Отговори
# 60
  • Мнения: 6
Понеже имам същия проблем, изпратих писмо до омбудсмана Мая Манолова, 3 месеца по-късно получих отговор и прилагам текста тук:

"Благодаря Ви за доверието, с което се обръщате към институцията на омбудсмана, с настояване да инициирам законодателни промени в защита на собствениците на недвижими имоти като им се даде възможност да отписват лица, които без да обитават имота, имат постоянна адресна регистрация на същия имот.
На първо място бих искала да отбележа, че като омбудсман се застъпвам с предвидените в закона средства, когато с действие или бездействие се засягат или нарушават правата и свободите на гражданите от държавните и общинските органи и техните администрации, както и от лицата, на които е възложено да предоставят обществени услуги. В рамките на правомощията си полагам всички усилия да защитавам и отстоявам правата на гражданите и техният глас да бъде чут от компетентните държавни органи в това число и от законодателя. Но като омбудсман не разполагам с пряка законодателна инициатива. От позицията си на обществен защитник мога да препоръчам на народните представители да се вслушат в гласа на гражданите и да обмислят внасяне на съответни законодателни промени. В този смисъл разполагам с косвена законодателна инициатива, но не и с право пряко да внасям законопроекти, които депутатите да са задължени да гласуват и приемат.
На следващо място, бих искала да споделя, че проблемът, с който ме сезирате вече е на вниманието на институцията и предстои обмисляне на възможностите за разрешаването му в рамките на правомощията на омбудсмана като обществен застъпник."

Надявам се, че това значи, че има светлина в тунела да се внесат промени в закона.

# 61
  • Мнения: 47 981
Според мен е един съвсем шаблонен отговор и нищо няма да се помогне

# 62
  • Мнения: 68 646
И аз така мисля.....прокарах по диагонал в началото, викам да пропусна бла-бла-то, ама то цялото писмо е едно голямо бла-бла....нищо конкретно Naughty

# 63
  • Мнения: 6
Другото, което направих, е да се обърна към кмета на района, в който живея, защото се оказа, че нямам право да се регистрирам в собствения ми новозакупен апартамент, понеже лимитът му е запълнен от наематели, на които старият собственик е дал право да се регистрират.
Кметът уж също обеща, че ще подготви законопроект по казуса, освен това направи изключение и въпреки закона ПОЗВОЛИ да се регистрирам за да може детето ми да има точки при кандидатстване в градина.
Засега смятам да почакам да видя дали нещо ще се промени, защото не се сещам за друго, освен може би протест...
А през това време ще следя за бележки от ЧСИ на вратата ми, каквито получавам вече 2 пъти.

# 64
  • Мнения: 6
Ето и поредната несправедливост, която се задава:

"Такса „смет“ ще има три компонента.
........
има три варианта за определяне на таксата.
........
Третият предвижда таксата да се смята на базата на броя на живеещите в жилището."

Какво сега, трябва да плащам таксата на недобросъвестни хора, които дори не познавам и които очевидно имат повече права в собственото ми жилище от мен?!!!

Последна редакция: пт, 07 юли 2017, 09:56 от Katerin1

# 65
  • Мнения: 315
Следя темата, защото и аз си имам четирима 'висящи' предишни собственика. Вероятността да се отпишат сами е почти нулева. Единият, от когото купихме апартамента, е за постоянно в чужбина, а останалите са от онези тъмни балкански субекти, които ще си пазят адресната регистрация само за да ми е гадно на мен.
И аз ще пиша до кмета и ще споделя ако има развитие.

# 66
  • Мнения: 12
Здравейте! Дали към днешна дата е все така невъзможно да се премахват такива стари регистрирани?

# 67
  • Мнения: 68 646
Вече може. Има промяна в закона. Имаше и тема, там обяснихме как става.

# 68
  • София
  • Мнения: 9 111
Може ли линк към темата?

# 69
  • Мнения: 2 072
Преди няколко месеца питах в общината. Отговориха ми, че не мога да ги махна.

# 70
  • Мнения: 68 646
Не вамирам темата.
Това е законът
https://www.lex.bg/mobile/ldoc/2134673409

А това е процедурата, разписана в чл 99б
Промяната е от май 2016г.



Работи процедурата.
Ето в Бургас колко такива заповеди са издадени за отписване
https://www.burgas.bg/bg/46038/

И не само там.

Попитахге. Отговорих.

Последна редакция: чт, 30 сеп 2021, 21:40 от teta75

# 71
  • София
  • Мнения: 9 111
Благодаря!

# 72
  • Мнения: 1
Този проблем се проявява и при мен от няколко години. След поредното писмо от колекторска фирма се разрових отново и намерих тази статия в лекс - https://news.lex.bg/%D0%B7%D0%B0%D1%89%D0%B8%D1%82%D0%B0-%D0%BE% … 0%B0%D0%B6%D0%B4/

Струва ми се сложна процедура, но може би си заслужава. Засега ще потърпя още малко...

Общи условия

Активация на акаунт