за кърмене.
Даян Уийсингър е международно сертифициран консултант по лактация /IBCLC/, ЛЛЛ лидер и популярен и търсен лектор по цял свят по въпросите на кърменето. Автор на многобройни статии и на уебсайт, посветен на естественото хранене, съавтор на книгата The Womanly Art of Breastfeeding, LLLI 2010

7 август /събота/ - 17 часа Уебинар ‘Важността на стъпка 10’, лектор Даян Уийсингър, IBCLC, LLLL

Разпостранете плакати и брошури за кърмене в местните болници, родилни отделения, поликлиники, АГ и педиатрични кабинети и практики.

Имате идеи и мнения за ССК 2010? Споделете ги!

Помогнете на информацията за Световната Седмица на Кърменето да достигне до възможно най-много родители, здравни работници и всички заинтересовани! Присъединете се!




Уеб сайт на Световната Седмица на Кърменето в България

Последна редакция: пт, 30 юли 2010, 13:21 от Бу

# 1
  • Мнения: 6 444
  bouquet
А от къде можем да разпечатем брошури и плакати? Става дума сама за информативни, не за такива със събития.

Цитат

Изтеглете Идеи за действие за ССК 2010 - Цветно/Ч-Б - разгледайте и вижте няма ли неща, които бихте могли да направите на локално или национално ниво!
Ако е този файл не ми се отваря нещо. newsm78

Последна редакция: вт, 20 юли 2010, 19:22 от Грозното Пате

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 857
Файлът Идеи за действие за ССК 2010 е .pdf - с Адоб Рийдър трябва да се отваря.
За разпечатване няма в момента, но можем да ти пратим брошури и плакати?

# 3
  • Мнения: 6 444
Да, ще агитирам на консултациите и не само.  Peace
А имам и едни информативни от миналата година, нали не е проблем, ако прилагам и тях?
?

# 4
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 857
Пате, не, те са си актуални Grinning и сега да е, пак са същите.

# 5
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Записвам се, макар да няма дейност в моя град  Confused

# 6
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 857
Записвам се, макар да няма дейност в моя град  Confused
Направи да има Simple Smile

# 7
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Леко ме мързи  Joy
Изтрий го това  Crazy

# 8
  • Мнения: 6 444
Бу, аз май всяка година питам, но припомни пак какво да направя, за да има дейност и в моя малък град.
Да организирам лекции или..?  newsm78

# 9
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 857
Пате, във Велико Търново има училище за бременни, чиято шефка подкрепя идеите ни с отворени обятия. Може би нещо съвместно с нея можете да направите?

# 10
  • Мнения: 6 444
Съгласна съм.Какво да направя, да се свържа с нея, може би?
Лошото е, че незнам от къде да започна.

# 11
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 857
Съгласна съм.Какво да направя, да се свържа с нея, може би?
Лошото е, че незнам от къде да започна.
Писах ти Simple Smile

# 12
  • Мнения: 83
На мен ми допадна идеята за пикник в София.. Hug......Нещо повече като информация в тази насока...... Praynig....

# 13
  • Добрич/Етрополе
  • Мнения: 252
Съгласна съм.Какво да направя, да се свържа с нея, може би?
Лошото е, че незнам от къде да започна.


 Hug Добре дошла в отбора! Почнеш ли веднъж, всичко се нарежда Wink

# 14
  • Мнения: 334
Моята идея да се разпространят в родилните отделения кратки информационни брошури за най-основните правила за успешно кърмене и първи съвети. Другаде освен от Библиотеката не знам откъде да намеря... Аз получих подобна информация в сгъстен вариант още в болницата и ми беше много полезна и навременна, в 2 стр. и без друго нямаш кой знае колко време за четене. Имам позната акушерка в родилното, и познавам лично по 1 лекар от други 2 родилни отделения в града и можем да предложим ксерокопия на току-що родилите жени.

Общи условия

Активация на акаунт